Контакт

Спорт

Ферстепен: Колку пати имате ваква шанса?

Објавено пред

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстепен, рекол дека ужива во моментот и во напнатата завршница на сезоната, во која влегува како фаворит за освојување на титулата.

На четири трки до крајот на сезоната, Ферстепен има 19 поени повеќе од актуелниот шампион, Луис Хамилтон. Викендов, Формула 1, ќе се вози во Бразил на патеката Интерлагос.

Лани Ф1 не се возеше во Бразил, а во 2019 година победи Ферстепен.

„Мислам дека можеме да завршиме добра работа тука. Надморската визочина е голема, што е добро за нас. Нема многу кривини. Но во 2019 година имав жестока борба со Хамилтон, очекувам така да биде и оваа година“, рекол Ферстапен за „Скај спорт“.

Ферстепен и покај тоа што има солидна предност, нема намера ништо да му препушти на случајот.

„Имав и поголема предност која исчезна во само две трки. Мораме да бидеме најдобри, а по овој викенд ќе се обидеме да победиме во наредната трка. Колку пати имате ваква шанса? Можеби ваква шанса нема да имам наредната година. Навистина уживам во овие моменти“.

Трката во Бразил ќе стартува во недела, во 18 часот, по средно-европско време.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Хезоња и Уникс ја „изгореа“ Звезда – рускиот тим заврши со 15 тројки!

Објавено пред

Рускиот Уникс Казан продолжува со изненадувачки добрите игри во Евролигата, постигнувајќи неверојатни 15 тројки во Белград за да ја декласираат Црвена звезда со 98:78 за нивна четврта победа во низа во елитата, додека Звезда сега има три порази едноподруго.

Џон Браун го предводеше рускиот тим со 18 поени со 9-од-12 од поле, а имаше и 5 скока, додека Ајзаја Канан и Марио Хезоња беа „снајперите“ со пет, односно четири тројки за да имаат по 17 поени. Униск водеа од почеток до крај, а доминираа во второто полувреме, додека за Звезда, Остин Холинс имаше 15 поени, а Нејт Волтерс 13.

ЕВРОЛИГА, 12.КОЛО

Црвена звезда – Уникс Казан 78:98 (16:26, 23:21, 18:29, 21:22)

Монако – Асвел Лион 84:85 (21:22, 19:26, 22:14, 22:23)

Олимпија Милано – Олимпијакос 72:93 (25:30, 20:30, 12:12, 15:21)

Барселона – Жалгирис 96:73 (24:17, 28:21, 23:20, 21:15)

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-42527-37474”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Каљари и Салернитана без победник во италијанското дерби на дното

Објавено пред

Каљари беше на секунди до драгоцена 1:0 победа над Салернитана, пред новиот прволигаш да даде гол во 90. минута за 1:1 во здодевна пресметка на двата последнопласирани италијански клубови.

На „Сардења арената“, домаќините сметаа дека го имаат победничкиот гол на мечот во 73. минута кога Жоао Педро му асистираше на Леонардо Паволети, кој погоди на својот 33. роденден. Но во 90. минута, одбраната на Каљари „заспа“, а Федерико Бонацоли успеа да ја искористи невнимателноста на голманот Алесио Крањо за да извлече поен за гостите.

Салернитана останува последна со 8 поени, колку што има и Каљари пред нив со подобра гол разлика, додека на 18. место е е Џенова на Андриј Шевченко и Горан Пандев со 9 поени и гостување кај Удинезе овој викенд.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Њукасл нема да имаат пари за трансфери во јануари?

Објавено пред

И покрај тоа што од неодамна се според многумина најбогатиот фудбалски клуб на светот, Њукасл јунајтед можеби нема да имаат доволно средства за најавеното големо трошење во јануари за засилувања за обезбедувањето на опстанокот во Премиерлигата.

Ова доаѓа откако Премиерлигата официјално забрани спонзорства од Саудиска Арабија до средината на декември. Мораториумот на нови комерцијални договори беше воведен директно по преземањето на Њукасл од саудискиот ПИФ јавен фонд за 305 милиони фунти, и првично требаше да заврши во вторник, но сега ПЛ реши да го продолжи датумот барем до 14 декември, додека клубовите не се договорат детално за правилата за спонзорство.

Новата директорка на клубот, Аманда Стевели неодамна изјави дека клубот сака да ги заврши спонзорските договори „што е можно побргу“, а освен Њукасл, само уште Манчестер сити, уште еден клуб кој зависи од странските спонзорски договори, биле против одлуката на Премиерлигата.

Њукасл се последни во Премиерлигата и единствен клуб кој нема остварено победа оваа сезона и се очекуваше во јануари да го направат првиот голем „шопинг“ на фудбалери за тимот на Еди Хоув да може да избори опстанок во лигата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Прифатена оставката на Заев, на 12 декември ќе се бира нов претседател на партијата

На 12 декември, недела, ќе се одржат внатрепартиски избори во СДСМ, откако Централниот одбор на партијата вечерва ја констатирал оставката...

Македонија7 часа

Алтернатива ќе преговара за влез во Владата

Алтернатива одлучи претседателот Африм Гаши да преговара со премиерот Зоран Заев или идниот мандатар за влез во Влада. Според нив,...

Топ11 час

Скопјанец повикан во полициска станица поради говор на омраза за автобуската несреќа

Скопјанец бил повикан во полициска станица на информативен разговор поради говор на омраза за автобуската несреќа во која загинаа 45...

Популарно11 час

Македонија ќе игра против Италија во полуфиналето на плејофот за Светското првенство во Катар

Фудбалската репрезентација на Македонија ги доби ривалите за баражот за пласман на Светското првенство во Катар. Денешната ждрепка во Цирих...

Македонија11 час

Возачите на автобусот што изгоре не биле вработени во „Беса транс“

Ниту еден од возачите кои го управувале автобусот на „Беса транс“ кој изгоре не бил вработен во компанијата. Еден од...

Македонија12 часа

Автобусот бил технички исправен, годинава 113 пати ја поминал државната граница

Автобусот на „Беса транс“ минатата година во 22 случаја остварил влез – излез од државата, додека, пак, во 2021 година...

Македонија12 часа

(Видео) Утре ќе бидат префрлени во Скопје првите двајца преживеани во автобуската несреќа

Утре ќе бидат донесени првите двајца од седумте преживеани во автобуската несреќа во Бугарија. Тие прво ќе бидат сместени на...

Македонија13 часа

19 починати и 434 новозаболени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.026 тестирања,...

Македонија14 часа

Изгорениот автобус бил произведен 2007 година

Автобусот на компанијата „Беса транс“, кој изгоре во Бугарија и однесе 45 животи, бил стар 14 години. Од македонското МВР...

Македонија16 часа

Пронајдено уште едно тело, дете е 45. жртва во изгорениот автобус во Бугарија

При дополнителен преглед на изгорениот македонски автобус што се запали на автопатот „Струма“ пронајдено е уште едно тело, пренесе Бугарската...

Македонија17 часа

Невакцинирани се 69 проценти од новите случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани од позитивни случаи на коронавирус во период од 6 август заклучно со...

Македонија18 часа

Заев денеска ќе ја поднесе оставката во партијата, Алтернативата одлучува дали ќе стане дел од владината коалиција

Претседателот на Владата и лидер на СДСМ, Зоран Заев, денеска ќе поднесе оставка од лидерската функција во партијата. Несреќата на...

Европа19 часа

ЕУ ќе ги запре летовите од Јужна Африка поради новата варијанта на коронавирусот

Националниот институт за заразни болести во Јужна Африка (NICD) потврди 22 случаја на инфекција со новата варијанта на коронавирусот B.1.1.529...

Македонија19 часа

Бугарските медиуми ја расветлија мистеријата за патникот со арапско потекло

Шади Науф ал-Салех, мистериозното лице со арапско потекло, кое се најде на списокот со преживеани од автобуската несреќа што го...

Македонија19 часа

Бугарски обвинители во Скопје треба да ги преземат ДНК-примероците за идентификација на жртвите

ДНК-анализите на примероците земени од семејствата на загинатите во тешката автобуска несреќа во Бугарија, кои се вршат на Институтот за...

Македонија1 ден

Владата размислува за стимулации и рестрикции со цел да се зголеми бројот на вакцинирани

Владата на денешната редовна 121. седница темелно и сеопфатно ги разгледа предложените мерки и препораки на Комисијата за заразни болести...

Македонија1 ден

Ќе се споредуваат листите на патници во автобусите за да се види кој недостасува

По изјавата на бугарскиот обвинител Сарафов дека недостасува еден патник од запалениот автобус, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран...

Македонија2 дена

473 нови случаи на Ковид-19 и вкупно 18 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.708 тестирања, а регистрирани се 473 нови случаи на...

Топ2 дена

Кривична против раководителката во Центарот за вработување, од службена картичка потрошила над 10.000 евра

Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал (ОСОСК) до ОЈО за гонење организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против...

Македонија2 дена

Синот на вториот возач го идентификува телото на својот татко, вели дека бил во кабината за спиење

Името на вториот возач на опожарениот автобус на бугарскиот автопат „Струма“ е Кадрим Мемеди. Неговиот син Бесар за БНТ изјави...

Досие