Контакт

Спорт

Ѓоковиќ поразен – пристигна како најголем фаворит за златниот медал, на крајот не упеа да освои ниту бронза

Објавено пред

Олимпискиот турнир во сингл за најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, се претвори во кошмар. Во Токио пристигна како најголем фаворит за златниот медал, на крајот не упеа да освои ниту бронза. Пабло Карењо Буста, по голема борба која траеше два часа и 49 минути, го победи Ѓоковиќ со 6/4, 6/7, 6/3.

Психолошкиот товар, заморот, нервозата и одличниот притивник го оневозможија Ѓоковиќ да победи во „малото финале“.

Шпанецот максимално ги искористи своите шанси, иако можеше мечот да го заврши во два сета, реализираше две од трите брејк топки и ја освои бронзата.

Ѓоковиќ беше далеку од вистинскиот ритам, а помалку звучи неверојатно податокот дека не успеа ниту еднаш да му го одземе сервисот на противникот. Имаше шест топки за брејк не искористи ниту една.

Првиот гем од решавачкиот сет му донесе брејк топка, а откако не ја искористи, видно изнервиран го фрли рекетот на трибините. Не доби опомена од судијата бидејќи нема гледачи на трибините.

Продолжи со нов рекет, но и тој не издржа долго, бидејќи во нов налет на фрустрација го искрши.

 

Спорт

Љубовен триаголник Џордан – Мадона – Пипен: Мајкл ѝ се нудел, но таа го сакала Скоти!

Објавено пред

Некогашниот помошник-тренер на Чикаго Булс, Џони Бах, изнесе шокантно тврдење, кое фрла сенка на човечката особина на славниот Мајкл Џордан, кој во текот на кариерата немаше големи скандали во приватниот живот.

Бах му беше помошник на Фил Џексон кога Булси доминираа во НБА-лигата, а познато е дека Џордан беше главната фигура.

Тврдењата се дека Мајкл му бил љубоморен на својот клупски колега Скоти Пипен поради вниманието што тој го добивал од жените.

„Тоа го убиваше Мајкл. Требаше да видите само какви сѐ девојки го чекаа Пипен каде и да се појавеше. Мадона го чекаше во лимузина со хидромасажна када секогаш кога доаѓавме во Лос Анџелес. Џордан беше љубоморен и сакаше да ја заведе. Ѝ велеше дека тој е подобро решение за неа, но Мадона го откачи“, изјави Бах за Basketball network.

За потсетување, поп-дивата Мадона своевремено беше во врска со нивниот клупски колега Денис Родман.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дибала блиску до нов договор со „старата дама“

Објавено пред

Паоло Дибала и Јувентус се блиску до потпишување на нов договор. Актуелниот договор што го има Аргентинецот со „старата дама“ истекува на крајот од сезоната. Клубот од јули преговара со менаџерот на Дибала околу новиот договор.

„Блиску сме. Останаа уште некои ситници, тогаш ќе можеме да кажеме дека ја завршивме работата“, рекол еден од директорите на Јувентус, Павел Недвед.

Поранешниот играч на Јувентус, информирал дека наскоро клубот ќе ги започне преговори за продолжување на договорот на Хуан Квадрадо.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тухел им испрати порака на ривалите

Објавено пред

Тренерот на Челси, Томас Тухел, најавил дека неговиот тим нема да калкулира во ниту едно натпреварување оваа сезона. Ќе се обиде да победи во сите натпреварувања. Челси, синоќа, по изведувањето на пенали, ја победија Астон Вила и се пласираа во осмина-финалето, во Лига купот.

„Премиер лигата и Лигата на шампиони нема да ни бидат пред другите натпреварувања. Сакаме да створиме победнички менталитет“, рекол Тухел.

Челси, ја дели првата позиција со Ливерпул и Манчестер јунајтед, во Премиер лигата. „Сините“, последен пат биле шампиони на Англија во сезоната 2016/2017.

„Она што го направивме минатата сезона нема да има никакво влијание на актуелната сезона. Сакаме да ги освоиме сите трофеи. Сакаме да бидеме конкурентни во сите натпреварувања и на секој натпревар. излегуваме на теренот со цел да победиме“, дополнил Тухел.

Челси во сабота ќе имаат вистински тест, на „Стенфорд Бриџ“, ќе го пречекаат Манчестер сити.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Ќе се воведуваат брзи тестови во училиштата

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе се воведат брзи антигенски тестови во училиштата. Според него, најголем дел од...

Македонија5 часа

Трета доза вакцина за граѓаните над 60 години, здравствените работници и тие со имунокомпромитирани состојби

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека во земјава ќе се воведува трета доза вакцина. Станува збро за вакцината „Фајзер“,...

Свет5 часа

СЗО: Загадувањето на воздухот е поопасно отколку што мислевме

Светската здравствена организација предупредува дека загадувањето на воздухот е уште поопасно отколку што се мислеше – бидејќи концентрацијата на опасни...

Европа6 часа

Директорот на „Модерна“ очекува крај на пандемијата за една година

Извршниот директор на компанијата „Модерна“, Стефан Бансел верува дека пандемијата на коронавирус ќе заврши за една година, бидејќи зголеменото производство...

Спорт8 часа

(Видео) Хулиганите дивеат на стадионите во Франција

Нови навивачки инциденти го обележаа колото во Лига 1. Навивачи на Монпелје и Бордо се тепале пред натпреварот на двата...

Свет9 часа

Шестчасовни разговори меѓу руските и американските воени челници

Највисоките американски и руски воени претставници вчера одржаа шестчасовни разговори во Хелсинки, што беше нивна прва директна средба од 2019...

Македонија9 часа

Пендаровски ќе се обрати на 76. Генерално собрание на ОН

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Њујорк ќе се обрати на Генералната дебата на 76. Сесија на Генералното собрание на Обединетите...

Свет19 часа

Рендгенски снимки покажуваат како вакцината ги штити белите дробови од Ковид-19

Во целиот свет, бранот на делта варијантата доведе до зголемување на бројот на заразени со коронавирус. Истата ситуација беше забележана...

Македонија21 час

Приведена очна лекарка од Куманово, која преку поткуп собрала 116.000 денари

Полициски службеници од Отсекот за економски криминал при СВР Куманово, утрово, во 7 часот, извршиле претрес во просториите на очното...

Македонија1 ден

Филипче: Пристигнаа 110.612 вакцини од „Фајзер“ за кои има голем интерес

Денеска, во земјата пристигнаа 110.612 вакцини од производителот „Фајзер“/„Бионтек“, објави на социјалните мрежи министерот Венко Филипче. Како што посочува тој,...

Македонија1 ден

Законот за употребата на јазиците нема да се менува во зависност од пописот, рече Заев

Пописот нема ретроградно да влијае на Законот за употреба на јазиците, туку целта е да се знае колку граѓани има...

Економија1 ден

Имот над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже ќе биде конфискуван

Ќе се конфискува имотот од над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже, предвидува драфт верзијата...

Македонија1 ден

Наставата продолжува со физичко присуство, состојбата со ковид во училиштата засега е стабилна

Состојбата со Ковид-19 во училиштата е стабилна, се следи на дневно ниво и според проценките на Главниот координативен кризен штаб,...

Македонија1 ден

Софијанова: Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика, но може да предизвика сериозен синдром

Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика која се третира само со симптоматска терапија. Но неопходно е секој случај...

Регион1 ден

„Еуроактив“: Вашингтон го зголемува притисокот врз Софија за евроинтеграцијата на Скопје

Вашингтон го зголемува притисокот врз Бугарија, барајќи од неа да се откаже од ветото за интеграција на Северна Македонија во...

Македонија1 ден

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан и е на 40 место во светот, според истражувањето на Институтот за економија...

Регион1 ден

Хеликоптери на КФОР надлетуваат над премините на северот на Косово, ситуацијата мирна но напната

Покрај припадниците на „Росу“ ситуацијата на северот на Косово ја следеше КФОР, кој патролираше со хеликоптер, пишуваат регионалните медиуми. Главните...

Македонија1 ден

Попишани 1.212.339 луѓе, 378.033 домаќинства и 516.787 станови

Вкупно 1.212.339 лица, 378.033 домаќинства и 516.787 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за...

Македонија1 ден

Вчера се вакцинирале 12.099 граѓани, од нив 2.969 примиле прва доза

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 776.659 граѓани. Прва доза вакцина вчера...

Свет1 ден

Талибанците бараат да се обратат на Генералното собрание на ОН

Талибанците побараа да им се обратат на светските лидери пред Обединетите нации, a за таа пригода го назначија својот портпарол...

Досие