Контакт

Спорт

Ѓоковиќ во солзи: Не плачам за поразите, се потсетив на детството (видео)

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ настапот на сопствениот егзибициски турнир „Адрија турнеја“ во Белград на неговите терени го заврши со победа над Алекс Зверев, но и без пласман во финалето, по што необично заврши во солзи и го „прати“ Филип Крајиновиќ во финалето.

Емотивниот светски рекет број 1 објасни зошто завршил во солзи.

„Еден од нашите е во финале. Беше емотивно последните неколку дена, сакам да се заблагодарам на сите кои го поддржија ова натпреварување и на сите кои дојдоа. Не плачам за поразите и за финалето, туку имам некој наплив на емоции и се потсетив на детството“, вели Ѓоковиќ.

Ѓоковиќ го победи Зверев, но во финалето ќе игра Крајиновиќ

Спорт

Капитенски! Рамос ги однесе Реал Мадрид на четири поени од Барса! (видео)

Објавено пред

Реал Мадрид направи огромен чекор кон шпанската титула, откако дури во 79. минута од мечот успеаја да го „скршат“ отпорот на Хетафе со гол од пенал за да избегаат четири поени пред Барселона на пет кола пред крајот на шампионатот.

Во првото полувреме, двата тима имаа добри шанси за голови, но голманите направија одлични одбрани, а како што течеше полувремето, „кралевите“ ја преземаа контролата на мечот.

Обидите да се стигне до гол на тимот на Зинедин Зидан, конечно, вродија со плод во 79. минута, кога Дани Карвахал имаше одлично влегување во шестнаесетникот, пред Оливеира да има невнимателен старт. Капитенот Серхио Рамос немаше мака од белата точка да донесе три супер-важни поени за „Лос бланкос“, за да има вкупно четири гола во последните шест меча!

Сега, Реал е прв со 74 поени, четири пред Барса, кои потклекнаа со две ремија во низа, додека Хетафе остануваат шести со 52 поени, пет поени зад место кое води во Лигата на шампиони.

Прикажи повеќе...

Спорт

Несторовски и Удинезе ја „стресоа“ Рома на „Олимпико“ (видео)

Објавено пред

Илија Несторовски го постигна својот втор гол во дресот на Удинезе за да помогне гостите да стигнат до неочекувана 2:0 победа кај Рома, така ставајќи ги шансите на „волчицата“ за пласман во ЛШ во доменот на теорија, а во исто време подобрувајќи ги сопствените шанси за опстанок.

Кевин Лазања уште во 12. минута ги донесе „зебрите“ во водство, а шансите на Рома за камбек беа намалени по половина час игра кога Диего Пероти доби црвен картон.

Македонскиот репрезентативец Несторовски доби шанса во 65. минута и во 78. минута не му беше тешко да ја спроведе топката во голот на Рома откако Родриго де Паул имаше одлично пробивање.

Со поразот, Рома останува на петтото место со 48 поени, дури 12 зад Аталанта на четвртото место на девет кола пред крајот, додека Удинезе сега се 14. со 31 поен, шест поени над зоната за испаѓање.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сити почнаа со шпалир, па го „демонтираа“ Ливерпул (видео)

Објавено пред

Стариот англиски шампион Манчестер сити стигна до импресивна 4:0 победа над новокрунисаниот шампион Ливерпул во интересен меч на „Етихад“, кој започна со шпалир за заслужените прваци.

Иако гостите имаа подобар старт на мечот и изгледаа поактивни на теренот во текот на целото прво полувреме, грешките во одбраната ги чинеа скапо. Кевин де Брујне ги донесе Сити во водство од пенал во 25. минута откако Џо Гомез го собори Рахим Стерлинг во шестнаесетникот.

Десет минути подоцна, Стерлинг се запиша во листата на стрелците по асистенцијата на Фил Фоден, кој го комплетираше одличното прво полувреме со гол во 45. минута по одличната асистенција на Де Брујне.

Сити имаа две одлични шанси на стартот на второто полувреме, пред Ливерпул да побараат пенал во 57. минута, кога Кајл Вокер го „собра“ Садио Мане. Наместо враќање, во 66-тата минута, Сити зголеми на 4:0, откако Стерлинг се најде во одлична шанса и неговиот шут, кој изгледаше непрецизно, беше „закачен“ од Окслејд-Чембрлен кој ја смести топката во сопствената мрежа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Затвореникот од „Идризово“ се заразил на викенд, 18 затвореници се во самоизолација

Осумнаесет затвореници од затворот „Идризово“ се во самоизолација поради контакт со осуденик што се заразил со коронавирус. Директорот Боби Мојсовски...

Свет8 часа

СЗО: Ризикот за смртност од коронавирус е поголем кај пушачите

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека пушењето цигари може да предизвика потежок облик на болеста Ковид-19 и поголема смртност кај...

Македонија10 часа

Милошоски со втор негативен тест на Ковид-19

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, објави на социјалните мрежи дека и вториот тест на Ковид-19 му е негативен. „Почитувани пријатели,...

Македонија11 час

Градоначалникот на Охрид бара поддршка за уривање на дивоградбите на охридското крајбрежје

„Процесот на рушење на дивоградби во Охрид ќе трае и можеби ќе треба да го продолжи некој друг градоначалник по...

Македонија11 час

15 починати и 173 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи на...

Македонија12 часа

Утре ќе се разговара за затворање на границите со Србија и Косово

Министерството за здравство информира дека, со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести на...

Спорт14 часа

Ѓоковиќ и сопругата се негативни на Ковид-19

Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена се негативни на вирусот Ковид-19, покажале резултатите од последните ПЦР тестови кои на сопружниците...

Економија15 часа

(Видео) Ангеловска: Резултатите се подобри од очекуваното, економијата почна да закрепнува

„Она што го почнавме на почетокот на оваа ковид-криза, а во духот на транспарентноста и отчетноста, односно навремено па дури...

Македонија16 часа

Османи: Процедурите за попис на населението ќе почнат по изборите

Вицепремиерот  Бујар Османи, кој истовремено е висок функционер во ДУИ, најави дека подготовки за спроведување на пописот ќе започнат по...

Македонија17 часа

(Видео) Заев: Се забрзува интеграцијата во ЕУ, да запрат лагите дека сме го изгубиле македонскиот јазик

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес-конференција пред Собранието порача дека македонската интеграција во Европската Унија се забрзува, а за...

Свет17 часа

Пресечена пратка за Европа: Запленети 7,5 тони кокаин, вреден 286 милиони долари

Во заедничка акција на полицијата на Колумбија и САД, запленети се 7,5 тони кокаин во вредност од 286 милиони долари,...

Свет17 часа

Трамп се предомисли: Сите треба да носат маски

Американскиот претседател, Доналд Трамп, кој се противеше на тоа да го покрива лицето во јавноста, рече дека е за тоа...

Македонија17 часа

Со донација на коскена срцевина, македонски дарител му помогна на пациент од Бугарија

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека во изминатите два дена било спроведено колекционирање на хематопоетски матични клетки од доброволен...

Свет17 часа

Вооружен напад на рехабилитациски центар во Мексико – 24 убиени

Најмалку 24 луѓе се убиени, а седум се ранети во вооружен напад во нерегистриран центар за лекување зависности од дрога...

Македонија17 часа

Санкционирани 461 лице за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие (1/2.07.2020 година) на територијата на целата држава по однос на мерката за неносење лична заштита...

Свет17 часа

По низа грешки, министерот за здравство на Нов Зеланд поднесе оставка и се нарече идиот

Новозеландскиот министер за здравство, Дејвид Кларк, денеска поднесе оставка по низа лични грешки за време на пандемијата на коронавирусот. Кларк...

Свет18 часа

Голема трагедија во рудник во Мјанмар, загинаа најмалку 50 рудари

Најмалку 50 рудари загинаа во одрони во рудник за жад на северот на Мјанмар, соопштија властите. Се претпоставува дека бројот...

Свет18 часа

По два месеци пауза, коронавирусот се врати во Токио

Во Токио се забележани над 100 новозаболени од коронавирус што е најголем број на нови случаи во последните два месеци....

Свет1 ден

Советот за безбедност на ОН ја усвои резолуцијата за прекин на сите конфликти поради коронавирусот

Советот за безбедност на ОН денеска едногласно ja усвои резолуцијата со која се бара прекинување на конфликтите низ целиот свет...

Македонија1 ден

Нови 120 заболени и четворица починати oд Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 954 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на...

Досие