Контакт

Спорт

Еурофарм Работник со сензационална победа над Веспрем (видео)

Објавено пред

Еурофарм Работник го продолжи совршениот старт на сезоната во СЕХА лигата, откако во Битола успеа да го „шокира“ унгарскиот гигант Веспрем и да стигне до 26:24 (14:8) победа, нивна трета во третиот меч во регионалното натпреварување.

Тимот на Стевче Алушовски уште од стартот покажа дека оди на победа против ослабениот унгарски тим, и на полувреме имаше огромна предност од шест гола (14:8), која ја зачува и во второто полувреме за импресивна победа.

Ловро Јотиќ беше одличен со осум постигнати голови, пет уфрли Ненад Стјепановиќ, а по четири Остроушко и Граѓан. Кај унгарскиот тим, Драган Гајиќ беше најефикасен со девет гола.

Фото: СЕХА лига©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Интер вчера ја славеа титулата, од понеделник ќе кратат плати

Објавено пред

Спортскиот директор на Интер, Бепе Марота, признава дека економската ситуација во клубот (но и во целиот светски фудбал) е катастрофална и дека од понеделник ќе почнат разговорите со фудбалерите за намалување на платите.

Пред 5:1 победата на тимот на Антонио Конте над Сампдорија во првиот меч откако ја обезбедија титулата, Марота во интервју за „Скај спорт Италија“ најави дека мора да има промени во тимот.

„Ова е фантастичен момент за прослава на сите во клубот и признание за напорите и за работата која е завршена. Сега е време за уживање во моментот, а не за расправање, но од следната недела ќе почнеме со разговорите во тимот. Ќе зборуваме со фудбалерите заедно со претседателот Стивен Жанг да ги запознаеме со финансиските тешкотии на Интер и на целиот фудбалски свет поради пандемијата“, вели Марота.

Тој ги уверува фудбалерите дека ќе ја добијат премијата за освојувањето на италијанската титула, но предупредува дека реалноста е „катастрофална“.

„Премиите ќе бидат исплатени бидејќи тие се резултат на успехот на тимот. Но, потоа ќе следува искрен разговор меѓу одговорни луѓе. Трошоците за плати се од 70 до 75 отсто од трошоците на клубот и ниту една компанија не може да работи под такви услови. Никој не е одговорен за тоа, но ситуацијата е катастрофална“, предупреди Марота.

Прикажи повеќе...

Спорт

Боксот без ракавици е брутален, но полската „Громда“ е нешто навистина посебно!

Објавено пред

Боксот без ракавици е еден од најбруталните спортови на денешницата, а полската „Громда“ е навистина посебно натпреварување со стриптизети, графити и мотоцикли во позадината, и невидена бруталност во рингот.

Прва ѕвезда на „Громда 5“ беше полската ѕвезда Бартломиеј „Балбоа“ Домалик, кој едноставно ги прегази своите противници.

Во првата рунда, „падна“ Михал „Бојка“ Валчак по серија директни удари во главата кои го оставија во несвест. Во следната рунда беше „покосен“ Мариуш Кручек, овојпат со удар со левицата, за во финалето да го совлада Патрик „Глеба“ Толкачевски по две рунди.

Ова не е единствен „крвав спорт“ во Полска, каде што постои и ривалската организација на „Громда“, уште покрвава „Воторе“ (Wotore).

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Gromda (@gromda.tv)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Gromda (@gromda.tv)

Прикажи повеќе...

Спорт

Хери Кејн бара Тотенхем да размисли за понудите за трансфер

Објавено пред

Откако по вчерашниот пораз од Лидс шансите на Тотенхем за пласман во Лигата на шампионите се во доменот на теоријата, Хери Кејн е подготвен да побара од претседателот Даниел Леви во текот на летото да размислат за понудите за трансфер, тврди британскиот „Сан“.

Напаѓачот подолго време размислува за својата иднина, јавно велејќи дека сака да се бори за големите титули, а се веруваше дека пласман во ЛШ ќе биде доволен да го убеди да остане уште една сезона со Тотенхем. Но, сега, на Спарси им е потребно да победат во последните три меча од сезоната, но и порази на директните конкуренти.

Според „Сан“, 27-годишниот Кејн е свесен дека нема да му дозволат да си замине доколку формално не побара трансфер, и иако тој не е подготвен да го направи тоа, сака Леви да биде „отворен“ за високи понуди.

За Кејн сигурно ќе има заинтересирани ова лето, посебно Манчестер јунајтед и Челси во Премиер лигата, но и Реал Мадрид надвор од Англија.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ3 минути

Се преврте автомобил кај клучката Коњари, загина 27 годишник

Во сообраќајна несреќа што се случи вчера попладне на автопатот Скопје-Штип, во близина на клучката Коњари, загина 27 годишно лице...

Македонија13 минути

Во болниците во земјата од коронавирус се лекуваат 760 пациенти

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и...

Македонија24 минути

(Видео) Колариќ: Шилегов делел субвенции за инвертер клими на партиски луѓе

Советничката на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје, Светлана Колариќ на денешната прес-конференција обвини за измама и злоупотреба во врска со најавените...

Македонија1 час

Во земјава досега втора доза вакцина против Ковид-19 примиле 22.900 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 107.978 граѓани, а ревакцинирани се 22.900 граѓани. Прва доза...

Свет2 часа

(Видео) Путин: Секогаш ќе се сеќаваме дека величествената победа над нацизмот ја постигна советскиот народ

Претседателот на Русија, Владимир Путин, на почетокот на традиционалната воена парада во Москва, им го честиташе на граѓаните Денот на...

Македонија2 часа

Заев за „Катимерини“: Во 21 век да ја одредуваш историјата на друга нација не е во согласност со европскиот дух

Премиерот Зоран Заев во нeделното издание за грчки „Катимерини“, во интервјуто со наслов „Заедно за Балкан од 21 век“, говори...

Свет4 часа

Делови од кинеската ракета паднаа во Индискиот океан

Остатоците од најголемата кинеска ракета паднаа денес во Индискиот Океан, а повеќето од нејзините компоненти беа уништени при влегувањето во...

Свет15 часа

Макрон: САД да ги повлечат забраните за извоз на вакцини

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика САД да се откажат од ограничувањата на извозот на вакцини против Ковид-19 и компонентите...

Регион16 часа

Хрватски медиуми: Зошто Вучиќ создава најмоќна воена сила во регионот?

Хрватските медиуми пишуваат дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја создава најмоќната воена сила во регионот. „ Во последно време...

Спорт18 часа

Дејан Георгиевски обезбеди олимписка норма

Македонскиот репрезентативец во таеквондо, Дејан Георгиевски, избори пласман на Олимписките игри во Токио, во категоријата до 87 килограми. Европските квалификации...

Топ20 часа

Човечки труп извлечен од реката Вардар во Велес

Во Велес, во водите на реката Вардар, во близина на Нов мост, вчера бил пронајден човечки труп, кој бил извлечен...

Македонија21 час

Досега во земјава две дози вакцина против коронавирус примиле 21.890 граѓани

Во државата вкупно се аплицирани 118.984 дози вакцини, а ревакцинирани се 21.890 граѓани. Со последните бројки, 32% од населението над...

Македонија21 час

Во Македонија 198 нови случаи на коронавирус, 12 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 198 нови случаи на коронавирус, 12 лица починаа, а 333 пациенти оздравеа,...

Македонија23 часа

Мицкоски: Дволичноста на Пендаровски е заради притисокот врз него, реалноста е дека се согласи со мене за 27 април

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по денешната посета на Општина Делчево одговарајќи на новинарско прашање, рече дека претседателот Стево Пендаровски...

Топ1 ден

Автомобил удри во дете на велосипед во Прилеп, возачот избегал

Малолетен велосипедист е тешко повреден откако во него удрил автомобил, а возачот избегал. Според информациите на МВР, несреќата се случила...

Македонија1 ден

Во болниците во Македонија од коронавирус се лекуваат 806 пациенти

Вкупната бројка на пациенти со коронавирус кои се лекуваат на инфективните оддели во Скопје и во болниците низ земјава е...

Свет1 ден

(Видео) Судир во џамија во Ерусалим – полицијата употреби гумени куршуми и водени топови

Во судир меѓу израелската полиција и група Палестинци што се случи синоќа во Ерусалим, повредени се 205 Палестинци и 17...

Македонија1 ден

СЗО: Децата не треба да се вакцинираат сѐ додека не бидат вакцинирани ризичните групи

Светската здравствена организација (СЗО) оцени дека децата не треба да се вакцинираат против Ковид-19 додека не се вакцинираат старите лица...

Македонија2 дена

Семејството на девојката чии органи беа донирани и спасија други животи ќе добие државен стан

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, на социјалните мрежи напиша дека на седница на Комисијата за станбени прашања било...

Македонија2 дена

Пендаровски негира дека службената белешка за Камчев излегла од неговиот кабинет

Шефот на државата, Стево Пендаровски, е загрижен што службената белешка со назнака „строго доверливо“ од Агенцијата за национална безбедност, по...

Досие