Контакт

Спорт

Федерер ја доби тениската класика со Надал и закажа финале со Новак

Објавено пред

Иако, секако, не беше на нивото на нивната епска пресметка во финалето во 2008 година, Роџер Федерер и Рафаел Надал на тениските љубители на „Централниот терен“ им приредија уште еден спектакл, кој на крајот му припадна на швајцарскиот „Маестро“, кој стигна до победа во четири сета од 7:6(3)/1:6/6:3/6:4 за да закаже уште една голема пресметка со актуелниот шампион Новак Ѓоковиќ.

Федерер никогаш не криел дека Вимблдон е неговиот омилен турнир и дека секогаш го дава максимумот на тревата во Лондон, и овојпат за разлика од 2008 година, тој беше во контрола на мечот речиси во секој момент, освен во вториот сет.

Ова беше јубилејна 40-та пресметка на двајцата тенисери кои ги одбележаа последните две децении во светскиот тенис, и Федерер ја забележа 16-тата победа, додека Надал останува на 24. Федерер ќе игра за својата рекордна деветта титула од „Ол Ингланд“ клубот во своето 12-то финале на славниот тениски терен. Меѓутоа, и против Ѓоковиќ тој влегува со негативен вкупен скор (22-25), а од него има загубено во финалињата на Вимблдон во 2014 и 2015 година.

Во првиот сет, двајцата беа израмнети, пред Федерер да доминира во тај-брејкот и да го освои со 7:3, откако освои пет поени во низа. Но, потоа следуваше падот во формата, и Надал го искористи тоа фуриозно да го земе вториот сет со два брејка. Федерер го освои својот прв брејк против Надал дури во третиот сет за да поведе со 3:1, предност која беше доволна да го освои сетот и да дојде на еден сет од финалето.

Надал почна да прави повеќе неизнудени грешки, и Федерер го искористи тоа за да поведе со 3:1 и во четвртиот сет, а иако Шпанецот беше блиску до брејк при 3:2, на крајот Швајцарецот ја заддржа предноста. Надал успеа да спаси две меч-топки на свој сервис во деветтиот гем (при 5:4), но веќе во следниот гем, и покрај упорноста на Шпанецот, Федерер стигна до победата во нивната 40-та пресметка.

Спорт

Калараш се пофали: Се враќа во Вардар!

Објавено пред

Рускиот ракометар, Глеб Калараш на социјалните мрежи се пофали дека се враќа во Скопје, само неколку месеци откако попиша договор со украинскиот клуб Мотор Запорожје.

Калараш, очигледно, не може без Вардар, и го раскина договорот со украинскиот шампион, и веднаш се пофали на Интернет со фотографија со авионските билети со кои пристигнува во Скопје.

Се очекува набргу, РК Вардар да го потврди неговото враќање во тимот со кој лани ја освои Лигата на шампиони.

Фото: РК Вардар

Прикажи повеќе...

Спорт

Враќање на старотото „непријателство“ – Серена против Шарапова во првото коло

Објавено пред

Серена Вилијамс и Марија Шарапова ќе ја имаат својата прва пресметка на Флешинг Медоуз на САД опен следната недела, откако ждрепката посака двете да бидат противнички уште во првото коло.

Ова ќе биде 22. меч меѓу двете долгогодишни ривалки, кои се избегнаа досега во мечевите во Њујорк. 37-годишната Американка има доминантен 19-2 скор против петкратната гренд слем шампионка Шарапова, низа која трае откако Шарапова како тинејџерка ја победи Вилијамс во финалето на Вимблдон во 2004 година.

Вилијамс, која е осма носителка, лани направи скандал во финалето на САД опен против Јапонката Наоми Осака по конфликтот со судијата на столче, Карлос Рамос. Таа нема играно по повредата на грбот во финалето на Роџерс купот на 11 август, додека Шарапова пак има поголеми проблеми со повредите оваа сезона и моментално е на 87. место на ВТА-листата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ проговори за Федерер: Не сме „лажни пријатели“, но не одиме на вечера заедно

Објавено пред

Борис Бекер и Срѓан Ѓоковиќ, таткото на освојувачот на 16 гренд слем титули, порано тврдеа дека Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер се „лажни пријатели“, а сега откако ждрепката за САД опен ги смести во иста половина (односно ќе можат да се сретнат во полуфиналето), Србинот вели дека нема проблеми со швајцарскиот освојувач на 20 гренд слема.

Работите се иксомпликуваа оваа година, откако Федерер, заедно со Рафаел Надал реши да се врати во советот на играчи на АТП, каде што Ѓоковиќ е претседател, што многумина го прокоментираа како „политичка“ битка на двајцата тенисери.

„Имаме многу добар однос и се почитуваме. Океј, не сме пријатели и не вечераме заедно, но сме колеги и ривали. Тешко е да бидеш пријател кога се натпреваруваш на терените“, изјави Ѓоковиќ.

Тој исто така вели дека дискусиите за најдобар тенисер на сите времиња се беспредметни.

„Не можете да го споредувате тенисот сега и пред 50 години. Лејвер, Мекинро, Конорс, Лендл… Тие играа со дрвени рекети и тоа беше целосно поинаков тенис. Којзнае колку би биле добри тие тенисери денеска“, вели Србинот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 минути

Заев: Ова се мачни и тешки случаи, но секој што се огрешил треба да одговара

Горди сме дека како власт овозможивме услови независниот правосуден систем да работи и да го врати владеењето на правото, изјави...

Македонија2 часа

Жалбата на Јанева одбиена од судот, обвинителката останува во притвор

Кривичен совет од тројца судии ѝ ја одбил жалбата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за определениот 30-дневен притвор, потврдија...

Свет3 часа

Сточари и дрвосечачи поттикнати од бразилскиот претседател ги прават пожарите во Амазонија, тврдат еколозите

Пожарите во Амазонија ги предизвикале сточари и дрвосечачи, кои, охрабрени од политиката на бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, сакаат да ја...

Европа5 часа

Макрон: Нема време за нов договор, Британија ќе стане вазал на САД

Францускиот претседател Емануел Макрон непопустливо му порача на британскиот премиер Борис Џонсон дека нема доволно време да се преговара за...

Топ9 часа

2019 е најцрна година на патиштата во земјата – за шест месеци загинале 70 лица

Декларативни заложби, намален интизитет на активности и реформи, никакви суштински и системски промени. Искршени возила, семејства што живеат во трагедии...

Топ10 часа

(Видео) Очевидци раскажуваат: Возачот се обиде да го изгасне пожарот во автобусот, но огнот бргу се ширеше

Двокатниот автобус со број 5 на ЈСП, кој гореше во близината на Oпштината Ѓорче Петров, се запалил пред автосервис. Возачот...

Македонија11 час

Фатиме Фетаи: Секој што згрешил мора да одговара

„Никој не е недопирлив“, вели обвинителката Фатиме Фетаи по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“ и приведувањето на шефицaта на...

Македонија12 часа

(Видео) Се запали автобус на ЈСП во Ѓорче Петров, нема повредени патници

Автобус на ЈСП со број 5 утрово се запали во близина на Општината Ѓорче Петров. Од ЈСП информираат дека при...

Македонија12 часа

СДСМ: Правната држава функционира, законите важат за сите

Правната држава функционира, а законите важат за сите еднакво, коментира СДСМ преку соопштение кога вчера беше приведена специјалната обвинителка во...

Свет12 часа

Во Тексас извршена смртна казна, осуденикот тврдел дека е невин

Во Тексас е извршена смртна казна над Лери Сверинген (48), кој беше осуден на смртна казна во 2000 година за...

Македонија13 часа

„Ла Верита“: Катица Јанева е осудена да стане громобран за сите судии и политичари вклучени во системот за изнуда

Италијанскиот весник „Ла Верита“ најавува дополнителни докази кои потврдуваат директна контрола од страна на државниот врв врз активностите за изнудувањето...

Европа13 часа

Меркел и Џонсон се уверени дека ќе се најде решение за брегзитот

Британскиот премиер, Борис Џонсон, и германската канцеларка, Ангела Меркел, во Берлин изјавија дека се убедени дека ќе се најде решение...

Македонија1 ден

(Видео) Русковска: Не би барала притвор за Јанева без доволно докази

Обвинителката Вилма Русковска по одлуката на судот да ѝ одреди 30-дневен притвор на Катица Јанева, вели дека нејзината колешка претхдно...

Македонија1 ден

(Видео) Триесет дена притвор за Катица Јанева

Од вечерва шефицата на СЈО, Катица Јанева, е во истражниот затвор „Скопје” во Шуто Оризари. Судија на претходна постапка ѝ...

Регион1 ден

Закани за бомби испратени до редакции и аеродроми во Бугарија

Бугарската полиција почна да истражува неколку закани за бомби испратени преку е-пошта до медиумски куќи во Софија и до најголемите...

Македонија1 ден

Павлески: Јанева е жртва на случајот „Рекет“

Адвокатот Стеван Павлески кој ја застапува шефицата на СЈО, Катица Јанева, за случајот „Рекет“ вели дека таа е жртва на...

Македонија1 ден

(Видео) Влада: Одговорност мора да има за сите инволвирани во случајот „Рекет“.

Од Владата соопштија дека отворениот случај „Рекет“, во кој сега осомничена е и првата специјалната обвинителка Катица Јанева, потврдува дека...

Македонија1 ден

Катица Јанева донесена во Кривичен суд на распит

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева попладнево откако беше уапсена, однесена во специјалното јавно обвинителство и во нејзиниот дом, спроведена е...

Македонија1 ден

Заврши претресот во куќата на Јанева, со полиција однесена на распит во суд

По два часа заврши вториот претрес во куќата каде што живее шефицата на СЈО, Катица Јанева. Таа по претресот во...

Македонија1 ден

Обвинителството бара притвор за Јанева, стекнала имотна корист од 298.000 денари

Јавното обвинителство бара притвор за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“ и попладнево беше...

Досие