Контакт

Спорт

Европа супериорно го освои тенискиот Лејвер куп

Објавено пред

Андреј Рубљев и Александер Зверев ги совладаа Рејли Опелка и Денис Шаповалов со 6:2/6:7(4)/10:3 за да ја обезбедат победата на Европа над Остатокот од светот на егзибицискиот тениски Лејвер куп во Бостон. Со оваа победа, Европа има недостижно 14:1 водство против остатокот од светот.

„Мислев дека јас сум еден од полошите играчи во двојки, бидејќи можам да удирам само со форхенд, но изгледа сум згрешил. Беше задоволство да се игра со овие момци, со Бјорн Борг зад нас“, изјави Рубљов.

Европа сега има четири победи во низа на тридневниот тениски настан, кој го организира Роџер Федерер. Тие загубија само во првиот меч во двојки во петокот.

Спорт

Прв пораз за Виљареал, Осасуна ја потопи „жолтата подморница“

Објавено пред

Осасуна славеше во Виљареал со 2:1 и му го нанесе на домаќинот првиот пораз во сезоната. Екипата од Памплона, со четвртата победа на последните пет натпревари, се искачи на делба на втората позиција заедно Реал, Атлетико и Севилја. Виљареал, има само две победи сезонава, а покра овој пораз пет пати одиграа нерешено. Тимот на Унаи Емери со 11 бода се наоѓа на 11 место на табелата.

Осасуна првиот дел го заврши со предност од еден гол. Торо погоди во 26.минута по одличната тимска акција.

Виљареал во мечот се вратија во 55.минута, со голот на Џерард Морено.

Овој резултат беше активен до 86.минута, кога Аиса Манди направи катастрофална грешка, која ја искористи Чими Авила. Аргентинецот погоди низ нозете на сонародникот Херонимо Рули.

Во наредното коло Осасуна ќе ја пречка Гранада, додека Виљареал ќе гостува кај Атлетик во Билбао.

Прикажи повеќе...

Спорт

Елмас асистент, Наполи го победи Торино

Објавено пред

Наполи го задржа максималниот ефект во Серија А. Во осмото коло, Наполи го победи Торино со 1:0. Наполи се врати на челната позиција на табелата со 24 бода, два повеќе од Милан и седум од Интер.

Фудбалерите на Наполи доминираа на теренот на стадионот „Диего Армандо Марадона“, пропуштија неколку шанси и порано да го решат победникот. Најдобрите ги имаа Лоренцо Инсиње не реализира пенал во првиот дел, неговиот удар го одбрани Вања Милинковиќ-Савиќ. Во второто полувреме, Лозано ја погоди стативата. Претходно поради офсајд, ВАР го поништи голот на Ди Лоренцо.

Свои шанси имаше и Торино, најдобрата ја пропушти Брекало во второто полувреме, кога Оспина го одбрани неговиот удар.

Решавачкиот момент на мечот се случи во 81.минута, кога одличната тимска акција со удар ја заврши Мертенс, голманот на Торино одбрани, еден од неговите играчи не успеа да ја избие топката, Елмас се постави пред него, топката се одби до Осимен кој со глава ја смести во голот.Прикажи повеќе...

Спорт

Новите газди немаа што да видат – Њукасл поразен од Тотенхем

Објавено пред

Тотенхем славеше во Њукасл со 3:2, во претпоследниот натпревар од осмото коло. Тотенхем со оваа победа се израмнија со Брајтон на четвртото место, двата тима имаат по 15 бодови.

Ерата на саудиските газди, започна добро за Њукасл, но заврши со пораз. Калум Вилсон по 120 секунди игра го совлада Љорис, за голема радост на 52.000 публика на „Сент Џејмс парк“.

До крајот на полувремето Тотенхем направија целосен пресврт. Ндомбеле постигна убав гол за израмнување во 17.минута, а пет минути подоцна Кејн му донесе предност на Тотенхем.

Во 40.минута, навивач колабираше на трибините. Натпреварот беше прекинат, судијата Андре Маринер ги испрати играчите во соблекувалната. Лекарите навремено интервенираа, по укажаната помош, навивачот во стабилна состојба е префрлен во болница.

Маринер го продолжи првиот дел за седум минути, а во третата минута од „неговото“ време Сон зголеми на 1:3.

Во вториот дел, Њукасл останаа со играч помалку. Џоџо Шелви на теренот влезе во 60.минута, а во 83. поради вториот жолт картон ја напушти играта. До крајот Дајер си постигна комичен авто-гол и ги постави конечните 2:3.Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 минути

СДСМ очекува победа во Крушево, Ресен и Струмица

СДСМ и коалицијата „Најдоброто за мојата општина“ брифираат дека на локалните избори предност пред ВМРО-ДПМНЕ имаат во Валандово, Дојран, Крива...

Македонија27 минути

ВМРО-ДПМНЕ објави за водство во пет скопски општини и победи на неколку места

Аналитичкиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ најави победа во поголемите скопски општини и неколку големи градови. Оттаму брифираат дека според првичните информации,...

Македонија50 минути

Мицкоски: Победа и голема одговорност

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по завршување на изборниот ден, посочи дека победиле а со тоа доаѓа и одговорноста. Тој...

Македонија1 час

Николовски: СДСМ и коалицијата ќе забележат уште една сигурна победа

Љупчо Николовски, генерален секретар и шеф на централниот изборен штаб на СДСМ изјави дека во нивниот аналитички компјутерски центар веќе...

Македонија1 час

Спасовски: Изборниот ден помина со незначителен број на неправилности

Изборниот ден помина со незначителен број на неправилности, истакна министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој оцени дека првиот изборен...

Македонија1 час

ЗНМ го осуди односот на Даштевски кон новинарите

Здружението на новинарите регира на односот на претседателот на Државната изборна комисија, Александар Даштевски, кон новинарите во текот на попладневната...

Македонија3 часа

Членови на избирачки одбори самите си одлучиле да не ги користат биометриските уреди

Државната изборна комисија добила информации дека на повеќе избирачки места членовите на избирачките одбори на своја рака престанале да ги...

Македонија4 часа

До 17 часот гласале 41,38 отсто од избирачите

До 17 часот вкупно гласале 41,38 отсто од гласачите во земјава или 547.048 граѓани, покажуваат податоците од Државната изборна комисија....

Македонија4 часа

Прекини во гласањето во неколку изборни места

Во СВР Скопје било пријавено дека на гласачко место бр.2683/1 – основно училиште „Блаже Коневски“ е прекинато гласањето во 13,56...

Македонија5 часа

329 новозаболени од Ковид-19, починале 18 луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.045 тестирања,...

Македонија7 часа

Даштевски со допис дозволи да гласаат повеќемина, за да се намали метежот

За да се намали метежот кој се создава во ходниците на избирачките места, претседателот на Државната изборна комисија со допис...

Свет7 часа

Почна трката по молнупиравир – осум земји веќе потпишале договор за купување на лекот

Азиските земји побрзаа да го нарачаат најновиот потенцијален лек против Ковид-19, кој е во форма на таблети, иако се уште...

Македонија8 часа

(Видео) Ангеловски: Изборниот процес се одвива мирно

До сега Министерството за внатрешни работи нема регистрирано посериозни нарушувања на јавниот ред и мир во текот на гласањето, кое,...

Македонија9 часа

Проблеми со уредите за отпечаток на повеќе избирачки места, ДИК апелира гласачите да притиснат повеќе

На дел од избирачките места утрово гласањето било прекинато поради проблеми со уредите за биометриска идентификација на гласачите. Портпаролката на...

Македонија9 часа

Член на политичка партија пријавил дека осудени криминалци добиле оружје за попречување на изборите

Член на политичка партија пријавил во американската амбасада дека 83 осудени криминалци добиле оружје за попречување на изборите, соопшти Јавното...

Свет11 час

Повеќе од 1.000 починати од коронавирус во Русија за 24 часа

Русија регистрираше повеќе од 1.000 смртни случаи од коронавирус за 24 часа, првпат од почетокот на пандемијата. Дневниот број на...

Свет12 часа

(Видео) Руските актерка и режисер кои снимаа филм во вселената се вратија на Земјата

Руските актерка и режисер кои поминаа 12 дена на Меѓународната вселенска станица (ИСС) за да го снимат првиот филм во...

Македонија13 часа

Локални избори во Македонија, првпат се гласа со апарати за отпечаток од прст

Во Македонија се одржуваат седми локални избори од независноста на државата, а за првпат се користат апарати за отпечаток од...

Македонија1 ден

Од коронавирус почина 22-годишен пациент од Битола

Дваесет и двегодишен пациент од Битола е еден од починатите од коронавирус во изминатите 24 часа. Од Министерството за здравство...

Македонија1 ден

3.000 денари за глас на изборите – фатен поткупувач во Делчево

На разговор во полицијата е повикан 35-годишник од Делчево со иницијали Н.С. кој се сомничи дека дал 3.000 денари во...

Досие