Контакт

Спорт

Газдата на ПСЖ доби условна затворска казна

Објавено пред

Првиот човек на ПСЖ Насер Ал-Калифи, поради обвинувањата за корупција, добил условна затворска казна во траење од 28 месеци. Ал-Калифи правел малверзации со ТВ правата за Светските првенства бидејќи тој е сопственик на телевизијата „БеИн“.

Покрај него условна затворска казна (три години) доби и поранешниот генерален секретар на ФИФА, Жером Валке.

Пресудата ја донесе швајцарскиот суд откако било утврдено дека имало „матни“ зделки околу распределбата на ТВ правата за Светските првенства и Купот на конфедерации во Северна Африка и Блискиот исток.

Договорот на „БеИн“ за ТВ правата за Мундијалите во 2026 и 2020 година е потпишан со помош на Валке. „Лекип“ тврди дека Валке како контра-услуга добил на 18 месечно користење луксузна вила на Сардинија.

Закуп на една таква вила на Сардинија кошта помеѓу 900.000 и 1.800.000 евра.

Валке како генерален секретар на ФИФА го користел своето влијание и за доделувањето на ТВ правата во Грција и Италија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Манчестер сити го земаат талентот на Партизан, Стевановиќ

Објавено пред

Манчестер сити се подготвени во јануари да го реализираат трансферот на талентот на српски Партизан, Филип Стевановиќ, јавува весникот „Манчестер ивнинг њуз“.

18-годишното крило се смета за еден од најталентираните српски фудбалери, и „граѓаните“ би платиле дури 6 милиони фунти за неговиот трансфер, откако тој беше поврзуван со повеќе европски клубови во текот на летото, вклучувајќи го и градскиот ривал на Сити, Манчестер јунајтед.

Стевановиќ ја игра веќе третата професионална сезона и најверојатно би останал во Партизан до крајот на сезоната 2020/21.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дагестански ММА фајтер застрелан со пушки по расправија за земја (вознемирувачко)

Објавено пред

Поранешниот ММА фајтер, Шамил Абдулмуслимов бил застрелан од двајца напаѓачи со автоматски пушки во градчето Хасавјурт во Дагестан по наводна расправија за земја.

25-годишниот Абдулмуслимов, кој имаше 11-4 скор во различни помали промотерски куќи, бил застрелан во четвртокот по расправија со татко и син околу земја. Според локалните медиуми, расправијата почнала во еден ресторан, по што Мургамудин Мурасидов и неговиот син заминале и се вратиле со автоматски пушки и го застрелале ММА фајтерот.

Дагестан е славен по своите боксери, борачи и ММА фајтери – шампионот во средно-тешка категорија во бокс Артур Бербиев е роден во Хавасјурт, кој е на 100 километри од Махачкала, родниот град на ММА сензацијата Хабиб Нурмагомедов.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ботас остана најбрз, Ферстапен се судри со Строл, болидот на Гасли се запали!

Објавено пред

Валтери Ботас остана најбрз на драматичниот прв ден од Португалското ГП на „Алгарве“ патеката во Портимао, по сесии во кои имаше пожар за Пјер Гасли и опасен судир на Макс Ферстаспен и Ленс Строл при голема брзина.

Во првата сесија Ботас беше за три десетинки побрз од колегата од Мерцедес, Луис Хамилтон, а Ферстапен беше трет. Во втората сесија, првите 30 минути се искористија како тест на гумите на Пирели за 2021 година, и Ботас постави најдобро време од 1:17.940, пред сесијата да биде прекината поради пожарот во болидот на Алфа Таури на Пјер Гасли, кој за среќа избегна повреди.

По рестартот на сесијата, на патеката излегоа многу болиди, и Ферстапен и Строл се судрија при брзина од над 200 километри, праќајќи го возачот на Рејсинг поинт надвор од патеката за втор прекин.

Ботас остана најбрз со половина секунда пред Ферстапен, а Лендо Норис во Мекларен беше трет најбрз, пред Шарл Леклер (Ферари), Карлос Саинс Јуниор (Мекларен) и Себастијан Фетел (Ферари). Гасли остана седми пред Хамилтон, кој не доби шанса да вози на меки гуми.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион20 минути

Бугарскиот премиер во самоизолација

Бугарскиот премиер Бојко Борисов е во самоизолација по контактот со заменик министерот за градежништво, Николај Нанков, кој беше позитивен на...

Македонија1 час

(Видео) Северна Македонија и САД потпишаа меморандум за безбедност на 5G технологии

Премиерот Зоран Заев и потсекретарот за економски раст, енергија и животна средина во Владата на САД, Кеит Крач, потпишаа меморандум...

Македонија2 часа

(Видео) Заев – Хоти: Ако има потреба повторно ќе се воведат ПЦР тестови на граница

Северна Македонија и Косово традиционално позитивниот политички дијалог наскоро ќе го потврдат со прва заедничка седница меѓу Владите на двете...

Македонија2 часа

Мицкоски: Ако Заев се откаже од Гоце Делчев и јазикот, идната влада на ВМРО ќе ја поништи одлуката

Претседател на ВМРО-ДПМНЕ  Христијан Мицкоски, на денешниот протест, како што наведуваат, против „мафијата, за правда и слобода“, нагласи дека доколу...

Топ3 часа

Тепачка со ножеви и пиштоли меѓу две семејства во Кондово, двајца завршиле во болница

Две лица се повредени во тепачка меѓу две семејства во Кондово, во која биле употребени нож и пиштол. Како што...

Македонија7 часа

Свадба со 200 гости во Арачиново, полицијата најави пријави

Државниот пазарен инспекторат и полицијата растурија свадба во Арачиново со 200 гости и најавија кривични пријави за непочитување на мерките...

Регион8 часа

Во Словенија 1.656 нови случаи на коронавирус – се затвораат рестораните, хотелите, трговските центри

Во Словенија во последните 24 часа се потврдени 1.656 нови случаи на коронавирус, нешто помалку од претходниот ден. Бројот на...

Македонија8 часа

(Видео) Георгиевски за „Бгнес“: Сакаме зближување со Бугарија, Гоце Делчев нè обединува

И покрај „длабоката држава“ во Македонија, ние сакаме зближување со Бугарија, Гоце Делчев нè обединува, вели лидерот на ВМРО-Народна партија,...

Свет10 часа

Истражување: Лекувањето на Ковид-19 со крвна плазма дава слаби резултати

Употребата на таканаречената конвалесцентна плазма или антитела од крвта на пациенти кои оздравеле од Ковид-19 како потенцијален третман за хоспитализирани...

Македонија10 часа

Казнети рекордни 557 возачи за еден ден во Скопје

Полицијата вчера казнила рекордни 557 возачи во Скопје, од кои 93 за пречекорена брзина. Министерството за внатрешни работи во текот...

Свет10 часа

(Видео) Последна дебата пред изборите: Трамп вети вакцина до крајот на годинава, Бајден апелира да се носат маски

Доналд Трамп и Џо Бајден разменија сериозни обвинувања на последната дебата пред претседателските изборите во САД што се одржа во...

Македонија10 часа

Владата именува нови директори на јавни претпријатија и државни агенции

Владата на седница донесе одлука за именување директори, в.д. директори и членови на Управни одбори на повеќе јавни претпријатија и...

Македонија11 час

23 Oктомври – Ден на македонската револуционерна борба

Во Македонија денеска се одбележува 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба, државен празник и неработен ден за сите...

Спорт22 часа

Во последната секунда Вардар пропушти победа над Порто и фантастичниот Митревски

Вардар во уште еден драматичен финиш, не успеа да ја забележи втората победа едноподруго во ЕХФ Лигата на шампионите, откако...

Македонија22 часа

Дурловски се повлекува од пратеничката функција

Пратеникот Игор Дурловски од ВМРО-ДПМНЕ го напушта Собранието. Тој на социјалните мрежи напиша дека негови приоритети се националните интереси по...

Македонија23 часа

Георгиевски во Софија на средба со Захариева

Лидерот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски, денеска имаше средба со министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева. Информацијата...

Регион24 часа

Дачиќ е избран за претседател на српското собрание

Лидерот на Социјалистичката партија на Србија (СПС) и досегашен министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, е избран за претседател на...

Македонија1 ден

Нови 640 заболени и 12 починати од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.634 тестирања, а регистрирани се 640 нови случаи на...

Свет1 ден

Шведска ги повика повозрасните граѓани да излезат од изолација

На повозрасните Швеѓани, на возраст над 70 години, и на другите ризични групи сега им се препорачува да ги следат...

Свет1 ден

(Видео) Жена се заканувала дека ќе се разнесе на железничка станица во Лион

Желелезничката станица „Пар-Диу“ во Лион е евакуирана поради пријава за бомба, а во тек е полициска акција, соопшти полицијата додавајќи...

Досие