Контакт

Спорт

Ференцварош го елиминира Лудогорец од ЛШ

Објавено пред

Фудбалерите на Ференцварош направија изненадување и во првото квалификациско коло за пласман во Лигата на шампионите го елиминираа бугарскиот шампион Лудогорец. Првата фаза ја минаа Дандлак, АИК од Стокхолм, Карабаг, Розенборг, Клуж и БАТЕ Борисов.

Ференцварош на чија клупа седи славниот Украинец Сергеј Ребров, во двомечот со вкупен резултат 5:3 го елиминира Лудогорец. Првиот меч заврши 2:1, а во реваншот во Бугарија Унгарците победија 3:1.

Во наредното коло Ференцварош ќе игра против Валета од Малта.

АИК во Стокхолм ја надомести негативата од 2:1 против Арарат од Ерменија. Швеѓаните во реваншот победија со 3:1 и изборија дуел со Марибор. Шампионот на Словенија без мака победија 2:0 против Валур од Исланд.

Розенборг два пати славеше против Линфилд. По 4:0 во првиот меч, Норвежаните победија 2:0 во Северна Ирска.

Розенборг во второто коло ќе игра против БАТЕ Борисов. Белорусите победија 2:1 во Полска против Пјаст. првиот меч заврши 1:1.

Клуж ја надомести негативата од 0:1 против Астана и со победата 3:1 избори два натпревари со Макаби Тел Авив.

Понатаму оди и Карабаг. Азербејџанците постигнаа два гола против Партизани од Албанија. Во наредното коло тие ќе играат против Дандлак.

Дандлак ја мина Рига дури по изведувањето на пенали. Двата натпревари завршија без голови, а дури по седум пенал-серии Дандлак победија 5:4.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Медисон Киз со трофејот од Синсинати се враќа во топ 10

Објавено пред

Американката Медисон Киз ја освои најголемата титула во својата кариера, откако со 7:5/7:6(5) ја совлада руската ветеранка Светлана Кузнецова во финалето на Синсинати опен, резултат кој од понеделник ќе ја врати меѓу топ 10 тенисерките на светот.

24-годишната Киз, која играше во полуфиналињата на Австралија опен во 2015 и на Ролан Гарос минатата година, сега има пет титули во кариерата и ќе биде блиску до својот највисок пласман на ВТА листата (7. место во 2016 година).

34-годишната Кузнецова пак, која претходно ја победи Ешли Барти за да ја спречи да се врати на првото место на ВТА листата, ја бркаше својата 17-та ВТА титула и прва од Мастерсот во Индијан Велс во 2017 година, откако оваа година направи кам-бекот по долгата пауза поради повреда.

Прикажи повеќе...

Спорт

Србите со неверојатен пресврт ја добија Грција сред Атина

Објавено пред

Србија уште еднаш докажа зошто е фаворит за златото на Светското првенство во Кина следниот месец, откако сред Атина по продолженија со 85:80 (17:19, 14:19, 21:19, 20:15, 13:8) ја победи Грција во последниот меч од Акропол купот.

Богдан Богдановиќ блесна со 28 поени, Немања Бјелица додаде 18 поени и 14 скока, преземајќи ја главната улога откако Никола Јокиќ беше оставен да се одмори од страна на селекторот Александар Ѓорѓевиќ. Марко Гудуриќ го реши мечот со три клучни слободни фрлања во последните секунди од мечот.

Како што се очекуваше, Јанис Адетокумбо, ги предводеше Грците со 20 поени, неговиот брат Танасис додаде 17 (5 тројки), но вкупната реализација од само 34 отсто во обидите за тројки беше клучна за домаќините. Сепак, тие имаа 48:41 водство на полувреме и изгледаа дека го контролираат мечот, но отсуството на Костас Слукас, Костас Папаниколау и Јанис Папапетру беше забележливо.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Вештачкиот“ Лајпциг го расипа првиот меч на Унион Берлин во Бундеслигата (видео)

Објавено пред

Унион Берлин по 53 години од основањето на клубот заигра во германската Бундеслига, но првиот меч на „Ан дер алтен Ферстерај“ пред 22 илјади верни навивачи не можеше да помине полошо, откако РБ Лајпциг ги растури со 0:4.

Пред мечот, навивачите на Унион Берлин објавија дека ќе ги бојкотираат првите 15 минути од мечот, и тоа не поради својот тим туку поради противникот, бидејќи сметаат дека РБ Лајпциг е „вештачки“ клуб кој е само маркетинг-трик на богатиот австриски сопственик, Дитрих Матешиц.

Навивачите исто така јасно порачаа: „По 10 години, повторно клуб од Источна Германија во Бундеслигата“. Пред 10 години од лигата испадна Енерги Котбус – навивачите не го признаваат Лајпциг како клуб од Источна Германија.

Друг декор на навивачите беа старите фотографии на навивачите кои починаа пред Унион да влезе во германската елита.

 

Отпорот на домаќините беше срушен веднаш по крајот на бојкотот во 16. минута, кога Марсел Халстенберг донесе водство за Ред бул, за до крајот на полувремето да стане јасно дека борбата за опстанок ќе биде реалност за клубот од престолнината, откако Забицер (31. минута) и Вернер (42. минута) постигнаа голови за гостите. Нкунку во 69. минута обезбеди Лајпциг да има совршен старт на бундеслигашката сезона.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Пожар над Усје

Нов пожар над скопската населба Усје избувна вечерва, откако пожарникарите со часови се обидуваат да го локализираат огнот над населбата...

Свет3 часа

Голем пожар на Канарските острови, евакуирани над 4.000 лица

Околу 4.000 лица се евакуирани поради пожар што избувна по втор пат за една недела и уништи рурална област на...

Свет4 часа

Жителите на Нов Зеланд доброволно предале над 10 илјади парчиња оружје на полицијата

Повеќе од 10,000 парчиња огнено оружје се предадени доброволно на властите во Нов Зеланд, како дел од акцијата што беше...

Македонија4 часа

Димитров: ,,Рекет” е раскрсница – едниот пат води кон иднина, другиот кон бездна

Дискредитацијата на СЈО преку аферата ,,Рекет” е со цел да и се избега на правдата, смета министерот за надворешни работи...

Свет5 часа

1,7 милиони луѓе на протест во Хонгконг

Најмалку 1,7 милиони граѓани излегоа на улиците во Хонгконг, на уште еден од низата масовни продемократски протести, соопштија организаторите на...

Спорт7 часа

Ландстрам со гол во сите четири англиски лиги – Шефилд јунајтед со победа (видео)

Шефилд јунајтед имаат одличен старт на својата прва премиерлигашка сезона по долга пауза, откако со 1:0 ги победија Кристал палас...

Македонија11 час

Изгаснат пожарот над скопското село Буковиќ

Шумскиот пожар кој вчера наутро избувна на планината над скопското село Буковиќ е изгаснат и целосно ставен под контрола, информираат...

Регион11 час

(Видео) Пациент со држач за инфузија уби четири лица во психијатриска болница во Романија

Еден пациент во психијатриска болница во романската општина Сапока, со држач за инфузија убил четворица други пациенти. Тој ги нападнал...

Свет12 часа

Протести во САД: Ако не се смени законот за оружје, треба да се смени Конгресот

Низ САД се одржуваат протести на кои се бара од Конгресот да ги заостри законите за контрола на оружјето, по...

Свет13 часа

„Сандеј Тајмс“ објави таен владин документ за ризиците од брегзит без договор

Ако нема договор за брегзит со ЕУ, Велика Британија ќе се соочи со недостиг од гориво, храна и лекови, објави...

Свет14 часа

Работници во Пенсилванија добиле понуда или да присустуваат на митинг на Трамп или да не земат плата

На вработени во нафтено-хемиски комплекс во Пенсилванија им било кажано дека ако не присуствуваат на говор на американскиот претседател Доналд...

Свет14 часа

Во бомбашки напад на свадба во Кабул убиени над 60 луѓе, меѓу нив и деца

Најмалку 63 луѓе се убиени а над 180 се ранети во бомбашки напад на свадбена веселба во Кабул, пренесуваат светските...

Свет1 ден

Ново убиство на метро станица во Германија, маж и жена избодени до смрт

Маж и жена се избодени до смрт на преполна метро станица во германскиот град Изерлон, соопшти полицијата, наведувајќи дека се...

Свет1 ден

Салвини попушти, ќе ги прими малолетните мигранти

Италијанскиот министер за внатрешни работи, Матео Салвини потклекна под политичкиот притисок, и од меѓународната заедница, но и од внатрешно-политичкиот, околу...

Регион1 ден

Бугарија на второ место во НАТО според буџет за одбрана

Бугарија е на второто место во НАТО според буџетот за одбрана во однос на бруто домашниот производ и веднаш зад...

Регион1 ден

Српски полицајци го спасија животот на 9-годишно дете на автопатот Ниш-Белград

Двајца сообраќајни полицајци од Србија станаа вистински херои во медиумите и на социјалните мрежи, откако успеаа да го спасат животот...

Свет1 ден

Јункер итно пренесен на операција

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер го прекинал одморот и ќе биде итно опериран, соопшти ЕК. Според информациите, Јункер...

Свет1 ден

Незадоволен гостин уби келнер во ресторан во Париз

Келнер во француски ресторан бил убиен од страна на гостин, бидејќи предолго чекал сендвич, пренесуваат фарнцуски медиуми. Инцидентот се случил...

Регион1 ден

(Видео) Авион слета на автопатот Загреб – Риека откако му откажал моторот

На автопатот Загреб-Риека помеѓу Врбоско и Равна Гора, помал спортски авион слета на патот. Граѓани кои се возеле во автопатот...

Топ1 ден

Гори планината над Буковиќ

Пожар избувна изутринава на тешко пристапен терен над селото Буковиќ, во близина на Сарај. Како што дознава ,,Макфакс”, пожарот избувнал...

Досие