Контакт

Спорт

„Ѓаволите“ се одлепија пред дербито на „Енфилд“ – тврди „карамели“ за „волците“

Објавено пред

Францускиот репрезентативец, Пол Погба е творецот на победата на Манчестер Јунајтед на гостувањето кај Барнли во рамки на 17 коло во Премиерлигата. „Ѓаволите“ славеа минимално со 1-0, а Погба во листата на стрелци се запиша во 71 минута, на асистенција на Рашфорд.

Со овој триумф, кој е потполно заслужен ако се земе во предвид фактот дека Јунајтед имаше 6 шута во рамки на голот на домашната екипа, додека Барнли ниту еднаш не го загрози Де Хеа, Манчестер се одлепи на +3 од Ливерпул пред големото неделно дерби токму со „црвените“ од „Енфилд“.

Во вториот меч во вечерниот термин во Премиерлигата, пулените на Карло Анчелоти славеа со 2-1 нагости кај Вулверхемптон.

Ивоби уште во 6 минута ги донесе „карамелите“ во водство, а „волците“ брзо го вратија резултатот во егал. Невес во 14 минута погоди за 1-1.

Во второто полувреме, во меч без многу шанси, Моис Кин стрелаше прецизно во 77 минута за конечни 1-2.

Со овие 3 бода Евертон се искачи на четвртата позиција на табелата со 32 бода, исто колку што има и Лестер кој е третопласиран.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Популарно

Kраток и сладок милионски тикет во Sport Life во Тетово

Објавено пред

Одличен викенд за играч на Sport Life во Тетово. Со само 5 погодени пара на тикетот и тој се запиша во клубот на милионери на Sport Life.

За оваа атрактивна и висока седумцифрена добивка, петте пара на тикетот биле со вкупен коефициент 257, а влогот изнесувал 3.900 денари.

Сите пет натпревари на кои се обложил биле одиграни во саботата, во термини од 14 и од 16 часот, а комбинацијата била по два меча од Германија и од Англија и еден од Суперлигата на Турција.

Првиот пар – Динамо Дрезден со два брзи гола во последните шест минути од првиот дел најавил победа против Инголштад, на крајот и убедлива со 4:0, за фатен тип 1-1, со квота од 4.75 во Sport Life. Вториот германски меч на добитниот тикет е од пониските лиги во Германија, а се чекало двојка на дуелот меѓу втората екипа на Борусија Менхенгладбах против Алеманија Ахен. Двоен стрелец за гостите бил Огузан Ајдоган, по еден во двете полувремиња за триумф на гостите од 1:2 и фатена двојка со коефициент од 2.60. Врв на добитниот тикет е мајсторски одиграниот тип Х-Х на дуелот во Турција меѓу Анталијаспор и шампионот Башакшехир, кој меч завршил без голови.

Двата преостанати натпревари во Англија од 16 часот, биле одиграни со единици на Барнсли против Милвол (2,18 коефициент) и на Мансфилд со Моркамб (2,30 коефициент).

И двата играчoт ги погодил – Барнсли прослави против Милвол со 2:1 и Мансфилд со триумф од 1:0 против Моркамб ги освои бодовите и воедно ја запечати добивката од еден милион денари во Тетово.

Прикажи повеќе...

Спорт

Почина легендарниот напаѓач на Ливерпул

Објавено пред

Легендарниот напаѓач на Ливерпул, Јан Сент Џон, по долга и тешка болест почина на 82-годишна возраст.

Сент Џон во Ливерпул пристигна од Мадервил во 1961 година, за клупски рекорд, кој тогаш изнесувал 37.500 фунти. Црвениот дрес, под палката на Бил Шенкли, го носел десет години.

Настапил на 425 натпревари, на кои постигнал 118 голови.

По заминувањето од Ливероул играл во Јужна Африка и Ковентри, а кариерата ја завршил во Транмере.

Со Ливерпул два пати бил шампион на Англија.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Гвардиола: Тој што мисли дека ја завршивме работата нема да игра

Објавено пред

Манчестер сити маршираат кон новата шампионска титула во Премиер лигата. „Граѓаните“, на врвот имаат 12 поени повеќе од Манчестер јунајтед, 13 од Лестер и 17 од Вест Хем.

Тимот на Пеп Гвардиола се наоѓа во серија од 20 победи, 14 од нив забележаа во Премиер лигата.

Наредниот противник на Манчестер сити ќе биде Вулверхемптон.

„Секогаш може и подобро, тоа е нашата цел. Доколку почувствувам дека некој мисли дека се е готово, тогаш тој фудбалер нема да игра. Знам кога момците не се подготвени да го продолжат она што требаме да го направиме. За да ја оствариме целта треба да одработиме уште осум-девет натпревари. Тоа не е малку“, рекол Гаврдиола.

„Граѓаните“, вечерва од 21 часот ќе го пречекаат Вулверхемптон.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

На следниот конгрес СДСМ ќе го смени своето име, согласно Договорот од Преспа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вели дека името на партијата се уште не е сменето поради пречките кои ги предизвикала...

Регион2 часа

Претседателот на Србија ѝ ги предаде вакцините на БиХ

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска, во Сараево, предаде контингент од 5.000 вакцини од компанијата „Астра зенека“, што Србија ѝ ги...

Свет3 часа

Експертите на СЗО против употребата на лекот „хидроксихлорокин“

Лекот „хидроксихлорокин“, за кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека ќе го промени текот на пандемијата, не треба да...

Свет4 часа

Шок-бомби, кациги и импровизирани шлемови на протестите во Мјанмар

Полицијата во Мјанмар активира шок-бомби за да ги растера демонстрантите во Јангон, најголемиот град во Мјанмар. Тие се собраа пред...

Свет15 часа

Кина им забрани на наставниците да ги тепаат и навредуваат учениците

Кина воведе забрана за казнување во училиштата што може да предизвика физичка и психолошка траума, бидејќи неколку ученици починаа во...

Свет16 часа

Навални, Грета Тунберг, СЗО и Трамп номинирани за Нобелова награда за мир

Приближно 329 номинации пристигнаа за Нобеловата награда за мир оваа година, како одраз на бројни горливи прашања низ целиот свет...

Европа18 часа

(Видео) Франција и Германија сега уверуваат дека вакцината на „Астразенека“ е ефикасна

Поради бавниот напредок на вакцинацијата против Ковид-19, со оглед дека има недостиг на вакцини, француските и германските власти се обидуваат...

Свет19 часа

ОН: Русија е одговорна за труењето на Навални

Според меѓународното право, Русија е одговорна за труењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, наведуваат во прелиминарните наоди експертите за...

Македонија21 час

234 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа регистрирани се 234 нови случаи на Ковид-19 од направени...

Македонија22 часа

(Видео) Oрганизаторите на настани протестираа пред Владата: Наместо да пуштаме гласна музика, една година сме тивки

Со мотото „ПОМЕН – една година тишина“, со транспаренти во рацете „Спасете ја ивент-индустријата“, вработените во продукциските компании за организирање...

Македонија23 часа

Од мај почнува реконструкцијата на Универзалната сала, идејното решение е донација од архитектот

Универзалната сала во Скопје ќе биде реконструирана во постојниот облик и габарит задржувајќи го својот автентичен изглед со цел и...

Регион1 ден

Во Хрватска помалку од 100 новозаразени од коронавирус, од денес попуштање на мерките

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 91 нов случај на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни...

Македонија1 ден

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека, доколку сакале, можеле да скријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни...

Европа1 ден

Германија ги попушта мерките, се отвораат фризерските салони

Фризерите во Германија од денес ги отвораат салоните по двомесечна забрана, што е уште еден претпазлив чекор кон отворање на...

Свет1 ден

„Модерна“ почнува да ја испитува вакцината против јужноафриканскиот вид коронавирус

Испитувањата на вакцината што ја разви лабораторијата на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид ќе почнат во средината на март во САД,...

Топ1 ден

Во Струмичко растурена свадба со 300 гости, МВР подготвува кривични пријави

Струмичката полиција на 28 февруари добила дојава по што службеници извршиле контрола во селото Банско, каде што била организирана свадба,...

Свет1 ден

Нетанјаху: Иран е нашиот најголем непријател, јас сум решен да го запрам и ќе удриме во целиот регион

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес го обвини Иран дека стои зад експлозијата што се случи минатата недела во израелски...

Македонија1 ден

Почнува попишувањето на иселениците, дипломатите, затворениците и бездомниците

Од денеска почнува првата фаза на пописот, со која ќе бидат опфатени дијаспората, армијата, дипломатските претставништва, бездомниците и затворениците. Попишувањето...

Свет2 дена

(Видео) Израел повторно ја гранатира Сирија

Израел повторно ја гранатира Сирија, соопшти сириската државна агенција. Израел ги гранатира иранските позиции во близина на Дамаск. Како што...

Регион2 дена

Карантин за Подгорица и уште неколку градови во Црна Гора 

Комисијата за заштита на населението од Ковид-19 на предлог на Институтот за јавно здравје, денеска донесе нови мерки. Според нив,...

Досие