Контакт

Спорт

Федерер нема да игра во Дубаи

Објавено пред

Роџер Федерер нема да игра на турнирот од серијата 500 во Дубаи. Овој турнир ќе се одржува наредната недела.

Федерер, во вторникот, по 13 месеци пауза, се врати на тениските терени. На турнирот во Доха Федерер го победи Дан Еванс, но испадна во третиот меч од Николоз Басилашвили.

„Важно е што се вратив, уживав во секоја минута на турнирот во Доха. Благодарност до мојот тим кој ми помогна да се вратам. Решив дека треба да им се вратам на тренинзите, поради тоа нема да играм во Дубаи“, напишал Федерер.

Претходно Швајцарецот изјавил дека за него оваа сезона ќе почне кога ќе почнат турнирите на тревната подлога.

Спорт

Лидс им ги „замрси“ сметките на Ливерпул за ЛШ (од каде што може да бидат исфрлени)

Објавено пред

Ливерпул не успеа да изддржи за четврта последователна победа во Премиер лигата, која ќе го искачеше на на четвртото место, кое води во Лигата на шампиони, каде што е можно воошто да не им биде дозволено учество по пристапувањето кон Суперлигата, откако Лидс постигна гол во 87. минута за 1:1 реми на „Еланд роуд“.

Садио Мане го постигна својот прв гол од февруари во 31. минута, со кој Ливерпул водеа до самиот финиш на мечот, кога во 87. минута, Диего Љоренте израмни на 1:1. Мечот беше во сенка на „бомбата“ со соопштението за формирањето на Суперлигата. Јирген Клоп пред мечот мораше да ги правда своите фудбалери и да повтори дека е против оваа идеја, додека фудбалерите на Лидс пред мечот носеа маички на кои пишуваше „Заслужете ја“ со лого на Лигата на шампионите, а навивачите на Ливерпул потврдија дека ќе ги отстранат банерите од стадионот во знак на револт.

Со овој резултат, Ливерпул остануваат шести со 53 поени, поен зад Челси на петтото место и два поени зад Вест хем на четвртата позиција, додека Лесте се трети со 56. Сепак, Лестер и Челси имаат одиграно по 31 меч (им остануваат уште осум), додека Ливерпул и Вест хем имаат 32 одиграни меча (со уште седум до крајот на сезоната).

Прикажи повеќе...

Спорт

Пипен по смртта на неговиот првороден син: Срцето ми е скршено

Објавено пред

Поранешната ѕвезда на Чикаго Булс, Скоти Пипен, во понеделникот потврди дека неговиот првороден син, Антрон починал во неделата на само 33 години. Причината за смртта засега не се открива.

„Срцето ми е скршено што морам да споделам дека вчера се збогував со мојот првороден син АНтрон. Двајцата делевме страст за кошарка и безброј разговори за спортот. Тој страдаше од хронична астма и затоа не стигна до НБА. Тоа никогаш не го спречуваше, секогаш беше позитивен и работеше напорно и горд сум каков човек израсна. Кажете по некоја молитва за неговата мајка Карен и целото негово семејство и пријатели. Нежно срце и прекрасна душа која замина предвреме. Те сакам сине, биди во мир додека не се сретнеме повторно“, напиша Пипен.

Антрон Пипен играше колеџ-кошарка во Тексас А&M Универзитетот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јуве, Интер и Милан не се откажуваат од Серија А

Објавено пред

Јувентус, Интер и Милан инсистираат дека сакаат да продолжат да се натпреваруваат во Серија А и покрај одлуката да се приклучат на Суперлигата. УЕФА ги предупреди клубовите и фудбалерите кои се дел од овие 12 клуба, ќе бидат суспендирани од другите натпреварувања, вклучувајќи ги домашните натпревари, Европското првенство и Светското првенство.

Италијанската Лега Серија А имаше вонреден состанок денеска, а таму присуствуваа и претставници на овие три клуба.

„Клубовите основачи ќе продолжат да се натпреваруваат во домашните натпреварувања и до активирањето на Суперлигата, Јувентус е подготвен да се натпреварува и во европските натпреварувања во кои ќе се квалификува“, се вели во соопштението на Јувентус.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Стигнаа 10.530 дози од „Фајзер“, од среда ќе бидат распределени на пунктовите за вакцинација

Попладнево стигна првата пратка од вакцините на „Фајзер“, која властите ја обезбедиjа cо директни преговори со овој производител, информираат од...

Европа6 часа

Шведски доктор: Секој ден фрламе стотици дози „астра зенека“

Стотици дози од вакцината на „Астра зенека“ против Ковид-19 се фрлаат секој ден во Стокхолм затоа што жителите одбиваат да...

Македонија7 часа

Груевски: Тие си знаат чиј имот замрзнале, но мој сигурно не е

Денес дознав дека деновиве ОЈО објавило дека замрзнале наводен мој имот, односно земјиште и два помали стана што ги бев...

Европа10 часа

Политичките лидери за Суперлигата: Богатите не може да ја присвојат убавината на фудбалот

Дванаесет големи европски фудбалски клубови синоќа објавија дека ќе стартуваат нова Суперлига, затворено натпреварување, во кое ќе играат само најсилните...

Македонија10 часа

35 починати и 135 нови случаи на Ковид-19

Oд Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 841 тестирањe, а регистрирани се 135 нови случаи...

Македонија11 час

Рестриктивните мерки продолжуваат и во наредните седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

Главниот кризен координативен штаб на денешната седница ги разгледуваше предлозите пристигнати од Комисијата за заразни болести и врз основа на...

Македонија12 часа

Џафери тврди дека ги консултирал институциите – заразените пратеници гласале според дополнителен протокол

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на денешната прес-конференција рече дека бил приморан да се потпре на дополнетиот протокол со кој...

Економија14 часа

Угостителите утре излегуваат на протест, бараат спас за секторот

Туристичко-угостителскиот сектор се наоѓа во исклучително тешка положба, а за негов спас е потребна сериозна и континуирана финансиска помош каква...

Македонија14 часа

Филипче: Состојбата со новозаразени е стабилна, бројот на пациенти намален

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека имал состанок со директорите на клиниките и на ковид-центрите на кој била направена...

Македонија16 часа

Границата со Грција останува затворена за македонските граѓани, Србите можат да патуваат преку Бугарија

Грчките граници остануваат затворени за влез на државјани на трети земји, меѓу кои и Северна Македонија. За нив, владата во...

Регион17 часа

Словенија ги ублажува мерките, до 100 луѓе ќе можат да се соберат на едно место

Словенија полека ги олеснува мерките, па од денес е во сила одлуката на владата дека можат да се соберат до...

Македонија17 часа

Денеска во Македонија пристигнуваат 10.000 вакцини на „Фајзер“

Попладнево се очекува да стигнат 10.000 вакцини на „Фајзер“, а според најавите, уште толку ќе пристигнат и следната недела. Вакцините...

Европа17 часа

Макрон: Санкциите не се доволни за Русите, треба остро да се разговара со нив

Тензиите на руско-украинската граница се неприфатливи, смета францускиот претседател Емануел Макрон, тврдејќи дека санкциите против Русија не се доволни. „Денешната...

Свет1 ден

Убиецот кој застрела осум луѓе во „Федекс“ го купил оружјето легално

Момчето кое уби осум лица со огнено оружје во објект на „Федекс“ во Индијанаполис, САД, а потоа изврши самоубиство, купил...

Свет1 ден

Келин: Руските власти нема да дозволат Навални да умре во затвор

Рускиот амбасадор во Велика Британија, Андреј Келин, изјави денеска во интервју за Би-Би-Си дека власта нема да дозволи Алексеј Навални...

Македонија1 ден

Заев: Со згрозување ја примив информацијата дека за Мицкоски гласањето во Собрание било тероризам

Со згрозување ја примив информацијата дека за Христијан Мицкоски овој чин бил тероризам. Мицкоски се дрзна гласањето помош за граѓаните...

Македонија1 ден

Мицкоски за болните пратеници во Собранието: Ова е тероризам, а не 27 април

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го коментира доаѓањето на пратениците болни од коронавирус во Собранието. „Ова во Собрание е тероризам,...

Македонија1 ден

Во Македонија 364 нови случаи на коронавирус, починаа 24 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 364 нови случаи на коронавирус, 24 лица починаа, а оздравеа 689 заболени,...

Македонија1 ден

Изгласан петтиот пакет мерки, гласаа и двајца пратеници позитивни на Ковид-19

Собранието го изгласа петтиот пакет економски мерки за помош на стопанствениците и економијата погодени од пандемијата. Изгласани се Законот за...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Заев го загрозува јавното здравје и тера пратеници болни од ковид да одат во Собрание

Зоран Заев го загрозува јавното здравје и тера пратеници болни од КОВИД во изолација, во скафандери да одат во Собрание,...

Досие