Контакт

Спорт

Ѓоковиќ урна уште еден рекорд на Федерер

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ, урба рекорд кој беше во сопственост на Роџер Федерер и се пласира во полу-финалето на Ју-ес опен. Ѓоковиќ, во четврт-финалето го победи Матео Беретини со 3:1.

Победата над Беретини беше 224 за Ѓоковиќ во дуелите со Топ 10 играчите. Федерер има 223 победи над играчите од самиот врв на светскиот тенис.

Во соочувањата со Топ 10 играчите, Ѓоковиќ, забележал 101 пораз, Федерер запишал 123 порази.

Трет на оваа листа е Рафел Надал со 178 пбеди и 99 порази.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Македонија назадуваше на ФИФА листата

Објавено пред

ФИФА ја објави најновата ранг листа на најдобрите светски селекции. Во однос на последното рангирање, фудбалската репрезентација на Македонија назадуваше за две места. На листата, Македонија се наоѓа на 74.место.

Трите нерешени резултати, против Ерменија, Исланд и Романија во квалификациите за пласман на Светското првенство, придонесоа за падот на Македонија на листата.

Најдобро рангирана селекција во групата во која е и Македонија е Германија. Германците напредуваа на листата и сега се на 14.место, следуваат Романија (42), Исланд (60), Ерменија (89) и Лехтенштајн (188).

Во Топ 10, најголемата промена е пласманот на Франција. Фрунцузите од второто паднаа на четвртото место. Пред нив се Белгија, Бразил и Англија. Во Топ 10 се и Италија, Аргентина, Португалија, Шпанија, Мексико и Данска.

Foto/ ffm.mk

Прикажи повеќе...

Спорт

Лапорта побара трпение

Објавено пред

Претседателот на Барселона, Џоан Лапорта им се обрати на навивачите и на сите во клубот, по понижувачкиот пораз во Лигата на шампионите.

Барселона, во вторникот, загуби од Баерн Минхен со 0:3. Барселона, на овој натпревар, испиша негативен рекорд, играчите не упатија ниту еден удар во голот на противникот.

„Здраво „кулоси“ и јас сум разочаран. Морам да ви кажам што се случува. Очекувавме ваква ситуација. Ве молам за трпение и продолжете и понатаму до го бродите нашиот тим. Исто така ве молам да имате доверба и во луѓето кои го водат клубот. Потребна ни е вашата доверба, вашето време, немојте да се сомневате дека проблемот ќе биде решен. Ви благодарам, да живее Барселона“, порачал Лапорта.

Џоан Лапорта, во март, се врати на функцијата, откако неговиот претходник Џозеп Марија Бартомеу поднесе оставка.

Прикажи повеќе...

Спорт

Почина легендарниот тренер Душан Ивковиќ

Објавено пред

Почина славниот српски кошаркарски тренер Душан Дуда Ивковиќ на 78-годишна возраст.

Тој почина утрово во болница во Белград, каде што се лекувал од болест на белите дробови.

Ивковиќ е роден во Белград на 29 октомври 1943 година и е еден од највлијателните европски тренери на сите времиња.

Тој ќе биде запаметен како еден од најуспешните селектори на југословенската репрезентација, со која трипати беше европски шампион – 1989 (Загреб), 1991 (Рим) и 1995 (Атина), еднаш светски шампион (1999 година) и олимписки вицешампион (1988).

Ивковиќ потоа ја почна преродбата на српската кошаркарска репрезентација како селектор во периодот 2008-2013 година кога освои сребро на Евробаскетот во 2009 година и ги постави темелите за резултатите што следуваа во наредните години.

Во својата клупска кариера, која ја почна во Раднички од Белград, единствениот клуб за кој играше во текот на својата десетгодишна играчка кариера, тој ги водеше Партизан, Олимпијакос и ЦСКА, како и Арис, Шибеник, Војводина, Паниониос, АЕК, Динамо Москва и Анадолу Ефес.

Тој ја заврши тренерската кариера по Ефес во 2016.

Ивковиќ ја освои Евролигата двапати – во 1997 и 2012 година, и двата пати со Олимпијакос.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија24 минути

Нови правила за Македонците – влез во Швајцарија само со сертификат, во Белгија карантин за невакцинираните

Швајцарија, Белгија и Австрија донесуваат нови Ковид-19 правила за патници кои влегуваат во нивните земји.  За Швајцарија повеќе не е...

Свет46 минути

(Видео) Бајден го заборави името на австралискиот премиер, нов гаф на американскиот претседател

Американскиот претседател Џо Бајден го заборави името на австралискиот премиер Скот Морисон, па го нарече „тој човек одоздола“ за време...

Македонија1 час

МВР: На Рашковски му е дозволено да излегува од куќен притвор за да оди на лекар

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, смее да се оддалечува од домот каде што издржува куќен притвор, тврдат од...

Свет2 часа

Француската војска уби лидер на ИСИС

Францускиот претседател, Емануел Макрон, објави дека припадниците на француската војска го убиле водачот на Исламската држава во Сахара, Аднан Абу...

Македонија2 часа

Во соработка на македонската и германската полиција запленета марихуана вредна над 100.000 евра

Во Германија е запленета марихуана вредна над 100.000 евра во заедничка акција на полициите на Македонија и Германија, соопшти МВР....

Регион15 часа

(Видео) Протести против ковид – мерките во Љубљана: полицијата употреби солзавец и водени топови

Полицијата употреби водени топови и солзавец за да ги растера противниците на мерките во борбата против коронавирусот кои вечерва се...

Македонија17 часа

(Видео) Уште 44 бегалци од Авганистан пристигнаа во Македонија

На Меѓународниот аеродром во Скопје попладнево пристигнаа уште 44 бегалци од Авганистан. Од Владата соопштија дека станува збор за активисти...

Топ20 часа

Кривична пријава за жена од Дебар, го тепала нејзиниот осумгодишен син и го терала да питачи

Полицијата поднесе кривична пријава против 28-годишна жена од Дебар која физички го малтретирала нејзиниот син и го терала да питачи....

Европа24 часа

Шведскиот модел сепак успешен – без строги мерки до нула починати

Рекорден број заразени и починати од Ковид-19 во Европа, а во Шведска нула починти. Оваа европска земја беше ставена на...

Топ1 ден

(Видео) Откриени две илегални лаборатории за производство на марихуана во Скопје

Вчера, полициски службеници од одделот за крим-полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи и полициски службеници...

Македонија1 ден

Заев: Демократијата е двонасочен дијалог меѓу граѓаните во општеството, ние ја градиме на еднаквоста на сите

Демократијата доаѓа од народот за да му служи на народот, напиша, меѓу другото, премиерот Зоран Заев на својот фејсбук-профил по...

Европа1 ден

Меркел од Албанија: Кој и да биде нов германски канцелар, ќе го задржи интересот за овој регион

Германската канцеларка, Ангела Меркел, на средбите во Тирана го потврди интересот на Германија за земјите од Западен Балкан. „Без оглед...

Свет1 ден

Тепачки и расправии – внатрешни конфликти за новата влада го разнишаа талибанското раководство во Авганистан

На врвот на талибанското движење дошло до голем внатрешен конфликт за составот на новата влада. Конфликтот помеѓу коосновачот на талибанското...

Европа1 ден

Борел: Русија сака да нѐ подели, не им е грижа за Европската Унија

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, тврди дека Русија сака да ја подели Европската Унија преговарајќи само со одредени членки,...

Свет1 ден

Северна Кореја лансира две балистички ракети

Северна Кореја лансирала две балистички ракети во морето, тврди Генералштабот на Јужна Кореја. Јапонската крајбрежна стража исто така соопшти дека...

Регион1 ден

Два земјотреса утрово во Албанија, почувствувани и во Црна Гора

Два земјотреса, од кои едниот над 4 степени според Рихтеровата скала, ја погодија граничната област меѓу Црна Гора и Албанија...

Македонија1 ден

Во Солун конференција за Западен Балкан и европската иднина

Во Солун, Грција, денеска ќе се одржи конференција на тема „Западен Балкан учествува во дијалогот за иднината на Европа“. По покана...

Македонија2 дена

Средношколците во Тетово и Гостивар продолжуваат со онлајн настава

Владата донесе одлука наставата во средните училишта во Тетово и Гостивар да продолжи да се изведува онлајн до 20 септември...

Македонија2 дена

30 починати и 572 новозаболени со Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 4.511 тестирања, а регистрирани се 572 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 287, Куманово...

Македонија2 дена

(Видео) Заев-Меркел: Македонија треба да ги почне преговорите, проширувањето на ЕУ со Западен Балкан не смее да се одлага

Владината делегација предводена од премиерот Зоран Заев заедно со заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, и министерот...

Досие