Контакт

Спорт

Фрапар ќе биде првата судијка на меч од Лигата на шампионите

Објавено пред

Французинката Стефани Фрапар ќе биде првата судијка што ќе биде одговорна за меч од Лигата на шампионите кога УЕФА ја делегира за мечот помеѓу Јувентус и Динамо Киев в среда.

36-годишната Фрапар беше првата судијка што беше дел од големо натпреварување на УЕФА кога ја делеше правдата на Суперкупот на УЕФА помеѓу Ливерпул и Челси во Истанбул минатата година. Таа исто така беше судијка на женското финале на СП помеѓу САД и Холандија лани, минатата година беше првата судијка во меч од Лига 1 (Амиен-Стразбур), како и прва судијка во Лига Европа (Лестер-Зорја Луханск).

Швајцарката Никол Петиња беше првата жена судијка во меч на УЕФА кога беше одговорна за три меча од квалификациското коло на УЕФА-купот од 2004 до 2009.

Судијката Фрапар влезе во фудбалската историја во Истанбул©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Озил по седум години го напушти Арсенал

Објавено пред

Арсенал и Месут Озил спогодбено ја прекинаа соработката. Поранешниот германски репрезентативец, кој речиси десет месеци нема одиграно натпревар за Арсенал, го напушта клубот по седум и пол години. Озил кариерата ќе ја продолжи во Фенербахче.

Озил, без обесштетување, ќе се пресели во редовите на турскиот великан. Двете страни се задоволни од овој расплет, Арсенал ќе се ослободи од платата на Озил (350.000 фунти неделно), а фудбалерот како слободен играч ќе замине од Лондон.

Англиските и турските медиуми пренесуваат дека Озил утре ќе биде промовиран во нов играч на Фенербахче.

Месут Озил, во летниот преоден рок во 2013 година од Реал се пресели во Арсенал, за сума од 47 милиони евра. За Арсенал одиграл 184 натпревари, постигнал 33 гола и забележал 58 асистенции.

Озил со Арсенал освоил четири трофеи во ФА купот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Здрави тенисер(к)и заглавија во карантин во Мелбурн

Објавено пред

Сите тенисери и тенисерки, како и нивните стручни тимови, кои со чартер-летот од Лос Анџелес, пристигнале во Мелбурн, ќе мора две недели да бидат во карантин. Организаторите на првиот Гренд слем во сезоната, Австралија опен, соопштија дека, во авионот двајца биле позитивни (член на посадата и еден патник).

Во авионот имало 67 патници (24 од нив се играчи што треба да настапат на Австралија опен) и 12 членови на екипажот. Двајцата заразени, 72 часа пред летот имале негативни тестови.

Тенисерите и тенисерките, како и патниците од овој лет ќе бидат сместени во хотел, предвиден за карантин и нема да смеат да ги напуштат своите соби во наредните 14 дена. Исто така тие нема да можат да тренираат.

Уругваецот Пабло Куевас, кој бил во авионот, на социјалните мрежи напишал дека ќе им биде овозможен некаков тренинг во затворено, но дека тоа е далеку од она што е планирано, пет сати тренинг на отворено, во „меурот“ во Мелбурн.

Според планот Австралија опен треба да започне на 8.февруари.

Прикажи повеќе...

Спорт

Македонија на поправен против Египет

Објавено пред

Денес на 27. Светско првенство во ракомет, Македонија за противник ќе го има домаќинот на турнирот Египет. Македонија против Египет ќе треба да се искупи за лошата игра на стартот на првенството и високиот пораз од Шведска (20:32). Египет, во првата рунда во Г-групата, го совлада Чиле 35:29.

Македонија, вечерва пред себе ќе има еден сериозен противник, кој од моментот кога ја доби организацијата на СП започна со сериозни подготовки. Египет очекува многу од овој Мундијал. Дополнителен „проблем“ за Македонија ќе биде и селекторот на Египет, Гарсија Парондо, кој во душа ги познава нашите репрезентативци. Шпанецот е поранешен тренер на Вардар и селектор на Македонија.

За да забележи позитивен резултат против домаќинот, Македонија ќе треба да одигра многу, многу подобро отколку против Шведска, каде ништо не функционираше во играта. Во тој дуел единствени кој заслужија преодна оценка беа голманите.

Дуелот Македонија-Египет ќе започне во 18 часот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија42 минути

(Видео) Во Охрид затворен угостителски објект, затекнати Русинки и Украинки кои работеле на црно

Сопственик на угостителски објект во Охрид заработи кривични пријави бидејќи синоќа работел по 18 часот и покрај тоа што претходно му...

Топ2 часа

Беровец исценирал дека е киднапиран за да изнуди 10.000 евра од својот татко

Приведено е лице од Беровско, кое самоволно фингирало изнуда за да земе 10.000 евра од својот татко. Од полицијата информираат...

Европа4 часа

Меркел доби наследник на чело на ЦДУ

Германските демохристијани го избраа наследникот на германската канцеларка Ангела Меркел. Армин Лашет беше избран за нов претседател на Христијанско-демократската унија...

Топ4 часа

Сообраќајна несреќа на Јадранската магистрала, жена со тешки повреди е пренесена во болница

Жена заврши со тешки телесни повреди во сообраќајна несреќа што се случи вчера на улицата „Јадранска магистрала“. Станува збор за...

Спорт5 часа

Македонија на поправен против Египет

Денес на 27. Светско првенство во ракомет, Македонија за противник ќе го има домаќинот на турнирот Египет. Македонија против Египет...

Регион5 часа

(Видео) Во Србија пристигнаа милион дози од кинеската вакцина, Вучиќ ќе се вакцинира со неа

„Ние сме првата земја во Европа што ја доби кинеската вакцина. Јас најверојатно ќе бидам претставникот на власта што прв...

Свет6 часа

СЗО е против ковид пасоши: „Светот е збунет и парализиран“

Светската здравствена организација (СЗО) ги советуваше државите да не ги условуваат меѓународните патувања со докази за вакцинација или имунитет. Ова...

Свет6 часа

Бајден најави вакцинирање на 100 милиони Американци за 100 дена

Новоизбраниот претседател на Соединетите Американски Држави (САД), Џо Бајден, претстави план во кој ја објасни намерата за вакцинирање на 100...

Македонија6 часа

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ и за пописот се на спротивната страна на државните и националните интереси

Владејачкиот СДСМ верува дека ВМРО-ДПМНЕ се однесува деструктивното, неодговорно и антидржавно, а  сега кога пред пратениците во собранието е законот...

Свет18 часа

Велика Британија од понеделник ги затвора сите коридори за патување

Велика Британија ги зајакнува граничните контроли за да спречи нови видови на коронавирус да влезат на нејзината територија, суспендирајќи ги...

Свет19 часа

„Сигнал“ има технички проблеми откога за една недела стекна 40 милиони корисници

Шифрираната услуга за пораки „Сигнал“ соопшти дека има технички проблеми, но вети дека бргу ќе ги надмине. Оваа апликација, промовирана...

Свет21 час

Трамп го напушта Вашингтон на денот на инаугурацијата

Американскиот претседател, Доналд Трамп, планира да го напушти Вашингтон утрото на денот на инаугурацијата на својот наследник Џо Бајден, на...

Свет21 час

Продолжени строгите мерки во Италија

Италијанскиот премиер, Џузепе Конте, издаде указ со кој се продолжуваат рестрикциите за контрола на ширењето на коронавирусот кога Министерството за...

Македонија22 часа

Нови 403 заболени и 10 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.118 тестирања, а регистрирани се 403 нови случаи на...

Македонија1 ден

Обвинителството отвори предмет за палењето на бугарското знаме во Вевчани

Основното јавно обвинителство Струга отвори предмет по допрен глас во врска со написите во одредени медиуми дека за време на...

Македонија1 ден

Опцијата граѓаните да може да докупат стаж за пензија може да се одолговлечи до 2024 година

Закон за докуп на стаж е процес којшто ќе трае, а ние ќе го исполниме предизборното ветување до нашите граѓани,...

Свет1 ден

Меѓународна анкета: Британците и Данците се најсклони на вакцинација, Французите и Полјаците многу поскептични

Денеска се објавени резултатите од големо меѓународно истражување за вакцинацијата против Ковид-19, пренесе агенцијата „Ројтерс“. Резултатите покажуваат дека подготвеноста за...

Македонија1 ден

Општина Вевчани го осуди палењето на знамето на Бугарија

Општина Вевчани најостро го осудува чинот на палење на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани, соопшти...

Македонија1 ден

Во последните 24 часа нема нови ковид – пациенти на интерните клиники во Скопје

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 14 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, а...

Европа1 ден

Унгарија отстапува од регулативите на Брисел, Орбан бара одобрување на кинеската вакцина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изрази надеж дека во рок од неколку дена, националниот регулатор на лекови јасно ќе одговори...

Досие