Контакт

Спорт

Фернандо Јеро ќе биде спортски директор на Чивас Гвадалахара

Објавено пред

Еден од најистакнатите шпански фудбалери на сите времиња, Фернандо Јеро, кариерата ќе ја продолжи во Мексико. Тој 14 години беше играч на Реал Мадрид, со кој освои пет титули во Шпанија и три пехари во Лигата на шампиони.

dobivaj vesti na viber

Откако ја заврши кариерата, меѓу 2014 и 2015 година беше помошник тренер на Реал Мадрид, потоа раководеше со Овиедо, а беше и спортски директор во репрезентацијата на својата земја.

Сега се враќа и ќе работи како спортски директор во тимот на Чивас Гвадалахара во Мексико.

Чивас се смета за најпопуларен мексикански клуб, а во 2016 година истражувањето меѓу Мексиканците покажа дека 44 отсто од сите жители во оваа земја се негови навивачи.

Очекувањата од Јеро се големи, тој како спортски директор да се обиде да придонесе за успешно работење на клубот, но и за освојување трофеи.

Чивас Гвадалахара е основан во 1906 година и игра на стадионот Акрон, кој има капацитет од речиси 50.000 гледачи. Овој познат клуб има девет шампионски титули на својата земја, двапати го освои Купот, еднаш Суперкупот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Пелистер го победи Мотор, на добар пат за осминафинале во Европската лига

Објавено пред

Еурофарм Пелистер стигна до тешко извојувана, но значајна 33:30 (18:16) победа над украинскиот Мотор Запорожје во Диселдорф, Германија, со што се поставија во одлична положба да обезбедат пласман во осминафиналето на Европската лига на ЕХФ.

dobivaj vesti na viber

По тешкиот, но очекуван пораз од Фуксе Берлин во претходното коло, тимот на Ларс Валтерс ја забележа втората победа во четири кола, за да се на четвртото место во групата Д со ист скор како и третопласираниот тим на Бидасоа Ирун.

Мотор имаа подобар старт на мечот, поведувајќи со 3:1, пред Пелистер да направи пресврт и да поведе со 6:3, предност која потоа не ја испуштија до крајот на мечот. Себастијан Хенеберг беше убедливо најдобар на теренот со дури 14 постигнати голови, а Мирко Радовиќ додаде четири гола.

Фото: РК Еурофарм Пелистер

(function (el) {
window.addEventListener(“message”, (event) => {
if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) {
if (el.id === event.data.id) {
el.style.height = event.data.height + “px”;
}
}
});
})(document.getElementById(“sofa-standings-embed-22631-44390”));

Standings provided by Sofascore

Прикажи повеќе...

Спорт

Дешам: Килијан Мбапе нема големо его!

Објавено пред

Францускиот селектор, Дидие Дешам ги отфрла тврдењата дека неговата прва ѕвезда, Килијан Мбапе има „голем его“ и инсистира дека тој нема никакво влијание во неговиот избор на составот на „триколорите“.

dobivaj vesti na viber

Околу 23-годишниот Мбапе има голем број на тврдења дека има проблем со тоа што не трпи поголеми ѕвезди од себе, посебно во Пари Сен-Жермен, каде што доби фантастичен нов договор со големо влијание на одлуките на тимот. Но, Дешам најави дека може да го „ротира“ на мечот против Тунис и посочи дека тој го има авторитетот.

„Тој е физички подготвен и не треба да го менаџираме тоа, така што велите дека треба да го менаџирам неговото его? Што знаете за тоа? Јас знам, но вие не знаете. Килијан нема големо его, тоа не е вистина. Тој е клучен играч, но е тимски играч. Секако, несомнено сега е ѕвезда, нема веќе 18 години, туку има далеку поголемо искуство. Сака да игра утре, но нема да може да стартуваат сите. Можете да замислите колку фактори земам во предвид. И тоа е информација од прва рака“, вели Дешам.

Франција веќе има обезбедено пласман во осминафиналето по двете победи над Австралија и Данска, но сигурно ќе го заддржат првото место во групата Д ако го победат и Тунис. Мбапе, како и Коди Гакпо има постигнато три гола на Мундијалот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кулибали ги прати „Лавовите од Теранга“ во осминафинале, Холандија прва во групата А!

Објавено пред

Калиду Кулибали, човекот кој вообичаено е задолжен да го спречи противникот да стигне до голот, го постигна победничкиот гол за Сенегал да стигне до 2:1 победа над Еквадор и да обезбеди пласман во осминафиналето на СП како второпласиран во групата А, каде што Холанѓаните го потврдија првото место со 2:0 победа над домаќинот Катар.

dobivaj vesti na viber

Бидејќи Еквадор имаше поен повеќе од Сенегал по ремито со Холандија, на африканската репрезентација им требаше победа за да го обезбедат пласманот, и по доминантното прво полувреме, конечно стигнаа до предност во 44. минута, кога беше досуден пенал над напаѓачот на Вотфорд, Исмаила Сар, кој потоа сигурно го реализираше. Откако не ги искористија своите шанси, во 68. минута, Моисес Каиседо успеа да израмни за Еквадор, но само минута подоцна, по еден прекин на игра, топката стигна кај дефанзивецот на Челси, Кулибали, кој ладнокрвно ја смести во мрежата.

Холандија, пак, го осигура првото место со 2:0 победа над Катар, нанесувајќи го третиот пораз во низа на домаќинот на шампионатот. Коди Гакпо, напаѓачот на ПСВ Ајндховен, стана првиот Холанѓанец кој постигнал гол во три меча едноподруго на СП, носејќи им предност во 26. минута, додека Френки де Јонг беше на вистинското место во 49. минута за потврда на победата.

Сенегал за противник во осминафиналето ќе го има првопласираниот од групата Б, каде што Англија е лидер пред мечот со Велс, додека Холанѓаните ќе играат со второпласираниот во истата група, каде што најмногу шанси им се дава на САД и Иран, кои ќе го решат патникот во директна пресметка.

ГРУПА А, 3.КОЛО
Екваадор – Сенегал 1:2
Холандија – Катар 2:0

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

(function (el) {
window.addEventListener(“message”, (event) => {
if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) {
if (el.id === event.data.id) {
el.style.height = event.data.height + “px”;
}
}
});
})(document.getElementById(“sofa-standings-embed-3954-41087”));

Standings provided by Sofascore

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Катар за првпат призна: Стотици работници загинаа при работа за Светското првенство во фудбал

Шефот на Светското првенство во Катар, Хасан Ал-Тавади за првпат потврди дека стотици работници – мигранти загинале за време на...

Свет3 часа

Заедничка изјава на министрите на НАТО во Букурешт: Решени сме да ја зголемиме помошта за Украина

НАТО ќе ја зголеми помошта за Украина, не само со воена опрема, туку и за обновување на критичната инфраструктура и...

Македонија5 часа

Штајнмаер во Собранието: Вие решавате како треба да изгледа македонскиот идентитет денес и во иднина

Германскиот претседател, Штајнмаер, во обраќањето во парламентот за време на денешната посета во Скопје ја реафирмираше германската поддршка за членството...

Македонија6 часа

(Интервју) Ленин Јовановски: Од Арсовска зависи дали в петок Скопје ќе биде блокирано

„Арсовска е маќеа на цело Скопје“, вели Ленин Јовановски, директор на „Слобода превоз“, во интервју за „Макфакс“. Од градоначалничката на Скопје,...

Македонија6 часа

(Видео) Пендаровски – Штајнмајер: Германија ќе продолжи да биде нашиот клучен политички и економски партнер

На средбата, која помина во исклучително пријателска и позитивна атмосфера, со мојот германски колега разговаравме за нашите билатерални односи, партнерството...

Македонија9 часа

Почина доктор Јовица Угриновски

По долго и тешко боледување, утрово почина доктор Јовица Угриновски. Веста ја објавија од болницата „Неуромедика“.   View this post...

Македонија10 часа

Дискриминирачки е 10.000 денари повисока плата да имаат вработени во министерства и секретаријати, предупреди Комисијата

Неоправдано е административците вработени во министерства и секретаријати да имаат 10.000 денари повисока плата од другите административци вработени до институциите,...

Свет10 часа

Русија планира гасна унија со две соседни земји

Русија разговара за потенцијална гасна унија со Казахстан и Узбекистан со цел да го зголеми снабдувањето со гас меѓу трите...

Македонија10 часа

Претседателката на Судскиот совет поднесе оставка

Претседателката на Судскиот совет, Павлина Црвенковска, поднесе оставка од функцијата. „Ја известувам јавноста дека поднесувам оставка од позицијата претседател на...

Европа10 часа

Столтенберг: Ќе ја браниме секоја педа од нашата територија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска во Букурешт изјави дека воената алијанса е подготвена да ја брани секоја педа...

Свет11 часа

Папата Франциско ги навреди Русите, Захарова бурно реагира

Папата Франциско изјави дека најсурови меѓу руската армија во Украина се Чеченците, Бурјатите и другите „што не се дел од...

Свет11 часа

Унгарија, поради скапата струја, затвора стадиони, библиотеки, театри и базени

Драстичниот пораст на цените на енергијата ја принуди Унгарија да ги затвори библиотеките, театрите, базените и нејзините нови стадиони во...

Македонија12 часа

МОН: Испорачан дел од новите печатени учебници за основно образование

Министерството за образование и наука информира дека испораката на учебниците за прво, второ, четврто и за петто одделение во основното...

Свет12 часа

Британскиот премиер: Заврши златната доба на односите со Кина

Британскиот премиер Риши Сунак синоќа изјави дека т.н. златна ера на односите со Кина заврши со оценување дека таа земја...

Свет13 часа

Кличко: Нема да дозволиме Путин да ни го украде Божиќ, ќе поставиме новогодишни елки во Киев

Киев планира да постави новогодишни елки, без светилки, во оштетениот град и покрај нападите на руската инфраструктура, кои оставија делови...

Европа1 ден

Шефот на НАТО: Путин сака да ја искористи зимата како оружје за војна

Русија најверојатно ќе продолжи да ги напаѓа украинската електрична мрежа, гасната инфраструктура и основните услуги за луѓето, изјави генералниот секретар...

Економија1 ден

Евростат: На Европejците сè потешко им е да врзат крај со крај

Сè повеќе Европејци сè потешко врзуваат крај со крај поради растот на цените кои ги намалуваат нивните приходи, се наведува...

Европа1 ден

Француски пратеник: „Зеленски сака да ја вовлече Европа во трета светска војна, тој е опасна личност“

Франција треба да престане да му доставува оружје на Володимир Зеленски, кој се обидува да започне трета светска војна, рече...

Топ1 ден

Приведен малолетник кој извршил обљуба врз малолетничка од Скопје

Ноќеска по полноќ, бил приведен малолетник кој се сомничи дека извршил обљуба врз малолетничка од Скопје. Имено, според полицијата, денеска...

Европа1 ден

Вучиќ од Норвешка: Ситуацијата на Косово врие, Курти се повикува на силата на западните земји

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, е во посета на Норвешка, каде што денеска и утре ќе разговара со државниот врв....