Контакт

Спорт

ЕСПН: Баражите ќе бидат драматични, замислете го Роналдо во Скопје против Македонија

Објавено пред

Најпознатата спортска мрежа во светот, ЕСПН, во анализата на квалификацискиот циклус за пласман на Светското првенство го најави „најдраматичниот бараж во историјата“. Дел од баражот за пласман на Мундијалот ќе биде и Македонија.

Во баражот ќе учествуваат 12 репрезентации, кои ќе бидат поделени во три групи. Се игра по системот полу-финале и финале, а само победниците ќе изборат пласман на Светското првенство.

Преку баражот пласман во Катар ќе се обидат да изборат последните два европски шампиони, Португалија и Италија.

Јасно е дека некои репрезентации и некои големи ѕвезди на светскиот фудбал, нема да го „видат“ Катар.

„Форматот на баражот, од самиот почеток ќе донесе невидена драма и напнатост. За неутралните тоа ќе биде спектакл, за навивачите чии репрезентации ќе играат во баражот тоа ќе биде прчина за дополнителни стресови. Имаме три „фајнал фоур“ турнири со полу-финале и финале. Значи се е можно, сите опции се отворени. Замислите Кристијано Роналдо да дојде во Скопје и да се бори за пласман на Светското првенство против Македонија“, наведува ЕСПН во својата анализа.

Ждрепката за баражот ќе се одржи на 26.ноември. Носители се Португалија, Шкотска, Италија, Русија, Шведска и Велс. Македонија е во групата на не носители заедно со Турција, Полска , Украина, Чешка и Австрија.

Полу-финалињата ќе се играат на 24 и 25 март наредната година, а финалињата на 28 и 29 март.

Светското првенство во Катар ќе се одржи од 21.ноември до 18.декември 2022 година.

Спорт

Барса со слатка одмазда против Ефес во продолженија, Звезда го освои Санкт Петерсбург

Објавено пред

По четири порази во низа, Барселона, конечно, го победи тимот на актуелниот шампион од Евролигата, Анадолу Ефес, триумфирајќи со 95:93 по продолжеијата во Истанбул во реприза на минатогодишниот меч за титулата.

Сертач Шанли имаше 24 поени во првиот меч против својот поранешен клуб по заминувањето за да биде лидер на Барселона, и беше одговорен за последниот поен на мечот, слободното фрлање, по што намерно го промаши второто. Барселона поведоа со 4 поени на 40 секунди пред крајот со тројката на Рокас Јокубаитис, но Ефес се врати со тројката на Адриен Мерман за 93:95, но немаше време за пресврт.

Василије Мициќ имаше 26 поени и 5 скока за Ефес, кои беа без Шејн Ларкин (14 поени) во продолжението откако тој направи пет лични грешки, а во бурниот финиш и тренерот Ергин Атаман доби две технички грешки.

Црвена звезда пак, стигна до импресивна 69:58 победа на гости кај Зенит Санкт Петерсбург, доминирајќи во целиот меч, посебно со својата одбрана. Звезда имаше 42:28 водство на полувреме, кое го зголеми на 20 поени (58:38) по паузата. Нејт Волтерс имаше 14 поени, Никола Калиниќ и Огњен Кузмиќ додадоа по 11 поени. Звезда сега има 5-8 скор, додека Зенит паднаа на 8-5.

ЕВРОЛИГА, 13.КОЛО

Уникс Казан – Олимпијакос 84:87 (20:17, 20:25, 22:17, 15:18, 7:10)

Анадолу Ефес – Барселона 93:95 (25:20, 22:17, 21:25, 12:18, 13:15)

Зенит Санкт Петерсбург – Црвена звезда 58:69 (16:23, 12:19, 12:16, 18:11)

Алба Берлин – Олимпија Милано 81:76 (19.15, 24:19, 24:22, 14:20)

Прикажи повеќе...

Спорт

Фудбалерите на Зенит на терен излегоа со кучиња за удомување

Објавено пред

Рускиот шампион Зенит Санкт Петербург одигра само 2:2 со Ростов во меч од Руската Премиер лига, но од резултатот поголемо внимание предизвика гестот на домашниот тим пред мечот.

Сите фудбалери на Зенит со себе на теренот понесоа едно куче како дел од кампањата за удомување кучиња од локалниот стационар за бездомни кучиња.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ го декласира Чилиќ, Србија – Хрватска ќе се одлучува во мечот во двојки

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ со 6:4/6:2 експресно го победи својот стар пријател Марин Чилиќ за повторно да ја спаси Србија и да израмни на 1:1 во полуфиналето на Дејвис-купот, каде што сега ќе одлучуваат мечевите во двојки.

Иако на моменти имаше малку нервоза во неговата игра и во комуникацијата со селекторот Виктор Троицки, Ѓоковиќ беше за класа подобар од Чилиќ и откако спаси шест брејк-топки во првиот сет, експресно го освои вториот за импресивна победа. Откако Борна Гојо го изненади Душан Лајовиќ во два сета во првиот меч, сега патникот во неделното финале ќе се одлучува во мечот во двојки.

Ѓоковиќ повторно ќе биде на теренот со својот партнер Никола Чачиќ, но ова ќе биде редок меч во кој тој нема да биде фаворит бидејќи од другата страна на мрежата ќе бидат Никола Мектиќ и Мате Павиќ, кои се прворангирана тениска двојка во 2021 година, тие освоија 9 титули (вклучувајќи го и Вимблдон) и го освоија златото на Олимпијадата во Токио.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

СЗО: Омикрон-варијантата е присутна во 38 земји

Омикрон-сојот на коронавирусот досега е потврден во 38 земји во светот, изјави денеска Марија ван Керхове, експерт од Светската здравствена...

Македонија7 часа

Од 10 декември почнува украсувањето на Скопје за Нова година

Од Град Скопје соопштија дека новогодишното украсување на Скопје ќе почне на 10 декември. „На повикот на градоначалничката на Скопје,...

Македонија8 часа

342 нови случаи на Ковид-19 и седум починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на...

Македонија9 часа

Димитров: Токму европската интеграција е процес во кој гледам шанса за обединување

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров како член на Националниот совет за европски интеграции при Собранието,...

Македонија11 час

(Видео) Со највисоки државни почести преземени телата на загинатите – семејствата во тага и неверување

Со највисоки државни почести беа преземени телата на 45 македонски државјани кои трагично го загубија својот живот во автобуската несреќа...

Забава13 часа

Алек Болдвин навестува крај на кариерата по фаталното пукање

Алек Болдвин откри дека неговата актерска кариера најверојатно е завршена по фаталниот инцидент во кој загина снимателката Халина Хачинс на...

Свет13 часа

По Шаленберг, оставка најави и министерот за финансии на Австрија

Австрискиот министер за финансии, Гернот Блимел, најави оставка. Неговата оставка следи откако лидерот на Народната партија на Австрија (ОВП), Себастијан...

Свет14 часа

Стапија на сила санкциите на САД, ЕУ, Британија и Канада кон Белорусија

САД, Европската Унија, Велика Британија и Канада воведоа нови санкции за белоруски физички и правни лица. САД воведоа ограничувања за...

Свет1 ден

Омикрон има способност да избегне имунитет од претходна инфекција со коронавирус, предупредуваат научници

Омикрон има значителна способност да избегне имунитет од претходна инфекција со ковид, покажува првата вистинска студија во светот за ефектот...

Европа1 ден

Британија со речиси 54 илјади нови случаи во еден ден, највисока бројка по Европското фудбалско првенство

Велика Британија забележа 53.945 нови случаи на коронавирус – највисока дневна бројка од средината на јули по Европското фудбалско првенство....

Регион1 ден

Бугарските истражители: Познати причините за пожарот во автобусот во кој загинаа 45 луѓе

Познати се причините за пожарот во автобусот што се запали на автопатот „Струма“ во Бугарија. Ова го соопштија обвинителот Бисер...

Свет1 ден

Maж облечен како нинџа со меч нападна две полицајки во Франција

Маж облечен како нинџа нападнал со меч и повредил две полицајки во францускиот град Шербур, а досегашните податоци не укажуваат...

Македонија1 ден

333 нови случаи на Ковид-19 и 16 починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.440 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на...

Европа1 ден

Курц се повлекува од политиката: Не сум ниту светец, ниту злосторник

Поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц се повлекува од политичкиот живот, објавија австриските медиуми. Курц денеска излезе пред новинарите и најави...

Економија1 ден

Цената на кесите да се зголемува постепено, примената на законот да се одложи, бараат стопанските комори

Заштитата на животната средина и одржливо располагање со ресурсите е важен општествен приоритет, но за оваа цел да биде реализирана...

Македонија2 дена

Јовески: Oбвинителите и судиите да работат непристрасно и професионално

Предизвикот на обвинителите и судиите во битката за обезбедување на владеењето на правото и еднаков пристап до правдата е секојдневен....

Европа2 дена

Зголемени тензиите на Западен Балкан, предупредува Столтенберг

Тензиите на Западен Балкан се зголемени , вклучително и во БиХ и Косово, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг....

Македонија2 дена

Сарафов: Идентификувани се сите 45 жртви од автобуската несреќа на автопатот Струма

Заменик-главниот обвинител и директор на Националната истражна служба Борислав Сарафов за БТА изјави дека веќе се идентификувани сите 45 жртви...

Свет2 дена

Гутереш: Затворањето на африканските граници поради омикрон е неправедно

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, рече дека затворањето на границите поради новиот сој на коронавирус омикрон е многу неправедно,...

Македонија2 дена

(Видео) Во СДСМ и во Алтернативата неделава партиски консултации за преговорите помеѓу Заев и Гаши

Се очекува до крајот на оваа недела да се обезбеди усогласување за влез на Алтернативата во Владата. Партиските тела на...

Досие