Контакт

Спорт

Ферстапен е „кнез“ на Монако и нов лидер во генерален пласман!

Објавено пред

Макс Ферстапен стигна до својата втора победа во Формула 1 шампионатот оваа сезона, триумфирајќи сигурно пред Карлос Саинс Јуниор во Ферари и Лендо Норис во Мекларен, за да стане нов лидер во генерален пласман по пет трки, откако шампионот Луис Хамилтон заврши како седми во кошмарна недела за Мерцедес.

Неделата започна драматично за освојувачот на пол-позицијата, Шарл Леклер во Ферари, откако италијанскиот тим го повлече Леклер од неговата домашна трка бидејќи не успеа да го санира оштетувањето на менувачот добиено по судирот во саботата. Ова значеше дека Ферстапен има слободен простор пред него, за на стартот да остане во водство и покрај предизвикот од Валтери Ботас во вториот Мерцедес.

Бидејќи на тесните улици на кнежевството е речиси невозможно да се претекнува, Ферстапен остана сигурен до финишот на трката без вистински предизвикувач, посебно откако Ботас имаше нова несреќа – при единственото влегување во боксот неговиот тим не успеа да отстрани едно негово тркало, што значеше крај на трката.

Луис Хамилтон, пак, исто така немаше среќа со влегувањето во боксот, останувајќи на седмото место, со што му дозволи на Ферстапен да стане втор лидер. Четврт беше Серхио Перез во вториот Ред бул, Себастијан Фетел имаше необична трка за да заврши како петти за Астон Мартин, додека Пјер Гасли успеа да го заддржи Хамилтон за шестото место. Во поени завршија уште Ленс Строл на деветтото место во вториот Астон Мартин, Естебан Окон во Алпине, а Антонио Џовинаци го освои последниот поен, прв за Алфа Ромео оваа сезона.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ѓорѓевиќ ја освои титулата со Виртус челниците му подготвиле отказ

Објавено пред

Виртус Болоња по две децении пауза, повторно се шампиони на Италија. Виртус, во доминатен стил, го освоија трофејот, во финалната серија со 4-0 славеа над Армани Милано.

И покрај освоената титула, неизвесна е судбината на тренерот Александар Саша Ѓорѓевиќ. Поранешниот српски селектор, не е во добри односи со челните луѓе на клубот. Пред неколку месеци тие му врачија отказ, но откако играчите јавно го искаѓаа незадоволството од таквата одлука, тие по само 24 часа го вратија на работното место.

По освојувањето на титулата, сопственикот Масимо Занети, рекол дека ќе разговара со Ѓорѓевиќ, околу продолжувањето на соработката, меѓутоа италијанските медуми лансираа поинакви информации.

Според овие извор, Виртус веќе ги започнале преговорите со познатиот Серџио Скариоло, кој работи како помошник во Торонто Репторс.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Супер ми е во ПСЖ, но не знам дали е тоа најдоброто место“

Објавено пред

Иднината на Килијан Мбапе е во ПСЖ или на некое друго место? Одговор на ова прашање не може да даде талентираниот напаѓач, чии договор со ПСЖ истекува наредното лето.

Мбапе, во изминатиот период, редовно се поврзува со Реал Мадрид. Напаѓачот, досега ги одбил сите предлози на ПСЖ за продолжување на договорот.

„Морам да донесам вистинска одлука, а тоа нема да биде лесно. Се наоѓам во клуб во кој се чувствувам среќен. Но дали тоа е најдоброто место за мене? На тоа прашање се уште немам одговор“, рекол Мабпе.

„Знам дека, со мене и без мене, проектот на ПСЖ не е ист. Тие знаат како размислувам, знаат дека нема да им работам зад грб. Да се биде голем играч значи и да знаеш како да се однесуваш и кон работите кои не се поврзани со фудбалскиот терен“.

Многумина оваа негова изјава ја протолкуваа како најава дека наскоро тој ќе се пресели во друг клуб.

Прикажи повеќе...

Спорт

Варан ќе го напушти Реал

Објавено пред

Рафаел Варан се подготвува да го напушти Реал Мадрид. Преговорите околу новиот договор завршиле неуспешно. Реал ќе мора да го продаде бидејќи договорот на Варан истекува наредното лето.

Варан, кој се наоѓа со Франција на ЕП, пред новинарите одговарал на прашањата поврзани со неговата иднина.

„Мислам дека сега не е вистински момент да зборувам на таа тема. Фокусиран сум на ЕУРО. Луѓе сме, можеме да разговараме на таа таме, но ако ме прашувате, тоа не е тема за која секојдневно разговарам во соблекувалната. Доколку треба со некого да разговарам, тоа се луѓето кои се задолжени за тоа“, рекол Варан.

Според медиумите, Челси биле подготвни да платата 60 милиони евра за услугите на Варан.

Рафаел Варан последните десет години е играч на Реал, за „кралскиот клуб“ одиграл 360 натпревари, постигнал 17 голови.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Регистрирани 21 нов случај на коронавирус, почина едно лице

Денеска се регистрирани 21 нов случај на Ковид-19, оздравени се 7 пациенти, а пријавенo е едно починатo лицe. Во последните...

Македонија3 часа

Намален притисокот во болниците, од коронавирус низ целата држава се лекуваат 101 пациент

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во Скопје и во болниците...

Македонија3 часа

„Кога пилите ќе стивнат“ – утре протест за сечата на дрвја

За утре со почеток во 12 часот, на улицата Орце Николов , најавен е протест против сечата на дрвја. Зад протестот...

Македонија4 часа

Средношколскиот сојуз: Училишта бараат пари од учениците за издавање на свидетелства

Сојузот на средношколците реагира дека некои училишта бараат од учениците пари за издавање на свидетелства. „Изминативе неколку денови Сојузот на...

Македонија5 часа

Македонија повеќе не е на германската листа на ризични земји

Според новите податоци, објавени од државниот германски институт „Роберт Кох“, Македонија повеќе не се смета за ризична држава од Ковид-19....

Спорт6 часа

Арнаутовиќ: Не го отпишувајте Пандев поради неговите години

Македонија и Австрија, утре ќе го одиграат првиот натпревар во Ц-групата на Европското првенство. Дуелот на двете селекции, во Букурешт,...

Спорт18 часа

Пандев со обраќање до нацијата: Генерацијата која ја обедини цела Македонија

Капитенот Горан Пандев преку Инстаграм прати порака до нацијата пред историскиот настап на Европското првенство во фудбал, во кое зборува...

Регион21 час

Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ за деца од 12 до 15 години

Агенцијата за лекови и медицински помагала на Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ за деца на возраст од...

Македонија22 часа

Заев – Брнз: Извршната наредба на Бајден ги штитат САД, Северна Македонија и сојузниците

Премиерот, Зоран Заев, денеска имаше средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Брнз, при што во фокусот на разговорите...

Македонија24 часа

Андоновска: Системот за вакцинирање со сериозен недостаток, ако се пријавите повеќе пати, се регистрира последното пријавување

Ако веќе еднаш сте пријавени на vakcinacija.mk не се пријавувајте повторно, затоа што се евидентира само датата на вашата последна...

Македонија1 ден

Регистрирани 20 нови случаи на Ковид-19, починале две лица

Во последните 24 часа се направени 2.885 тестирања, а регистрирани се 20 нови случаи на КОВИД-19 од: Куманово – 5,...

Македонија1 ден

Еко-активистите бараат увид во извештајот за состојбата на исечените дрвја, Богдановиќ тврди дека биле стари и суви

Еко-активистите изразија револтираност од, како што велат, масакрот на дрвјава на улицата „Орце Николов“ во Дебар Маало, направен вчера. Од...

Македонија1 ден

Македонски полицајци ќе се грижат за безбедноста на Европското фудбалско првенство

По повод Европското првенство во фудбал ЕУРО 2020, на кое првпат ќе учествува и македонската фудбалска репрезентација, Министерството за внатрешни...

Македонија1 ден

Продолжен притворот на Орце Камчев

Бизнисменот Орце Камчев останува во затворот во „Шутка“. Кривичниот совет му ја продолжи мерката за нови 30 дена. Судиите сметаат...

Македонија1 ден

САД со поддршка за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ, без одложување

САД изразија поддршка за итен почеток на преговорите за Македонија и Албанија во ЕУ, објави портпаролот на американскиот Стејт департмент,...

Македонија1 ден

Во тек се двете трансплантации на бубрег од починатата донорка

Во моментов на Клиниката за урологија во тек се двете трансплантации на бубрег од 44-годишната пациентка која вчера беше дијагностицирана со...

Топ1 ден

Албански државјанин им дал мито на полицајците, кои во неговиот камион пронајдоа дрога вредна 200.000 евра

Албанскиот државјанин кој вчера беше фатен со голема количина дрога во камион со приколка на патот Прилеп-Градско, претходно им понудил...

Свет1 ден

Кина ја одобри вакцината на „Синофарм“ за деца постари од три години

Вакцината против Ковид-19 на кинеската компанија „Синофарм“, што ја направи Институтот за биолошки производи во Пекинг, доби одобрение за употреба...

Свет1 ден

(Видео) Бајден: Ќе донираме половина милијарда вакцини за сиромашните земји и нема да бараме против-услуга

Американскиот претседател Џо Бајден, кој најави дека САД ќе донираат половина милијарда вакцини против Ковид-19 во 92 земји кои се...

Македонија1 ден

Матурантите го полагаат вториот екстерен испит

Матурантите денеска од 10 часот ќе го полагаат вториот екстерен испит. Гимназијалците и оние од стручното образование, избираа помеѓу предметите...

Досие