Контакт

Спорт

Ферстапен на пол-позицијата по дождот во Монтреал, мајсторот Алонсо е втор!

Објавено пред

Светскиот шампион и лидер во генерален пласман, Макс Ферстапен со својот Ред бул ќе стартува од пол-позицијата на утрешното Канадско ГП на патеката „Жил Вилнев“ во Монтреал, откако и покрај променливото време и дождот кој ги пречека возачите, беше убедливо најбрз со 1:21.299, повеќе од една секунда пред своите ривали.

dobivaj vesti na viber

На второто место, сензационално, ќе стартува стариот „лисец“ Фернандо Алонсо во Алпине, откако дојде на 0.645 секунди од Ферстапен во својот последен круг, додека трет ќе стартува Карлос Саинс Јуниор во Ферари, пред Луис Хамилтон во Мерцедес, еден ден откако седумкратниот светски шампион го нарече својот болид „катастрофален“.

Во топ 10 се уште и вајцата возачи на Хас, Кевин Магнусен и Мик Шумахер, Естебан Окон во вториот болид на Алпине, Џорџ Расел на осмото место и Даниел Рикардо (Мекларен) и Гуанју Жоу (Вилијамс).

Серхио Перез во вториот Ред бул ќе стартува од 13. место, откако предизвика прекин во втората квалификациска сесија со излетување од патеката, додека Шарл Леклер во Ферари ќе стартува од последното место откако мораше да менува повеќе компоненти во неговиот мотор.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Војдан Стојановски: Да дадеме се од себе и да ги завршиме квалификациите со барем една победа

Објавено пред

Сосема малку одмор имаше за капитенот на нашиот национален кошаркарски тим, Војдан Стојановски, по крајот на регуларниот дел од сезоната која ја заокружи со шампионска титула со МЗТ Скопје Аеродром. Го искористи за мини-рекуперација нашиот искусен кошаркар, и прв се појави во салата „Борис Трајковски “ во Скопје каде денеска беше означен почетокот на мини-циклусот пред она што следува во првите денови од јули, квалификациските натпревари со Шпанија, односно со Украина, за пласман во следната фаза од квалификациите за место на Светскиот куп 2023 година.

dobivaj vesti na viber

„Малку сме од искусните што останавме, имаме повеќе млади. Атмосфера секогаш имало и ќе има во репрезентацијата…“ – потенцира капитенот.

„За натпреварите, Шпанија е со истиот состав кој играше во Македонија. Дали е ‘Б’ или ‘А’ тим, Шпанија е Шпанија, ние ќе дадеме се од себе. Најважно ќе биде да се одигра достојно и против селекција од Евролигата и од Еврокупот. Дома, пак, со Украина, сакаме да одиме на победа и да ги завршиме квалификациите барем со една победа. Во овој циклус научивме дека нема слаби репрезентации. Штета што цело време не сме комплетни, поради повреди и отсуство на играчи. Последен пат бевме комплетни на ЕП 2015 во Загреб“ – констатира Стојановски.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бајиќ: Повторно не сме комплетни, жалам што не можеме да ја покажеме вистинската сила

Објавено пред

Сениорската кошаркарска репрезентација на Македонија со утринскиот собир во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје, денеска ги стартуваше подготовките за последните два натпревари во квалификациите за Светскиот Куп кој ќе се игра во 2023 година.

dobivaj vesti na viber

На првата прозивка на селекторот Драган Бајиќ се појавија сите 14 повикани кошаркари: Војдан Стојановски, Бојан Крстевски, Адем Мекиќ, Кристијан Николов, Дамјан Робев, Стојан Ѓуроски, Андреј Маслинко, Страхил Николов, Виктор Ташовски, Виктор Ефремовски, Валмир Какруки, Тео Симиќ, Андреј Јакимовски и Рубин Стефанов.

Тоа е добрата вест за стручниот штаб, предводен од селекторот Драган Бајиќ кој ги кажува своите очекувања во пресрет на јулскиот ФИБА прозорец.

„Добро е познато дека уште ги немаме загубено шансите кога говориме за шансите за следниот круг, туку од Украина. Мора да ги одиграме што е можно подобро последните два меча. Повторно сме хендикепирани, ни недостасуваат неколку играчи… Секој круг се повторува истото, по моето доаѓање, никогаш не бевме комплетни. И жалам за тоа што не можеме да ја покажеме вистинската сила. Но, тоа е што е, ќе се обидеме да извлечеме максимум од двете средби и ако ни се даде шанса ќе одиме на победа“.

Селекторот вели дека мора да постои стратегија како понатаму…

„Мора да имаме стратегија со екипата, посебно со младите играчи. Мора да се насочиме и кон нив, за во некоја блиска иднина повторно да имаме добри резултати. Не можев да ги видам сите играчи кои ги сакав од младите, некои беа со младинскиот тим и им дозволив да бидат таму. И тука имаме некои млади имиња, кои ќе добијат шанса на последните два меча“- најавува Бајиќ инволвирање на некои од младите играи кои се најдоа на списокот за јулскиот квалификациски циклус.

Нашиот национален тим прво гостува кај Шпанија (1, јули), а потоа за крај следи домашен меч со Украина (4 јули). Селекторот Драган Бајиќ го собра најдоброто во моментов и на тренингот располагаше со вкупно 14 кошаркари.

Прикажи повеќе...

Спорт

Американецот Керли истрча шесто најдобро време во историјата на 100 метри

Објавено пред

Американецот Фред Керли го постигна најдоброто време во сезоната на 100 метри, трчајќи ја делницата во полуфиналето на американскиот шампионат за 9,76 секунди. Керли, освојувачот на сребрениот медал на Олимписките игри во Токио, на тој начин го истрча шестото најдобро време во историјата.

dobivaj vesti na viber

Во второто полуфинале најбрз беше Трејвон Бромел со време 9,81 секунди, додека третопласиран беше Кристијан Колман со 9,87 секунди.

Колман, кој беше суспендиран на 18 месеци поради прекршување на антидопинг протоколот, поради што ги пропушти Олимписките игри во Токио, а се квалификуваше за Светското првенство што се одржа во Јуџин на крајот на јули како бранител на титулата.

Кај жените најбрза беше Мелиса Џеферсон со време од 10,69 секунди.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Осуда од македонското МНР за написите „Македонија е Бугарија“ во парламентот во Софија

Македонското Министерство за надворешни работи најостро ги осудува вчерашните написи „Македонија е Бугарија“, кои можеа да се видат во рацете...

Македонија3 часа

Преведувач од Македонија: Добив понуда од ЕУ за превод од „северномакедонски“ јазик

Преведувач од Македонија на социјалните мрежи сподели дека добил понуда за превод на материјали од „северномакедонски“ јазик. „Кој е тој...

Европа5 часа

Објавено видео од нападот во Осло

Во главниот град на Норвешка две лица загинаа, а 19 се повредени во напад, што полицијата го истражува како терористички...

Свет5 часа

(Видео) Возач удри во демонстрантите за право на абортус во Ајова, едно лице повредено

Во вториот по големина град во американската сојузна држава Ајова, Сидар Рапидс, возач влетал кон мирни демонстранти за правото на...

Македонија5 часа

Пендаровски за „Скопје прајд“: прифаќањето на различностите е показател на зрело, демократско и отворено општество

Претседателот Стево Пендаровски посети волонтери и организатори на парадата на гордоста Скопје прајд 2022, со кои имаше можност директно да...

Македонија6 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Владата да каже за каков хибриден напад обвинуваат и зошто не бил спречен

Владата да каже за каков хибриден напад обвинуваат и зошто не бил спречен, дали се прави дефокус од одговорноста за...

Свет16 часа

Путин го нарече Западот циничен: Ако нема леб, јадете колачиња

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека светот нема да има проблем да добие жито од Источна Европа, особено од Русија....

Свет17 часа

Ватикан: Одлуката на американскиот Врховен суд за абортусот е предизвик за светот

Папската академија за живот денеска ја пофали одлуката на Врховниот суд на САД да им дозволи на федералните држави да...

Свет19 часа

(Видео) Бајден за одлуката на Врховниот суд: Ова е тажен ден за нашата земја

Американскиот претседател Џо Бајден се обрати по одлуката на Врховниот суд да дозволи забрана на абортусот. Тој на почетокот рече...

Македонија19 часа

Маричиќ: Достоинствено ќе чекориме на патот кон полноправно членство на ЕУ

Нашата Влада направи сериозни напори и во изминатите години но особено во овој состав во изминатите неколку месеци на повеќе...

Регион20 часа

Петков го повика Ковачевски да се охрабри и да го прифати компромисот

Бугарскиот премиер Кирил Петков го повика својот македонски колега Димитар Ковачевски да биде храбар и да го прифати компромисот предводен...

Свет22 часа

(Видео) Врховниот суд на САД го укина правото на абортус

Милиони жени во САД ќе го изгубат своето законско право да абортираат. Врховниот суд ја укина пресудата со која се...

Македонија1 ден

Бугарскиот парламент го одобри францускиот предлог, дополнет со четири услови

Народното собрание гласаше за нацрт-резолуција за решавање на спорот меѓу Софија и Скопје. За предлогот на Демократска Бугарија, одобрен од...

Европа1 ден

Рама со одговор до бугарското МНР: Пријатели, смирете се, тргнете го ветото или бидете трпеливи со мене

Албанскиот премиер Еди Рама реагира кога бугарското Министерство за надворешни работи побара од него да зборува на соодветен јазик за...

Европа1 ден

Бугарското МНР за Рама: Слушаме непровоцирани, тешки и навредливи квалификации од шеф на влада

Бугарија отсекогаш била меѓу оние земји членки на Европската Унија што ја поддржуваат европската припадност на албанскиот народ. Ги браневме...

Македонија1 ден

Милошоски до Османи: Нема потреба од два збора, ниту правдање со загради, доволна е оставка!

„Нема потреба ниту од два збора ниту има потреба од правдање со загради. Еден збор е доволен. Оставка“. Ова е...

Европа1 ден

Украина и Молдавија со кандидатски статус; Макрон: Ова е порака до Русија

Еден од најмоќните европски политичари, францускиот претседател Емануел Макрон, ја поздрави одлуката Украина да добие официјален статус на земја кандидат...

Македонија1 ден

Османи: Усвојувањето на резолуцијата во Бугарија ќе го блокира европскиот процес и ќе го парализира договорот за пријателство

Два збора стојат помеѓу успехот и неуспехот на Европската Унија во регионот, напиша на социјалните мрежи министерот за надворешни работи,...

Европа1 ден

Гајдај: Украинските сили добија наредба да се повлечат од Северодонецк

Украинските сили добија наредба да се повлечат од Северодонецк на истокот на земјата, каде што се водат жестоки битки со...

Европа1 ден

Зеленски за официјалното доделување статус во ЕУ: Украина не е перница меѓу Западот и Русија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на својот канал на „Телеграм“ објави уште еден коментар за официјалното доделување статус на кандидат за...