Контакт

Спорт

Фабрегас: Француската лига не е така лесна како што мислат луѓето

Објавено пред

Поранешниот соиграч и близок пријател на Лео Меси, Цеск Фабрегас го предупреди Аргентинецот дека францускиот фудбал не е толку „слаб“ како што сметаат повеќето фудбалски фанови, додавајќи му дека сега постои притисокот да се донесе трофејот од Лигата на шампиони во Париз.

34-годишниот Фабрегас, поранешен играч на Арсенал, Челси и секако, Барселона, во моментов игра за Монако, кои под водство на Нико Ковач за малку ќе завршеа пред ПСЖ на второто место на табелата во Франција минатата сезона. Фабрегас, кој мина низ истата школа на Барселона, и редовно оди на одмор со Аргентинецот вели дека работата мора да се сфати сериозно.

„Секако, кога ПСЖ нема да ја освојат лигата, сите велат дека тоа е катастрофа бидејќи трошат многу пари. Сите гледаат на лигата како на лига со еден силен клуб, во последните пет години Монако и Лил освојуваа титули. Не е така лесно како што мислат луѓето. Многу е интензивно, агресивно, многу брзи и силни играчи. Дали ќе ги победиме ПСЖ оваа година? Ќе се обидеме. Кој мислеше дека лани Лил ќе бидат шампиони? На хартија, да, ПСЖ се најсилниот тим, но нема гаранции“, објаснува Фабрегас.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Циндриќ мора на операција

Објавено пред

Барселона со победа ја започна одбраната на титулата во Лигата на шампионите. Барселона, слеваже на жешкиот терен во Фленсбург со 25:21.

Триумфот на Каталонците ја обележа повредата на Лука Циндриќ. Ек-ракометарот на Металург и Вардар, одира само 12 минути, теренот го напушти поради повреда.

„Штета, се повреди важен играч за нашиот тим“, рекол новиот тренер на Барселона, Карлос Ортега.

Циндриќ го повредил рамото. Клубот соопшти дека тој ќе мора да оди на операција и дека ќе отсуствува шест недели.

Хрватскиот репрезентативец е третиот играч на Барселона кој е надвор од тимот поради повреда. Почетокот на сезоната го пропуштија левиот бек Тимоти Нгесан и левото крило Аитор Арињо.

Прикажи повеќе...

Спорт

Челниците на Динамо не знаат дека играат во Лига Европа

Објавено пред

Фудбалерите на Динамо Загреб со порази ги започнаа натпреварите во Лига Европа. Во Х-групата, Вест Хем го победија Динамо во Загреб со 2:0. „Чеканите“ славеа со головите на Мајкл Антонио и Деклан Рајс.

Играчите на Динамо кикснаа на теренот, а луѓето од клубот во организацијата, тие не знаат во кое европскиот натпреварување игра клубот.

На знаменцето кое капитенот Аријан Адеми го размени со колегата Рајс, пишува дека Динамо и Вест Хем се среќаваат во Лигата на шампионите.

Од клубот се огласија по мечот, објавија дека станува збор за техничка грешка.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барселона без Меси нема душа

Објавено пред

Дебаклот на Барселона во дуелот со Баерн Минхен сѐ уште е тема во фудбалските кругови. Баерн во вторникот без напор победи на „Камп ноу“ со 3:0.

Пред натпреварот поранешниот претседател на Баерн, Ули Хенес, го провоцира противникот со зборовите дека Барселона во Германија би била во стечај.

Хенес асоцира на огромниот долг на Бараселона поради што од клубот мораше да замине Лионел Меси.

„По заминувањето на Лионел Меси, Барселона остана без душа. Тое повеќе не е истиот клуб“, рекол Карл-Хајнц Румениге.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет6 минути

Кина сака пристап до транс-пацифичкиот партнерски сојуз

Министерот за трговија на Кина во писмена форма му го го предаде барањето за придружување кон Договорот за слободна трговија...

Европа26 минути

Орбан: Унгарија ќе биде меѓу последните што ќе ја напушти ЕУ доколку некогаш се расформира

Унгарија мора да остане членка на Европската Унија за да обезбеди постојан пристап до нејзиниот единствен пазар, изјави денеска премиерот...

Регион1 час

Словенија воведе задолжителна вакцинација за вработените во јавната администрација

Сите вработени во јавната администрација во Словенија, кои не прележале коронавирус и кои не се вакцинирани, задолжително ќе мора да...

Свет1 час

И Холандија воведе сертификат за вакцинација за влез во ресторани, кафулиња, музеи…

Во Холандија од 25 септември за влез во кафулињата, рестораните, музеите, театрите и на културни настани ќе биде потребен сертификат...

Македонија20 часа

Косовскиот премиер не одговори дали ќе ги екстрадираат осудените во случајот „Монструм“

Министрите за правда на Македонија и Косово се во директен редовен контакт и тие соработуваат во однос на прашањето за...

Македонија24 часа

Нови правила за Македонците – влез во Швајцарија само со сертификат, во Белгија карантин за невакцинираните

Швајцарија, Белгија и Австрија донесуваат нови ковид-правила за патниците што влегуваат во нивните земји.  За Швајцарија, повеќе не е во...

Свет1 ден

(Видео) Бајден го заборави името на австралискиот премиер, нов гаф на американскиот претседател

Американскиот претседател Џо Бајден го заборави името на австралискиот премиер Скот Морисон, па го нарече „тој човек одоздола“ за време...

Македонија1 ден

МВР: На Рашковски му е дозволено да излегува од куќен притвор за да оди на лекар

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, смее да се оддалечува од домот каде што издржува куќен притвор, тврдат од...

Свет1 ден

Француската војска уби лидер на ИСИС

Францускиот претседател, Емануел Макрон, објави дека припадниците на француската војска го убиле водачот на Исламската држава во Сахара, Аднан Абу...

Македонија1 ден

Во соработка на македонската и германската полиција запленета марихуана вредна над 100.000 евра

Во Германија е запленета марихуана вредна над 100.000 евра во заедничка акција на полициите на Македонија и Германија, соопшти МВР....

Регион2 дена

(Видео) Протести против ковид – мерките во Љубљана: полицијата употреби солзавец и водени топови

Полицијата употреби водени топови и солзавец за да ги растера противниците на мерките во борбата против коронавирусот кои вечерва се...

Македонија2 дена

(Видео) Уште 44 бегалци од Авганистан пристигнаа во Македонија

На Меѓународниот аеродром во Скопје попладнево пристигнаа уште 44 бегалци од Авганистан. Од Владата соопштија дека станува збор за активисти...

Топ2 дена

Кривична пријава за жена од Дебар, го тепала нејзиниот осумгодишен син и го терала да питачи

Полицијата поднесе кривична пријава против 28-годишна жена од Дебар која физички го малтретирала нејзиниот син и го терала да питачи....

Европа2 дена

Шведскиот модел сепак успешен – без строги мерки до нула починати

Рекорден број заразени и починати од Ковид-19 во Европа, а во Шведска нула починти. Оваа европска земја беше ставена на...

Топ2 дена

(Видео) Откриени две илегални лаборатории за производство на марихуана во Скопје

Вчера, полициски службеници од одделот за крим-полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи и полициски службеници...

Македонија2 дена

Заев: Демократијата е двонасочен дијалог меѓу граѓаните во општеството, ние ја градиме на еднаквоста на сите

Демократијата доаѓа од народот за да му служи на народот, напиша, меѓу другото, премиерот Зоран Заев на својот фејсбук-профил по...

Европа2 дена

Меркел од Албанија: Кој и да биде нов германски канцелар, ќе го задржи интересот за овој регион

Германската канцеларка, Ангела Меркел, на средбите во Тирана го потврди интересот на Германија за земјите од Западен Балкан. „Без оглед...

Свет2 дена

Тепачки и расправии – внатрешни конфликти за новата влада го разнишаа талибанското раководство во Авганистан

На врвот на талибанското движење дошло до голем внатрешен конфликт за составот на новата влада. Конфликтот помеѓу коосновачот на талибанското...

Европа2 дена

Борел: Русија сака да нѐ подели, не им е грижа за Европската Унија

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, тврди дека Русија сака да ја подели Европската Унија преговарајќи само со одредени членки,...

Свет2 дена

Северна Кореја лансира две балистички ракети

Северна Кореја лансирала две балистички ракети во морето, тврди Генералштабот на Јужна Кореја. Јапонската крајбрежна стража исто така соопшти дека...

Досие