Контакт

Спорт

Голчиште во Сараево – магија на Пршеш од 25 метри

Објавено пред

Земјотрес на стадионот „Грбавица“ во Сараево синоќа предизвика голот на Омар Пршеш на мечот меѓу Вележ и грчки АЕК во рамките на второто коло од Конференциската лига на УЕФА.

Домаќините губеа со 1-0 од АЕК, па домашниот фудбалер со многу чувство, со одмерен удар од речиси 25 метри во 14. минута, погоди во самиот агол на противничкиот гол, а топката од стативата се одби во мрежата.

Meчот заврши со 2-1 за Велеш, но првиот гол е моментот за уживање.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Обрадовиќ се прости со Дуда: Тој човек мене ми беше сè

Објавено пред

Тренерот на Партизан, Жељко Обрадовиќ беше еден од тренерите и кошаркарите кои говореа на комеморацијата по смртта на Душан Дуда Ивковиќ, кој почина на 78 години во четвртокот.

„Отиде човекот кој ми беше се – тренер, учител, ментор, кум, пријател. И тоа не само на мене. Не сакам да зборувам за Дуда како за тренер и за тоа што остави зад себе, за титулите и трофеите, бидејќи за тоа е кажано многу. Сите кои работеле со него знаат дека тој им помогнал да станат и подобри играчи и подобри луше. Минатиот четврток наутро, Нена ме разбуди со вестите дека веќе го нема. Бев во шок, полн со емоции, но знаев дека морам да одам да работам со кошаркарите, и во глава го имав тоа што Дуда ме учеше – да не види никој што се случува. По тренингот, не можев да ја сопрам мојата Ања да плаче. Го собрав и синот Ѓорѓе да одиме до кај Нена. Мојот син има 21 година и никогаш не сум го видел потажен“, говореше Обрадовиќ.

Покрај него зборуваше и претседателот на Српскиот кошаркарски сојуз (КСС), Предраг Даниловиќ.

„Нашиот сојуз и кошаркарската историја не би била исти без Дуда. Кошарката не беше дел од неговиот живот, туку беше неговиот живот. Многу тешко ни падна на сите, и ќе го сакам засекогаш него и неговото семејство. Секогаш ќе остане мој селектор“, изјави Даниловиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ромео Бекам го имаше своето фудбалско деби

Објавено пред

Синот на Дејвид Бекам, Ромео го имаше своето професионално деби за клубот на неговиот татко, Интер Мајами во мечот на резерви во неделата навечер.

19-годишниот Бекам јуниор го доби својот прв професионален договор, потпишувајќи за Форт Лодердејл ЦФ, дел од Интер Мајами, каде што неговиот татко е ко-сопственик, и во неделата одигра 79 минути при 2:2 ремито со Тормента.

Ромео стартуваше на позицијата на десно крило, на истото место каде што неговиот татко брилјираше во кариерата во која играше за Манчестер јунајтед, Реал Мадрид, Милан и Пари Сен-Жермен, но имаше само 19 допири на топката.

Неговиот најдобар момент беше во 57. минута, кога со одлично додавање го пронајде Харви Невил, синот на тренерот на Интер Мајами, Фил Невил, но тој беше непрецизен.

Прикажи повеќе...

Спорт

Погба продолжил да ги провоцира навивачите на Вест хем

Објавено пред

Пол Погба бил вклучен во конфронтација со навивачите на Вест хем по вчерашната драматична 2:1 победа над Манчестер јунајтед, по што Мајкл Керик морал да го „одвлечка“ во тунелот по крајот на мечот.

Французинот не кажува ништо при заминувањето од „Лондон стадионот“, но провокативниот тон ги налути навивачите на „чеканите“, кои беа разочарани откако пропуштија шанса за реми по промашениот пенал по крајот на регуларните 90 минути.

Погба, заедно со другите играчи на Јунајтед прославуваа лудо по крајот на мечот, и домашните фанови, секако, не беа среќни.

@enrique_murio

Reply to @masongunwoodm8 here it is… check out LINK IN BIO… #TakingCareOfBiz #PerfectMarcJacobs #foryou #goodvibes #Pogba #westham #manu #prem

♬ original sound – enrique_murio

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Нови 154 заболени од Ковид-19, починале 12 луѓе

Во последните 24 часа се направени 1.967 тестирања, а регистрирани се 154 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 118, Куманово...

Македонија4 часа

Заев: Прашањето за морална одговорност и моја оставка стана банално

Премиерот Зоран Заев изјави дека прашањето за морална одговорност и за негова оставка станува банално. „СДСМ има квалитетни кадри коишто...

Македонија4 часа

Позитивни на коронавирус се 13 воспитувачи и 9 деца во градинките, Шахпаска вели дека состојбата е стабилна

Тринаесет воспитувачи и 9 деца се позитивни на коронавирус низ градинките, информираше денеска министерката за труд и социјална политика, Jагода...

Македонија6 часа

Стевчо Јакимовски ќе настапи самостојно во Карпош, во другите општини ГРОМ ќе коалицира со ВМРО-ДПМНЕ

Граѓанската oпција за Македонија-ГРОМ на овие локални избори одлучи да настапува самостојно во oпштина Карпош со претседателот на партијатија Стевчо...

Свет6 часа

(Видео) Најмалку осум починати и десет повредени во пукотниците на рускиот универзитет, напаѓачот бил студент

Околу осум лица загинаа додека повеќе од десет се повредени во драмата на рускиот универзитет каде што непознато лице отвори...

Свет7 часа

(Видео) Проработе вулкан во Шпанија, лавата проголта 20 куќи

Шпанските власти евакуираа околу 5.000 луѓе од неколку села на канарскиот остров Ла Палма поради ерупција на вулкан, соопштија локалните...

Македонија1 ден

Маричиќ: Над милион попишани граѓани, влегуваме во последната фаза

Откако Државниот завод за статистика извести дека денеска се попишани над милион граѓани, министерот за правда Бојан Маричиќ, преку социјалните...

Свет1 ден

Три европски земји ги укинуваат сите ковид-мерки, за таквиот чекор клучни се две нешта

Данска, Шведска и Холандија ги укинуваат практично сите мерки во борбата против пандемијата на коронавирус. Стапките на вакцинација се релативно...

Македонија1 ден

Изминатава недела Македонија е прва во Европа според бројот на починати од Ковид-19 на милион жители

Според бројот на смртни случаи минатата седмица, Гренада е повторно на прво место во светот со 212 смртни случаи на...

Македонија1 ден

Започна уривањето на старата конструкција на Универзална сала

Универзална сала започнува да го добива своето ново лице, сподели градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов на својот Фејсбук профил. Според...

Македонија1 ден

Со хебла оштетена таблата за електрична енергија во модуларната болница во Прилеп

Општа болница Прилеп до Министерството за внатрешни работи синоќа пријави случај на физичко оштетување на таблата за електрична енергија од...

Топ1 ден

Приведен сопственикот на угостителски објект во Гостивар кој примал гости без сертификат за вакцинација

Гости без сертификат за вакцинација биле затекнати во угостителски објект во Гостивар а по реакција на полицијата објектот бил затворен...

Свет1 ден

Париз за потегот на САД и Австралија – лицемерие, презир, лаги

Лицемерие, презир, лаги, се зборовите што ги користи францускиот министер за надворешни работи за да ја опише кризата во односите...

Свет1 ден

Светските лидери среде пандемија во Њујорк и покрај противењето на Американците

Светските лидери се собираат во Њујорк од вторник на дебата на Генералното собрание на Обединетите нации, која ќе се фокусира...

Европа1 ден

Италијанците следната година излегуваат на референдум за легализација на марихуаната

Референдум за легализација на марихуаната најверојатно ќе се одржи во Италија следната година. Поддржувачите за легализација на марихуаната ги собраа...

Свет1 ден

Русите на гласање на последниот ден од парламентарните избори

Недела е последен ден за гласање на Русите на тридневните парламентарни избори во земјата. Околу 110 милиони луѓе имаат право...

Македонија2 дена

41 починато лице, регистрирани 539 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, дека во последните 24 часа се направени 5.589 тестирање, а регистрирани се 539 нови случаи на...

Топ2 дена

Осумдневен притвор за пет лица од вчерашните протести во Тетово

Судијата на претходна постапка при Основниот суд Тетово им определил осумдневен притвор на петмината приведени по вчерашните протести во Тетово....

Свет2 дена

Експертите во САД против трета доза на вакцина за севкупната популација

Советодавниот одбор на Американската администрација за храна и лекови (ФДА) денеска го отфрли планот да понуди дополнителна, трета доза на...

Македонија2 дена

Османи формира работна група за укинување на визите со САД

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, на неговиот Фејсбук профил информира дека формирал работна група во рамки на Министерството за...

Досие