Контакт

Спорт

Габри повторно се повреди

Објавено пред

Фудбалерот на Баерн Минхен, Серж Гнабри го повреди бутот и ќе мора повторно да отсуствува од теренот, соопшти денеска германскиот шампион.

dobivaj vesti na viber

Во саботата на натпреварот против Ајнтрахт, кој неговиот тим го загуби со 1:5, Гнабри во игра влезе од клупата за резерви во 66.минута, пет минути подцна го напушти теренот поради повреда.

Баерн објави дека Гнабри ја повредил тетивата на левиот бутен мускул и ќе ги пропушти „следните натпревари“.

Клубот не соопшти кога Гнабри ќе се врати, но тој може да ги пропушти преостанатите три натпревари до крајот на годината, два во Бундес лигата и пресметката на Олд Трафорд против Манчестер јунајтед во Лигата на шампионите.

Германскиот фудбалер сезонава имаше проблеми со повреди, откако во септември на дуелот против Преусен Мунстер во Купот ја скрши раката и одигра само пет натпревари во Бундеслигата, вклучувајќи го и вчерашниот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

(Видео) Фудбал на 4.000 метри надморска височина – гостите останаа без здив и примија шест гола

Објавено пред

Синоќа во Боливија се одигра натпревар кој влезе во историјата на Копа либертадорес. Натпреварот од елитното јужноамериканско клупско натпреварување се одигра на 4.090 метри надморска височина, па постигнатиот резултат 6:1 не претставува никакво изненадување.

dobivaj vesti na viber

Во првиот натпревар од второто коло од квалификациите за пласман во Копа либертадорес, боливискиот клуб Олвејз реди (Always Ready) го пречека перуанскиот Спортинг Кристал.

Пред натпреварот сите континентални медиуми изразија загриженост дека јужноамериканската конфедерација (КОНМЕБОЛ) му дозволила на боливискиот клуб да игра натпревари на својот стадион „Вила Ингенио“ во Ел Алто, кој се наоѓа на 4.090 метри надморска височина.

Имено, луѓето можат да имаат отежнато дишење на 2.100 метри надморска височина, а со оглед на тоа дека Олвејз реди игра на двојно поголема висина, јасно беше дека нивните противници немаат исти услови за игра.

Домашните фудббалери се аклиматизирани на недостаток на кислород, па не им е проблем да трчаат 90 минути без никакво оптоварување, а тоа се виде и на овој натпревар.

Резултатот на полувремето беше 1:1, а потоа во вториот дел, Перуанците останаа без сили, веќе не можеа да трчаат во непогодни услови за игра, па примија уште пет гола.

Корисниците на социјалните мрежи беа бесни на КОНМЕБОЛ по натпреварот, а најчест коментар на Твитер беше: „Дали сега ви е јасно зошто натпреварот не требаше да се игра на височина од четири километри?“

Олвејз реди, минатата сезона играа во Копа либертадорес, но домашните натпревари ги играа во Ла Паз, кој е највисоката престолнина на планетата на 3.650 метри надморска височина.

Она што е особено интересно е што гол постигна и Мојсес Паниагуа, кој со 16 години и 188 дена стана вториот најмлад стрелец во историјата на Копа либертадорес.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тухел ќе го напушти Баерн на крајот од сезоната

Објавено пред

Томас Тухел по завршувањето на сезоната ќе го напушти кормилото на Баерн Минхен. Информацијата ја објави новинарот на „Скај спорт Германија“, Флоријан Платенберг. Според него Тухел ова го договорил на состанокот со клупските челници.

dobivaj vesti na viber

„По отворената дискусија помеѓу Баерн и Томас Тухел, одлучено е да се разделат на крајот на сезоната. Официјалното соопштение е прашање на минути“, објави Флоријан Плетенберг.

Баерн го тресе голема криза. По поразот од лидерот Баер Леверкузен (3:0) со кој актуелниот шампион ја зголеми разликата во однос на единствениот конкурент за титулата и загубениот прв натпревар, во осминафиналето од Лигата на шампионите кај Лацио (1:0 ), следуваше нов шок. Баерн загуби и од Бохум (3:2) во Бундеслигата за трет пораз во низа. Последен пат тоа му се случило во пролетта 2015 година.

Незапирливиот Леверкузен повторно победи, па Баерн сега заостанува осум бода зад водечкиот тим и речиси е сигурно дека по 11 сезони ќе остане без титулата во Бундеслигата.

Томас Тухел, во март минатата година го презеде Баерн, кога на општо изненадување клубот го отпушти Јулијан Нагелсман. Имаше среќа и ја освои титулата, но оваа сезона работите не одат добро.

Сега се поставува прашањето кој ќе биде новиот тренер на Баерн. И тука ќе се води интересна битка бидејќи за следната сезона нови тренери бараат Ливерпул и Барселона.

Новинари блиски до Баерн пишуваат дека Чаби Алонсо е првиот избор на клубот за наследник на Тухел. По завршувањето на импресивната кариера во Минхен, тој се истакна како тренер во Леверкузен, со кого оваа сезона оди по тројната круна. Уште еден стручњак кој сериозно се споменува е Зинедин Зидан, а според италијанските медиуми во конкуренција се и Жозе Мурињо и Антонио Конте.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дурент ќе игра на ОИ во Париз

Објавено пред

По Леброн Џејмс и Кевин Дурент потврди дека ќе настапи за националниот тим на Олимписките игри во Париз.

dobivaj vesti na viber

Дурент во кариерата три пати бил олимписки шампион со САД, во Лондон 2012, Рио 2016 и Токио 2021.

„Сакам да освојам четврти златен медал на Олимпијадата. Сакам да имам редовна, нормална улога во тимот. Исто така сакам да играм значителен број минути. Подготвен сум за тоа“, изјави Дурант во интервју за „Bleacher Report“.

Тој рече дека неговата желба е тимот на САД да покаже колку е моќен во споредба со другите. Очигледно, Американцецот е разочаран од она што на САД им се случи на последните две светски првенства.

„Кога ќе одиме таму, сакам да им испратам порака на сите колку сме доминантни. Ајде сите да постигнеме 40-50 поени. Да им покажеме на сите“.

Асот на Феникс вели дека едвај чека да се дружи со останатите ѕвезди во кампот.

„Возбуден сум што ќе бидам дел од тоа братство. Ништо не може да се спореди со тоа. Во еден тим ги имате најголемите ѕвезди на НБА. Не за една недела, туку за цело лето. Тренирањето со нив ве прават подобар играч. Леброн Џејмс ќе биде таму, можеби Ленард, Ирвинг, Кари, Џорџ, некои нови момци како Едвардс, Тејтум…“, изјави Дурент.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 минути

Ковачевски се извини: Ги прифаќам сите реакции, не сакам да дојде време да се случува она што се случуваше до 2016

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски, присуствуваше на почетокот на градежните работи на објектот Универзална сала, каде повторно им се извини...

Македонија3 часа

„Мицкоски опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога“, велат СДСМ

„Мицкоски постојано е опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога. Пред неколку месеци претседателот на ДПМНЕ Христијан Мицкоски и...

Македонија3 часа

„И во последните денови од владеењето власта е брутална, сега си играат со судбината на Леонид“, вели ВМРО-ДПМНЕ

„Со СДС и ДУИ секојдневно тоне се, а цената дури и на последните денови од нивното владеење е висока, чини...

Свет5 часа

Кина остро ги критикува САД поради ставеното вето на резолуцијата за прекин на огнот во Газа

Кина остро ги критикуваше САД дека ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се бара...

Европа5 часа

Западните лидери го обвинија Путин за смртта на Навални, Трамп не: „Можеше да остане настрана“

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера изјави дека Алексеј Навални бил многу храбар човек кој веројатно не требало да се...

Свет6 часа

Ники Хејли: Трамп е премногу стар

Кандидатката за републиканска номинација Ники Хејли вети дека ќе ја продолжи својата претседателска кампања, велејќи дека нема намера да се...

Регион6 часа

(Видео) Протест во Албанија, фрлени „молотови коктели“ врз зградата на владата: „Го рушиме режимот на Рама“

Демонстрантите од опозицијата вчера фрлаа молотови коктели и камења врз зградата на албанската влада, обвинувајќи ги владините претставници за вмешаност...

Европа16 часа

Лукашенко: Десетици илјади војници на НАТО се распоредени во близина на Белорусија и Русија

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека загриженоста за можниот почеток на Третата светска војна е целосно оправдана, пренесува руската...

Македонија17 часа

ЗНАМ в четврток ќе избере лидер на партијата и кандидат за претседател на Македонија

Партијата Движење ЗНАМ-За наша Македонија на денешната прес конференција го најави првиот Конгрес, што ќе се одржи на 22 февруари...

Македонија17 часа

„Леонид не е на лекување во странство, туку на рехабилитација, затоа се одби барањето“, велат од ФЗО

„Барањето на осигуреното лице Б.И. од Скопје, за неговото дете Л.И. за упатување на лекување во странство се одби како...

Топ20 часа

Скопјанка почина на паркинг во Кисела Вода, телото е дадено на обдукција

Вчера околу 11.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на паркинг на подрачје на Кисела Вода во Скопје починала...

Македонија22 часа

(Видео) Поради ставот „да прооди, да прозборува, па ќе го вакцинираме“, ни се заканува и епидемија на морбили

Лекарите се едногласни во ставот дека одлагањето на вакцините е причина за сегашната епидемија на голема кашлица и предупредуваат дека...

Економија22 часа

На четиричлено семејство му се потребни приближно 1.000 евра за да го преживее февруари

Минималните трошоци на едно семејство во февруари изнесуваат 57.476 денари, што претставува зголемување од 313 денари во однос на јануари, покажуваат...

Македонија22 часа

Бојмацалиев: Стигнати се 20.000 обрасци за пасошите, до крајот на месецот се очекува поголема пратка

Во Министерството за внатрешни работи стигнати се 20.000 обрасци, а до крајот на месецот се очекува да стигне дополнителна поголема...

Македонија1 ден

Ахмети нема да прифати да биде претседател на држава, не му е приоритет да се натпреварува за било која функција, вели Џафери

Ахмети има мисија а не е претендент за функција, истакна техничкиот премиер Талат Џафери одговарајќи на новинарско прашање за можноста,...

Македонија1 ден

Убиен млад Македонец во Германија: го претепале до смрт со пивско шише

32-годишен маж од Македонија е убиен во германскиот град Есен, а како што пренесуваат локалните медиуми, младиот Македонец бил претепан...

Свет1 ден

Ким Џонг-ун доби подарок автомобил од Путин

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун доби подарок автомобил од рускиот претседател Владимир Путин „за лична употреба“, објавија државните медиуми, што претставува...

Македонија1 ден

Власта во заминување во очај и паника дава 46 милиони евра на омилената фирма „Марковски“, ЈО веднаш да отвори истрага, велат од ВМРО-ДПМНЕ

„46 милиони евра одат во џебот на фирмата ‘Марковски’ за ископ на јаглен во РЕК ‘Битола’, која важи за блиска...

Свет1 ден

Зона на смртта на југот од Појасот Газа: СЗО објави видео по влегувањето во болницата во која изврши рација израелската армија

Светската здравствена организација (СЗО) објави снимка од болницата „Насер“ во градот Кан Јунис во јужниот дел на Појасот Газа, во...

Македонија1 ден

АСОМ: Примерот со Албанија ги потврди нашите апели – ограничувањето на легалните игри на среќа ја отвора вратата за игрите на црно

„Повеќегодишните апели на Асоцијацијата на спортски обложувалници (АСОМ) за потребата од сеопфатна јавна дебата во Македонија за законот што ги...