Контакт

Спорт

Ѓоковиќ преку Зверев до полу-финалето на АО

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ, деветти пат во кариерата, ќе игра во полу-финалето на Австралија опен. Бранителот на титулата во Мелбурн, во четврт-финалето, го победи шестиот фаворит, Александар Зверев.

Дуелот на Србинот и Германецот, на „Род Лејвер“ арената, траеше три часа и 30 минути, Ѓоковиќ победи со 6/7, 6/2, 6/4, 7/6.

Ѓоковиќ во полу-финалето ќе игра против сензацијата од Русија, Аслан Карацев.

Зверев, првиот сет го доби во тај-брејк, откако му го одзеде сервисот на противникот во првиот гем, а потоа кога сервираше за освојување на сетот, Ѓоковиќ го врати брејкот.

Вториот сет во целост му припадна на Ѓоковиќ, ги освои првите четири гема и за 29 минути израмни на 1:1.

Третиот сет веројатно беше клучен за конечниот победник. Зверев, со брејк, имаше водство од 4:1, Ѓоковиќ на грајот од петтиот гем го искрши рекетот, откако не ги искористи брејк шансите.

Во шестиот гем Зверев имаше 30:0 и потоа „исчезна“ од теренот. До крајот на сетот Ѓоковиќ освои пет гема и го презеде водството.

Четвртиот сет, започна со 3:0 за Зверев, а потоа Ѓоковиќ возврати. Во тај-брејкот, првиот носител имаше повеќе нерви и малку повеќе среќа.

На крајот Ѓоковиќ имаше негативен скор, во директните поени и неизнудените грешки (48/56), додека Зверев забележа 45 винери и 38 неизнудени грешки. Ѓоковиќ, изненадувачки имаше повеќе ас сервиси (23/20), а двајцата направија по пет дупли грешки.

Ѓоковиќ подобро ги искористи своите шанси за брејк, имаше девет шанси и шест пати му го одзеде сервисот на Зврев, додека Германецот искористи три од 12 брејк топки.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Реал бара УЕФА да му го избрише жолтиот картон на Касемиро

Објавено пред

Реал, во средата, ја победи Аталанта во Бергамо (1:0), во првиот осмина-финален натпревар во Лигата на шампионите. Во Италија сметаат дека Аталанта е ограбена, поради црвениот картон што го доби Ремо Фројлер во 18.минута, но сериозни замерки на судењето имале и во Реал.

Реваншот помеѓу овое два тима ќе се одигра на 20.март, а Реал за тој дуел ќе биде без Бразилецот Касемиро. Во Бергамо, Касемиро доби жолт картон, кој му донесе автоматска суспензија.

Шпанските медиуми пишуваат дека Реал имале намера да се жалат на оваа одлука и ќе барале УЕФА да му го поништат жолтиот картон на Касемиро.

Ваквата одлука на Реал, во Италија ја нарекоа „безобразна“, потсетувајќи дека судијата Тобијас Штилер во 83.минута, при резултат 0:0, токму на Касемиро му присти и не му го покажа вториот жолт картон, кога тој се обиде да изнуди пенал.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бил и Вестбрук го решија Денвер, Бруклин ја продолжија победничката серија

Објавено пред

Шест натпревари се одиграа изминатата ноќ во НБА лигата. Вашинготн славеа над Денвер, Јанис Адетокумбо ги предводеше Милвоки до победата над Њу Орлеанс, во чии редови блескаше Зајон Вилијамсон, Бруклин Нетс ја запишаа осмата победа по ред,а во дербито Филаделфија го победи Далас.

Вашингтон во драматичен меч победија во Денвер со 112:110 и ја забележаа седмата победа на последните осум натпревари. Деневер имаа два напади во последните секунди, но не успеаја да постигнат тројка за победа.

Бредли Бил со 33 поени го предводеше Вашингтон, Јапонецот Риу Хачимира забележа 20 поени, а Расел Вестбрук имаше трипл-дабл од 16 поени, 10 скока и 10 асистенции.

На спротивната страна Џамал Мареј беше најефикасен со 34 поени, а Никола Јокиќ забележа 24 поени, 11 скокови и седум асистенции.

Филалделфија беа убедливи против Далас Маверикс 111:97. Лидерот на Истокот го предводеше Џоел Ембид со 23 поени, девет скока и четири асистенции. Лука Дончиќ на спротивната страна реализираше 19 поени, три скока и четири асистенции.

Бруклин Нетс ја продолжија серијата победи. Осмата во таа серија ја забележаа против Орландо Меџик (129:92). Кајри Ирвинг со 27 и Џејмс Харедн со 20 беа најпрецизни кај Нетс, во чии редови се уште го нема Кевин Дурент. Кај Орландо се истакна Никола Вучевиќ со 28 поени и 12 скока.Милвоки Бакс, во најефикасниот натпревар славеа над Њу Орлеанс со 129:125. Бакс ја запишаа четвртата победа во низа и сега имаат скор од 20 победи и 13 порази. Адетокумбо мечот го заврши со 38 поени и 10 скока, Крис Мидлтон постигна 31 поен. Најдобри кај Њу Орлеанс беа Вилијамсон со 34 поени и Брендон Инграм со 23.

Прикажи повеќе...

Спорт

Динамо на Адеми и Ристовски го чека противникот во Лига Европа

Објавено пред

Ждрепката за осмина-финалето во Лига Европа, ќе се одржи во петокот, во Нион, со почеток во 13 часот. На ждрепката нема да има носители, што значи дека се можни дуели меѓу фаворитите и тимовите од исти земји.

Македонскиот фудбал ќе има двајца репрезенти на денешната ждрепка, тоа се играчите на Динамо Загреб, Аријан Адеми и Стефан Ристовски. Динамо во двата натпревари го победи Краснодар.

Најмногу екипи во оваа фаза има Англија, три, по два тима имаат Италија, Шпанија и Украина

Молде, Виљареал, Арсенал, Глазгов Ренџерс, Ајакс, Гранада, Шахтјор Доњецк, Милан, Рома, Динамо Загреб, Олимпијакос, Манчестер Јунајтед, Динамо Киев, Славија Прага, Јанг Бојс, Тотенхем.

Осмина-финалните натпревари во Лига Европа на распоредот ќе бидат на 11 и 18.март.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 час

Макрон: Со задоволство би ја примил вакцината на „Астразенека“ кога ќе дојдам на ред

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека со задоволство би прифатил да се вакцинира против Kовид-19 со вакцината нa „Оксфорд“ /„Астразенека“...

Македонија1 час

Мијалков со силно полициско обезбедување пристигна во судот

Сашо Мијалков со засилено полициско обезбедување е спроведен во кривичниот суд во Скопје, каде што треба да биде соопштена пресудата...

Свет2 часа

Кина одобри уште две вакцини против коронавирус

Кина одобри употреба на уште две вакцини против коронавирус. За вакцината„Кансино е потребна само една доза и, како што е...

Свет3 часа

Бразил не знае што да прави со мутациите, калифорнискиот вид е најопасен

Бразил се соочува со нова фаза на пандемијата со мутирани варијанти на Ковид-19, три пати позаразни, рече министерот за здравство....

Свет3 часа

Воздушни напади во Сирија по наредба на Бајден

Американската армија изврши воздушни напади во источна Сирија по наредба на претседателот eо Бајден врз објекти за кои Пентагон вели...

Македонија4 часа

Затворени повеќе улици во Скопје поради протест за „Монструм“

Во Скопје ќе важи посебен режим на сообраќај поради протест за пресудите во случајот „Монструм“. Роднини на осудените, во вторникот,...

Свет14 часа

Меркел најави дигитални сертификати за вакцинација во ЕУ

Германската канцеларка, Ангела Меркел, вели дека дигиталните сертификати за вакцинација, кои ќе им овозможат на луѓето да патуваат во Европа...

Македонија17 часа

Потврдени 582 нови случаја на коронавирус во Македонија, починаа 13 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.972 тестирања, а регистрирани се 582 нови случаи на...

Македонија18 часа

(Видео) Заев за случајот со Мијалков: Испратена е порака дека системот функционира

Испратена е пораката дека системот функционира. Треба да знаат граѓаните дека сме на добар пат во јакнењето на правниот систем,...

Македонија20 часа

Тројца кумановци формирале терористичка група по примерот на Исламската држава

Тројца кумановци се обвинети за тероризам и формирање ќелија по примерот на познатата терористичка организација Исламска држава. Во терористичката група...

Македонија1 ден

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“...

Македонија1 ден

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија1 ден

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска...

Македонија1 ден

Захариева: Нема да подлегнеме на притисок за Северна Македонија, ЕУ не е Југославија

Бугарија нема да подлегне на притисок за интеграциите на Северна Македонија, изјави за БТВ вицепремиерката и министерка за надворешни работи,...

Европа1 ден

ЕУ е поделена околу сертификатот за вакцинација

Европските лидери денес ќе одржат состанок со цел да се договорат за сертификатите за граѓаните на Европската Унија кои биле...

Регион1 ден

Бугарија ја критикувa „Астразенека“ за доцнењето со вакцините: „Ни ја зедовте надежта“

Бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов, ја критикуваше „Астразенека“ за неуспехот да ја испочитува договорената испорака на вакцини. Бугарија исто...

Европа2 дена

Истражување: Британскиот сој на вирусот 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која првпат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа...

Македонија2 дена

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Македонија2 дена

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Топ2 дена

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Досие