Контакт

Спорт

Евертон го добија талентираниот Патерсон од Ренџерс

Објавено пред

Шкотскиот дефанзивец Нејтан Патерсон го комплетираше трансферот од 10 милиони фунти од Ренџерс во Евертон за да стане второто засилување на „карамелите“ оваа зима по пристигнувањето на Виталиј Миколенко од Динамо Киев (17.5 милиони фунти).

20-годишниот Патерсон потпиша петиполгодишен договор со клубот од „Гудисон парк“ и пристигнува како второ засилување во одбраната на тимот на Рафа Бенитез, кој е под голем притисок по слабите резултати последните неколку месеци.

„Беше лесно да се прифати понудата од Евертон, бидејќи се работи за голем клуб со огромна историја и секогаш верни навивачи. Ќе работам напорно од самиот почеток и сакам да бидам дел од овој талентиран и млад тим“, вели Патерсон.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Марсијал се пресели на „Рамон Санчез Писхуан“

Објавено пред

Ентони Марсијал, до крајот на сезоната, ќе игра како позајмен играч од Манчестер јунајтед во Севилја. Повремениот репрезентативец на Франција, на дресот ќе го носи бројот 22.

Марсијал, во 2015 година, стана најскапиот играч до 20 години, во историјата на фудбалот. Манчестер јунајтед за неговиот трансфер од Монако издвоија фиксни 50.000.000 евра. Монако заработи и две третини од предвидениот бонус од 30.000.000 евра, то значи дека досега Јунајтед за Марсијал платиле 70.000.000 евра.

Марсијал на „Олд Традфорд“ не ги оправда очекувањата. Низ годините се мачеше со повредите и во ниту еден момент не ја „најде“ формата од Монако која им го препорача на „црвените ѓаволи“.

Реши да се пресели во Севилја, со цел да ја оживее кариерата. Клубот од „Рамон Санчез Писхуан“, нема да издвои ниту цент за позајмицата. Клубовите се договориле, Севилја во целост да ја преземе плата на Марсијал. До крајот на сезоната тој треба да инкасира помеѓу 6.000.000 и 8.000.000 евра.

Во договорот на Марсијал не постои откупна клаузула, што значи дека тој по завршувањето на сезоната мора да се врати во Манчестер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Њукасл и Лион го договориле трансферот на Гимараеш

Објавено пред

Њукасл јунајтед, во наредните 48 часа ќе го комплетира трансферот на Брунио Гимараеш од Олимпик Лион. Французите ја прифатиле 40.000.000 евра за Бразилецот. Њукасл за овој трансфер ја доби трката со Арсенал.

Бруино Гимараеш има 24 години, во Лион пристигна во 202 година од Атлетико Паранаенсе. Бразилскиот репрезентативец ќе стане второто најскапо засилување во историјата на клубот.

Пред нешто повеќе од три години, Њукасл на Хофенхајм им платија 44.000.000 евра за Жоелингтон.

Медиумите пишуваат дека, Гимараеш во Њукасл ќе добие неделна плата од 220.000 евра, што е за четири пати повеќе од она што го заработувал во Лион.

Бруно Гимараеш ќе биде третото засилување за Њукасл во зимскиот преоден рок. Претходно клубот се засили со Киран Трипие од Атлетико Мадрид за 15.000.000 евра и Крис Вуд од Барнли за 30.000.000 евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кречмар ги избра најдобрите во историјата – Вујовиќ го стави на второто, Балиќ на четвртото место

Објавено пред

Легендарниот германски ракометар, Стефан Кречмар, избрал петмина најдобри во историјата на оваа игра.

На листата има двајца играчи од просторите на поранешна Југославија, двајца Скандинавци и еден Французин.

На првото место е Никола Карабатиќ, втор е поранешниот тренер на Вардар, Веселин Вујовиќ, па следуваат Швеѓанецот Магнус Висландер, Хрватот Ивано Балиќ и Исланѓанецот Олафур Стефансон.

Кречмар не го образложил подетално својот избор.

Стефан Кречмар е еден од најдобрите германски ракометари во историјата. Во 1994 и 1995 година бил прогласен за најдобра играч во светот.

Со Германија има две сребра од големите натпреварувања, СП во Португалија во 2003 и ОИ во Атина во 2004 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ21 минута

Фатална сообраќајка во Лисиче – загина возач, а тешко повредена е неговата 15-годишна ќерка

Дежурен обвинител од скопското основното јавно обвинителство извршил увид на местото на тешка сообраќајна несреќа која се случила синоќа околу...

Македонија51 минута

Лекарската комора бара промени на казнената регулатива на Фондот

Лекарската комора остро реагира на наплатата на изречените казни за матичните лекари од страна на Фондот за здравствено осигурување. Оттаму...

Свет3 часа

Италијанските болници одбиваат да лекуваат невакцинирани пациенти, новинари снимиле со скриена камера

Италијанските болници одбиваат да ги лекуваат и оперираат невакцинираните и оние кои не биле заразени. Откако минатата недела во емисијата...

Македонија3 часа

Загадениот воздух предизвикува над 30.000 предвремени смртни случаи во Западен Балкан

Загадувањето на воздухот во Западен Балкан предизвикува голем број предвремени смртни случаи, а последиците вклучуваат пократок животен век и влошување...

Свет3 часа

Русија почна големи поморски вежби во Арктикот

Руски воени бродови денеска влегоа во Баренцовото Море за да вежбаат заштита на главната рута на бродскиот сообраќај на Арктикот,...

Свет4 часа

Холандија ги олабавува мерките и покрај силниот бран на инфекции – кафулињата и рестораните ќе работат до 22 часот

Холандија од денеска отвора ресторани, театри, музеи и кина и покрај силниот бран на инфекции со варијантата омикрон на коронавирусот,...

Свет4 часа

СЗО: Бројот на заразени со Ковид-19 во светот надмина 350 милиони

Вкупниот број на потврдени случаи со Ковид-19 ширум светот надмина 350 милиони, додека бројот на починати надмина 5,6 милиони, соопшти...

Регион16 часа

Возачот е виновен за автобуската несреќа на „Струма“, заклучи бугарското Обвинителство

Бугарското Обвинителство ја заврши истрагата за автобуската несреќа на автопатот „Струма“, во која загинаа 45 македонски државјани. Заменик-главниот обвинител Борислав...

Регион17 часа

Милановиќ: Хрватски војници нема да одат во Украина

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, денеска изјави дека ако дојде до ескалација, Хрватска ќе ги повлече сите свои војници од...

Македонија19 часа

Рекордни бројки: 2.341 новозаразен од коронавирус, починале 26

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет19 часа

(Видео) Насилни протести во Киев – демонстранти се обидоа да влезат во парламентот

По протестот во Киев, избувна тепачка меѓу насобраните и полицијата. Неофицијално, има и загинати. Претприемачите, кои бараа даночни олеснувања, се...

Македонија20 часа

Ковачевски – Радев: Преку дијалог да дојдеме до решенија што ги почитуваат европските вредности и достоинството на двата народи

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, придружуван од Артан Груби – прв заменик на претседателот на Владата и министер за политички...

Европа22 часа

Oд 1 февруари нови правила за патување во рамки на ЕУ

Советот на ЕУ усвои ревидирана препорака за мерките кои влијаат на слободното движење за време на пандемијата Ковид-19, според која...

Македонија23 часа

Кривични за градоначалникот Пецаков и секретарот Китески, место да се изолираат отишле на прославата на Водици

Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава за градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, кој по тестирањето за Ковид-19 не се...

Македонија23 часа

(Видео) Ковачевски и Петков задоволни од меѓувладината седница и плановите на петте работни групи

Премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков на прес-конференцијата од крајот на заедничката седница на Владите на Северна Македонија и Бугарија...

Македонија1 ден

Почина маестро Александар Џамбазов

Денеска во Скопје на 85-годишна возраст почина диригентот и композитор Александар Џамбазов, објави Сојузот на композитори на Македонија (СОКОМ). „Сојузот...

Македонија1 ден

Милошоски: Османи во Собранието да ги презентира македонските одговори на бугарските барања

Со писмо упатено до министерот за надворешни работи бараме да дојде пред Комисијата за надворешна политика во Собранието и да...

Македонија1 ден

Рашковски тврди дека го местат и побара Наќе Чулев да сведочи за софтверот

Ексгенералниот секретар Драги Рашковски тврди дека обвинителката Ивана Трајчева на компјутерски програм си пишувала пораки што ги прикажала како негова...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски – Петков: Напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во...

Македонија1 ден

Минатата недела регистрирани 11.610 нови случаи на Ковид-19

Регистрирани сe 11.610 нови позитивни случаи од 35 градови во државата, со зголемување од 4,5% во однос на минатата недела...

Досие