Контакт

Спорт

Ѓоковиќ го освои Токио

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ ја освои 76 титулата во кариерата. Србинот во финалето на турнирот во Токио го победи Австралеиецот Џон Милман со 6/3, 6/2. Ѓоковиќ во Азија го одигра 11 финале во кариерата и ја освои 11 титула.

Светскиот рекет број 1 без мака го надигра својот противник. Како и на претходните мечеви сервисот му функционираше беспрекорно, а со агресивна игра на сервисот на противникот успеваше да направи брејк.

Ѓоковиќ во своето прво појавување во Токио ја освои титулата и застана покрај великаните Федерер, Надал, Мареј кои исто така победувале на овој турнир од серијата 500.

Со оваа победа Ѓоковиќ ја зголеми предноста на првото место во однос на Надал на 1.140 поени. Наредната недела Ѓоковиќ ќе настапи на Мастерсот во Шангај каде ја брани титулата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Сериозни обвинувања – Фергусон го наместил мечот Јувентус-Јунајтед!

Објавено пред

Италијанскиот агент Џузепе „Пино“ Паљара на судењето во Англија за примање поткуп, тврди дека помогнал легендата на Манчестер јунајтед, Сер Алекс Фергусон да намести меч со Јувентус.

Паљара е на суд во истото судење за „операцијата“ на британскиот весник „Дејли телеграф“, поради кој Сем Алардајс беше приморан да си даде оставка од позицијата селектор на англиската репрезентација. Паљара, уште еден фудбалски агент, Декс Прајс и помошникот тренер на Барнсли, Томи Рајт се главни обвинети во случајот.

Обвинителот Брајан О’Нил денеска потврди дека Паљара го обвинил Фергусон за местење на меч од Лигата на шампионите помеѓу Манчестер јунајтед и Јувентус.

„На крајот на состанокот, Паљара почна да зборува против Сер Алекс Фергусон, обвинувајќи го дека заедно наместиле меч помеѓу Јувентус и Манчестер јунајтед во Лигата на шампионите, за што Паљара му се заблагодарил со златен часовник ’Ролекс’. Паљара исто така тврди дека Фергусон земал пари од трансферите на фудбалерите и дека му плаќал и претходно“, вели обвинителот О’Нил.

Клучната работа во случајот е лажирање на правилата за посредно сопствеништво на фудбалерите, и давањето пари на тренерите за да се помогнат трансферите.

„Морате да имате офшор сметка и да го завршите тоа. На пример, Антонио Конте, кој тогаш беше во Челси, ни намигна и ни кажа: ’Го сакам тој фудбалер, има ли кафе за мене, Пино?’. Секако, не зборуваме за двојно еспресо“, тврди Паљара, објаснувајќи дека парите потоа ќе се префрлат со достава за консултантски услуги.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мајк Тајсон страшно удира и на 53 години (видео)

Објавено пред

Еден од најдобрите боксери на сите времиња, легендарниот Мајк Тајсон објави на својот Твитер профил видео на кое објаснува одредени бокс – потези.

Иако има 53 години, сепак Мајк судејќи по брзината на неговите удари и понатаму делува застрашувачки.

Тајсон во кариерата на 56 борби имаше 50 победи од кои 44 со класичен нокаут.

Погледнете како удира сега:

Прикажи повеќе...

Спорт

Реал без пола тим викендов гостува кај Мајорка

Објавено пред

Реал Мадрид задутре во 9. коло од Ла лига гостува кај Мајорка, а тренерот на „кралевите“ Зинедин Зидан ќе биде без речиси половина екипа.

Шпанските медиуми јавуваат дека Герет Бејл и Лука Модриќ сигурно нема да играат, двајцата заработија повреда на мечот од квалификациите за ЕУРО 2020 меѓу Велс и Хрватска (1-1).

Освен нив, во комбинација за настап не се ниту Лукас Ваксез, Тони Крос и Начо, а под голем знак прашалник е и настапот на Тибо Куртоа и Рафаел Варан.

Од порано повредени се Марко Асенсио, Марсело и Ферланд Менди.

Продолжуваат маките на Зидан со повредите на неговите играчи со оглед на фактот дека уште од првиот ден на подготовките за новата сезона тимот е некомплетен.

Реал Мадрид и понатаму е единствената непоразена екипа во Шпанија и е лидер на табелата во Ла лига со два бода повеќе од Барселона.

Веќе наредниот вторник Реал гостува во Истанбул, кај Галатасарај во меч од ЛШ, а на 26 овој месец е „Ел Класико“ на „Ноу Камп“.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

Рама: Направивме сè што побараа од нас

Го направивме тоа што го бараа, изјави албанскиот премиер Еди Рама., по состанокот со комесарот на ЕУ за соседска политика...

Македонија3 часа

Францускиот сенат го ратификуваше Протоколот за членство во НАТО

Францускиот Сенат го усвои предлог-законот за ратификација на Протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО. Предлог-законот беше усвоен...

Свет3 часа

Лајен: Длабоко жалам, но најверојатно и денеска нема одлука за проширување

Нема сигнал дека на состанокот на лидерите на ЕУ во Брисел ќе биде постигната одлука за процесот на проширување на...

Регион4 часа

(Видео) Борисов: Македонија е колку Софија, каков ризик може да биде?

Бугарскиот премиер Бојко Борисов пред почетокот на самитот на лидерите на ЕУ рече дека Македонија и Албанија треба да добијат...

Македонија5 часа

(Видео) Пакети со хигиенски влошки ќе се донираат на сиромашни жени и девојчиња

Пакети со хигиенски влошки, кои граѓаните ги донираа денеска на собирен пункт во „Веро Центар“, ќе бидат поделени на жени...

Македонија6 часа

(Видео) Манчевски: Регистарот на населението ќе помогне за прочистување на Избирачкиот список

Регистарот на населението ќе биде алатка што ќе го помогне спроведувањето на пописот, а податоците од Регистарот ќе бидат искористени...

Македонија6 часа

Сивиот дом замина во историјата, децата од „Ранка Милановиќ“ сместени во групни домови

Во двата мали групни дома отворени денеска се згрижени децата што досега престојуваа во поранешната установа „Ранка Милановиќ“. Од денеска...

Топ8 часа

Скопјанец со пиштол на дијаболи сакал да ограби златарници во Охрид

Дваесет и тригодишен скопјанец со пиштол на дијаболи влегол во златарници во Охрид сакајќи да ги ограби. Според информациите на...

Македонија8 часа

(Видео) „Екогерила“: Масовна сеча на шума на Шара за да се градат хидроцентрали

Се опустошува шумата на Шар Планина, масовно се сечат дрвјата за да се градат хидроцентрали, апармираат невладините организации од Тетовскиот...

Топ8 часа

Расчистено убиството во Кочани – синот го избол татка си до смрт

Полицијата го расчисти убиството што се случи на крајот на септември во Кочани. Истрагата покажала дека синот со нож го...

Македонија9 часа

Заев-Тимерманс: ЕУ да донесе одлука за почеток на преговорите

Европската Унија сега треба да го направи одлучниот чекор и да донесе одлука за почеток на преговорите за пристапување во...

Европа9 часа

Постигнат договор за брегзитот

Договорот за брегзитот, конечно, е постигнат денес во Брисел, јавуваат странските медиуми. Велика Британија и ЕУ се согласија за новиот...

Македонија10 часа

Меркел: Се исплаќа на Северна Македонија и на Албанија да им се даде европска перспектива

„Мислам дека се исплаќа на Северна Македонија и на Албанија да им се даде европска перспектива“, порача германската канцеларка Ангела...

Европа11 час

Лаура Ковеси стана главен обвинител на ЕУ – ќе се бори против измами

Поранешната шефица на романската Дирекција за борбата против корупцијата, Лаура Кодрута Ковеси, ќе биде главен обвинител на Европската унија за...

Регион12 часа

Во Сараево малолетничка го убила новороденчето со помош на мајка си

Припадници на сараевската полиција уапсија малолетничка под сомнение дека го убила своето новороденче, а ја уапсиле и мајка ѝ под...

Свет12 часа

Турција нема да прогласи прекин на огнот на северот на Сирија

Турција нема да прогласи прекин на огнот во северна Сирија и нема да преговара со курдските борци, рече портпаролот на...

Европа12 часа

(Видео) Немири во Барселона, протестите не стивнуваат

Нови немири се случија синоќа во Барселона, кога се судрија демонстрантите и полицијата на третиот ден од протестите против пресудите...

Македонија23 часа

Заев и Туск очекуваат да се изнајде решение за почеток на преговорите

Во пријателска атмосфера и во искрен разговор вечерва во Брисел се одвиваше средбата меѓу премиерот, Зоран Заев и претседателот на...

Македонија1 ден

(Видео) Макрон: Ни треба малку повеќе време за позитивни сигнали кон Скопје и Тирана

По завршувањето на француско-германскиот совет на министри одржан во Тулуз, францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел одржаа...

Македонија1 ден

(Видео) Заев до европските лидери: Бидете наши херои, не гасете ја ѕвездата кон која се стремиме

Премиерот Зоран Заев попладнево е во Брисел, каде што заедно со еврокомесарот Јоханес Хан одржа прес-конференција во обид да издејствува...

Досие