Контакт

Спорт

Голема експлозија на 10 километри од Ф1-патеката во Џеда!

Објавено пред

Додека Ф1-болидите го комплетираа првиот тренинг пред саудиското ГП на патеката во Џеда, на десетина километри од патеката на пристаништето на Црвеното Море се случил ракетен напад на складиште за нафта на „Арамко“, огромната нафтена компанија и еден од главните спонзори на Формула 1.

dobivaj vesti na viber

Ова доаѓа откако Хути, бунтовниците од Јемен, против кои Саудиска Арабија со помош на САД подолго време е во воен конфликт, неколкупати со ракети го нападнаа градот Џеда во последните неколку недели.

Ф1-возачите го комплетираа првиот тренинг и засега нема информации за можно одложување или откажување на трката.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Иличиќ по четири месеци пауза поради „менталната криза“ во тимот на Аталанта

Објавено пред

Аталанта го поставија Јосип Иличиќ во нивниот тим за последниот меч од сезоната против Емполи, четири месеци откако доби „пауза“ од тимот за да ги реши проблемите со менталното здравје.

dobivaj vesti na viber

34-годишниот словенечки репрезентативец веќе еднаш паузираше од фудбалот по пандемијата на КОВИД-19 во 2020, кога Бергамо беше посебн погодено, но се врати на терените и оваа сезона имаше 4 гола и 5 асистенции во 23 меча пред да му се врати депресијата во јануари 2022.

Тој последен пат играше неколку минути при 6:2 победата над Удинезе на 9 јануари, но постојано беше во тренинг-центарот на клубот, а неодамна повторно почна со тренинзи. Италијанските медиуми веруваат дека се работи за шанса за Иличиќ да се збогува со навивачите на Аталанта по пет сезони, бидејќи иако има договор до 2023, се очекува да замине на крајот на сезоната.

Иличиќ за депресијата: Јас почувствував ударот од КОВИД-19 на своја кожа

Иличиќ ги надмина личните проблеми, утре се враќа на тренинзи

Таткото на Иличиќ бил убиен од сосед за време на војната во БиХ

Прикажи повеќе...

Спорт

„Ултрасите“ на ПСЖ застанаа зад Идриса Геј

Објавено пред

„Колектив ултрас Париз“ (ЦУП), најпознатата навивачка група на Пари Сен-Жермен, застана во одбрана на својот фудбалер Идрис Геј, кој минатата сабота одби да настапи со дрес со бројки во бои на виножитото во знак на поддршка на Денот за борба против хомофобијата.

dobivaj vesti na viber

Оваа одлука на сенегалскиот фудбалер предизвика бура реакции во Франција откога Француската фудбалска федерација (ФФФ) реши да го даде на дисциплинска постапка барајќи објаснување за неговиот потег.

Меѓутоа, тој доби и поддршка од навивачите на клубот, кои сметаат дека Геј има право на сопствено мислење.

„Секоја личност има слобода да промовира каузи според сопственото убедување на начин на кој сметаат. Идриса Геј секогаш покажал однесување вредно за почит и секогаш бил без предрасуди“, се вели во објавата на навивачката група.

Французите отворија истрага зошто Идриса Геј одбил да носи бои на виножитото

Прикажи повеќе...

Спорт

Македонија Ѓорче Петров е освојувач на Купот на Македонија, Стевковски херој на „лавовите“

Објавено пред

Македонија Ѓорче Петров по вторпат ја освои титулата од Купот на Македонија, откако во финалето по изведувањето на пенали беше поуспешен од Силекс со 4:3, откако мечот заврши без голови во регуларниот дел.

dobivaj vesti na viber

До вториот трофеј по тој во 2006 година, „лавовите“ стигнаа благодарение на голманот Христијан Стевковски, кој не само што во второто полувреме имаше неколку клучни одбрани за да го сопре Силекс, туку и во пенал-рулетот одбрани два удари.

Македонија имаше поофанзивен старт на мечот, но во второто полувреме, најдобри шанси имаше токму пред нивниот гол, по што во продолженијата немаше големи шанси на вете страни. Стевковски во првиот пенал го „прочита“ Бурхан Алији, за во третата серија да го одбрани и обидот на Благоја Спирковски. На другата страна Попзлатанов не успеа со „паненка“ да го измами Божиновски, за во Сефер Емини да го постигне победничкиот гол за 4:3.

Титулата за тимот на Муарем Бајрами значи и пласман во Европа, додека Силекс не успеа да стигне до својата четврта Куп-титула и ќе се задоволи со враќање во Првата лига следната сезона.

Фото: Игор Паневски/Топспорт.мк

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 час

Русија: Целосно го зазедовме „Азовстал“, се предадоа и последните украински милитанти

Русија објави дека целосно ја зазела територијата на фабриката за челик „Азовстал“, во која беа позиционирани последните украински бранители на...

Македонија3 часа

Архиепископот Стефан и српскиот патријарх ќе служат литургија и во Скопје на Денот на сесловенските просветители

Со радост му соопштуваме на верниот народ дека од 23 до 24 мај 2022 година во посета на Македонската православна...

Економија3 часа

Владата го утврди ребалансот на буџетот: „Кратење на непродуктивните трошоци за заштита на стандардот на граѓаните“

Владата на денешната 47. седница го усвои предлогот за изменување и дополнување на буџетот за 2022 година. „Предлогот за ребаланс...

Македонија4 часа

(Видео) Петков бара да се свика Советот за национална безбедност поради преговорите со Македонија

Бугарскиот премиер Кирил Петков во видеообраќање го повика претседателот на државата Румен Радев да го свика Консултативниот совет за национална...

Европа5 часа

(Видео) Зеленски објави снимка од проектил кој погоди зграда, загинале 11 лица

11 лица загинале по гранатирањето на местото Лозова во украинскиот регион Харков, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски. На снимката се...

Македонија9 часа

Пресуда за уривањето на „Космос“: Груевски доби девет години затвор, Јанакиески три, а Трајковски четири

Судиите Огнен Ставрев и Осман Шабани донесоа осудителни пресуди за сите обвинети за случајот познат како „ТНТ“, за уривањето на...

Европа10 часа

(Видео) Командант на Азов: Добивме наредба да престанеме да го браниме Мариупол

Командантот на украинскиот полк од Азов, Денис Прокопенко, се обрати до јавноста и рече дека во Азов добиле наредба да...

Европа10 часа

Шојгу: Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на проширувањето на НАТО

Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на зајакнувањето на НАТО и очекуваното проширување...

Македонија10 часа

(Видео) Вработените во градинките ќе добијат цели плати за периодот на штрајкот

Министерството за труд и социјална политика и СОНК ги потпишаа измените и дополнувањата на Колективниот договор со којшто се регулира...

Македонија12 часа

Комисијата за односи со верските заедници: Ги подржуваме мудрите чекори во црковната дипломатија

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи со особена внимателност ги следи актуелните случувања околу меѓународната активност на...

Македонија12 часа

Вархеји ја повика Софија во јуни да даде согласност за старт на преговорите со Скопје

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Оливер Вархеји очекува Софија во рок од три недели да се согласи за почеток...

Македонија12 часа

Петровска од Софија: Новата безбедносна реалност во Европа повикува на сплотеност

Новата безбедносна реалност на европскиот континент повикува на сплотеност и соработка, а нашата безбедност лежи во колективната безбедност на нашите...

Европа13 часа

Дипломат на ЕУ: Русија не може да биде запрена, а нема договор за ембаргото на руската нафта и гас

Неуспехот на земјите членки на Европската Унија да се договорат за ембарго на руската нафта покажува дека блокот ги достигнува...

Европа14 часа

(Видео) „Њујорк тајмс“: Имаме докази дека Русите убивале затвореници во Буча

„Њујорк тајмс“ објави нови видеа за кои тврдат дека докажуваат дека руските сили убиле најмалку осум украински затвореници на 4...

Европа14 часа

Шолц: Интеграцијата на Северна Македонија, БиХ, Црна Гора, Србија, Албанија и Косово е во наш интерес

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека ќе отпатува на Западен Балкан пред состанокот на Европскиот совет следниот месец, носејќи ја...

Регион14 часа

Шарл Мишел денеска доаѓа во Босна и Херцеговина

Мишел доаѓа во Сараево во рамките на посетата на регионот, вчера беше во Србија каде што се сретна со претседателот...

Свет14 часа

Пукање во Чикаго: Едно лице загина, неколку се ранети

Едно лице загина, а четворица се повредени во престрелка во Чикаго, соопштија денеска локалните власти. Портпаролот на полицијата изјави дека...

Европа15 часа

(Видео) Зеленски: Последната фаза од војната ќе биде најкрвавата

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера зборувајќи пред украинските студенти рече дека сè уште не може да ги повика Украинците да...

Европа15 часа

Медведев: Санкциите против Русија се безвредни кога се во прашање енергијата и храната

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, оцени дека Русија ги има сите можности да спречи кризи со...

Свет15 часа

Блинкен: Русија ја користи храната како оружје во Украина

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја обвини Русија дека користи храна како оружје во Украина. „Не станува збор само за...