Контакт

Спорт

Фудбалерите на Милан се бесни поради отказот на Малдини

Објавено пред

Паоло Малдини повеќе не е спортски директор на Милан, објавија бројни италијански медиуми. Состанокот помеѓу Малдини, Даниеле Масаро и сопственикот на клубот Гери Кардинале била тензична, поради што газдата решил да ги отпушти Малдини и Масаро.

dobivaj vesti na viber

Италијанските медиуми тврдат дека фудбалерите на Милан не го прифатиле добро отказот на Малдини.

Се пишува дека останале во шок и дека се бесни поради ваквата одлука на сопственикот Кардинале.

Најдобриот играч на Милан, Рафаел Леао, на социјалните мрежи, објави емотикон кој размислува, токму во моментот кога се појави веста дека Малдини го напушта клубот. Малдини го убеди Леао да остане во клубот и да потпише нов договор.

По неговата реакција се поставува прашањето дали сега тој сака да остане во клубот.

Свој револт го изразија и Сандро Тонали и Тео Ернандез кои сметаат дека Малдини е дел од клупската историја и дека не треба да биде испратен на ваков начин.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Во Реал Мадрид вината за поразот ја гледаат во судиите, Анчелоти вели дека тој е одговорен

Објавено пред

По 3:1 поразот во мадридското дерби, од Реал Мадрид се пожалија на три судиски „грешки“ во текот на мечот, иако тренерот Карло Анчелоти изјави дека тој е одговорен.

dobivaj vesti na viber

Преку официјалната телевизија „РМТВ“, клубот ги критикуваше одлуките на судијата Алберола Рохас во дербито, сметајќи дека направил три големи грешки – фаулот на Џуд Белингем пред првиот гол на Атлетико, остриот старт на Хозе Марија Хименез кој не беше казнет со црвен картон и играњето со рака на Марио Ермосо во шестнаесетникот.

„Тоа беше гол кој мораше да биде поништен. ВАР не ги разгледа снимките. Имаше јасен фаул во корист на Реал Мадрид. Засрамувачки е што тоа не беше досудено и без ВАР. Се работеше одлучувачка игра, а ВАР судијата Куадра Фернандез требаше да го прекине мечот. Тој гол го постави риттамот на игра. Судењето на Алберола Рохас беше засрамувачко и го реши мечот. Реал Мадрид требаше да има 2:2 на полувреме, а Атлетико да биде со играч помалку“, се вели во коментарот.

Од друга страна, Анчелоти изјави дека резултатот е негова одговорност.

„Не почнавме најдобро, ниту се браневме најдобро. Кога имаа 2:0, ја имаа играта која ја посакуваа. Атлети беа подобри од нас во оваа контрола. Мислам дека нашиот систем не беше погрешен, туку дека бевме ранливи во одбраната, не бевме компактни и тие го искористија тоа. Кога тимот не го прави тоа што треба да го направи, тоа е одговорност на тренерот. Затоа, тоа е моја вина“, вели Анчелоти.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ко-сопственикот на Челси, Егбали продолжува со посетите во соблекувалната

Објавено пред

И покрај критиките на англиската фудбалска јавност, ко-сопственикот на Челси, Бехдад Егбали ја продолжува необичната практика на посета на соблекувалната на играчите по ужасниот старт на сезоната. Ваков притисок вообичаено се поврзува со настаните во балканскиот фудбал, и е нешто сосема невообичаено во Премиерлигата.

dobivaj vesti na viber

Неговиот партнер во бизнисот, Тод Бели беше критикуван поради ваквите посети минатата сезона, а според „Дејли телеграф“, сега посетите ги прави Егбали, како при 1:0 поразот од Астон вила во неделата. Нивните извори велат дека тој не давал мислење за играта и за тактиките, туку само се ракувал со фудбалерите и со тренерите посакувајќи им среќа.

Челси се на 14. место на табелата во Премиерлигата со само една победа оваа сезона, поставувајќи голем притисок на менаџерот Маурисио Почетино. „Сините“ имаат најлош старт на сезоната во последните 45 години.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рафаел Леао: Саудиските пари? Борбата во Лигата на шампиони вреди повеќе!

Објавено пред

Ѕвездата на Милан, Рафаел Леао посочува дека сака да „освојува големи работи“ со „росонерите“ на кои е фокусиран во блиската иднина и дека не го привлекуваат високите плати кои ги добиваат фудбалерите во Саудиска Арабија.

dobivaj vesti na viber

24-годишното португалско крило потпиша нов петгодишен договор со клубот во јули и е во добра форма со три гола и две асистенции во првите шест меча во сите натпреварувања, но италијанските медиуми го критикуваа што ги избегнува дефанзивните обврски и го критикуваат тренерот Стефано Пиоли дека цела игра на тимот се врти околу него.

„Верувам дека клубот е на вистински пат, успеавме да стигнеме до полуфиналето на Лигата на шампионите, и сега целта мора да биде да продолжиме да растеме, да носиме засилувања, да бидеме посилни. Сигурен сум дека Милан ќе се врати на титулите од Лигата на шампиони, што е нашата главна цел. За мене, јас сум млад и сакам да освојувам големи работи со Милан. Имам одиграно над 20 меча во Лигата на шампионите, така што имам искуство“, вели Леао во интервју за магазинот „Џи кју“.

Потоа тој зборуваше за својата иднина.

„Никогаш не вели никогаш, но јас сум во клуб кој ме прими многу добро и затоа го обновив договорот, што немаше да го направам ако мислев на заминување. Сакам следните две три години да освојам големи работи со Милан. Не сум подготвен да одам во саудиската лига. Последните денови парите се погласни, но за мене Лигата на шампиони е поважна од плата од 10 милиони евра, на пример“, вели Леао.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Нов протест пред Влада, се бара правда за пациентите од Онкологија

Започнаа нови протести на граѓаните на кои се бара  правда за пациентите од Онкологија.  Стотина граѓани побараа правда за сите...

Топ6 часа

Детали за двојното убиство во Гевгелија: Браќата не разговарале повеќе од 40 години

Oсновното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои сомнение дека сторил две...

Македонија7 часа

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека во скопскиот регион се затворени маркети на „Веро“ и „Вива фреш“ поради непочитување...

Топ12 часа

46-годишна жена до смрт избодена во Кочани

46-годишна жена од Кочани утрово била избодена по претходна расправија со свој сограѓанин. Полицијата за „Макфакс“ потврдува дека, денеска, во...

Македонија13 часа

Не сообраќаат возови на релација Скопје – Битола, во пожар изгореа 1.000 прага од пругата

Поради штета од пожарите во Битолско-прилепскиот Регион, не сообраќаат возови на пругата Скопје – Битола – Скопје. Од „Железници“ соопштија...

Македонија13 часа

Македонските граѓани безбедно се упатени дома, вели Османи по случувањата во Косово

Македонските државјани сместени во хотел во непосредна близина на манастирот во селото Бањска на северот од Косово, каде што вчера...

Македонија14 часа

Потребно е гаснење на малигниот пожар, кој има цел проширување и во регионот, порачува Ахмети за случувањата во Косово

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, преку напис на социјалните мрежи нападот во Косово го квалификува како сериозна провокација и, според...

Регион16 часа

Курти: Во полициска операција запленета поголема количина оружје

Косовскиот премиер Аљбин Курти на социјалната мрежа Х напиша дека во полициска операција е запленета поголема количина оружје. Тој додаде...

Регион17 часа

(Видео) Пукање во Босна и Херцеговина: во пекарница пронајдени тела на маж и жена

Синоќа, две тела биле пронајдени во пекарница во Завидовиќи, пишува босански „Аваз“. Avaz na licu mjesta: Horor u Zavidovićima, pucnjava...

Регион17 часа

Брнабиќ: Курти е единствениот виновен за конфликтот во Косово, ова е неговиот животен сон

Српската премиерка Ана Брнабиќ го коментира конфликтот на северот од Косово, во кој беа убиени косовски полицаец и тројца српски...

Европа17 часа

(Видео) Илјадници останаа без струја во Санкт Петербург, жителите слушнале експлозија

Вчера вечерта снема струја на рускиот аеродром „Пулково“ и во квартот Шушари во Санкт Петербург, источно од аеродромот. Според разни...

Европа17 часа

Северна Кореја одговори на критиките на Јужна: „Тоа е малигна клевета“

Северна Кореја одговори на критиките на јужнокорејскиот претседател Јун Сук Јеол за соработката на Пјонгјанг со Москва по посетата на...

Регион18 часа

(Видео) Ранетиот напаѓач префрлен во болница во Приштина: пренесен е со лисици

Еден ранет напаѓач на косовската полиција, по укажаната лекарска помош, доцна вчеравечер е пренесен на Универзитетскиот клинички центар во Приштина....

Регион1 ден

Ковачевски апелира на деескалација во Косово и уверува дека безбедносната состојба во Македонија е стабилна

Премиерот Димитар Ковачевски се огласи со коментар по денешните престрелки на северот на Косово апелирајќи на деескалација и осудувајќи ги...

Регион1 ден

Косовската полиција: Уапсен и вториот напаѓач на полицијата, ситуацијата се’ уште е тензична

Косовската полиција вечерва соопшти дека надлежните полициски единици го уапсиле вториот напаѓач, кој исто така бил во воена униформа и...

Регион1 ден

Вучиќ го осуди убиството на полицаецот: Се побунија Срби од Косово не можејќи да го трпат теророт на Курти

Србите, а не луѓето од централна Србија како што лажеа, се револтираа и не сакаат повеќе да го трпат теророт...

Македонија1 ден

МНР: Седум македонски државјани меѓу кои и дете се во близина на манастирот во Косово

Министерството за надворешни работи објави дека во раните утрински часови, преку дежурниот телефон на Министерството за надворешни работи, добиена е...

Топ1 ден

Дете од Прилеп загина при пад од дрво

Малолетно момче од селото Црнилиште, Прилепско загина вчера по пад од дрво. Момчето од здобиените повреди починало на лице место. Според...

Македонија1 ден

Мицкоски му посака добро здравје на Груевски: „И’ заби нож во грб на сопствената партија“

Морам да кажам дека како човек оваа јавна преписка со поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ не ме прави среќен, ниту ова...

Регион1 ден

Курти: Триесет вооружени лица продолжуваат со нападите врз косовската полиција

Косовскиот премиер Аљбин Курти  изјави дека продолжуваат нападите врз косовската полиција, како и дека во нив учествуваат 30 вооружени лица....