Контакт

Спорт

ФИА со техничка директива ќе го решава „потскокнувањето“ на болидите

Објавено пред

Светската автомобилистичка федерација (ФИА) најави дека ќе воведе нов техничка директива за сите Формула 1 тимови за да се намали ефектот на „потскокнување“ на болидите, кој се појави оваа сезона и од кој страдаат повеќе тимови, вклучувајќи ги и Мерцедес.

dobivaj vesti na viber

Таканареченото „porpoising“ кај болидите под новите правила имаше значително негативно влијание на возачите во последните трки – седумкратниот светски шампион Луис Хамилтон едвај излезе од својот болид поради болките во грбот на нерамната патека во Баку минатиот викенд, а на слични проблеми се пожалија и Пјер Гасли и Даниел Рикардо.

ФИА вели дека поаѓа од желбата да се заштити здравјето на возачите по физичкото влијание на потскокнувањето во последните трки.

„Техничката директива е поднесена кај тимовите со мерките кои ФИА ќе ги преземе за да се намине проблемот. Прво ќе има детално прегледување на дизајнот на подовите на болидите, и одредување на дозволено ниво на вертикални осцилации преку одредена математичка формула. Покрај овие краткотрајни мерки, ФИА ќе свика и состанок со тимовите за да се одредат мерките за подобрување на ситуацијата за возачите“, се вели во објавата на ФИА.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Њукасл го потврдија трансферот на англискиот голман Поуп

Објавено пред

Њукасл го потврдија трансферот на Ник Поуп за 12 милиони фунти од Барнли, давајќи му четиригодишен договор на англискиот голман. Поуп помина шест сезони на „Тур Мур“, но беше јасно дека ќе замине од Барнли по испаѓањето на клубот во Чемпионшип.

dobivaj vesti na viber

„Едвај чекам да почнам, бидејќи поминаа неколку недели пред да се реализира договорот“, вели Поуп, кој има над 100 настапи за Барнли, а исто така има и 8 настапи за англиската репрезентација, каде што честопати му е замена на Џордан Пикфорд.

Поуп е второ засилување за Њукасл во летниот преоден рок откако го донесоа Мат Таргет од Астон вила, но се очекува клубот да потроши голема сума откако лани беа купени од саудиската компанија ПИФ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Претседателот на Шахтјор обвинува: Агентите ја користат војната во Украина за профит

Објавено пред

Одлуката на ФИФА да дозвои фудбалерите и тренерите да ги суспендираат своите договори со украинските и руските клубови е на штета на украинскиот фудбал, вели генералниот директор на Шахтјор Доњецк, Сергеј Палкин, бидејќи агентите ја користат ситуацијата за сопствен профит.

dobivaj vesti na viber

ФИФА се реши да дозволи странците да си заминат од украинските клубови надвор од преодниот рок по избивањето на војната во февруари, дозволувајќи фудбалерите и тренерите да ги суспендираат договорите од 2023.

„Агентите не уништуваат. Се обидуваат да ни ги украдат фудбалерите. Играат игри, контактираат со клубовите, им велат да не ни плаќаат, и ги прекршуваат договорите. Не можете да замислите што се случува. Агентите одат кај клубовите и велат: ‘Не им плаќајте на Шахтјор, фудбалерите ќе бидат слободни, само дајте му на агентот 10 милиони евра. Ние имаме десетина дена да се договориме со нашите играчи, што е невозможно. Наместо ФИФА да ни помогне, ни ја влоши ситуацијата и ги направи агентите помоќни“, вели Палин во интервју за „Атлетик“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Реал Мадрид ќе ги се збогува со Ауди по 19 години, пристигнува БМВ!

Објавено пред

Реал Мадрид, актуелниот европски шампион и германскиот бренд Ауди на 1 јули го завршуваат партнерството кое трае од 2003 година, по што главен снабдувач со автомобили на „кралевите“ ќе стане уште еден германски брен, БМВ, јавува „Марка“.

dobivaj vesti na viber

Ауди планира да го намали своето учество во спонзорирањењ на фудбалот, за да се фокусира само на Баерн Минхен, и по 19 години, веќе нема да ги „чести“ фудбалерите на Реал со своите автомобили. Според „Марка“, БМВ ќе стане нов главен спонзор на 14-кратниот европски шампион, нешто што ќе биде потврдено следниот понеделник.

БМВ е „премиум“ спонзор на италијанскиот шампион Милан од минатата година и според „Марка“, Реал ќе добие повластена улога и спонзорство на нивото на претходното со Ауди.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет9 часа

Руте: Загрижен сум за С. Македонија, а со тоа и Албанија, поради бугарската блокада

Марк Руте – премиерот на Холандија пред почетокот на Европскиот самит во Брисел изрази загриженост поради бугарската блокада за Северна...

Свет9 часа

ЕУ им додели кандидатски статус на Украина и Молдавија

Кандидатски статус за влез во ЕУ вечерва добија Украина и Молдавија – дваесет и седум членки на Унијата ја донесоа...

Свет12 часа

Мишел: За Северна Македонија продолжува работата кон брзо изнаоѓање на прифатливо решение

Претседателот на Европскиот совет – Шарл Мишел по самитот ЕУ – Западен Балкан на Твитер напиша дека „На ЕУ и...

Регион15 часа

Вучиќ: Ќе се бориме заедно за европска иднина почитувајќи се себеси

Србија денеска даде голема поддршка за отворањето на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија. Повторно ништо не се случи....

Регион15 часа

Рама: Жал ми е за ЕУ, ни пандемијата ни војната не ги обедини Европејците

Албанскиот премиер Еди Рама, по самитот за Западен Балкан, изјави дека му е жал за Европската Унија и дека се...

Македонија16 часа

(Видео) Ковачевски: Францускиот предлог е неприфатлив

Премиерот Димитар Ковачевски изјави дека францускиот предлог е неприфатлив за него и за неговата држава. „Северна Македонија е кандидат 17...

Европа16 часа

Борисов: Ако ја срушиме Владата на Северна Македонија, тогаш Петков му е сојузник на Путин на Балканот

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, ја повика владата итно да ги достави до парламентот ажурирањето на буџетот и францускиот предлог...

Европа18 часа

(Видео) Кирил Петков: Ќе си го одржам зборот за Северна Македонија, уморен сум од кукавици!

Неколку часа пред состанокот на Европскиот совет во Брисел, премиерот во оставка, Кирил Петков, увери дека ќе си го одржи...

Европа20 часа

Шолц: Ќе вложам максимални напори Украина и Молдавија да добијат кандидатски статус

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека ќе вложи максимални напори на Украина и на Молдавија да им даде кандидатски статус,...

Европа20 часа

Борел: „Денеска не е добар ден – Бугарија го блокира процесот“

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жосеп Борел, изрази незадоволство што во Бугарија нема напредок во однос...

Европа21 час

Рама: Срамно, Бугарија киднапира две членки на НАТО

Премиерот на Албанија, Еди Рама, по пристигнувањето на самитот на ЕУ, повтори дека е срамота што една земја на НАТО,...

Регион21 час

Вучиќ од Брисел: Помина времето на притисок врз слободните независни држави

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска, по пристигнувањето на самитот на ЕУ, изјави дека дошол во Брисел да разговара со...

Европа22 часа

Самит ЕУ – Западен Балкан: „Приклучувањето на Западен Балкан е геостратешка неизбежност“

Во пресрет на денешниот состанок на лидерите на Европската Унија и Западен Балкан во Брисел, неколку претставници на граѓанското општество...

Европа22 часа

Лидерите на ЕУ денеска одлучуваат за Украина

На денешниот состанок во Брисел европските лидери формално ќе го почнат долгиот пат на Украина до членство во ЕУ бидејќи...

Регион2 дена

Падна владата на Кирил Петков

Владата на Кирил Петков падна по гласањето недоверба во Народното собрание, јави собранискиот известувач на БГНЕС. За недоверба гласаа 123...

Свет2 дена

Новоименувана министерка во владата на Макрон под истрага за обвинение за силување

Кризула Захаропулу, новоименуваната министерка во новата влада на францускиот претседател Емануел Макрон, е под истрага поради обвинувања дека силувала две...

Македонија2 дена

Ковачевски: Историските прашања не можат да бидат критериум во преговарачката рамка

Премиерот Димитар Ковачевски по реакциите на јавноста се огласи за францускиот предлог. Тој потенцира дека Владата формално нема добиено предлог...

Топ2 дена

Двегодишно дете паднало од четврти кат на зграда во Скопје

Двегодишено дете паднало од четврти кат од зградата во која живеело во Скопје. Според информациите од полицијата, доцна синоќа, додека...

Македонија2 дена

Николоски: Владата итно да го отфрли предлогот од Париз со кој се прави бугаризација и уништување на Македонија

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, соопшти дека во рамките на Парламентарното собрание на Советот на Европа остварил многубројни средби на...

Економија2 дена

(Интервју) Фатмир Битиќи: Пари има, луѓето да не се грижат за исплата на платите и пензиите

Се наоѓаме во потешка ситуација од претходните две години, одредени кругови не сакаат да признаат дека се наоѓаме во воена...