Контакт

Спорт

Ферги за второто деби на Роналдо: Како кога Цезар влегол во Рим!

Објавено пред

Сер Алекс Фергусон е воодушевен од враќањето на Кристијано Роналдо во Манчестер јунајтед, оценувајќи го како фантастична вест и споредувајќи го историското влегување на Цезар во Рим по триумфот.

Јунајтед неочекувано го вратија Роналдо од Јувентус за 20 милиони фунти, 12 години по заминувањето во Реал Мадрид, и навивачите реагираа со воодушевување за 36-годишниот Португалец, кој во своето деби постигна два гола при 4:1 победата над Њукасл, натпревар на кој присуствуваше и Фергусон.

Ферги, кој ги предводеше Јунајтед до 13 титули од Премиерлигата и 2 од Лигата а шампиони од 1986 до 2013 година, вели дека чувството било фантастично.

„Видовте таа сабота дека беше како Цезар кога влегува во Рим по триумф. Дојдов, видов, освоив. Беше фантастично. За секој навивач на Јунајтед, можевме да имаме милион луѓе на стадионот. Многу луѓе го критикуваа, велеа дека само симулира, но потоа сфатија каков фудбалер е. Тој жртвуваше многу да биде најдобар. Се сеќавам кога игравме со Арсенал во сабота и врнеше во Керингтон, така што не излеговме на тренинг. Што направи тој? Отиде на затворениот терен и тренираше. Не можев да му кажам ништо, ме победи“, вели Фергусон.

Тој објаснува дека во 2009 година, морал да го пушти да оди во Реал Мадрид.

„Тој сонуваше да игра за Реал Мадрид. Не бев против тоа, шест години беа доволни за момчето од Мадеира. Мислам дека најдовме добра замена во Антонио Валенсија. Знаев дека Роналдо ќе стане голем, кога доби платформа во Реал. Да бидеме искрени кон Реал, тие се еден од клубовите кои постојано вадеа врвни фудбалери и имаат 13 европски титули. Секој фудбалер сака да биде таму“, објаснува Шкотланѓанецот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Бензема не се појави на судењето -Валбуена порача дека ќе оди до крај

Објавено пред

Карим Бензема не се појави на денешното судење во Версај поради професионални обврски. Бензема, синоќа, со Реал играше во Украина против Шахтјор. На францускиот репрезентативец и на уште четри други лива им се суди за изнуда.

Тое се обидоа во 2015 година да изнудат пари од Метју Валбуена за да пуштат негово домашно видео во јавноста. Бензема, според обвинението, посрердувал во изнудата. Тој го убедувал Валбуена да им ја исплати на уценувачите бараната сума.

Поради тој скандал селекторот Дидие Дешам го исфрли Бензема од националниот тим, во кој се врати ова лето за Европското првенство.

Се очекува судењето да трае три дена. Влабуена истакнал дека нема да се откаже и дека ќе оди до крај.

„Чекав шест години и ќе одам до крај. Само Бензема не се појави пред судот. Штета. Овде ќе останеме онолку колку што ќе биде потребно“, изјави Валбуена.

Според францускиот закон, за вакво дело предвидена е максимална казна затвор од пет години.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тухел: Можам да ги замислам заедно Халанд и Лукаку

Објавено пред

Менаџерот на Челси, Томас Тухел, го потврдил интересот на клубот за напаѓачот на Борусија Дортмунд, Ерлинг Халанд. „Сините“ сакаат да го засилат нападот со Халанд и покрај тоа што минатото лето се засилија со Ромалу Лукаку.

„Разговаравме неколку пати за Ерлинг. Бевме заинтересирани и минатото лето. Да бидеме реални во тоа време неговиот трансфер во Челси делуваше нереален“, истакнал Тухел.

„Халанд е фантастичен фудбалер, тој е важна личност во Борусија тим кој е сериозен конкурент во Лигата на шампионите. Можам ли да ги замислам заедно Халанд и Лукаку? Зошто да не, можеме да разговараме на таа тема. Да видиме дали нешто ќе се случи во наредните недели“.

Ерлинг Халанд, сезонава одиграл 10 натпревари за Борусија, постигнал 13 голови.

Прикажи повеќе...

Спорт

Стив Брус се раздели со Њукасл и го најави пензионирањето: Ова беше неиздржливо

Објавено пред

Стив Брус, спогодбено се раздели со Њукасл јунајтед и најави заминување во пензија. Менаџерот кој го предводеше Њукасл јунајтед од јули 2019 година, разделбата со клубот ја наплати со 10.000.000 евра.

Брус, во неделата, го одработи 1.000 натпревар во кариерата. Њукасл јунајтед загубија од Тотенхем со 3:2. Овој пораз не беше пресуден 60-годишникот да добие отказ. Новите сопственици, по преземањето на клубот, најавија дека ќе бараат нов тренер.

„Мислев дека се можам да истрпам, но беше неиздржливо. Не ме сакаа, ми говореа дека нема да успеам, дека тактички сум неспособен…Од првиот ден беше така“, рекол Брус и продолжил.

„Мислам дека ова ми беше последната работа во кариерата. Не е до мене, ова е напор за което семејство. Од првиот ден во Њукасл мо беше многу, многу тешко. Кога резултатите беа добри говореа дека стилот што го негуваме е ужасен или дека сме имале среќа. Не бев добар дури и кога работите за клубот беа добри“.

Стив Брус ги предводеше Њукасл јунајтед на 97 натпревари, во нив освоил во просек 1,15 бодови.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ10 минути

Со ремен ја тепал сопругата, замавнал со нож кон ќерката, гостиварец вршел семејно насилство

43-годишен гостиварец е обвинет за семејно насилство, информираа надлежните. Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против 43-годишен гостиварец за...

Македонија48 минути

Починати 15 лица, регистрирани нови 487 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.491 тестирањe,...

Македонија2 часа

Борел и Блинкен бараат без одлагање почеток на преговори за Македонија

Во заедничката изјава за Западен Балкан, европскиот министер за надворешни работи, Жозеп Борел, и американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, повикаа...

Македонија2 часа

Гир: Европската комисија очекува прва Меѓувладина конференција до крајот на годинава

Извештајот доаѓа во контекст на неодамнешниот Самит на Европската Унија за Западен Балкан, каде се даде недвосмислена поддршка за европерспективата...

Македонија3 часа

Заев: Извештајот на ЕК потврдува дека чекориме силно на европскиот пат

Амбасадорот Гир денеска го предаде извештајот на Европската комисија за прогресот на Северна Македонија, кој во целост го потврдува напредокот...

Свет4 часа

Во Израел откриена мутација на делта-сојот од коронавирус, момче сместено во карантин

Израел го потврди првиот случај со мутација на делта-сојот на коронавирус, кој претходно беше откриен во некои европски земји, објави...

Македонија4 часа

Со една доза вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст

Заклучно со 17 октомври со една доза на вакцина против Ковид-19 вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст. Кај...

Македонија4 часа

Пендаровски: Извештајот на ЕК претставува објективна слика за состојбите во државата

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба шефот на делегацијата на Европската Унија, амбасадорот Дејвид Гир, кој му го предаде извештајот...

Македонија5 часа

До ДИК поднесени 13 приговори за изборните резултати

До Државната изборна комисија се поднесени 13 приговори за постапката за гласање и за постапката за сумирање и утврдување на...

Спорт7 часа

Потврдено: Ако не се вакцинира, Ѓоковиќ нема да игра на Австралија опен

Најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ, нема да може да ја брани титулата на Австралија опен, доколку не се вакцинира....

Македонија21 час

Вархељи повика на итно решавање на спорот со Бугарија до крајот на годината

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархељи, очекува зелено светло за преговорите со Северна Македонија и Албанија и повика на итно решавање...

Македонија21 час

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за преговори за членство во ЕУ, се наведува во новиот извештај

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за отворање на преговорите за членство и властите ја демонстрираа јавно својата цврста...

Македонија23 часа

Димитриевски: Лица од МВР три недели нè следат мене и мојот тим, тоа е вршење притисок поради изборите

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, кого утрово полицијата го сопре и го прaти со возилото на технички преглед, на прес-конференција...

Македонија24 часа

Се укинува ограничувањето на бројот на гости на една маса во угостителските објекти

Владата на денешната редовна 113. седница, меѓу другото, во согласност со моментната епидемиолошка состојба во државата усвои измени и дополнувања...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски ја повика цела опозиција зa уривање на Владата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, упати повик до Левица и сите опозициски партии, но и до владините кои се во...

Македонија1 ден

За една недела од коронавирус починале 26 вакцинирани лица, од кои најголем дел примиле „синофарм“

Во периодот од 8 до 14 октомври од коронавирус починале 105 пациенти, а 75 % од нив не биле вакцинирани....

Македонија1 ден

МВР не ја наведува причината за запирањето на Максим Димитриевски и најави истрага за случајот

Од Министерството за внатрешни работи по сопирањето на градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, велат дека за случајот е вклучен Одделот...

Македонија1 ден

Уште 27 Авганистанци заминаа од земјава

Група од 27 граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во земјава изутрината од Меѓународниот аеродром Скопје, со членови на нивните...

Македонија1 ден

35 проценти од популацијата во државата примиле две дози вакцина

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 3.475 дози вакцини, од кои 917 се аплицирани како прва доза, 2.509...

Македонија1 ден

Симовски: Резултатите од пописот најдоцна до март

Директорот на државниот завод за статистика, Апостол Симовски, информира дека обработката на податоците од пописот е почната веднаш по неговото...

Досие