Контакт

Спорт

Ѓоковиќ преку Фучович до полуфинале на Вимблдон – пресудија поените по прв сервис

Објавено пред

Најдобриот светски тенисер во моментов, српскиот ас Новак Ѓоковиќ без загубен сет се пласираше во полуфиналето на неофицијалното светско тениско првенство – Вимблдон. Тој предмалку на централниот терен во Лондон за 2 часа и 20 минути игра, со убедливи 3-0 (по сетови 6-3 6-4 и 6-4) славеше против 48. на ВТА листата, Мартон Фучович од Унгарија.

Стартот на Ѓоковиќ беше фуриозен. Со два освоени брејка во воведните гемови брзо стигна до предност од 5-0 во првиот сет. Сепак, следуваше консолидација на Фучович, намалување на предноста на 5-3, по што српскиот тенисер успеа да го освои шестиот гем и да поведе со 1-0.

Во вториот сет Унгарецот постојано беше во водство, се до 4-4. Тогаш Ѓоковиќ со еден брејк успеа да стигне до предност која му донесе водство од 2-0 во сетови.

Во третиот сет предизвикувачот не се предаваше па иако загуби поен на свој сервис, успеваше да биде во игра, но ја пропушти брејк можноста за 3-3 и се чини тука пропаднаа обидите за враќање во мечот.

Ѓоковиќ рутинирано стигна до 6-4 и обезбеди влез во полуфиналето каде противник ќе му биде подобриот од дуелот Качанов – Шаповалов. Тие во моментов играа петти одлучувачки сет.

Наскоро ќе започнат другите две четвртфинални пресметки – Федерер против Хуркач и Беретини против Оже-Алиасим.

Спорт

Луис Хамилтон стравува дека има „долг КОВИД“

Објавено пред

Седумкратниот Ф1 шампион, Луис Хамилтон открива дека уште страда од ефектите од КОВИД-19, осум месеци по неговиот прв позитивен тест на вирусот.

Откако го освои третото место на Хунгароринг во трилер трка, тој призна дека се чувствува исцрпено, а потоа доцнеше на прес-конференцијата бидејќи беше на преглед кај тимскиот доктор на Мерцедес.

„Не сум зборувал досега, но мислам дека имам долг Ковид, и дека ефектите уште се тука. Се сеќавам на ефектите кои ги имав кога бев позитивен и иако тренирав потоа, се чувствував поинаку. Нивото на замор кој го чувствувам е многу поинакво и тоа е голем предизвик за мене. Се обидувам да се подготвам. Не знам што беше денеска, можеби не бев доволно хидриран. Имам вртоглавица и погледот ми е матен. Се обидувам дао станам здрав, но не е лесно“, изјави Хамилтон.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Скандал во Токио – белоруска олимпијка не сака да се врати дома, бара азил

Објавено пред

Белоруската спринтерка Кристина Тимановскаја го повика Меѓународниот олимписки комитет (МОК) да се вклучи во нејзиниот случај. Таа изјави дека била отстранета од националниот тим и била однесена на аеродромот во Токио против нејзина желба, поради критиките што ги упатила кон националните селектори.

„Барам помош од Меѓународниот олимписки комитет“, вели Тимановскаја во видеото објавено на Телеграм каналот на Белоруската фондација за солидарност во спортот.

„Има притисок врз мене. Тие се обидуваат да ме извлечат од земјата без моја дозвола. Барам од МОК да се вклучи“, вели таа.

„Ме исфрлија од тимот затоа што зборував на Инстаграм за негрижата на нашите тренери“, е нејзиното објаснување. „Некои од девојките не дојдоа да се натпреваруваат бидејќи немаа направено доволно допинг тестови“, рече таа.

„Тренерот ми рече дека дошла наредба ‘од горе’ да ме отстранат од тимот“, додаде Тимановскаја, објаснувајќи дека побарала од членовите на белоруската дијаспора во Јапонија да ѝ помогнат на аеродромот.

„Дејли мејл“ објави дека таа останала со јапонската полиција на аеродромот во Токио и дека неофицијално побарала азил во Германија или Австрија, бидејќи се плаши да се врати во земјата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ферстапен: Повторно ме истурка Мерцедес…

Објавено пред

Макс Ферстапен признава дека од амбицијата да стигне до победа на Унгарското ГП на крајот морал да спаси барем еден поен, по хаотичниот прв круг на Хунгароринг, во кој иронично, повторно беше „собран“ од болид на Мерцедес.

Холандскиот ас на Ред бул беше „закачен“ од Лендо Норис во Мекларен на стартот на трката, откако тој беше удрен од Валтери Ботас, и нормално, не беше задоволен од развојот на ситуацијата.

„Повторно ме истурка Мерцедес… Секако, не сакаш такво нешто да се случи. Ја загубив цела страна на болидот, а оштетен беше и подот. Беше практично невозможно да се вози. Барем освоив еден поен, но тоа не беше целта, нели?“, изјави исфрустрираниот Холанѓанец, откако на претходното Британско ГП имаше контроверзен судир со Луис Хамилтон.

Сега, пред летната пауза во Ф1, Ферстапен веќе не е лидер во генерален пласман, откако по 11 ГП трки заостанува шест поени зад Хамилтон.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет5 часа

(Видео) Судири меѓу демонстрантите и полицијата на протест против корона-мерките во Берлин

Денеска во Берлин се одржа протест против ограничувањата воведени во борбата против пандемијата, а како што јавија локалните медиуми, дошло...

Македонија6 часа

Во Македонија 72 нови случаи на коронавирус, нема починати

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 72 нови случаи на коронавирус, нема починати, соопшти Министерството за здравство. Направени е...

Регион7 часа

Четиригодишно девојче починало откако со часови било затворено во автомобил во БиХ

Четиригодишно девојче е пронајдено мртво во автомобил во двор на семејна куќа во БиХ. Според медиумите, причината за смртта била...

Македонија8 часа

Пендаровски непријатно изненаден од квалификацијата на Мицкоски за утрешното чествување на Илинден

Претседателот Пендаровски е крајно непријатно изненаден од квалификацијата на Мицкоски, според која, утрешното чествување на најголемиот македонски празник – Илинден,...

Македонија8 часа

(Видео) Мицкоски: Нема да бидеме дел од циркускиот церемонијал на Пендаровски

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ нема да биде дел од циркускиот церемонијал предводен од претседателот Стево Пендаровски, рече денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

Европа9 часа

Германија воведе нови мерки за влез во земјата, но нема кој да ги контролира

Од денес, секој што влегува во Германија, како и туристите што се враќаат дома, мора да имаат потврда за вакцинација...

Свет10 часа

(Видео) Над 200.000 луѓе на улиците во Франција против задолжителните ковид-пропусници

Француското Министерство за внатрешни работи синоќа објави дека повеќе од 200.000 луѓе се собрале низ целата земја на протести. Трета...

Европа11 час

Медитеранот гори – се гасат пожари во Грција, Турција и Италија

Најмалку четири лица загинаа во пожарите што го зафатија медитеранскиот туристички регион Анталија и егејското туристичко место Мугла. Илјадници туристи...

Топ11 час

Спречен меѓународен транспорт на дрога во вредност од околу 250.000 евра

Полициски службеници од Полициската станица за Граничен надзор „Охридско Езеро“, во соработка со Одделението за прекуграничен криминал при РЦ за...

Македонија12 часа

„Зелен хуман град“: Учеството на независни граѓани во изборната трка не може да биде предмет на пазарење

Од Иницијативата „Зелен хуман град“ велат дека се крајно револтирани од последната изјава на премиерот Зоран Заев, за зголемувањето на...

Македонија12 часа

Oд денес аплицирање за субвенциониран студентски оброк

Од денес започнува аплицирањето за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк, во месечен износ од 2400 денари за 9...

Свет12 часа

Милиони луѓе во Австралија во строг карантин

Австралиските држави на источниот брег, Нов Јужен Велс (НЈВ) и Квинсленд, денеска се соочија со ново ширење на делта-сојот. Милиони...

Спорт14 часа

Дресел е првата ѕвезда на Олимпијадата со пет златни медали!

Американскиот пливач Кејлеб Дресел стигна до своето петто злато на Олимпијадата во Токио комплетирајќи едно од најголемите спортски остварувања во...

Регион1 ден

(Видео) Евакуирани четири села во Грција поради пожари

Шумските пожари што избија денеска на западниот дел на Пелопонез ги принудија грчките власти да евакуираат четири села, како и...

Свет1 ден

Британскиот премиер го очекува своето седмо дете

Сопругата на британскиот премиер Борис Џонсон, Кери, објави дека е бремена по втор пат. Таа објави на Инстаграм дека двојката...

Свет1 ден

(Видео) Протести во Париз против задолжителната вакцинација, полицијата употреби солзавец

Француската полиција употреби солзавец против демонстрантите во Париз кои протестираат против задолжителната вакцинација и воведувањето на задолжителни ковид-пасоши. Планирани се...

Топ1 ден

Нападната вработена во Ургентниот центар во Куманово

Вработена во Ургентниот центар во Куманово пријавила дека додека била на работното место ја нападнало едно лице. Инцидентот се случил...

Македонија1 ден

Расте бројот на заболени – потврден 81 нов случај на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија е потврден 81 нов заболен со коронавирус, соопшти Министерството за здравство. Направени се 5.315...

Македонија1 ден

Две дози вакцина во Македонија примиле над 390.000 граѓани

Прва доза вакцина вчера примиле 3.302 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.545 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 904.583...

Свет1 ден

„Локдаун“ во уште еден град во Австралија

Милиони Австралијци се погодени од новото заклучување, пренесува Би -Би -Си. Властите воведоа тридневно заклучување во југоисточниот дел на Квинсленд,...

Досие