Контакт

Спорт

Фудбалерите посакуваат нов успех во Тбилиси (фотогалерија)

Објавено пред

Топ спорт во Тбилиси,
Никола Ѓуровски
Фото: ФФМ

dobivaj vesti na viber

Фудбалската репрезентација на Македонија го одржа официјалниот тренинг на стадионот на Динамо Тбилиси, во пресрет на утрешниот натпревар против Грузија, претпоследен во ова издание од Лигатата на нации. Селекторот Благоја Милевски го нема на располагање најдобриот состав, но не недостига мотивација кај фудбалерите за успех.

Грузија во Скопје оствари убедлив триумф (0:3), па доколку Македонија сака по утрешниот меч да го преземе врвот, ќе треба да слави со четири гола разлика.

Грузијците ќе имаат огромна поддршка од трибините, затоа што според информациите сите билети се распродадени и на трибините ќе има 60.000 гледачи.

 

Спорт

Наполи го посрамоти Ајакс пред своите гледачи, Барса „падна“ на „Сан Сиро“

Објавено пред

Наполи стигна до најневеројатната победа во третото коло во Лигата на шампионите, доминирајќи на гости во Амстердам за 1:6 победа над Ајакс, а вечерта беше добра и за нивните италијанските ривали, Интер, кои издржаа за 1:0 победа над Барселон во дербито на мечот.

dobivaj vesti na viber

Ливерпул се врати на победите со 2:0 победа над Глазгов Ренџерс на „Енфилд“, но Атлетико Мадрид загуби со 2:0 на гостувањето кај Клуб Бриж во два интересни дуели.

На „Амстердам арената“, домаќините поведоа по само 9 минути со голот на Кудус, но тоа беше единственото што беше за славење за „копјаниците“. Џакомо Распадори израмни во 18. минута, Џовани ди Лоренцо стрелаше во 33. минута, а Пјотр Зиелински со гол во финишот на полувремето осигура 1:3 предност на полувреме. Но, „партенопеи“ не застанаа тука – Распадори во 47. минута зголеми на 1:4, а Квича Кварацхелија во 63. минута даде гол, па замина на клупата за и Елиф Елмас да добие шанса. Навивачите на Ајакс почнаа да си одат од стадионот, а капитенот Душан Тадиќ доби втор жолт картон во 73. минута, за Џовани Симеоне во 84. минута да го компетира фантастичниот триумф.

Интер, пак, и покрај постојаната иницијатива на Барса, успеа да стигне до 1:0 победа над Барселона во големото дерби. Хакан Чалханоглу со прекрасен гол во самиот финиш на првото полувреме им донесе важна предност на „нераѕурите“, која со помош на ВАР системот ја заддржаа во второто. Педри постигна гол во 67. минута, но беше поништен поради претходно играње со рака, за потоа во 91. минута, ВАР да реагира за да нема пенал за гостите при играње со рака. Победата доаѓа како мелем за тренерот Симоне Инзаги, кој беше под притисок по слабат форма во Серија А.

Ливерпул на „Енфилд“, поведе со прекрасниот гол на толку критикуваниот Трент Александер-Арнолд по само седум минути игра, пред Мохамед Салах да ја потврди победата со гол од пенал во 53. минута. Клуб Бриж, пак, стигна до голема 2:0 победа над Атлетико Мадрид со головите на Совах (36.) и Џуглта (62.). И Порто стигна до важна 2:0 победа над Баер Леверкузен, додека Ајнтрахт Франкфурт и Тотенхем одиграа здодевно 0:0 реми.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 3.КОЛО, ПО ПРВО ПОЛУВРЕМЕ
ГРУПА А
Ливерпул – Глазгов Ренџерс 2:0
Ајакс – Наполи 1:6

ГРУПА Б
Клуб Бриж – Атлетико Мадрид 2:0
Порто – Баер Леверкузен 2:0

ГРУПА Ц
Интер – Барселона 1:0

ГРУПА Д
Ајнтрахт Франкфурт – Тотенхем 0:0

Прикажи повеќе...

Спорт

И без публика „жестоко“ на „Велодром“ – Марсеј го доби дуелот со Спортинг

Објавено пред

Олимпик Марсеј под Игор Тудор ја забележа првата победа во Лигата на шампионите оваа сезона, откако со 4:1 го совладаа тимот на Спортинг Лисабон пред празни трибини на „Велодром“ во меч кој започна со одложување поради многу секојдневен проблем – гостинскиот автобус заглави во гужва.

dobivaj vesti na viber

Тудор беше бесен на судиите и на официјалните лица, сметајќи дека португалскиот тим го прави тоа намерно, а бесот му се зголеми кога уште во првата минута гостите дојдоа во водство преку Тринкао.  Сепак, ОМ бргу реагираше – Алексис Санчез израмни во 12. минута, а Амине Харит само три минути подоцна ги донесе во водство од 2:1. Шансите на Спортинг за камбек се намалија откако Адан доби црвен картон во 23. минута, а Леонардо Балерди во 28. минута  зголеми на 3:1 за потврда на триумфот. Шансел Мбемба во 84. минута го постигна и четвртиот гол за точка на мечот.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 3.КОЛО
ГРУПА Д
Олимпик Марсеј – Спортинг Лисабон 4:1
Ајнтрахт Франкфурт – Тотенхем 21.00 ч.

(function (el) {
window.addEventListener(“message”, (event) => {
if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) {
if (el.id === event.data.id) {
el.style.height = event.data.height + “px”;
}
}
});
})(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1465-41897”));

Standings provided by Sofascore

Прикажи повеќе...

Спорт

Баерн ги „смачка“ Викторија Плзењ и го сруши рекордот на Реал Мадрид

Објавено пред

Баерн Минхен не покажа милост кон тимот на Викторија Плзењ, стигнувајќи до убедлива 5:0 победа над гостите од Чешка, со што влезе во историјата на Лигата на шампионите, рушејќи го рекордот на Реал Мадрид. Ова беше 31. последователен меч на домашен терен во кој Баварците се непоразени, со што го срушија рекордот на „кралевите“.

dobivaj vesti na viber

Цела неизвесност на мечот беше урната во првите 20 минути игра – Лирој Сане уште во 7. минута го отвори резултатот по убавата асистенција од Џамал Мусијала, во 13. минута веќе беше 2:0 со голот на Серж Гнабри, а во 21. минута го видовме првиот гол во Лигата на шампионите за Баерн за Садио Мане. Мусијала постигна уште еден гол во 36. минута, но тој беше поништен поради минимален офсајд.

Мане во 51. минута запиша и асистенција, овојпат до Сане за 4:0, а точка на мечот стави Ерик-Максим Чупо-Мотинг во 64. минута.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 3.КОЛО
ГРУПА Ц
Баерн Минхен – Викторија Плзењ 5:0
Интер – Барселона 21.00 ч.

(function (el) {
window.addEventListener(“message”, (event) => {
if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) {
if (el.id === event.data.id) {
el.style.height = event.data.height + “px”;
}
}
});
})(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1464-41897”));

Standings provided by Sofascore

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

(Видео) Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ ќе ги достави контактите за набавка на поевтини енергенси и ќе се разгледаат предлозите

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги достави до Владата своите контакти за набавка на поевтини енергенси, за што конкретно е задолжен министерот за...

Македонија9 часа

Ахмети: Во ДУИ немало оган, ниту ќе има

Заврши средбата во седиштето на ДУИ во Мала Речица. По речиси шест часа, лидерот на партијата Али Ахмети рече дека...

Македонија9 часа

(Видео) Мицкоски: Пред состанокот бев загрижен, истата загриженост ја споделувам и сега

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по средбата со премиерот Димитар Ковачевски изјави дека ја има истата загриженост како и пред...

Свет9 часа

(Видео) Бајден повторно се изгуби, предизвика загриженост за неговото здравје

Здравствената состојба на шефот на Белата куќа Џо Бајден за време на неговото официјално патување во Порторико уште еднаш го...

Свет11 час

Путин заминал во бункер од каде ги носи клучните одлуки, го предупредил и семејството

Рускиот претседател Владимир Путин наводно подготвува клучни одлуки за можен нуклеарен напад во бункер далеку од Москва, јавуваат западните медиуми....

Економија12 часа

Од 15октомври скопјани ќе имаат парно – АД ЕСМ и АДОРА постигнаа договор

АД ЕСМ и АДОРА постигнаа договор за закуп на топланите во сопственост на АДОРА, кои ќе се користат од страна...

Европа12 часа

Лукашенко: Украинците постојано провоцираат на границата

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, ја обвини соседна Украина дека испратила 15.000 војници во граничната област за да изгради одбрана...

Регион13 часа

Експлозии во фабрика за оружје во Бугарија, тројца загинати

Две силни експлозии ја потресоа фабриката за оружје „Арсенал“ во Казанлак, јавија бугарските медиуми наведувајќи дека сè уште не е...

Европа14 часа

Вучиќ: Ни претстои најтешкиот период, можеби дури и потежок од деведесеттите години

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, присуствувајќи на презентацијата на комплетот книги „Собраните дела на Милорад Екмечиќ“ во Домот на вооружените...

Македонија15 часа

Обвинителството: Зеќири го оштетил буџетот за речиси 1,5 милион евра, парите завршиле во приватни фирми

Обвинителката Катерина Коларевиќ поднесе обвинение против ексгенералниот секретар на Владата, Мухамед Зеќири. Тој се гони за злоупотреба на службената положба...

Економија17 часа

Еврокомесар за управување со кризи: Реална закана од прекин на струја во Европа

Европскиот комесар за хуманитарна помош и управување со кризи, Јанез Ленарчиќ, ја смета за реална заканата од прекин на струја...

Свет17 часа

Бербок го обвини Путин за терор

Министерката за надворешни работи на Германија, Аналена Бербок, го обвини рускиот претседател Владимир Путин дека не е подготвен за мировни...

Свет17 часа

Кина ги предупреди САД: Можна е нуклеарна војна, сите европски земји ќе треперат

Кина предупреди дека САД би можеле да се соочат со тешки последици, вклучително и нуклеарна војна, доколку на Украина ѝ...

Свет19 часа

Азербејџан ја гранатира Ерменија, нови судири на граничниот премин меѓу двете земји

Азербејџанските војници синоќа со минофрлачи и мало оружје ги гранатираа граничните позиции на Ерменија, соопшти Министерството за одбрана на Ерменија....

Свет19 часа

Северна Кореја ја поддржува руската анексија на украинските територии

Северна Кореја ја поддржува руската анексија на четири украински региони, изјави денеска севернокорејскиот министер за надворешни работи Ко Сон Хуи...

Свет19 часа

(Видео) Повеќе од 100 луѓе загинаа од ураганот Јан, кој ги погоди Флорида и Северна Каролина

Бројот на загинати од ураганот Јан на Флорида и во Северна Каролина се искачи на 103, а спасувачките тимови вторпат...

Свет20 часа

Трамп го тужи Си-Ен-Ен за клевета, бара отштета од 475 милиони долари

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп во понеделникот го тужеше Си-Ен-Ен за клевета, барајќи отштета од 475 милиони долари. Во својата...

Свет20 часа

Јапонија подигна борбени авиони откако Северна Кореја лансира проектил

Откако Северна Кореја лансира ракета со среден дострел што прелета дел од северна Јапонија, а властите во Токио наредија евакуација...

Свет20 часа

(Видео) Северна Кореја лансира проектил во Јапонија, во Токио издадена наредба за евакуација

Северна Кореја лансира балистичка ракета, која утринава прелета над Јапонија првпат по пет години, што предизвика предупредување до населението на...

Регион1 ден

Радев не ја поддржа декларацијата за членство на Украина во НАТО

Бугарското претседателство објави официјален став за одбивањето на шефот на државата Румен Радев да ја поддржи декларацијата на деветмина негови...