Контакт

Спорт

Гасперини: Не го бива за судија, нека најде друга работа

Објавено пред

Тренерот на Аталанта, Џанпјеро Гасперини, по поразот на неговиот тим од Реал (0:1) рекол дека Аталанта мора да победи во реваншот доколку сака да се пласира во четврт-финалето. Аталанта против Реал од 17. минута играше со фудбалер помалку на теренот.

Гасперини не го криел разочарувањето од начиниот на кој судијата Штилер го водел натпреварот.

„Го уништи натпреварот. Можеби ќе бевме поразени од Реал, но добро ќе беше да ни дозволеа да играме. УЕФА ќе ме суспендира доколку кажам нешто, но…Не можеме да имаме судии кои никогаш не играле фудбал и кои не разликуваат дуел од фаул. Ако не ја знаеш разликата, тогаш оди и работи нешто друго. Подобро им е за судии да ангажираат луѓе кои играле фудбал. Добија апсолутно сè, олеснета им е работата, а тие грешат, дури и кога ги гледаат снимките. Толку долго чекаш еден ваков натпревар, а тогаш ќе дојде некој судија и ќе го упропасти. Не се жалам на резултатот, но барем можеа да нè остават да ја играме нашата игра“, рекол Гасперини.

Реваншот во Мадрид, Реал и Аталанта ќе го одиграат за 20 дена.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Фулам имаше сламка за спас на „Емирати“ – ја испушти во 97 минута

Објавено пред

По четири порази во низа во Премиерлигата, екипата на Фулам попладнево малку фалеше со три бода да се врати од гостувањето кај градскиот ривал Арсенал. Сепак имаше поделба на бодовите, 1-1.

0-1 стоеше на семафорот по 90 минути на „Емирати“, а голот кој носеше надеж за опстанок во лигата на клубот од „Кревин котиџ“ го постигна Џош Маја во 59 минута од пенал.

Во првото полувреме „топчите“ постигнаа погодок во 40 минута, но истиот беше поништен по ВАР сигнализација.

Сепак домаќините им откинаа два веќе впишани бодови на гостите. Во 97 минута од мечот Нкети се погрижи за покривање на срамот на „топчиите“, погоди за конечни 1-1.

Фулам собра 27 бода на 33 натпревари, но се уште е на -6 од Брајтон, односно Барнли кој воедно имаат и 2 меча повеќа за играње до крајот на сезоната во Премиерлигата.

Фудбалерите на Микел Артета, пак, остануваат на деветата позиција со 45 бода, без посебни изгледи идната сезона да обезбедат пласман во некој од европските натпреварувања.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мото ГП – Квартараро прв низ целта во Португалија

Објавено пред

Фабио Квартараро е победник на денешната Мото ГП трка возена во Португалија. За возачот на Јамаха ова беше втора победа во низа во првенството.

Францускиот мотоциклист со денешниот одличен настап дојде до шеста победа во кариерата, а на својот тим му го донесе третиот триумф оваа сезона од исто толку трки.

На денешната трката беше одбележано и враќањето во шампионатот на Марк Маркез по тешката повреда која го снајде во минатата сезона. Го немаше во трките од јуни минатата година. Тој на крајот го освои седмото место во Португалија.

Зад Квартараро денеска се најдоа Бањаја од Дукати, додека Жоан Мир од Сузуки е трет во трката.

На денешната трка бодови освоија и Морбидели, Биндер, Еспаргаро, Маркез (двајцата браќа), Бастијанини и Накагами.

Прикажи повеќе...

Спорт

Продолжува лудницата во Лига 1 – ПСЖ триумфираше со гол во 94. минута

Објавено пред

Во неверојатен меч францускиот шампион ПСЖ славеше триумф од 3-2 против Сент Етјен во рамки на 33 коло од Лига 1.

Откако лидерот Лил во петокот киксана и одигра само 1-1 со Монтпелје, на ПСЖ очајно му беа потребни трите бода.

Се до 78 минута беше 0-0 на семафорот, а тогаш шок за парижани. Гол за 0-1 постигна Бунда.

Во следната минута Мбапе израмни на 1-1.

Истиот играч во 87 минута носи предност од 2-1 за „Светците“.

Само што почнаа да слават пулените на Покетино останаа шокирани. Во 91 минута Хамума носи израмнување 2-2.
Златен гол за ПСЖ постигна Мауро Икарди во 94 минута за големо славје на „Паркот на принцовите“.

Нејмар не настапи на овој меч, но еуфорично го прослави победничкиот погодок од трибините.

По 33 кола Лил се уште е прв, со 70 бода, но сега со само бод повеќе од второпласираниот ПСЖ.

Трет на табелата е тимот на Монако со 65 бода, но и меч повеќе за играње од двата ривала.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

Мицкоски за болните пратеници во Собранието: Ова е тероризам, а не 27 април

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го коментира доаѓањето на пратениците болни од коронавирус во Собранието. „Ова во Собрание е тероризам,...

Македонија1 час

Во Македонија 364 нови случаи на коронавирус, починаа 24 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 364 нови случаи на коронавирус, 24 лица починаа, а оздравеа 689 заболени,...

Македонија2 часа

Изгласан петтиот пакет мерки, гласаа и двајца пратеници позитивни на Ковид-19

Собранието го изгласа петтиот пакет економски мерки за помош на стопанствениците и економијата погодени од пандемијата. Изгласани се Законот за...

Македонија3 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Заев го загрозува јавното здравје и тера пратеници болни од ковид да одат во Собрание

Зоран Заев го загрозува јавното здравје и тера пратеници болни од КОВИД во изолација, во скафандери да одат во Собрание,...

Свет5 часа

Инцидент на забава во САД – подот од куќата пропадна во подрумот, повредени над 30 луѓе

Најмалку 30 луѓе се повредени на забава кога се урнал подот на двокатна куќа во американската држава Џорџија. Полицијата соопшти...

Свет5 часа

Бабиш: Агeнтите кои го отруја Скрипаљ, се поврзани со експлозијата во Чешка

Двајца руски државјани, обвинети за труење на Сергеј Скрипаљ во 2018 година во градот Солсбери во Велика Британија, се поврзани...

Македонија7 часа

Во ковид центрите во Скопје хоспитализирани нови 42 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 42 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно...

Свет7 часа

(Видео) Во Кина пуштен во функција воз без машиновозач

Во Кина почна да работи линија на автономен воз без машиновозач и екипаж. Линијата е отворена во Чонгкинг и е...

Регион8 часа

Белград би можел да биде домаќин на самитот Бајден и Путин

Прашањето дали Белград, како неутрален терен, може да биде домаќин на средбата меѓу рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател...

Македонија8 часа

Утре пристигнуваат вакцините на „Фајзер“

Во Македонија утре ќе пристигнат 10 илјади вакцини на компанијата „Фајзер“. Исто толку вакцини се очекува да пристигнат и на...

Свет19 часа

Чешка протера руски дипломати

Чешка одлучи да протера 18 вработени во руската амбасада во Прага, за кои надлежните чешки служби тврдат дека се руски...

Свет20 часа

ФСБ спречи атентат на Лукашенко

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) уапси две лица кои планирале да извршат воен удар во Белорусија на 9 мај...

Македонија23 часа

Нови 824 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.988 тестирања, а регистрирани се 824 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 313,...

Свет23 часа

Познати личности од целиот свет му напишаа писмо на Путин

Повеќе од 70 познати личности од целиот свет му напишаа отворено писмо на рускиот претседател Владимир Путин. Во писмото бараат...

Свет1 ден

(Видео) Погреб на принцот Филип – Цела нација со една минута молк

Принцот Филип, војводата од Единбург и сопруг на кралицата Елизабета Втора, кој почина минатата недела на 99-годишна возраст, ќе биде...

Економија1 ден

Ивент индустријата ќе добие финансиска помош за смислување настани за Денот на независноста

Следната недела ќе биде објавен јавниот повик за финансиска поддршка од 1 милион евра за компаниите да можат да реализираат...

Македонија1 ден

Османи ги претстави првите економски советници кои ќе бидат испратени во Варшава, Минхен, Анкара и Абу Даби

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ги престави првите четири избрани економски советници, кои ќе бидат упатени во рамките на...

Македонија1 ден

МЗ: Голема благодарност до семејството на починатата девојка, нејзините органи ќе бидат донирани на десетина пациенти

Пациентот кој го прими срцето од починат донор во втората трансплатанција на срце во државава е на возраст од 22...

Македонија1 ден

Одбраната на Камчев поднесе кривични пријави за судиите кои му одредија притвор

Одбраната на Орце Камчев поднесе кривични пријави против судиите кои му го продолжија притворот за уште 30 дена за предметот...

Регион1 ден

Рама тврди дека го видел документот со промена на границите на Западен Балкан

Албанскиот премиер, Еди Рама, го потврди постоењето на мапа во врска со промената на границите на Западен Балкан, пренесува Газета Експрес....

Досие