Контакт

Спорт

Фонсека одбил да поднесе оставка, ќе заминел по завршувањето на сезоната

Објавено пред

Тренерот на Рома, Паоло Фонсека, одбил да поднесе оставка на функцијата. Италијанските медиуми пишуваат дека тој ќе го напушти клубот по завршувањето на сезоната.

Рома се наоѓа во лоша форма, во финишот на сезоната. На последните пет натпревари, избраниците на Паоло Фонсека освоиле само четири бода, а во Лига Европа беа прегазени од Манчестер јунајтед со 6:2.

Рома, на табелата, има девет поени помалку од Лацио, во борбата за место во Лига Европа. Во овој момент, Рома има пласман кој на клубот му обезбедува место во Конференциската лига.

Фонсека, во присуство на својот менаџер, во понеделникот, имал состанок со клупските челници. Клубот не му врачил отказ, а Фонсека рекол дека нема да поднесе оставка. Рома потврдиле дека тој ќе замине по завршувањето на сезоната.

Главен кандидат за нов тренер на Рома е Маурицио Сари.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Англичаните притискаат финалето да не се игра во Истанбул

Објавено пред

Навивачите на Манчестер сити и Челси нема да можат да патуваат во Истанбул, каде на 29.мај ќе се одигра финалето во Лигата на шампиони, објави Владата на Велика Британија.

Турција се наоѓа на црвената листа, поради порастот на бројот на заразени со коронавирусот.

Планот на УЕФА беше клубовите да добијат по 4.000 влезници, а 2.000 влезници да им бидат поделени на неутралните навивачи. Со одлуката на Владата на Велика Британија, овој план пропадна.

Ова само уште повеќе ќе ги засили притисоците кон УЕФА, кои доаѓат од Англија, финалето да се одигра во оваа земја.

Астон Вила веќе се понуди да биде домаќин на финалето, но многу пореална е опцијата завршниот меч во Лигата на шампиони да биде одигран на најголемиот англиски стадион „Вембли“.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Подготвени сме за дебата, но без притисоци од УЕФА“

Објавено пред

Трите клуба (Реал, Барселона, Јувентус), објавија заедничко соопштение во кое се жалат на заканите од УЕФА, со порака дека се подготвени за договор. УЕФА, вчера најави дека клубовите кои не се откажаа од идејата за формирање на Суперлига можат да се соочат со ригорозни казни. Претходно, УЕФА, деветте клуба кои се откажаа од проектот наречен Суперлига, ги казни со одземање на пет отсто од приходите што ќе ги заработат од УЕФА оваа сезона.

„Клубовите, основачи на Суперлигата, трпеа и продолжуваат да трпат притисоци, закани и навреди, за да го напуштат проектот. Сакеме да најдеме решение за фудбалскиот еко-систем низ конкретни предлози и преку конструктивен дијалог. Она што го прават УЕФА и ФИФА според законот е недозволиво. Судовите веќе покренаа процедура околу проектот Суперлига, им препорачаа на УЕФА и ФИФА да се воздржат од секаква акција додека трае процесот, вклучувајќи и одредување на казни за клубовите кои ја основаа Суперлигата“, стои на почетокот на соопштението.

Потоа трите клуба повторно ги повторуваат своите ставови околу исправноста на проектот. На крајот од соопштението се вели дека клубовите се подготвени на дебата без притосоци.

Прикажи повеќе...

Спорт

Далас Каубојс најмногу вредат во светот на спортот – во Топ 10 има четири фудбалски клубови

Објавено пред

Далас Каубојс и понатаму се најскапиот клуб во светот на спортот, објави „Форбс“ во својата редовна годишна листа.

Најпопуларната НФЛ франшиза, според „Форбс“ има вредност од 5,7 милијарди долари. Сопственикот на Каубојс, Џери Џонс, ја купи франшизата во 1989 година за 150 милиони долари.

Следуваат две франшизи од Њујорк, бејзбол тимот на Јенкис (5,25 милијарди долари) и НБА тимот, Никс (5 милијарди долари).

Четврото место го делат шпанските фудбалски великани Реал и Барселона. Според „Форбс“, вредноста на овие клубови изнесува 4,7 милијарди долари. Иста вредност како фудбалскте клубови има и НБА франшизата Голден стејт Вориорс.

На седмото место се ЛА Лејкерс (4,6 милијарди долари), осми и деветти се НФЛ франшизите, Њу Ингладн Петриотс (4,4) и Њујорк Џајнтс (4,3).

Листата завршува со фудбалските клубови Баерн Минхен и Манчестер јунајтед (4,2 милијарди долари).

И покрај големата финансиска криза 50 клубови ја зголемиле својата вредност, во просек за 9,9 отсто.

Изминатите пет години најмногу профитирал ПСЖ. Од 2016 година вредноста на клубот се зголемила за неверојатни 207 отсто. Следуваат Ливерпул, чија предност пораснала за 165 и Манчестер сити чија вредност е поголема за 108 отсто.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

Автомобил удри во дете на велосипед во Прилеп, возачот избегал

Малолетен велосипедист е тешко повреден откако во него удрил автомобил, а возачот избегал. Според информациите на МВР, несреќата се случила...

Македонија2 часа

Во болниците во Македонија од коронавирус се лекуваат 806 пациенти

Вкупната бројка на пациенти со коронавирус кои се лекуваат на инфективните оддели во Скопје и во болниците низ земјава е...

Свет2 часа

(Видео) Судир во џамија во Ерусалим – полицијата употреби гумени куршуми и водени топови

Во судир меѓу израелската полиција и група Палестинци што се случи синоќа во Ерусалим, повредени се 205 Палестинци и 17...

Македонија3 часа

СЗО: Децата не треба да се вакцинираат сѐ додека не бидат вакцинирани ризичните групи

Светската здравствена организација (СЗО) оцени дека децата не треба да се вакцинираат против Ковид-19 додека не се вакцинираат старите лица...

Македонија16 часа

Семејството на девојката чии органи беа донирани и спасија други животи ќе добие државен стан

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, на социјалните мрежи напиша дека на седница на Комисијата за станбени прашања било...

Македонија20 часа

Пендаровски негира дека службената белешка за Камчев излегла од неговиот кабинет

Шефот на државата, Стево Пендаровски, е загрижен што службената белешка со назнака „строго доверливо“ од Агенцијата за национална безбедност, по...

Македонија20 часа

Пендаровски: Казните за осудените за 27 април се заслужени и за тоа нема компромис

Претседателот Стево Пендаровски, по средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, рече дека не заговара преотворање на процесот и ново...

Македонија21 час

Мицкоски: Не бараме амнестија, туку правда за осудените за нападот во Собранието

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, тврди дека заедно со шефот на државата, Стево Пендаровски, постигнале договор дека осудените за настаните...

Македонија22 часа

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини и деловите од договорите за набавката за кои ќе добие...

Македонија22 часа

Филипче: Ефикасноста на вакцината на „Синовак“ е поголема од 50 проценти

Ефикасноста на кинеската вакцина „Синовак“ е многу поголема од педесет отсто, уверува министерот за здравство Венко Филипче. Во текот на...

Македонија23 часа

Во периодот што следи приоритет за вакцинирање ќе имаат хронично болните

Во периодот што следи приоритет ќе се даде на вакцинирање на возрасните гупи и хронично болните, а сосема мал дел...

Македонија1 ден

Филипче се вакцинираше: Вакцините се безбедни и сигурни

Министерот за здравство Венко Филипче денеска ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 од кинеската „Синофарм“. Иако пред да стигнат...

Македонија1 ден

Вчера се вакцинирале 12.606 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Исто така се наведува дека интересот...

Свет1 ден

Пентагон: САД не планираат да ја соборат кинеската ракета која неконтролирано кружи околу Земјата

САД се надеваат дека кинеската ракета, која неконтролирано кружи околу Земјата, ќе падне на безбедно место и засега не планираат...

Регион1 ден

(Видео) Хаос во косовското Собрание: Пратеници се туркаа, опозицијата побара оставка од министерката

Во Собранието на Косово имаше тензии меѓу пратениците на Демократската партија на Косово и Самоопределување, при што дојде до турканици...

Македонија1 ден

Вархеји: Албанија би можела да ги почне разговорите за членство во ЕУ без Северна Македонија

Доколку продолжи бугарската блокада на Македонија, Брисел би можел да ги раздвои разговорите со Скопје и Тирана за членство во...

Регион1 ден

Хрватска ќе им донира вакцини од „Астразенека“ на земјите од регионот

Хрватска ќе донира 50.000 дози вакцини за земјите во регионот, и тоа 30.000 за Босна и Херцеговина и по десет...

Свет1 ден

Повторно пукање во училиште во САД: Ученичка пукаше во наставничката и соучениците

Повторно пукање во училиште во САД. Ученичка од шесто одделение извадила пиштол од ранецот и пукала во соучениците и наставничката....

Македонија2 дена

Во Македонија 324 нови случаи на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 324 нови случаи на коронавирус, а пријавени се 1.178 оздравени и 26...

Македонија2 дена

Антикорупциска утврдила дека парите платени на приватна фирма за кинески вакцини се вратени

Документот кој го објави ВМРО-ДПМНЕ за исплата на пари од Министерството за здравство, со цел набавка на кинески вакцини, го...

Досие