Контакт

Спорт

Фиорентина го договори Иконе

Објавено пред

Фиорентина го договори првото засилување за јануарскиот преоден рок. Жител на Фиренца, од јануари, ќе стане Жонатан Иконе. 23-годишниот фудбалер минатата сезона со Лил ја освои титулата во Лига 1.

dobivaj vesti na viber

Медиумите во Италија и Франција, тврдат дека Фиорентина и Лил го договориле трансферот. „Виола“ за Иконе ќе плати 15.000.000 евра.

Иконе кариерата ја започна во младинскиот тим на ПСЖ, поради жестоката конкуренција го напушти Париз пред две години и се пресели во Лил.

Иконе треба да биде наследник на ветеранот Хосе Каљехон.

Оваа сезона постигнал еден гол и забележал една асистенција. Пред две години го забележа дебито за француската репрезентација.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

(Видео) Голманот на Мајнц му ја подари победата на Баер Леверкузен

Објавено пред

Фудбалерите на Баер Леверкузен го совладаа Мајнц со 2:1 во првиот натпревар од 23.коло во Бундес лигата.

dobivaj vesti na viber

Избраниците на Чаби Алонсо со многу мака стигнаа до осмата победа во последните девет натпревари во првенството.

Се започна добро, со прекрасниот гол на Гранит Џака во третата минута од натпреварот.
Сепак, само пет минути подоцна Доминик Кор го израмни резултатот по ударот на Силван Видмер. До одморот двата тима имаа по една добра шанса, но немаше промена во резултатот.

Победата Баерн ја обезбеди во 68. минута кога кога голманот Робин Цетнер ужасно реагираше по идарот на Роберт Андрик.

До крајот на натпреварот директен црвен картон доби Џесик Нганкам од Мајнц.

Баер Леверкузен е лидер во Бундеслигата со 61 бод, а Мајнц е претпоследен со 15 бодови.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тухел: Не сум само јас виновен, но некои работи не се за во јавност

Објавено пред

Тренерот на Баерн Минхен, Томас Тухел изјави дека не мисли дека тој е единствениот проблем во тимот, но дека чувствува одгворност и затоа на крајот од сезоната ја напушта клупата на Баварците.

dobivaj vesti na viber

По серијата од три последователни порази во Леверкузен (3:0), во Рим од Лацио (1:0) и во Бохум (3:2), Томас Тухел и челниците на Баерн во средата објавија дека ќе ја прекинат соработката, една година порано од првично планираниот датум.

Тухел, кој пред три години со Челзи ја освои Лигата на шампионите, кога среде сезоната го замени Френк Лампард, сега се обидува да ја релативизира вината и да префрли дел од вината врз клупските челници.

Откако си замина од Челзи имаше време да се подготви за престојот во Баерн, но очигледно Баерн и Челси не е исто. Извесно е дека Баерн по 11 сезони ќе остане без трофејот во Бундеслигата.

„Да беше виновен само еден човек, во овој случај тренерот, ќе имавте некој друг спроти вас на денешната прес-конференција. Мислам дека не сум единствениот проблем, но јас сум одговорен и преземам одговорност за оваа одлука. Раководните лица на клубот ја знаат мојата анализа, таа е многу самокритична. Тие го знаат тоа, но тоа дефинитивно не е анализа за јавноста“, изјави Тухел пред утрешното гостување кај Лајпциг.

Тој истакна дека не бил задоволен од играта и кога Баерн победувал, но истакна и дека сега е нова ситуација за него, стручниот штаб и тимот.

„Се е разјаснето и се надевам дека играме послободно. Барем за мене како тренер, во носењето одлуки. Но и тимот може да се чувствува послободен“, изјави Тухел.

Баерн се уште е активен на два фронта. Во Лигата на шампионите ќе треба да го поништат резултатот против Лацио на 5 март, додека во Бундеслигата заостануваат осум бода зад лидерот Леверкузен.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фото на годината, Ѓоковиќ и Надал

Објавено пред

Сликата на Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал стана хит на интернет и не е ни чудо зошто, бидејќи на неа се двајца великани на тенисот и спортот воопшто.

dobivaj vesti na viber

И Србинот и Шпанецот ќе играат на Мастерсот во Индијан Велс, а веројатно не очекувале дека ќе бидат во истиот авион. Ѓоковиќ под фотографијата напиша:

„Одлично друштво на патот кон САД“.

Ѓоковиќ и Надал немаат играно од 2022 година и Ролан Гарос, а досега се сретнале дури 59 пати (30-29 за Новак).

Сите љубители на тенисот се надеваат дека ќе го гледаат својот натпревар барем уште еднаш, можеби во Индијан Велс.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 часа

СДСМ: Претседателот на државата да се бира на непосредни избори, а не во Собрание

Остануваме на ставот претседателот на државата да се бира на непосредни избори, велат од СДСМ потенцирајќи дека идејата претседател да...

Македонија15 часа

Матичните бараат да им се одврзат рацете за рано да откриваат ретки болести: имаме ограничен пристап до лабораториски анализи

Кампања за рано откривање на ретките болести во март ќе почнат Здружението „Живот со предизвици“ и Здружението на лекарите по...

Топ15 часа

Пукање среде бел ден во угостителски објект во Чаир, маж застрелан во ногата

Маж бил застрелан во ногата во угостителски објект вчера на пладне во скопската населба Чаир. „Полицијата го приведе А.К.(36) од...

Македонија16 часа

Укинат притворот за шестемина осомничени за упадот во М-НАВ

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до судии на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, денеска, достави предлози...

Македонија17 часа

Ковачевски ја праша опозицијата кое им е мислењето за уставното име: Или Северна или никогаш Северна, ако си маж, биди маж до крај

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски кажа дека рокот на траењето на патните исправи за меѓународна употреба е согласно закон, усогласен...

Македонија18 часа

Бочварски: Обезбедуваме брза лента за издавање патни документи за професионалните возачи

На сите транспортери и превозници, кои вршат транспортна дејност и поседуваат сертификати за професионални возачи, во следниот период им се...

Македонија18 часа

На Ковачевски не му е незгодно што побарал апанажа, вели: сѐ е според законот

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски, кој беше во посета на компанијата Киел Македонија ДООЕЛ Желино, на прашањето дали не му...

Македонија19 часа

Бараме масивна поддршка од Албанците за Османи за да ни се овозможи да го измениме Уставот, вели Арбер Адеми

„Демократска Унија за Интеграција, како што најави во текот на вчерашниот ден лидерот Али Ахмети, започна со собирање на потписи...

Македонија21 час

Прилепчанецот што исчезна пред два дена пронајден мртов, погребот ќе се одржи денеска

Александар Јошески од Прилеп, кому му беше изгубена трагата завчера попладне, синоќа беше пронајден починат. На „Фејсбук“ се огласи и...

Македонија21 час

41-годишна Македонка избодена до смрт пред очите на малолетниот син во Германија: сопругот е главниот осомничен

41-годишна Македонка била избодена до смрт од нејзиниот сопруг пред нивниот 8-годишен син, пренесува германски „Билд“. Повредите на Македонката, како...

Свет22 часа

Израел испраќа тим предводен од шефот на Мосад на преговори во Париз

Воениот кабинет на Израле денеска испраќа преговарачки тим во Париз. Тимот ќе го предводи шефот на Мосад, Дејвид Барнеа. Тие...

Македонија23 часа

Бојмацалиев на граница ги пречека новите 140.000 обрасци за пасоши: апелира, граѓаните навремено да ги поднесат барањата за промена на пасошите

Синоќа, дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Митко Бојмацалиев, на граничниот премин Богородица ги пречека новите 140.000 обрасци за пасоши демонстрирајќи...

Македонија23 часа

ДПМНЕ и министерот за внатрешни целосно го заглавија процесот на вадење пасоши, велат од СДСМ

ДПМНЕ ги лаже граѓаните и создава уште поголем проблем со извадањето нови пасоши, оценуваат од владејачката СДСМ. Од една страна,...

Македонија23 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Ги затворија граѓаните во својата држава, пратениците на СДС и ДУИ да гласаат за продолжување на важноста на пасошите

Пратениците на СДС и ДУИ имаат шанса колку толку, да ја исправат својата грешка со пасошите и малтретирањето на целиот...

Европа23 часа

(Видео) Голем пожар зафати зграда во Шпанија, има загинати и исчезнати

Најмалку 4 лица загинаа во голем пожар кој зафати зграда во шпанскиот град Валенсија. Повредени се 14 лица, меѓу кои...

Свет23 часа

(Видео) Верижен судир на повеќе од 100 возила на автопат во Кина, неколку повредени

Неколку лица се повредени во Кина, во верижен судар во кој учествувале повеќе од 100 автомобили, јавија денеска кинеските државни...

Македонија2 дена

Коалицијата Вреди: Али Ахмети се исплаши од Таравари, Бујар Османи оди курбан

„Изјавата на Ахмети за „големата вест” потврдува најмалку две работи. Првата, дека ДУИ е безидејна партија која со предлози извадени...

Македонија2 дена

Застарува предметот „Моќник“, во кој е обвинет Антонијо Милошоски

Предметот „Моќник“, во кој е обвинет пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, застарува, соопшти Кривичниот суд. „Поради интерес на медиумите и...

Македонија2 дена

Синдикатот ги повика пратениците: Не гласајте измени со кои судската администрација нема да добие покачување на платата од 2.000 денари

Претседателката на Независниот синдикат на судска администрација, Јасмина Величкова, ги повика пратениците да не ги гласаат законските измени со кои...

Македонија2 дена

Лекарската комисија не дала прецизно мислење од што треба да се лекува Леонид, Фондот за здравство вина гледа и во законот

Вината за случајот со младиот Леонид, Фондот за здравство ја гледа во првостепената лекарска комисија која го донела конзилијарното мислење,...