Контакт

Спорт

ФА го продолжи договорот со Саутгејт

Објавено пред

Фудбалската асоцијација на Англија (ФА) објави дека селекторот Герет Саутгејт (51) го продолжил договорот до 2024 година. Саутгејт стана селектор на Англија пред пет години.

Саутгејт го предводеше „Гордиот албион“ до четвртото место на Светското првенство во Русија, третото место во првото издание на Лигата на нации и финалето на Европското првенство оваа година.

Според новиот договор тој ќе биде селектор до завршувањето на квалификацискиот циклус за пласман на Европското првенство што ќе се одржи во 2024 година.

Покрај Саутгејт, нов договор потпиша и неговиот помошник, Стив Холанд.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Гвардиола: Сити ми дадоа сѐ, никогаш нема да ги изневерам

Објавено пред

Менаџерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола, рекол дека ќе отворен и искрен со сите во клубот, кога ќе решава за понатамошните чекори во кариерата. Договорот на Гвардиола истекува наредната сезона, рекол дека е рано да размислува за понатамошните чекори.

„Сити ми дадоа сѐ. Не би било убаво од моја страна да го изневерам клубот, не можам да им направам ништо лошо. Заедно ја донесовме одлуката да дојдам во Манчестер сити, заедно два пати ги носевме одлуките да го продолжам договорот. така ќе биде и сега. Се ќе зависи од тоа дали тие ќе сакаат и понатаму да бидам овде и секако ќе зависи и од тоа дали јас се чувствувам добро во клубот“, рекол Гвардиола.

Шпанецот е на добра пат да ја освои четвртата шампионска титула во Премиер лигата, во последните шест години.
Сити, вечерва, ќе гостува кај Саутемптон. Натпреварот ќе започне во 18.30 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Адама Траоре пред трансфер во Тотенхем

Објавено пред

Адама Траоре кариерата ќе ја продолжи во Тотенхем. Англиските медиуми тврдат дека клубот наскоро ќе го потврди трансферот вреден 24.000.000 евра.

Траоре е повремен шпански репрезентативец, кариерата ја започна во акедемијата на Барселона. Од Шпанија во 2015 година се пресели во Англија најпрвин во Астон Вила, а потоа во Мидлзброу и Вулверхемптон.

Оваа сезона речиси и да немаше придонес во играта на Вулфс. На 22 натпревари постигна само еден гол.

Прикажи повеќе...

Спорт

ФИНА го одложи СП во ватерполо

Објавено пред

Светската пливачка федерација (ФИНА), го одложи Мундијалот во ватерполо за наредната година. Владата на Јапонија, побара од ФИНА, Светското првенство да биде одложено поради пандемијата на коронавирусот.

Светското првенство требаше да се одржи во Фукуока од 13. до 29.мај. Отприлика во истиот термин, ватерполо Мундијалот, ќе се одржи наредната година.

Одлуката на ФИНА значи дека за една година ќе биде поместено и Светското првенство во Доха. Наместо во ноември 203, овој шампионат ќе се одржи во 2024 година.

Актуелен светски првак во ватерполо е Италија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Пецаков вели дека не се изолирал и на Водици излегол оти побарал тест заради патување

Градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков вели дека не се изолирал по тестирањето за Ковид-19 и на Водици излегол да ја...

Македонија2 часа

Родители бараат укинување на задолжителното носење маски во училиштата

Иницијативата „Стоп за носењето маски во училиштата“ која обединува 12.000 родители, преку допис до медиумите тврди дека имаат поддршка од...

Македонија2 часа

Лирман: Важно е ЕУ, каде што припаѓа и Бугарија, да си го одржи ветувањето кон Северна Македонија и Албанија

Државната министерка во германското МНР, Ана Лирман ги поздрави позитивните сигнали од првата средба на македонскиот и бугарскиот премиер во...

Свет2 часа

Првата пратка на американско оружје пристигна во Украина

Првата пратка оружје од американскиот пакет безбедносна поддршка за Украина во вредност од 200 милиони долари пристигна во Киев, соопшти...

Македонија3 часа

Спасовски и МВР му дадоа македонски пасош на Звицер кој сакал да изврши атентат врз Вучиќ, oбвини ВМРО-ДПМНЕ

Скандал го тресе МВР по информациите на Европол дека е откриен заговор за атентат врз претседателот на Србија, Александар Вучиќ, од...

Свет3 часа

СЗО: Повеќе од 340 милиони луѓе во светот се заразиле со коронавирус

Бројот на регистрирани случаи на зараза со коронавирус во светот надмина 340 милиони луѓе, соопшти Светската здравствена организација. Според информациите,...

Македонија4 часа

Во притвор е спроведен возачот кој ја усмрти 24-годишната радовишанка на „Партизанска“

Судот доцна синоќа му одреди 30-дневен притвор на 22-годишниот Јордан Ѓ. кој со автомобил „цитроен Ц4“ ја усмрти 24-годишната радовишанка...

Македонија18 часа

Регистрирани 2.071 нов случај на Ковид-19 и 11 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.010 тестови, а регистрирани се 2.071 нов случај на...

Македонија19 часа

Комисијата за заразни болести со препорака периодот за изолација да се намали на 7 дена

Намалување на периодот на изолција од 10 на 7 дена за ковид-позитивните пациенти е ставот што произлезе од денешната вонредна...

Македонија20 часа

Фон дер Лајен до Ковачевски: Лично сум подготвена да помогнам во процесот со Бугарија

Премиерот Димитар Ковачевски попладневно остварил телефонски разговор со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која му го честитала...

Македонија21 час

Опасност од одрон на карпа тешка 20 тони врз кањонот Матка – од ЦУК велат нема простор за паника

Центарот за управување со кризи доби известување од ЕВН за опасност од одрон на голема карпа над кањонот Матка. Директорот...

Регион22 часа

Петков: Бугарија сама одлучува за својата одбрана

Бугарија сама ќе одлучува за плановите за одбрана во координација со партнерите од НАТО, изјави денеска бугарскиот премиер Кирил Петков....

Свет24 часа

Лавров по средбата со Блинкен: Следната недела од САД ќе добиеме писмени одговори

САД ќе ѝ дадат писмени одговори на Русија на барањата за безбедносни гаранции следната недела, изјави рускиот министер за надворешни работи,...

Македонија1 ден

Плевнелиев: Не сакаме да ги внесеме Тито и Сталин во ЕУ

Северна Македонија не ги спроведе потребните реформи за почеток на преговорите со Европската Унија. Македонските тајни служби се разгранок на...

Топ1 ден

Нова трагедија кај Струма: возач загина во сообраќајна несреќа со македонски камион

Возач на автомобил загина по сообраќајна несреќа што се случила со македонски камион на патот помеѓу Благоевград и граничниот премин...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ и натаму инсистира на предвремени избори, од СДСМ велат дека барањето е од пуста желба за власт

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и денеска порача дека е неопходно да се одржат предвремени парламентарни избори. Тие инсистираат на брзи избори, без...

Македонија1 ден

Снег и забрана за товарни возила на дел од патиштата

Утрово, поради обилни врнежи од снег, воведена е забрана за тешки товарни возила кај планинскиот премини Стража, патниот правец Деве...

Свет1 ден

Властите во Калифорнија предлагаат тинејџерите да се вакцинираат без согласност од родителите

Калифорнија треба да дозволи вакцинација на деца на возраст од 12 и повеќе години без согласност од родителите, предложи синоќа...

Македонија2 дена

Загина 24-годишна девојка – автомобил ја прегази на пешачки пред Сити мол

Загина 24-годишна девојка откако вечерва беше прегазена на пешачки премин во близина на Сити мол во Скопје. Девојката преминувала улица...

Економија2 дена

ЕСМ ќе управува со БЕГ заради континуирано обезбедување топлинска енергија

Владата донесе одлука за обезбедување дополнителни количини топлинска енергија во услови на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. „...

Досие