Контакт

Спорт

Германската одмазда е сурова – Македонија сега само со теоретски шанси за Мундијал

Објавено пред

Германија стана првата европска репрезентација која се квалификувала на Светското првенство во Катар во 2022, откако на Арената „Тоше Проески“ имаа слатка одмазда со 0:4 победа над Македонија, сведувајќи ги нашите шанси за второ место на табелата на ниво на теорија.

Со оваа победа, тимот на Ханси Флик, го стави во втор план шокантниот 1:2 пораз од Македонија во првиот меч во Дуизбург, и со седум победи во осум меча осигураа билет на Мундијалот. Мечот исто така беше посебен за Тимо Вернер, кој даде два гола за четири минути за да се оправда за промашувањата во првиот меч.

Од стартот на мечот стана јасно дека Германците одат на победа во Скопје, со постојан притисок на нашиот гол, и само одличниот Столе Димитриевски успеа да спречи водство на гостите, како и Тимо Вернер, кој ја погоди гредата во финишот на полувремето.

Но, во вторите 45 минути, „маншафт“ ја покажа силата. Прво во 50. минута, на совршена контра, ја истрчаа нашата одбрана и Каи Хаверц им донесе водство. Потоа на сцена стапи напаѓачот на Челси, Тимо Вернер, кој во 70. минута постигна прекрасен гол, за само четири минути подоцна да зголеми на 0:3. Џамал Мусијала, новата надеж на германскиот фудбал во 83. минута го претвори убедливиот триумф во вистинска катастрофа за тимот на Благоја Милевски.

Бидејќи Романија со 1:0 ја совлада Ерменија за своја одмазда, сега Романците се во совршена позиција да го обезбедат второто место – до крајот имаат домашен меч со Исланд и гостување кај Лихтенштајн, и со две победи сигурно ќе бидат втори, бидејќи имаат еден поен пред Македонија.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

СП 2022 КВАЛИФИКАЦИИ, ГРУПА Ј

Македонија – Германија 0:4

Романија – Ерменија 1:0

Исланд – Лихтенштајн 4:0

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-90252-35021”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Спорт

Заврши рекордната низа на Звезда од 51 меч без пораз

Објавено пред

Српскиот шампион, Црвена звезда загуби со 2:1 од Радник Сурдулица, клуб кој првпат во својата историја ги совлада „црвено-белите“ ставајќи крај на рекордната серија од 51 меч во српската Суперлига без пораз – од 14 јуни 2020 година.

Тимот на Дејан Станковиќ имаше серија од 51 меч без пораз, односно цела сезона 2020/21, а од тие 51 мечеви, тие победија на 46, и ремизираа во сасмо пет меча.

По поразот, Звезда останува на второто место на табелата по 13 кола, со 32 поени, пет помалку од лидерот Партизан.

Прикажи повеќе...

Спорт

Андер Ерера ограбен од проститутка на семафор во Париз

Објавено пред

Шпанскиот фудбалер на Пари Сен-Жермен, Андер Ерера останал без мобилниот телефон и паричникот откако проститутка влегла во неговиот автомобил, тврдат француските медиуми.

32-годишниот Ерера, поранешен фудбалер на Манчестер јунајтед, бил застанат на семафор во Боа де Булоњ во западен Париз, по што проститутка влегла во неговиот автомобил и успеала да го ограби по што добил упатства да вози до одредена локација во градот ако сака да си ги врати работите, тврди францускиот „Ле поинт“.

Ерера го пријавил случајот на полицијата и тврдел дека жената држи нешто во својата рака што наликувало на оружје. Кога ја послушал наредбата, го добил мобилниот телефон назад, и останал само без 200 евра кои ги имал во паричникот.

Случајот на Ерера е последен во низата криминали кои се случија на играчи на ПСЖ во последните неколку години. Аргентинецот Анхел ди Марија остана без накит од 500.000 евра откако крадци влегоа во неговиот дом додека тој беше на натпревар, а капитенот Маркињос поминал и полошо – покрај грабежот, крадците го истепале и неговиот татко.

ПСЖ ќе плаќа за обезбедување за сите фудбалери по хоророт на Ди Марија и Маркињос

Прикажи повеќе...

Спорт

Петте замени стануваат постојани од следната сезона?

Објавено пред

Според британскиот „Тајмс“, правилото за пет замени во еден натпревар, кое беше донесено за време на пандемијата на КОВИД-19, ќе стане постојано од следната сезона.

ИФАБ, Интернационалниот борд кој ги поставува правилата на фудбалската игра, ја поддржува промената и предлогот ќе биде поставен на состанокот следниот месец, пред на генералното собрание во март правилото да стане постојано.

Повеќето европски лиги го усвоија правилото минатата година, како привремена мерка да се помогне на клубовите и тренерите со можните отсуства поради корона вирусот, но тоа остана на сила во Серија А и во натпреварувањата на УЕФА, како Лига Европа и Лигата на шампионите, додека Премиерлигата се врати на правилото на три замени во еден меч. Тие кои ќе се решат да останат со три замени, ќе имаат право да го направат тоа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Регистрирани нови 444 случаи на Ковид-19, починале осум луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.210 тестирања,...

Свет7 часа

Шпанија ќе им ги врати парите на граѓаните казнети за прекршување на карантинот

На сите шпански државјани што беа казнети поради прекршување на мерките за време на минатогодишното тримесечно заклучување ќе им бидат...

Македонија9 часа

(Видео) Петровска: Данела Арсовска има и бугарска лична карта

Данела Арсовска, освен бугарско државјанство, има и бугарска лична карта, издадена во 2017 година, тврди пратеничката од СДСМ, Славјанка Петровска....

Македонија9 часа

(Видео) „Името го добив по дедо ми Дане“ – Арсовска тврди дека не го менувала своето име и нема бугарско државјанство

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, и денеска на прес-конференција ги негира обвинувањата дека поседува...

Македонија9 часа

Италија забрани туристички патувања за нашите државјани, Данска ги олесни ковид-правилата за влез

Со најновата одлука на италијанските власти Република Северна Македонија се преместува од листата Д во листата Е, со што не...

Свет11 час

Два процента од богатството на Илон Маск ќе го реши гладот ​​во светот

Мала група исклучително богати поединци може да помогнат во справувањето со гладот ​​во светот само со мал дел од нивното...

Регион11 час

САД размислуваат за укинување на визите за Бугарија

Бугарија е една од земјите за кои американскиот министер за внатрешна  безбедност, Алехандро Мајоркас, изјави дека САД размислуваат да ги...

Македонија12 часа

Бројот на заразени од коронавирус од почетокот на пандeмијата во Македонија надмина 200.000 лица

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата веќе изнесува 200.412 по вчерашните потврдени нови 511...

Македонија12 часа

Заев: Куманово повторно ќе држи лекции, сочувајте го социјалдемократскиот дух на Куманово

„Куманово и на овие избори ќе одржи лекција по социјалдемократија по прогресивност и, секако, по обединување и ќе даде пример...

Свет12 часа

Вакцината на „Фајзер“ за деца од 5 до 11 години одобрена од експерти на американската агенција за лекови

Советодавниот одбор на американската Администрација за храна и лекови (ФДА), составен од реномирани американски здравствени експерти, ја одобри употребата на...

Македонија23 часа

Од 15 ноември во ресторани, молови и клубови со потврда за примени две дози вакцина

Владата донесе одлука со која се дозволува влез во секаков вид објекти од отворен и затворен тип, угостителските објекти (кафетерии,...

Македонија23 часа

Дозволено организирање настани во затворено до 50 проценти исполнетост

Владата на денешната редовна 115-та седница, на предлог на Комисијата за заразни болести донесе одлука со која се дозволува организирање...

Македонија23 часа

Шилегов: Во моментов Скопје работи на три најсложени инфраструктурни проекти во својата историја

Скопје по повеќе децении добива нов мост кој овозможува брза врска на најнаселената општина во Скопје, Аеродром, со Гази Баба,...

Македонија23 часа

(Видео) Мицкоски: Кај Шилегов единствено нешто што му се гледа повеќе од ароганцијата е стравот дека ќе загуби

Одговорот на Заев и Шилегов на дебаклот што им се случи во првиот круг од изборите било да донесат струмичка...

Свет24 часа

Меркел формално разрешена од должноста канцелар

Официјално заврши мандатот на Ангела Меркел како канцелар на Германија, а претседателот на Републиката Франк-Валтер Штајнмаер ѝ се заблагодари за...

Македонија1 ден

(Видео) Шилегов: Со брзата реакција на хероите на градот се спречи поголема материјална штета од пожарот

Денес имаше пожар кај старите бараки на Основен суд Скопје 1 и благодарение на брзата и навремена интервенција на противпожарната...

Македонија1 ден

Владата ја стопира изградбата на прифатниот центар за странци во Бардовци

Владата на денешната седница донесе одлука за стопирање на изградбата на прифатниот центар за странци во Бардовци и негово преместување...

Македонија1 ден

За една недела починале 124 лица од коронавирус, 97 од нив не биле вакцинирани

Во периодот од 15 до 21 октомври починале 124 пациенти од Ковид-19, од нив над 78 % биле невакцинирани. Од...

Македонија1 ден

Регистрирани 511 нови случаи на Ковид-19, пријавени 10 починати лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Економија1 ден

Бектеши: Нема зголемување на цената на струјата до крајот на годината

До крајот на годината ќе има доволно количина електрична енергија и сакам да ги уверам сите граѓани дека до крајот...

Досие