Контакт

Спорт

Фоњини бара од АТП да му се извинат, неправедно бил дисквалификуван

Објавено пред

Италијанскиот тенисер Фабио Фоњини беше дисквалификуван од тенискиот турнит што завчера заврши во Барселона поради навреди упатени кон линискиот судија на мечот што тој го играше против Сапате Мираљес.

Фоњини и понатаму е лут поради одлуката затоа што, како што вели, немал намера никого да навреди и смета дека не ја заслужил дисквалификацијата.

„Не го навредив линискиот судија. Бев фрустриран, лут, зборував сам со себе. Се колнам во своите деца кои ги сакам најмногу на светот“ објасни Италијанецот.

Тој смета дека е оштетен и бара извинување од АТП.

„Парите и бодовите не ме интересираат. Ми го нарушија угледот, ја расипаа мојата слика која ја имам кај спонзорите.
Сакам да ми се извинат поради оваа грешка. Доколку мојата жалба биде отфрлена, ќе направам се што е во моја моќ, ќе ангажирам и адвокати и ќе барам надоместок од АТП за повреда на угледот. Не ми е проблем да признаам кога ќе погрешам, но овојпат не сум јас во прашање“ вели тенисерот.

Поради дисквалификацијата, одземени му се бодовите освоени на турнирот, а мораше да плати и парична казна.

Фоњини е дисквалификуван во Барселона – го пцуел линискиот судија©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Вилјареал спречи англиско финале во Лига Европа, Рома се прости со победа над Јунајтед

Објавено пред

Вилјареал на Унаи Емери успеа да одигра 0:0 на гостувањето на „Емирати“ за да се пласира во финалето на Лига Европа, откако во првиот меч го совлада дома Арсенал со 2:1, за да спречи вкупна англиска доминација во европските финалиња, и сега ќе игра со Манчестер јунајтед во финалето во Гдањск, откако „ѓаволите“ загубија со 3:2 на гостувањето кај Рома, откако дома ја декласираа со 6:2.

Со оглед дека во финалето на Лигата на шампионите ќе играат Челси и Манчестер сити, Арсенал требаше да дојде до минимална 1:0 победа за да осигура и англиско финале во Лига Европа, но цврстиот тим на Вилјареал изддржа на гостувањето за прво европско финале во 98-годишната историја на шпанскиот клуб.

Многу поактивно беше на „Олимпико“, каде што Рома со 3:2 триумф се прости од европските натпреварувања, откако беше тешко да се верува дека може да се вратат по 2:6 понижувањето на „Олд Трафорд“. Единсон Кавани постигна два гола за Јунајтед, но тоа не беше доволно за победа, откако Един Џеко, Брајан Кристанте и Никола Залевски донесоа победа за Пауло Фонсека во еден од неговите последни мечеви на клупата на „волчицата“.

ЛИГА ЕВРОПА, 1/2 ФИНАЛЕ, 2.МЕЧ

Арсенал – Вилјареал 0:0, прв меч 1:2, вкупно 1:2

Рома – Манчестер јунајтед 3:2, прв меч 2:6, вкупно 5:8

Прикажи повеќе...

Спорт

Лауреус наградите за Надал, Осака и Баерн Минхен

Објавено пред

Рафаел Надал по вторпат ја освои наградата за најдобар спортист, откако Лауреус академијата го призна неговото остварување, додека јапонската светска тенисерка број 1, Наоми Осака ја доби наградата за најдобра спортистка.

Надал исто така ја доби наградата во 2011 година, додека беше номиниран и во 2009, 2014, 2018 и 2020 година. Оваа година тој ги победи Џошуа Чептегеи, Арманд Дуплантис, Луис Хамилтон, Леброн Џејмс и Роберт Левандовски.

„Благодарам од дното на срцето, а имав и фантастична конкуренција. Останатите спортисти најверојатно ја заслужуваат наградата исто како мене, но ова беше моја година. Освојувањето на Ролан Гарос и израмнувањето на 20-тиот гренд слем на Роџер Федерер беше незаборавен момент за мене. Израмнет сум со мојот голем ривал и мојот голем пријател“, вели Надал.

Шпанецот доби честитка директно од Лео Меси, додека наградата на Осака и ја честиташе осумкратниот добитник на оваа награда. 23-годишната Јапонка ја освои својата втора титула од САД опен минатата година, а исто така се врати и на првото место на АТП листата.

За најдобар клуб во 2020 година, очекувано беше прогласен европскиот шампион Баерн Минхен.

Награда за животно достигнување доби уште една тениска легенда, Били Џин Кинг, додека седумкратниот Ф1 шампион, Луис Хамилтон доби награда за „адвокат на спортистите“ поради неговата вклученост во борбата против расизмот.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Азар се извини на навивачите на Реал, вети дека пристигнал за да освојува титули

Објавено пред

Еден Азар беше на „мета“ на навивачите на Реал Мадрид по појавувањето на снимките по 2:0 поразот од Челси, каде што тој беше насмеан со своите поранешни соиграчи од Лондон, нешто што според „кралевите“ покажува дека тој не е сериозен во кариерата во Мадрид.

Очигледно, критиките пристигнале до Белгиецот, кој преку Инстаграм се извини на навивачите на Реал и им вети дека пристигнал во Мадрид да се бори за големи титули.

„Се извинувам. Прочитав многу мислења за мене денеска и во ниту еден момент немав намера да ги навредам навивачите на Реал Мадрид. Секогаш сум сонувал да бидам играч на Реал Мадрид и пристигнав тука за да победувам. Сезоната уште не е завршена и сега мораме да се бориме за титулата во Ла лига. Hala Madrid“, напиша Азар.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

Насмевката на Азар ги разгневи навивачите на Реал

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 минути

Вархеји: Албанија би можела да ги започне разговорите за членство во ЕУ без Северна Македонија

Доколку продолжи бугарската блокада на Македонија, Брисел би можел да ги раздвои разговорите со Скопје и Тирана за членство во...

Регион6 минути

Хрватска ќе им донира вакцини од „Астразенека“ на земјите од регионот

Хрватска ќе донира 50.000 дози вакцини за земјите во регионот, и тоа 30.000 за Босна и Херцеговина и по десет...

Свет17 минути

Повторно пукање во училиште во САД: Ученичка пукаше во наставничката и соучениците

Повторно пукање во училиште во САД. Ученичка од шесто одделение извадила пиштол од ранецот и пукала во соучениците и наставничката....

Македонија17 часа

Во Македонија 324 нови случаи на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 324 нови случаи на коронавирус, а пријавени се 1.178 оздравени и 26...

Македонија19 часа

Антикорупциска утврдила дека парите платени на приватна фирма за кинески вакцини се вратени

Документот кој го објави ВМРО-ДПМНЕ за исплата на пари од Министерството за здравство, со цел набавка на кинески вакцини, го...

Македонија20 часа

Заев: Само со нови докази повторно отворање на случајот за крвавиот упад во Собранието

Отворање на случајот одново само доколку има нови докази и моменти. Ова е ставот на премиерот Зоран Заев за барањето...

Европа20 часа

Фон дер Лајен: Сите земји да дозволат извоз на вакцини

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска изјави дека ЕУ е подготвена да го разгледа секој предлог што...

Македонија20 часа

(Видео) Премиерот Заев се вакцинираше со кинеската вакцина на „Синофарм“

Премиерот Зоран Заев се вакцинираше против коронавирус денеска на пунктот во спортската сала „Борис Трајковски“. Тој се вакцинираше со првата...

Македонија22 часа

Вчера се вакцинирале 9.123 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата и дека интересот за вакцинација секојдневно...

Регион23 часа

(Видео) Редици во трговски центар во Србија, покрај вакцинирање даваат пари и ваучери

Денеска во 9 часот наутро е отворен пункт за вакцинација во Трговскиот центар Ушче во Белград. Секој што сака да...

Свет23 часа

Болсонаро: Коронавирусот е направен за да се води биолошка војна

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека новиот коронавирус е можеби направен во лабораторија со цел да се води биолошка војна....

Свет24 часа

Најново истражување: „Фајзер“ штити повеќе од 95 проценти од коронавирус

Најголемата студија за ефикасноста на „Фајзер/Бионтек“ против коронавирусот кај општата популација покажа дека вакцината обезбедува повеќе од 95 проценти заштита...

Свет1 ден

Трета доза од вакцината на „Модерна“ штити од бразилскиот и јужноафриканскиот вид

Податоците од студија на 40 лица покажуваат дека дополнителната доза го зајакнува имунитетот против бразилскиoт и јужноафриканскиот вид на коронавирус....

Свет1 ден

ОН: Во светот недостигаат 900.000 акушерки

Светот во моментов се соочува со недостиг од 900.000 бабици и тоа е третина од потребните акушерки, се наведува во...

Македонија2 дена

Владата ги поддржува активностите на Општина Охрид за отстранување на бесправните градби

Владата ги поддржува активностите за отстранување на бесправните градби на охридското крајбрежје, кои ги изведува Општина Охрид, со што ги...

Македонија2 дена

Затворски казни за издавање лажни пасоши на странци со криминално досие

Четири затворски казни и една условна за лицата што признаа дека изработувале лажни пасоши на странци со криминално досие. Судечкиот...

Македонија2 дена

323 нови случаи на Ковид-19, починати се 24 лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени...

Македонија2 дена

Филипче: Одлуката за полицискиот час не ја донесов сам, туку по телефонска консултација со членовите на Комисијата

Одлуката за скратување на полицискиот час и за продолжување на работното време не е политичка, изјави министерот за здравство, Венко...

Македонија2 дена

Министерство за здравство: Граѓаните кои добиле порака да се вакцинираат во друг град, сами ја згрешиле локацијата

Граѓаните при закажување на веб-страницата vakcinacija.mk сами направиле погрешен избор на локација каде сакаат да се вакцинираат и поради тоа...

Македонија2 дена

Заев: Не верувам дека Црвенковски ќе формира нова партија

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, не верува дека експретседателот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски ќе формира нова партија....

Досие