Контакт

Спорт

Фер плеј потег на Ломаченко – не сакаше да „дотолчи“ разнишан противник!

Објавено пред

Украинскиот боксер Василиј Ломаченко во Њујорк имаше фантастична борба против Ричард Комеј.

Двојниот олимиски победик од Украина доинираше уште од стартот на борбата. Комеј првите три рунди се носеше со противникот, но во продолжение „паѓаше“ се повеќе во ритамот.

Во седмата рунда се случи необична ситуација. Ломаченко со лево кроше го испрати противникот на подот, но веднаш што противникот се исправи – Ломаченко запре, не сакаше да го „дотолчи“ разнишаниот противник туку бараше од тренерите на Комеј да го предадат мечот и да го спасат боксерот.

Тие не го послушаа Украинецот и Комеј издржа до 12 рунда. Сепак Ломаченко славеше со одлука на судиите и тоа преубедливо – (119-108, 119-108, 117-110).

Следна цел на Ломаченко е напад на титулата светски шампион во лесна категорија. Во кариерата има 17 победи и само 2 порази.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кријос: Тренерот на Павиќ и Мектиќ сакаше да се тепа со нас

Објавено пред

Ник Кирјос и Танасис Кокинакис, вчера, приредија големо изненадување на Австралија опен. Во второто коло, во игра на двојки, тие ја победија најдобрата светска двојка Матеј Павиќ и Никола Мектиќ.

Австралијците славеа во два сета против актуелните олимписки шампион (7/6, 6/3).

Мечот мина во пеколна атмосфера, која ја приредија домашните навивачи, а по завршувањето на мечот имало обид за физичка пресметка пред соблекувалните. Кирјос открил дека тренерот на Павиќ му се заканил дека ќе го претепа, бидејќи во играта со топче погодил еден од двајцата хрватски тенисери.

„Само да знаете дека вчера по дубл-мечот, еден од моите притивници сакаше да ме истепа.

Интересот за наредниот дуел на Кирјос и Кокинакис е огромно, организаторот соопшти дека веќе се продадени сите 7.000 билети.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Спектакуларен гол на Хорват на ЕП во футсал

Објавено пред

Футсал репрезентацијата на Хрватска, со победа стартуваше на Европското првенство во Холандија. Хрватите во првото коло ја победија Полска со 3.1.

Натпреварот го обележа голот на Матеј Хорват. Многумина сметаат дека ова е еден од најдобрите голови постигнати на европските шампионати.

Хорват доби честитки и од УЕФА.

„Матеј Хорват, ова не е нормално. Сензационален дриблинг кој заврши со „безобразна рабона“, пишува на Твитер профилот, на УЕФА.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Медведев и Циципас го минаа третото коло

Објавено пред

Данил Медведев и Стефанос Циципас се пласираа во осмина-финалето на Австралија опен. Пласман во оваа фаза, прв пат во кариерата, избори и Тејлор Фриц. Американецот во драматичен меч го победи Роберто Баутиста Агут.

Медведев не блескаше, одигра колку што му е потребно за да го победи Холанѓанецот, Ботик ван де Зандшулп. Рускиот тенисер победи со 6/4, 6/4, 6/2. Победникот го реши искуството и неизнудените грешки. Холанѓанецот направи 32, односно 12 повеќе од Медведев.

За пласман во четврт-финалето, Медведев ќе игра против Максим Керси од САД. Керси во четири сета го совлада сонародниот Кристоф О’Конел (6/2, 6/7, 6/3, 6/2).

Четвртиот носител, Стефанос Циципас, одигра четири сета против Беноа Пер. Гркот за два часа и 42 минути славеше победа 6/3, 7/5, 6/7, 6/4.

Противник во осмина-финалето ќе му биде Тејлор Фриц. Американецот, во 22 обид успеа да го мине третото коло на еден од гренд-слем турнирите. Во драматичен меч, Фриц го победи фаворизираниот Шпанец, Баутиста-Агут со 3:2 (6/0, 3/6, 3/6, 6/4, 6/3).

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 минути

Родители бараат укинување на задолжителното носење маски во училиштата

Иницијативата „Стоп за носењето маски во училиштата“ која обединува 12.000 родители, преку допис до медиумите тврди дека имаат поддршка од...

Македонија16 минути

Лирман: Важно е ЕУ, каде што припаѓа и Бугарија, да си го одржи ветувањето кон Северна Македонија и Албанија

Државната министерка во германското МНР, Ана Лирман ги поздрави позитивните сигнали од првата средба на македонскиот и бугарскиот премиер во...

Свет29 минути

Првата пратка на американско оружје пристигна во Украина

Првата пратка оружје од американскиот пакет безбедносна поддршка за Украина во вредност од 200 милиони долари пристигна во Киев, соопшти...

Македонија1 час

Спасовски и МВР му дадоа македонски пасош на Звицер кој сакал да изврши атентат врз Вучиќ, oбвини ВМРО-ДПМНЕ

Скандал го тресе МВР по информациите на Европол дека е откриен заговор за атентат врз претседателот на Србија, Александар Вучиќ, од...

Свет1 час

СЗО: Повеќе од 340 милиони луѓе во светот се заразиле со коронавирус

Бројот на регистрирани случаи на зараза со коронавирус во светот надмина 340 милиони луѓе, соопшти Светската здравствена организација. Според информациите,...

Македонија2 часа

Во притвор е спроведен возачот кој ја усмрти 24-годишната радовишанка на „Партизанска“

Судот доцна синоќа му одреди 30-дневен притвор на 22-годишниот Јордан Ѓ. кој со автомобил „цитроен Ц4“ ја усмрти 24-годишната радовишанка...

Македонија16 часа

Регистрирани 2.071 нов случај на Ковид-19 и 11 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.010 тестови, а регистрирани се 2.071 нов случај на...

Македонија18 часа

Комисијата за заразни болести со препорака периодот за изолација да се намали на 7 дена

Намалување на периодот на изолција од 10 на 7 дена за ковид-позитивните пациенти е ставот што произлезе од денешната вонредна...

Македонија18 часа

Фон дер Лајен до Ковачевски: Лично сум подготвена да помогнам во процесот со Бугарија

Премиерот Димитар Ковачевски попладневно остварил телефонски разговор со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која му го честитала...

Македонија20 часа

Опасност од одрон на карпа тешка 20 тони врз кањонот Матка – од ЦУК велат нема простор за паника

Центарот за управување со кризи доби известување од ЕВН за опасност од одрон на голема карпа над кањонот Матка. Директорот...

Регион20 часа

Петков: Бугарија сама одлучува за својата одбрана

Бугарија сама ќе одлучува за плановите за одбрана во координација со партнерите од НАТО, изјави денеска бугарскиот премиер Кирил Петков....

Свет22 часа

Лавров по средбата со Блинкен: Следната недела од САД ќе добиеме писмени одговори

САД ќе ѝ дадат писмени одговори на Русија на барањата за безбедносни гаранции следната недела, изјави рускиот министер за надворешни работи,...

Македонија24 часа

Плевнелиев: Не сакаме да ги внесеме Тито и Сталин во ЕУ

Северна Македонија не ги спроведе потребните реформи за почеток на преговорите со Европската Унија. Македонските тајни служби се разгранок на...

Топ1 ден

Нова трагедија кај Струма: возач загина во сообраќајна несреќа со македонски камион

Возач на автомобил загина по сообраќајна несреќа што се случила со македонски камион на патот помеѓу Благоевград и граничниот премин...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ и натаму инсистира на предвремени избори, од СДСМ велат дека барањето е од пуста желба за власт

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и денеска порача дека е неопходно да се одржат предвремени парламентарни избори. Тие инсистираат на брзи избори, без...

Македонија1 ден

Снег и забрана за товарни возила на дел од патиштата

Утрово, поради обилни врнежи од снег, воведена е забрана за тешки товарни возила кај планинскиот премини Стража, патниот правец Деве...

Свет1 ден

Властите во Калифорнија предлагаат тинејџерите да се вакцинираат без согласност од родителите

Калифорнија треба да дозволи вакцинација на деца на возраст од 12 и повеќе години без согласност од родителите, предложи синоќа...

Македонија2 дена

Загина 24-годишна девојка – автомобил ја прегази на пешачки пред Сити мол

Загина 24-годишна девојка откако вечерва беше прегазена на пешачки премин во близина на Сити мол во Скопје. Девојката преминувала улица...

Економија2 дена

ЕСМ ќе управува со БЕГ заради континуирано обезбедување топлинска енергија

Владата донесе одлука за обезбедување дополнителни количини топлинска енергија во услови на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. „...

Свет2 дена

Бајден со нова закана кон Путин: Русија ќе плати висока цена

Американскиот претседател Бајден рече дека јасно му кажал на рускиот претседател Владимир Путин дека секое движење на руските воени сили...

Досие