Контакт

Спорт

Евра во 20-минутен напад на Јунајтед: Ја уништуваат репутацијата на големиот клуб

Објавено пред

Легендата на Манчестер јунајтед, Патрис Евра во 20-минутен монолог на својот Инстаграм профил влезе во остар напад на водството на поранешниот клуб, бидејќи се уништува репутацијата која „ѓаволите“ еднаш ја имаа.

Французинот ги издвои потпретседателот на клубот Ед Вудворд, одговорниот за трансфери, Мет Џаџ, но и своите поранешни соиграчи на кои им е „страв да зборуваат“ за тоа што се случува на „Олд Трафорд“.  39-годишниот Евра, инаку познат по своите бизарни и смешни постови на Инстаграм, овојпат почнува со извинување дека не може да биде среќен бидејќи е тажен, уморен и повреден од Јунајтед.

„Ако имам проблем со Ед Вудворд, нема да го кажам тоа на социјалните мрежи туку ќе му се јавам и ќе се сретнам со него. Единствен проблем кој го имам со него е тоа што верува на луѓе на кои не требаше да им верува. Пред нас, Боби Чарлтон, Џорџ Бест ја направија историјата на клубот. Нашата генерација од 1999 и 2008 само ја продолжи таа историја, а сега некои сакаат репутацијата да пропадне. Зошто? За бизнис? Кога сакаме фудбалер и тој чини 20 милиони фунти, на крајот го купуваме за 100 милиони фунти. Сега, ниту за пари не сакаат да доаѓаат во Јунајтед. Мора да престанат да бидат арогантни. Има луѓе во клубот кои не го почитуваат ниту Сер Алекс Фергусон. Тогаш, со Ферги и Дејвид Гил, немаше ништо но весниците, но доаѓаа, Ван Перси, Евра, Видиќ, Фердинанд…“, вели меѓу другото Евра.

Тој вели дека нападот не е поради одмазда, туку поради љубовта кон клубот.

„Го сакам овој клуб и можеби еден ден ќе работам за него, но ќе работам со лојалност и никогаш нема да лажам некого кој го сака клубот. Знам дека на некои луѓе им е страв да зборуваат бидејќи нема да добијат работа од клубот во иднина, но не ми е грижа. Мене не ми е потребен Манчестер јунајтед, јас го сакам Манчестер јунајтед“, вели Евра.

 

View this post on Instagram

 

#ilovethisgame #positive4evra #love #united #respect #frustration

A post shared by Patrice Evra (@patrice.evra) on Sep 21, 2020 at 3:42am PDT

Спорт

Шарапова купи ранч во Калифорнија за 8,6 милиони долари (фото)

Објавено пред

Руската тенисерка Марија Шарапова одлучила да се почести со недвижност, и тоа далеку од родната Русија. Таа купила ранч во Санта Барбара, Калифорнија, а за луксузот издвоила 8,6 милиони долари.

Главната куќа е скриена зад препознатлива црвена капија, плафонот е од дрво, а целото осветление е природно.

За потсетување, Русинката веќе има една куќа во Лос Анџелес.

Еве како изгледа новата инвестиција на Шарапова.

Прикажи повеќе...

Спорт

Абрамович го губи трпението, Лампард е на излезна врата!?

Објавено пред

Доколку во наредниот еден месец Челси не ја промени играта и не тргне со победи, Лампард би можел да биде сменет, а за негов наследник се подготвува Масимилијано Алегри, се шпекулира од Лондон.

Челси не воодушевува со настапите на стартот на Премиерлигата, а газдата на клубот – Роман Абрамович се чини го губи трпението.

Френк Лампард доби можност да го води клубот со кој ги постигна најголемите успеси како фудбалер. Медиумите на Островот тврдат дека Абрамович „се крши“ за промена на тренерот, пред се поради големите пари што клубот минатото лето ги потроши за засилувања.

За потсетување, Челси минатиот викенд испушти победа против Саутемптон (3-3), а вечерва „сините“ имаат тежок испит во ЛШ против Севилја.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пред 6 месеци имал корона, сега пак е позитивен

Објавено пред

Колумбискиот велосипедист Фернандо Гавирија (26) вторпат за 6 месеци е заразен со коронавирусот, открило вчерашното тестирање пред денешната 16. етапа на „Џиро Диталија“.

„Гавирија веднаш е ставен во изолација, добро се чувствува и нема симптоми. Сите други велосипедисти се негативни. Лекарската служба внимателно ја следи ситуацијата“, се вели во соопштенето на тимот чиј член е заразениот велосипедист.

Тој првпат беше заразен со опасниот вирус во март годинава за време на трката во УАЕ. Тогаш цел месец помина на болничко лекување во Абу Даби.

Досега најдобриот пласман на трката во Италија му беше седмото место на 11. етапа.

Неговиот случај ќе ги заинтригира лекарите затоа што ретки се оние што и вторпат се заразени со Ковид-19.
„Џиро Диталија“ финишира в недела во Милано.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

Заев го прифати барањето за разрешување на Димова

Премиерот Зоран Заев ја информираше Владата дека го прифатил барањето на заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и...

Македонија22 минути

Угостителските објекти ќе работат само до 23 часот

Владата, на денешната 13. седница, ги разгледа и прифати препораките на Комисијата за заразни болести да се ограничи работно време...

Македонија2 часа

408 нови случаи на Ковид-19 во земјата, починаа 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2140 тестирања, а регистрирани се 408 нови случаи на...

Македонија3 часа

Филипче: Мерките за заштита од Kовид-19 мора итно да се донесат

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека мерките за заштита од Kовид-19, кои се во Собранието, мора итно да се...

Македонија5 часа

Собранието не расправаше за новите мерки, опозицијата побара дополнително време за да ги разгледа

На барање на опозицијата, во Собранието денеска не се расправаше за измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението...

Македонија7 часа

Заев: Директорот на Македонска пошта, Ејуп Рустеми од ДУИ, ќе биде директор на ЈП „Државни патишта“

Актуелниот директор на Македонска пошта, Ејуп Рустеми од ДУИ, ќе биде назначен за директор на ЈП„Државни патишта“, потврди денеска премиерот...

Македонија7 часа

За една недела 49 лица починале од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 12 до...

Европа8 часа

Ломбардија воведува полициски час од 22 октомври

Од 22 октомври ќе се воведе полициски час во северната италијанска покраина Ломбардија, која се смета за „локомотива“ на италијанската...

Македонија8 часа

(Видео) Заев: Оваа Влада ќе го негува и унапредува македонскиот јазик

Сè дури постои македонскиот јазик ќе постојат и Македонците, сè додека постојат Македонците ќе постои и македонскиот јазик, изјави премиерот...

Македонија8 часа

МОН објави упатство: Наставниците да го прилагодат оценувањето согласно учењето на далечина

Министерството за образование и наука и Бирото за развој на образование ги известија училиштата за начинот на следење и оценување...

Европа10 часа

Курц: До следното лето ќе се вратиме во нормала

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, верува дека вакцината против коронавирус ќе биде достапна во првата половина на следната година. „До следното...

Македонија10 часа

Весковски: Водоснабдувањето во Скопје нормализирано, ваков дефект се јавува еднаш на 10 години

Водоснабдувањето кое во текот на вчерашниот ден беше прекинато во голем дел од Скопје, како резултат на голем дефект на...

Македонија10 часа

Новите мерки против коронавирусот на дневен ред во Владата и Собранието

Новите мерки во борбата против коронавирусот денеска ќе се најдат на седници на Владата и на Собранието. Владата треба да...

Свет10 часа

Во Москва 49 нови смртни случаи од коронавирус за 24 часа

Рускиот главен град во понеделникот регистрираше 49 нови смртни случаи поврзани со коронавирус, соопшти Московскиот кризен штаб. „Четириесет и девет...

Свет11 час

Ирска воведе најстроги мерки против коронавирусот во Европа

Ирскиот премиер Михаел Мартин го потврди враќањето на највисоко, петто, ниво на ограничувања во борбата со коронавирусот, кое ќе трае...

Свет11 час

Норвешки лекар тврди дека коронавирусот мутирал

Нова мутација на САРС-КоВ-2 коронавирус е откриена во Норвешка, тврди главниот лекар на општината Трондхајм, Тове Рестад. Од друга страна,...

Македонија1 ден

Во Скопје 2.674 активни случаи на коронавирус, најмногу во Аеродром, Карпош и во Центар

Во Скопје во моментот има 2.674 активни случаи на коронавирус од вкупно 5.550 во целата држава. Најмногу активни случаи во...

Свет1 ден

Студија: повеќе од половина од луѓето што прележале Ковид-19 чувствуваат симптоми и по неколку месеци

Повеќе од половина од луѓето што биле отпуштени од болница по заболувањето од Ковид-19, чувствуваат симптоми, како што се отежнато...

Македонија1 ден

Дванaесет починати и 161 нов случај на коронавирус во Македонија

Дванaесет лица починаа, а потврден е 161 нов случај на коронавирус во земјата во последните 24 часа, соопшти Министерството за...

Македонија1 ден

Кумот на Груевски во притвор поради плацовите на Водно

Кривичниот суд во Скопје му изрече 30 дена притвор на Ристо Новачевски, кој се товари за сторено кривично дело перење...

Досие