Контакт

Спорт

Французите со голема победа над Германија сред Минхен

Објавено пред

Франција со 1:0 ја совлада Германија на „Алијанц арената“ во Минхен во големото дерби од првото коло на ЕУРО 2020, за светските шампиони да имаат совршен старт на шампионатот против стариот ривал.

Во дуелот на двата последни светски шампиони (Германија 2014 и Франција 2018), немаше класика од фудбал, посебно во првото полувреме, но Французите направија доволно за да дојдат во водство. Матс Хумелс, повратникот во „маншафтот“ на Јоаким Лев си постигна помалку смешен автогол во 20. минута од мечот, а Германците не успеаја да упатат ниту еден удар на голот на Иго Љорис во првите 45 минути.

Во второто полувреме, Германците тргнаа по гол, но имаа среќа кога веднаш Адриен Рабио ја погоди левата статива. Серж Гнабри одговори на другата страна со најдобрата шанса на Германците, а и Томас Милер имаше добра шанса.

Килијан Мбапе во 66. минута постигна еден од најубавите голови досега на шампионатот, но судијата (исправно) го поништи поради офсајд, а во 85. минута и Карим Бензема ја уфрли топката во мрежата, но голот беше поништен поради офсајд.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-50060-26542”));

Standings provided by SofaScore LiveScore©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Де Грас ги победи Американците на 200 метри

Објавено пред

Андре Де Грас, на 200 метри, на тронот го наследи Усеин Болт. Канаѓанецот во финалето успеа да го освои златниот медал пред американските спринтери.

Де Грас, во кариерата, има едно сребро и две бронзи од Олимпијадите, во Токио го освои првото злато.

Со извонреден финиш во последните 40 метри, тој ги победи Американците Кенет Беднареи и Ноа Лајлс.

Де Грас во финишот влезе со резултат 19.62 секунди. Ова е седмо најбрзо време во историјата на оваа дисциплина.

Беднарек го освои времето со 19.68 секунди, додека Лајлс истрча 19.74 секунди.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кенијците владеат на 800 метри – Злато и сребро во Токио

Објавено пред

Емануел Корир и Фергусон Черијот Ротич, ја прдолжија доминацијата на Кенија на трките на 800 метри. Од Пекинг во 2008 година, златниот медал во оваа дисциплина го освојуваат атлетичарите од оваа држава. Зад Кенијците се пласираша Полјакот, Павел Додек.

Трката од почетокот ја водеше Австралиецот Бол, на крајот беше жртва на сопственото темпо и заврши на четвртото место.

Корир, тргна во напад на Бол, на 100 метри до целта, додека неговиот сонародник, Ротич, имаше пеколен финиш, во последните 20 метри ги претча Добек и Бол.

Корир во целта имаше време 1:45.06 минути, а Ротич 1:45.23.

Полјакот, Додек (1:45.39), инаку актуелен европски првак во сала, го забележа најголемиот успех во кариерата.

Во финалето на 800 метри, настапи и Амел Тука од Босна и Херцеговина, тој трката ја заврши на шестото место.

Прикажи повеќе...

Спорт

Чемутаи златна на 3.000 метри стиплчејс

Објавено пред

Перут Чемутаи од Уганда, победи во финалето, на трката на 3.000 метри стиплчејс, на Олимписките игри во Токио. 22-годишната атлетичарка го освои првиот златен медал за Угада на ОИ во Токио и воопшто во историјата на оваа африканска држава. Во олимписката историја на Уганда, ова е трет медал, претходните два ги освоија Чепегеи и Киплимо на трките на 10.000 метри.

Во трка со спорт ритам, Чемутаи, успеа да се одвои во последните 200 метри, а останатите не може да го следат нејзиниот ритам. Во целта влезе со време од 9:01.45 минути.

Со нешто повеќе од три секунди послаб резултат (9:04.79), второто место го освои Американката, Кортни Фречирс. Бронзата и припадна на Хивин Кијенг од Кенија (9:05.39).

Актуелната светска шампионка во оваа дисциплина, Беатрис Чепкоеч, го освои седмото место.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Регистрирани 164 нови случаи на Ковид-19, пријавени се три починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 5.276 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на...

Топ5 часа

Камион излетал од патот во близина на ГП Блаце, возачот починал од срцев удар

Товарно возило со косовски регистарски ознаки вчеравечер излетало од патот во близина на Граничниот премин Блаце соопштија од МВР. Возачот...

Регион7 часа

Почина Мирослав Лазански

Почина српскиот новинар, воен аналитичар, политичар и дипломат Мирослав Лазански на 71-годишна возраст. Лазански починал во својот дом во Белград...

Европа7 часа

(Видео) Две загинати лица и десетици повредени во судир на два воза во Чешка

Две лица загинаа, седум се во критична состојба а 31 лице се повредени во судир на два патнички воза во...

Македонија7 часа

Македонија е во портокалова фаза – да се почитуваат мерките за заштита од топлотниот бран, порачуваат надлежните

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавците, негувателите и воспитувачите во градинките, вработените во центрите за социјална работа...

Македонија8 часа

Две дози вакцина во државата примиле 401.336 граѓани

Прва доза вакцина вчера примиле 3.909 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.939 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 920.442...

Регион8 часа

(Видео) Грчките пожарникари цела ноќ се бореа со пожарите, гори и предградие на Атина

Вкупно 81 пожар избувнаа во Грција во последните 24 часа, а пожарникарите сѐ уште се борат со 40 од нив, кои...

Свет8 часа

Њујорк воведе ковид-пасоши – во ресторан и театар може само вакцинирани

Во Њујорк нема да може да се влезе во ресторан, спортска сала и во театар без потврда за вакцинација, изјави...

Топ20 часа

Скопјанец ја тепал мајка си, но таа не сакала да го пријави – повредена излегла од болница и починала

Полицијата уапсила 36-годишен скопјанец откако започнала истрага по пријава дека во близина на градската општа болница „8 Септември“ почината била...

Македонија22 часа

(Видео) Спасовски: Четири српски хеликоптери им се приклучуваат на нашите два

Српските власти ни испратија четири хеликоптери за гаснење на пожарите, кои ќе се приклучат на нашите два и ќе сториме...

Македонија1 ден

Во Македонија нови 37 случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.658 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 15, Тетово...

Македонија1 ден

(Видео) Ангелов: Ако се утврди дека сум потфрлил, ќе си заминам од државата

Во моментот државата е во пламен и не можам да размислувам за споредни работи, но нека залади, нека се изгаснат...

Економија1 ден

Горивата поскапуваат

Малопродажните цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек 3,36 %, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Според одлуката на РКЕ,...

Македонија1 ден

Армијата е ангажирана во најкритичните точки во справување со пожарите

Припадниците на Армијата се активни во најкритичните точки во справувањето со пожарите. Хеликоптерите од воздухопловниот ВИНГ, кои во текот на...

Македонија1 ден

Жителите на Кочани што побараа лекарска помош се пуштени дома

Министерството за здравство информира дека деветтемина жители на Кочани, кои синоќа побарале лекарска помош поради вдишување чад како последица од...

Свет1 ден

Коронавирус регистриран во Вухан по една година, се тестира целото население

Властите во кинескиот град Вухан најавија дека ќе го тестираат целото население на коронавирус по појавувањето нови локални случаи на...

Европа1 ден

Речиси 30 проценти од Европејците не може да си дозволат одмор, сиромаштијата во пораст

Речиси 28 проценти од Европејците не може да си дозволат една седмица одмор надвор од своето место на живеење, а...

Македонија1 ден

Пожарите локализирани и ставени под контрола, противпожарните служби остануваат на терен

Пожарот кај Кочани во текот на ноќта е локализиран и ставен под контрола, соопштија надлежните. На одделни места во близина...

Македонија1 ден

Од денес стапува во сила целосната забрана за движење во шумите

Владата доцна синоќа излезе со соопштение во кое апелира до граѓаните да не се движат во шумските подрачја. „Во текот...

Македонија2 дена

„Водовод“ и „Комунална хигиена“ испратија цистерни за гаснење на пожарот во Кочани

ЈП Водовод и канализација – Скопје и ЈП Комунална Хигиена – Скопје на барање и во координација со Град Скопје...

Досие