Контакт

Спорт

Ѓорѓиоски тврди дека е жртва на измама

Објавено пред

Кога финансиската полиција поднесе кривична пријава против 11 луѓе, меѓу кои и против поранешниот претседател на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), Илчо Ѓорѓиоски, поранешниот прв човек на мак-фудбалот се јави со изјава во која тврди дека и тој самиот е жртва на измама и најави поднесување кривични пријави.

Соопштението на Ѓорѓиоски го пренесуваме целосно:

Како поранешен претседател на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) и неправедно инволвиран во случајот „ФФМ“, би сакал да ѝ се обратам на јавноста.

Во однос на написите во медиумите за моја вмешаност во кривичното дело несовесно работење би сакал да кажам дека ова е уште еден од низата напади против мене.

Јас од лицата наведени во кривичната пријава сум измамен и искористен, а тоа можам да го видам од приложените докази, кои ми беа дадени на увид од страна на финансиската полиција и за овие лица ќе поднесам кривични пријави, на кои веќе работи мојот правен тим.

Пријавата за случајот се однесува на периодот од 2016 до 2019 година, а јас како претседател на ФФМ поднесов оставка во 2018 година, што значи дека наведеното лице го правела истото дело не само во мое време туку и по мојата оставка, а многу веројатно и пред јас да станам претседател на ФФМ.

Јас како претседател и одговорно лице сум бил измамен од одговорното лице за финансиско работење во ФФМ, кое работи повеќе од 30 години како раководител на финансискиот сектор во ФФМ и секако дека ќе поднесам кривична пријава против неа и ќе преземам соодветни мерки за заштита на својот углед и достоинство како како човек и спортски работник.

Во својство на претседател согласно статутот и правилниците на ФФМ и позитивните законски прописи, формирана е финансиска комисија (експерти од областа на финансиско работење, пет члена) и е ангажирана надворешна ревизорска куќа, чија задача е да вршат контрола на финансиско работење на одделот за финансии при ФФМ, што значи дека како одговорно лице сум ги презел сите дејства за правење контролен механизам во финансиското работење на ФФМ.

Најлесно е да оцрниш човек, дефинитивно, без никаква совест и одговорност. Да ставиш бомбастичен наслов, во кој ќе срушиш сè што некој создавал со посветеност и макотрпна работа. Никогаш не видов бомбастичен наслов дека во времето на Илчо се направија Куќата на фудбалот и тренинг-центарот, ниту дека беше направена Академијата и Детската лига, од која излегоа врвни фудбалери и репрезентативци. Се направи најтешката смена на генерацијата во А-репрезентацијата и од 175. место на ФИФА ранг-листата, сега сме на 63., можеби и понапред во моментот, и ќе бидеме во иднина – сигурен сум во тоа зашто направивме одлична компетитивна репрезентација и влог и база за сите идни успеси. Во времето на Илчо се случи најголемиот успех – пласман на ЕП за фудбалери до 21 година, која генерација денес е носител на играта во А-репрезентацијата. Пласманот на младите репрезентации на елитните УЕФА-турнири стана нормална работа, иако претходно беа многу ретки. На клупско ниво Вардар играше во групите на Лига Европа. Се изградија многу терени и стадиони, со што значително се подобри инфраструктурата.

И на крај, во времето на Илчо се одржа Суперкупот на УЕФА, во кој играа Реал Мадрид и Манчестер јунајтед, настан со кој во центарот на светот беа Скопје и нашата Македонија и првпат од осамостојувањето имавме еден позитивен настан. Можам сега да ви кажам дека Илчо е директен виновник за тоа што се одржа Суперкупот во Македонија и никогаш не ми требале ловорики за што и да било од ова. Секогаш сум го давал најдоброто од себе за Федерацијата и државата да имаат успеси. Мојата единствена грешка е што имав целосна доверба и бев измамен од луѓе вработени во Федерацијата за кои верував дека се компетентни и чесни во својата работа.

Со почит,

Илчо Ѓорѓиоски

Финансиски малверзации во ФФМ, поднесени 25 кривични пријави

Спорт

„Волците го изедоа“ Олимпијакос, Базел без мака со Ајнтрахт

Објавено пред

Комплетирани се чевртфиналните двојки во Лига Европа. Последните два патника на Ф8 турнирот во Келн се премиерлигашот Вулверхемптон и швајцарски Базел.

Фудбалерите на Базел целата работа ја завршија уште пред пандемијата со коронавирусот кога со убедливи 3-0 славеа во Франкфурт, кај тимот на Ајнтрахт. Вечерашниов реванш беше саму рутина што треба да се одработи.

Базел и во вториот меч забележа победа, со 1-0 со голот на Фреј во 88 минута.

Многу повеќе драма и тензија имаше на мечот во Англија. Првиот меч меѓу Олимпијакос и Вулверхемптон во Атина заврши нерешено 1-1.

Вечерва домаќините рано успеаја да стигнат до предност. Хименез уште во 9 минута, од пенал погоди за 1-0.

Многу контроверзи ќе има за поништениот гол на гостите од Грција во 29 минута. Олимпијакос израмни на 1-1, но по ВАР асистенција, голот беше поништен. Прашање е дали Камара навистина беше во недозволена позиција.

Иако гостите имаа повеќе од играта на овој меч, сепак не успеаја да постигнат погодок со кој ќе се отидеше во продолженија и евентуални пенали.

Четвртфиналните дуели во ЛЕ сега се:

Вулверхемптон – Севилја
Манчестер (Ј) – ФЦ Копенхаген
Интер – Баер (Л)
Базел – Шахтјор (Д)

Прикажи повеќе...

Спорт

Џеко лут по поразот од Севилја: Не изедоа на секој дел од теренот!

Објавено пред

Напаѓачот на Рома, Един Џеко беше лут и разочаран по поразот од Рома во осминафиналето на ЛЕ. „Волчицата“ со 2-0 загуби од Севилја на неутрален терен во Дуисбург.

„Воопшто не немаше на мечот, од првата до последната минута. `Не изедоа` на секој дел од теренот. Подобро беа подготвени и играа подобро. Постојано вршеа притисок и не можевме да играме. Не забележавме дека не можеме да играме од задната линија туку дека мораме да играме со долги топки до мене. Сепак 90 минути игравме од задната линија, ништо не разбравме“ – рече Џеко.

Овој меч за него беше големо разочарување, а прстот го впери и кон тренерот Фонсека.

„Мора да се запрашаме каде сме и што сме. Ова беше многу лошо. Разочаран сум затоа што игравме многу лошо, воопшто не бевме во мечот“ – рече голгетерот од БиХ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Зидан: Бејл бараше од мене да не игра против Сити!

Објавено пред

Велшкиот фудбалер Герет Бејл самиот барал да не биде во составот на Реал Мадрид на утрешното гостување на „Итихад“ во реванш осминафиналниот дуел против Манчестер Сити, изјави денеска кормиларот на Кралскиот клуб.

„Беше тоа приватен разговор со него. Останатото е меѓу него и мене, но рече дека не сака да игра“ – рече кратко Зинедин Зидан.

Бејл последен пат во игра беше на 24 јуни, оттогаш камерите ги следат неговите лудории на клупата за резерви.

Фудбалерите на Реал Мадрид утре во Манчестер со почеток од 21 часот го играат мечот на кој ќе се обидат да го надополнат заостанувањето од 2-1 по првиот меч одигран на „Бернанеу“ пред паузата која настана поради пандемијата со коронавирусот.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион5 часа

(Видео) Дваесет полицајци во Шпанија апселе двајца бегалци од Србија, пронајдена е лабораторија за дрога

Шпанската полиција уапси двајца Срби за кои била распишана меѓународна потерница. Еден од нив се барал за нападот на стадионот...

Свет6 часа

Реконструкција на катастрофата: како се случи експлозијата во Бејрут што го шокираше светот

Силата на експлозијата што ја зафати либанската престолнина го шокираше светот. Повеќе од 300.000 луѓе останаа без покрив над главата,...

Свет8 часа

(Видео) Се запали зградата на Светскиот трговски центар во Брисел

Силен пожар избувна на врвот на зградата на Светскиот трговски центар во Брисел. Според медиумите, огнот избувнал во техничката просторија...

Свет9 часа

Херои кои се обиделе да го спасат Бејрут – последна фотографија од пожарникарите кои влегле во магацинот пред експлозијата

На социјалните мрежи се појави фотографија на која се прикажани последните моменти на пожарникарите кои се обиделе да спречат понатамошно...

Македонија11 час

(Видео) Обилните дождови ги поплавија рудниците на РЕК „Битола“

Обилните врнежи од дожд во Битолско предизвикаа поплава на јагленовите откопни полиња во рудникот „Суводол“ на РЕК „Битола“. Ископот и...

Македонија11 час

Нови 113 заболени и шестмина починати, меѓу кои и 22-годишен пациент

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.543 тестирања, а регистрирани се 113 нови случаи на...

Регион13 часа

Црна Гора го прошири списокот за влез без ограничувања, Македонија повторно ja нема

Црна Гора го прошири списокот на земји чии граѓани имаат право да влезат во земјата без ограничувања. Од утре граѓаните...

Македонија14 часа

МЖСПП: Опасниот отпад од ОХИС ќе биде изнесен од државата кога ќе дозволат временските услови

Винилхлоридмономерот од поранешната фабрика ОХИС ќе се преточи и ќе се транспортира од државата веднаш штом ќе дозволат временските услови...

Македонија14 часа

Кривична пријава против шест полицајци од СВР Скопје

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до Основното јавно обвинитество за гонење организиран криминал и корпуција –...

Македонија14 часа

Бочварски: Родителите да бидат ослободени од паушалот за градинките за периодот април – август

Градоначалникот на општина Штип, Благој Бочварски, бара од градинките да ги ослободат родителите од плаќањето на паушалот за април, мај,...

Свет16 часа

Во Кина дневно се тестираат 4,8 милиони луѓе на коронавирус

Во Кина се пријавени 37 симптоматски случаи на коронавирус и 20 асимптоматски случаи, според податоците на Националната комисија за здравство на...

Свет17 часа

Во Северна Кореја тестиран првиот сомнителен случај на Ковид-19, резултатот нејасен

Во Северна Кореја е тестиран првиот сомнителен случај на коронавирус, но резултатите не се јасни, изјавил претставникот на СЗО во...

Свет17 часа

(Видео) Либан во тридневна жалост – спасувачите ги пребаруваат урнатините, се очекуваат уште жртви

Либанските спасувачки екипи и денеска продолжија со потрагата по преживеани меѓу урнатините по стравотната експлозија во Бејрут, во која животот...

Свет17 часа

(Видео) Експлозијата во Бејрут трета по моќност во историјата по бомбите во Хирошима и Нагасаки

Експлозијата во Бејрут е трета по моќност во историјата, веднаш по експлозиите на нуклеарните бомби во Хирошима и Нагасаки, вели...

Свет1 ден

Објавени сателитски снимки од Бејрут пред и по експлозијата

Руската вселенска агенција „Роскосмос“ објави сателитски фотографии од пристаништето во Бејрут пред и по вчерашната експлозија. Покрај нив, фотографии објави...

Свет1 ден

Првиот руски авион со мобилна болница полета за Бејрут

Авионот со воздухопловна мобилна болница, лекари и спасувачи полета од регионот Жуковски во Москва кон Бејрут, главниот град на Либан....

Свет1 ден

Само 1,5 милиони Италијанци развиле антитела на Kовид-19, што е далеку од колективен имунитет

Речиси 1,5 милиони луѓе во Италија развиле антитела на Ковид-19. Ова го покажуваат резултатите од серолошките тестови спроведени и анализирани...

Регион1 ден

Црна Гора планира да ги отвори границите за регионот

Заменик-директорот на институтот за јавно здравје на Црна Гора, Сенад Бегиќ, изјави дека се размислува за отворање на границите и...

Свет1 ден

Домашен притвор за сите пристанишни службеници во Бејрут

Либанската влада денеска донесе одлука да ги стави во домашен притвор сите пристанишни службеници во Бејрут кои го надгледувале складирањето...

Економија2 дена

РКЕ: Поскапувањето на струјата нема да влијае на зголемување на цената на другите производи

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги ги оценува како неточни, неосновани и нестручни наводите дека зголемените цени на електричната...

Досие