Контакт

Спорт

Фановите на Милан сакаат Кјер да стане капитен

Објавено пред

Фановите на Милан преку социјалните мрежи побараа Симон Кјер да биде промовиран во капитен на „росонерите“, а според „Ла газета дело спорт“, таа идеја е добро прифатена и од клубот.

Хештегот #KjaerCapitano стана популарен на Твитер, откако Кјер, како капитен на данската репрезентација беше клучен човек во спасувањето на неговиот соиграч Кристијан Ериксен во страшните сцени од Копенхаген во саботата. Бекот веднаш реагираше да му помогне на Ериксен кој колабираше, а потоа беше човекот кој ја тешеше девојката на Ериксен и ги организираше соиграчите да го заштитат соиграчот.

Според „Ла газета дело спорт“, тренерот Стефано Пиоли ќе разговара со клубот во иницијативата и можно е Данецот, кој пристигна од Севилја во јануари 2020 да ја добие капитенската лента, иако Алесио Ромањоли е капитен од 2018, но под Пиоли не беше стартер.

Џиџио Донарума веќе не е во клубот, а Златан Ибрахимовиќ не е сигурен на секој натпревар.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Роналдо ќе го добие Паоло Роси трофејот со 29 дијаманти, по еден за секој гол

Објавено пред

Кристијано Роналдо ќе биде првиот добитник на наградата Паоло Роси откако беше „капоканониере“ (најдобар стрелец) во Серија А минатата сезона.

Новата награда го носи името на легендарниот италијански напаѓач и освојувач на Светското првенство, Роси, кој почина на 64 години во декември 2020. Наградата ќе го смени и изгледот – сега ќе биде транспарентна топка во плексиглас со два сребрени диска, од кои на едниот ќе биде ликот на Роси.

На трофејот исто така ќе бидат поставени 29 дијаманти, за секој гол кој 36-годишниот Роналдо го постигна за Јувентус во 2020/21.

Прикажи повеќе...

Спорт

Одмазда за „Вембли“ – Данецот го „собра“ Британецот, па гo пцуеше

Објавено пред

Обвинувањата за мамење и лошите односи меѓу данскиот и британскиот велосипедски тим завршија со контроверзен судир и елиминација на британскиот тим од пурсуит финалето.

И пред стартот на трката, повеќе тимови се пожалија дека Данците ги прекршуваат правилата, откако на својата потколеница ставија лента наводно поради повреда, иако според УЦИ не смее да се користи никаков материјал на кожата кој не е облека.

Во трката, Британците поведоа пред да бидат стигнати од Данците, пред Чарли Тенфилд да заостане за Британците, а Фредерик Мадсен се удри во него. Наместо да ја признае вината Мадсен почна да вреска кон Тенфилд и да го пцуе. УЦИ половина час решаваше дали да ги казни Данците, пред да потври дека тие ќе се борат за златото во финалето против Италија.

Мадсен тврдеше дека не викал кон Тенфилд.

„Бев уморен, не знаев дали е на 10 или на 20 метри од мене. Се надевам дека Чарли е океј, бидејќи не викав на него, туку на ситуацијата“, изјави Мадсен.

Многумина сметаат дека ова е „слатка одмазда“ на Данците за „украденото“ полуфинале на ЕВРО 2020, кога со сомнителен пенал Англичаните стигнаа до 1:0 победа.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мондо Дуплантис недостижен во скокот со стап, за малку до светскиот рекорд

Објавено пред

Шведскиот ас Арманд „Мондо“ Дуплантис уште еднаш покажа дека е најдобриот натпреварувач во скок со стап на денешницата, стигнувајќи лесно до олимпиското злато со прескокнати 6.02 метри, по што имаше три интересни обиди да го подобри својот светски рекорд  (6.18) и беше блиску до 6.19 метри.

Наследникот на Сергеј Бубка, во основа немаше вистинска конкруренција – Американецот Кристофер Нилсен прескокна 5.97 метри, Бразилецот Тијаго Браз заврши на 5.87 метри, додека преостанатите скокачи, вклучувајќи го и поранешниот светски рекордер, Рену Лавилени не успеаја да ја прескокнат првата височина од 5.87.

Дуплантис веднаш отиде на 5.92 метри, по што од прва ги прескокна 5.97 и 6.02.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Во Македонија нови 37 случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.658 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 15, Тетово...

Македонија4 часа

(Видео) Ангелов: Ако се утврди дека сум потфрлил, ќе си заминам од државата

Во моментот државата е во пламен и не можам да размислувам за споредни работи, но нека залади, нека се изгаснат...

Економија5 часа

Горивата поскапуваат

Малопродажните цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек 3,36 %, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Според одлуката на РКЕ,...

Македонија6 часа

Армијата е ангажирана во најкритичните точки во справување со пожарите

Припадниците на Армијата се активни во најкритичните точки во справувањето со пожарите. Хеликоптерите од воздухопловниот ВИНГ, кои во текот на...

Македонија8 часа

Жителите на Кочани што побараа лекарска помош се пуштени дома

Министерството за здравство информира дека деветтемина жители на Кочани, кои синоќа побарале лекарска помош поради вдишување чад како последица од...

Свет9 часа

Коронавирус регистриран во Вухан по една година, се тестира целото население

Властите во кинескиот град Вухан најавија дека ќе го тестираат целото население на коронавирус по појавувањето нови локални случаи на...

Европа9 часа

Речиси 30 проценти од Европејците не може да си дозволат одмор, сиромаштијата во пораст

Речиси 28 проценти од Европејците не може да си дозволат една седмица одмор надвор од своето место на живеење, а...

Македонија9 часа

Пожарите локализирани и ставени под контрола, противпожарните служби остануваат на терен

Пожарот кај Кочани во текот на ноќта е локализиран и ставен под контрола, соопштија надлежните. На одделни места во близина...

Македонија10 часа

Од денес стапува во сила целосната забрана за движење во шумите

Владата доцна синоќа излезе со соопштение во кое апелира до граѓаните да не се движат во шумските подрачја. „Во текот...

Македонија19 часа

„Водовод“ и „Комунална хигиена“ испратија цистерни за гаснење на пожарот во Кочани

ЈП Водовод и канализација – Скопје и ЈП Комунална Хигиена – Скопје на барање и во координација со Град Скопје...

Македонија19 часа

Пендаровски: Хеликоптерите не можат да летаат ноќе

Претседателот на државата Стево Пендаровски вечерва на Фејсбук напиша дека хеликоптерите на армијата немаат технички можности за ноќно летање. „...

Македонија19 часа

Десетина луѓе во Кочани побарале лекарска помош

Кочанчани очајно се борат со огнената стихија, која проголта куќи и други објекти. Според информациите, десетина граѓани побарале помош, откако...

Македонија21 час

15 пожарникари и 3 возила од Скопје ќе помагаат во гаснењето на пожарот во Кочани

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов вели дека во моментов 3 екипи од Противпожарната бригада на Град Скопје (15 пожарникари и...

Македонија22 часа

(Видео) Пожар се шири во Кочани, жителите во паника бараат помош

Огромен пожар се шири во кочанско Белско маало и местото викано Драчевник. Зафатени се шуми, но и бандери. Жителите бараат...

Спорт24 часа

Полска ѝ даде азил на белоруската атлетичарка

Драматичниот случај на белоруската атлетичарка Кристина Циманускаја најверојатно е пред решение откако Полска и понуди хуманитарна виза, односно и одобри...

Македонија1 ден

Во Македонија 54 нови случаи на коронавирус, почина едно лице

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 54 нови случаи на коронавирус, а едно лице почина, соопшти Министерството за...

Топ1 ден

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино. Според информациите на полицијата, мигрантот со тешки повреди е пренесен во болница. Несреќата...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот

Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот заради партиските интереси и заради повеќе гласови...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Илинден обедини генерации Македонци за слобода

Илинден обедини генерации Македонци за слобода, испраќам апел за обединување против Заев и рушење на најлошата власт до сега, рече...

Свет1 ден

(Видео) Туристи во Бодрум со чамци бегаат од пожарите, Ердоган призна дека земјата нема канадери

На југот на Турција, како и на други места во Средоземното Море, со денови беснеат огромни пожари. По петдневните пожари...

Досие