Контакт

Спорт

Голманот на Звезда ја носи Канада кон Мундијалот во Катар

Објавено пред

Милан Борјан – капитенот и голман на белградска Црвена Звезда бранеше одлично на мечот Канада – Костарика (1-0) во седмото квалификациско коло за пласман на Мундијалот во Катар идната година на просторот на Северна и Централна Америка.

Борјан уште еднаш ја сочува својата мрежа, а Канада стигна до третиот триум во кој по 7 кола има и 4 реми дуели.
По заслуга на Борјан, Канаѓаните досега во квалификациите имаат примено само 4 гола, а единствениот погодок во противничката мрежа беше дело на Џонатан Дејвид во 57 минута.

Во групата Канада има 13 бода, а лидери се САД и Мексико со по 14 бода.

Овие три селекции ќе одат директно во Катар доколку ги задржат позициите. Канада последен пат на СП била во далечната 1986 година.

Во останатите ноќешни дуели САД го добија со 2-0 дербито против Мексико, Хондурас загуби со 2-3 на свој терен од Панама, а Салвадор и Јамајка ремизираа 1-1.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Еклстоун: Мерцедес се силеџии кон Ферстапен, тој е дете во споредба со Хамилтон

Објавено пред

Поранешниот шеф на Формула 1, Берни Еклстоун смета дека Макс Ферстапен потфрли во борбата за титулата, бидејќи е „само дете“ во споредба со искуството на Луис Хамилтон, а во исто време Мерцедес играат „силеџиска“ психолошка војна со него.

„Макс има повеќе од обична трка пред него, бидејќи Мерцедес постојано му се на грб. Тие се однесуваат како силеџии и не се фер, туку играат психолошка игра со него. Мерцедес се обидуваат постојано да му направат проблем, а стјуардите постојано гледаат како Тото Волф ги контролира. Од друга страна, Макс е уште дете во споредба со Луис, а искуството е многу важно. Макс има неколку сезони, но го нема искуството на Луис, а исто така живееше во ера во која доминираше со Мерцедес. Макс првпат во животот има болид со кој може да е шампион“, вели Еклстоун во интервју за „АФП“.

Тој смета дека сезоната 2021 е добра за Формула 1 и покрај критиките дека острата борба на патеката може да одврати некого од спортот.

„Годината беше неверојатна, бидејќи последните години луѓето однапред знаеја кој ќе победи. Малку е поразлично оваа година. Кој ќе стане шампион? Возачот со најмногу среќа. ЗаХамилтон нема да има врска ако не ја освои титулата. Тој сигурно ќе биде во топ 5 во историјата во овој спорт. Тој е екстремно талентиран и многу лукав возач. Ако стане бизнисмен ќе биде опасен“, оценува Еклстоун.

Прикажи повеќе...

Спорт

Екс-ѕвездата на Сити: За една вечер потрошив 150.000 фунти за пијачки!

Објавено пред

Поранешниот фудбалер на англиската репрезентација, ѕвездата на Манчестер Сити – Мика Ричардс открива детали од приватниот живот. Тој открива како во младоста многу заработувал, ама многу и трошел.

Ричардс се проби во првиот тим на Манчестер Сити во 2005 година. Открива дека кога имал 18/19 години платата му била 5.000 фунти неделно, но експресно истата пораснала на 50.000 фунти за една недела. Годишно заработувал по околу 2.5 милиони фунти.

Сите пари не ги потрошил, но не штедел многу при ноќните излегувања.

„Имам доста недвижнини, не ги потрошив сите пари, но беше поинаку. При излегување сите ги честев. Тогаш сакаш да си главен. Искрено, отидов еднаш во Лос Анџелес. Потрошив 150.000 фунти таа ноќ, за пијачки и за забава“ признава Ричардс.

Освен во Сити, тој играше и за Фиорентина и во Астон Вила, а од 2006 до 2012 година беше дел од „Гордиот Албион“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Модриќ: Се чувствувам како да имам помалку од 30 години

Објавено пред

Хрватскиот фудбалски репрезентативец, Лука Модриќ го забележа 100-тиот настап во Лигата на шампионите и притоа беше МВП на синоќешниот меч на Реал Мадрид против Интер (победа од 2-0 на `Бернабеу`) при што Хрватот првпат ја носеше капитенската лента.

Модриќ тврди дека и со 36 години се чувствува одлично и многу помладо од што е случај.

„Се чувствувам многу добро. Не треба да се гледа колку кој има години туку кој што прави на теренот. Годините се помалку се забележуваат затоа што кариерите се продолжуваат. Се чувствувам доста добро, како да имам помалку од 30 години“ вели Лука Модриќ.

Капитенот на „коцкастите“ е член на Реал Мадрид уште од 2012 година. Во Мадрид дојде од Тотенхем и за „Кралевите“ одигра 408 натпревари и постигна 28 гола.

Актуелниот договор на Модриќ со Реал е до јуни 2022 година, но медиумите веќе објавуваат дека најверојатно ќе добие нова понуда од Управата на клубот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Бектеши: Цената на струјата нема да поскапи повеќе од 10%

Поскапувањето на струјата нема да биде повеќе од 10%, изјави денеска министерот за економија, Крешник Бектеши. „Согласно сите проекции, зголемување...

Македонија4 часа

419 новозаразени и 14 починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.285 тестирања,...

Свет6 часа

Три дози од вакцината на „Фајзер“ штитат од омикрон – официјална изјава од појавата на новиот сој

Фармацевтските компании „Фајзер“ и „Бионтек“ денеска објавија дека нивните три дози од вакцината против коронавирус за време на лабораториски тест...

Европа9 часа

Олаф Шолц официјално избран за канцелар на Германија

Германскиот парламент го избра Олаф Шолц за наследник на Ангела Меркел како канцелар на Германија. Лидерот на Социјалдемократската партија (СПД),...

Свет9 часа

Швајцарија одобри капсула за евтаназија: Смртта настапува за помалку од една минута

Еутаназијата е поддржана легално во Швајцарија, а оние што ја сакаат ќе имаат на располагање нов метод. Капсулите Сарко го...

Европа9 часа

Рации во Германија поради трговија со работници од Балканот – има уапсени и запленет имот

Германските полицајци и цариници денеска спроведоа десетици рации ширум земјата со цел да ја потиснат наводната трговија со привремени работници...

Свет9 часа

(Видео) Јапонски милијардер стана првиот руски турист во вселената

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава денеска полета до Меѓународната вселенска станица (ISS) во својот прв вселенски лет. Руското вселенско летало Сојуз,...

Свет10 часа

Објавена фотогафија од омикрон со помош на електронски микроскоп

Универзитетот во Хонг Конг објави фотографија од новиот сој на коронавирусот, омикрон, добиена со помош на електронски микроскоп. Омикрон првпат...

Свет10 часа

(Видео) Во Индија се урна хеликоптер во кој бил шефот за безбедност и неговата сопруга

Индиски воен хеликоптер утрово се урна во Тамил Хад. Според светските медиуми, во авионот бил и шефот на индискиот безбедносен...

Свет10 часа

Во разговорот на Путин и Бајден покрај сериозни теми имало и шеги

Разговорот помеѓу претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Џо Бајден бил деловен, но се слушале и шеги и...

Европа1 ден

Белорусија воведува ембарго за производи од непријателски земји, меѓу нив и Македонија

Официјален Минск од следната година ќе воведе ембарго на стоки од земји кои водат непријателска политика кон Белорусија, соопшти прес-службата...

Европа1 ден

Банкнотите на еврото преку нов дизајн ќе промовираат различност и инклузивност

Европската централна банка (ЕЦБ) во понеделникот објави дека планира да ги редизајнира банкнотите на еврото во следните три години за...

Македонија1 ден

Вкупно 16 починати и 375 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.744 тестирања, а регистрирани се 375 нови случаи на...

Европа1 ден

Објавени нови сателитски снимки од руска војска на украинската граница

Американските медиуми продолжуваат да презентираат докази за руска акумулација на сили по должина на границата со Украина и подготовки за...

Економија1 ден

За еден месец, гасот поскапел повеќе од 5 отсто, а лебот 3,8 проценти

Кај гасот за домаќинствата, лебот и житото и кај туристичките аранжмани во ноември бил забележан најголем пораст на трошоците во споредба...

Македонија1 ден

Лажен оџа и неговите соработници осомничени за полов напад врз 9-годишно девојче и за измами во Гостивар

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, кое лажно се претставувало како оџа и...

Македонија1 ден

Тетово привремено го укина јавниот превоз, од Општината велат дека претпријатието е во хаос

Јавниот автобуски превоз во Тетово е привремено стопиран по четири месеци. Општина Тетово како причини за прекинот го наведе работењето...

Македонија1 ден

Ангел Димитров: Република Северна Македонија не е подготвена да почне преговори за членство во ЕУ

Тешко е дека постои земја што повеќе од Бугарија би посакувала пристапување на Република Северна Македонија во Европската Унија. Но,...

Европа1 ден

Компанијата „Фајзер“ обвинета за ширење лаги за вакцината на „Астра зенека“, дури и дека предизвикува рак

Фармацевтскиот гигант „Фајзер“ е обвинет дека подмитувал експерти за да ја дискредитираат вакцината против Ковид-19 на „Астра зенека“, пренесуваат светските...

Македонија1 ден

Заев ги информираше коалиционите партнери за постигнатиот договор со Алтернатива

Претседателот на Владата, Зоран Заев имаше средба со лидери на партии од владината коалиција на која ги запозна со постигнатиот...

Досие