Контакт

Спорт

Голот за победа Мин Сон му го посвети на екс-соиграчот Кристијан Ериксен

Објавено пред

Репрезентативен фудбал освен на ЕУРО 2020, овие денови се игра и во Азија каде се во тек квалификациите за СП во Катар 2022 година.

Јужна Кореја со 2-1 славеше против Либан, а голот за победа го постигна ѕвездата на Тотенхем, Хеунг-мин Сон од пенал во 66 минута.

Крилниот напаѓач по реализацијата истрча до најблиската камера и со прстите го покажа бројот 23 со повик: „Кристијан Ериксен, те сакам“.

Данскиот фудбалер синоќа колабираше, изгуби свест во 43 минута од мечот против Финска во Копенхаген. Ериксен 7 години беше дел од Спарси пред да направи трансфер во Интер.

Најновите информации се дека неговата состојба е стабилна.

Слична посвета Ериксен доби и синоќа од Русија, каде Ромелу Лукаку, неговиот колега од Интер погоди во мрежата на „Зборнаја“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Волеј мајсторија од 40-тина метри, Перуанецот ја „скина“ мрежата на Остин

Објавено пред

Во Европа големите фудбалски натпреварување се уште не се започнати, но затоа МЛС лигата е во полн ек.

Сиетл Саундерс е лидер на Западната конференција, па како домаќин славеше против Остин. Единствениот гол беше постигнат во 67 минута, беше дело на перуанскиот фудбалски интернационалец Раул Руидијаз.

Прекрасен волеј удар од 40-тина метри над голманот на гостите ја „скина“ мрежата за големо славје на трибините.

Прикажи повеќе...

Спорт

Малер – даде гол, па ги скина лигаментите на коленото додека славеше!

Објавено пред

Неверојатен пех за фудбалерот на Легија Варшава – Бартош Капустка.

Полскиот тим со 2-1 славеше против естонска Флора Талин во квалификациите за ЛШ, но мечот ќе остане запаметен по неверојатната повреда на едед од главните актери на мечот, стрелецот на водечкиот гол за домашниот тим.

Тој уште во 3. минута ја погоди мрежата на гостите, а голот го прослави откако силно со двете нозе скокна на тревата. Тука заработи повреда на коленото.

Набрзо потоа го напушти теренот, а црните прогнози покажаа дека има скинати вкрстени лигаменти на коленото.
Го очекува операција и долг период на опоравување.

Погледнете го малерозниот потег:

Прикажи повеќе...

Спорт

„Јунајтед груп“: Вучиќ не ја говори вистината, понудивме 35 милиони евра за Премиер лигата

Објавено пред

Александар Вучиќ, кој вчера се разоткри како главен стратег на компанијата Телеком Србија и како некој кој учествувал во преговорите за купување на правата за Премиер Лигата на страната на Телеком Србија. Овојпат нема да му се обраќаме како на Претседател на Србија, туку како на конкурент на пазар, велат од Јунајтед груп.

Во продолжение интегрално го пренесуваме соопштението:

Го повикуваме Александар Вучиќ да ги покаже документите и да ги докаже своите тврдења дека Јунајтед Груп понуди повеќе пари во првиот круг, но Телеком победи во вториот круг. Граѓаните на Србија на тој начин ќе се уверат дека или Вучиќ не ја кажува вистината дека учествувал во преговорите и не ги знае точните цифри или навистина учествувал и ги знае сите детали, но сепак не ја кажува вистината. Во двата случаи, Александар Вучиќ ги излажа и измами сите граѓани на Србија.

Што е тоа што е вистина и што ниедна лага на лицето Александар Вучиќ не може да ја негира? Точно е дека Јунајтед Груп има најуспешни резултати од кога постои и тоа во првите шест месеци од 2021 година. Точно е дека ЕБИТДА на компанијата е двапати поголема од Телеком Србија (консолидирана). Точно е дека во последните три години остваривме деловен раст од 300 проценти. Точно е дека имаме 14.365 вработени луѓе, во осум земји на кои никогаш не им доцнела платата. Точно е и дека секогаш мислиме и на другите и сме помагале кога е најтешко донирајќи милиони евра во регионот, а посебно во Србија, но тие информации по наредба на власта се цензурирани.

Она што е исто така вистина е дека дури и како успешна компанија – Јунајтед Груп, како лидер во телекомуникациите и медиумите во Југоисточна Европа не може да понуди повеќе од 35 милиони евра по сезона, за преносни права на Премиер Лигата за пазарот на поранешна Југославија. И таа бројка беше преголема и нереална и условена од нелегалната конкуренција на државниот и приватниот капитал, што е апсолутно невозможно и забрането во земјите на Европската Унија. Србија исто така го потпиша, но не го применува истиот закон. За жал, како што се очекуваше, имаме во предвид дека Телеком и нивниот менаџер Вучиќ секојдневно кршат бројни закони на Србија.

Јунајтед Груп ќе се жали до сите релевантни институции во Србија и Европската Унија. Уште една година имаме право да пренесуваме натпревари од Премиер лигата на каналот

Спорт клуб. Премиер лигата има свои внатрешни правила за правично однесување, особено во областа на финансирањето. Убедени сме дека се уште ништо не е конечно со правата за англиската Премиер лига.

Го покануваме нашиот “конкурент” Вучиќ да ги докаже своите тврдења јавно и документирано, а познато е дека тој сака да прикажува разни документи и фотографии на телевизија. Ако е охрабрен да ги покаже документите, нека им објасни на граѓаните на Србија и дали е вистина дека Телеком Србија плати неколку пати повеќе за спортски преноси во споредба со претходните цени:

● За ТВ-преносите на италијанската фудбалска лига, чија цена порано беше 5 милиони евра годишно, Телеком плаќа 23 милиони евра годишно според новиот договор;

● Шпанската фудбалска лига, која чинеше 8,5 милиони евра по сезона, според новиот договор Телеком плаќа 14 милиони евра;

● Француската фудбалска лига, чиишто ТВ права изнесуваа 800.000 евра годишно, Телеком сега плаќа 6 милиони евра по сезона;

● Преноси од натпреварите во Лигата на шампионите, чија цена порано беше 18 милиони евра годишно, според новиот договор Телеком плаќа 45 милиони годишно;

● Тие плаќаат 8 милиони евра за Фудбалската лига на Србија, што е исто така двојно поголема сума на пари отколку порано и така во многу спортови и различни лиги Телеком се одлучи за стратегија за плаќање на многу повисоки цени, сè до Премиер лигата за што тие понудија 10 пати поголема сума претходно платена од Јунајтед Груп.

Можеби менаџерот на Телеком Србија, Александар Вучиќ, знае како 3.500.000 гледачи на Арена Спорт во регионот ќе успеат да платат за сето тоа, бидејќи цената што ја наплатува операторот е под 2 евра по корисник за спортски канали. Дали менаџерот Вучиќ свесно прифати дека Телеком однапред прави минус од 150 милиони евра годишно само за спортски права? Дали граѓаните на Србија ќе ја плаќаат таа разлика? Конкурентот Вучиќ би можел да го праша претседателот на Србија. Можеби тој знае.

(ПР текст)

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 минути

Регистрирани нови 36 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.569 тестирања, а регистрирани се 36 нови случаи на...

Македонија2 часа

(Видео) Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов, Ремзи Несими и Живко Мукаетов одликувани со Орден за заслуги

Претседателот Стево Пендаровски ги одликува Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов, Ремзи Несими, постхумно, и Живко Мукаетов со Орден за заслуги за...

Македонија3 часа

Димитров од Словенија: Или ќе го вратиме кредибилитетот на ЕУ на Балканот или ќе го изгубиме

Или ќе го вратиме кредибилитетот на ЕУ на Балканот или ќе го изгубиме. И мислам дека ние навистина се потпираме...

Македонија4 часа

Судот ги ослободи Мијалков и поранешните „алфи“, нема доволно докази дека го малтретирале Бошкоски

Кривичниот суд ги ослободи од обвинение поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, и шестемина припадници на поранешната полициска единица „Алфа“...

Свет4 часа

ЕУ досега донира само три проценти од ветените вакцини, повеќето се од „Астра зенека“

Членките на Европската Унија досега донираа само мал дел од вишокот вакцини против Ковид-19 на сиромашните земји, претежно од „Астра...

Европа6 часа

Француски професор: Враќањето во нормала можеби ќе биде дури во 2023 година

Враќањето во нормалa поради пандемијата на коронавирусот може да се очекува во 2022 година, но дури и во 2023, изјави...

Спорт6 часа

Денеска официјално започнуваат 32. Олимписки игри во Токио – Македонија со 8 претставници

Во Токио денеска во 13 часот по средноевропско време ќе бидат отворени 32. Олимписки игри кои е планирано да траат...

Топ6 часа

Запленета марихуана вредна речиси 150.000 евра, уапсени двајца поранешни вработени во МВР

Полицијата заплени марихуана вредна речиси 150.000 евра. Дрогата од Албанија преку Македонија требало да стигне во Грција, а организатор на...

Македонија7 часа

Пендаровски ќе ги одликува Стефановски, Хаџиманов, Несими и Мукаетов со Орден за заслуги

Претседателот Стево Пендаровски ќе ги одликува Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов и Ремзи Несими, постхумно, и Живко Мукаетов со Орден за...

Македонија17 часа

Бојан Јовановски спроведен во „Идризово“ за да ја издржува казната од девет години затвор

Осудениот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски, попладнево од домашен притвор бил спроведен во затворот „Идризово“ на издржување на затворската казна...

Топ18 часа

Стрелиште во Гази Баба нелегално продавало муниција, кај негови клиенти пронајдени 300 куршуми

Секторот за оружје при МВР извршил контрола во цивилно стрелиште во Гази Баба, за кое е утврдено дека вршело неовластена...

Македонија21 час

Заев: СДСМ и ДУИ заедно ќе настапат на локалните избори

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, попладнево преку социјалните мрежи потврди дека со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, се договориле СДСМ...

Македонија1 ден

Антикорупциската бара градоначалникот Мерко да одговара кривично за финансиски малверзации

Градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко, треба кривично да одговара за финансиски злоупотреби во Општината, оцени Државната комисија за спречување на...

Топ1 ден

Загина 21-годишно момче, со камион паднало во Вардар

Момче на 21-годишна возраст загина кога товарното возило што го управувал паднало во Вардар. Возилото е сопственост на фирма од Куманово. Момчето...

Топ1 ден

Ресенец испраќал пораки дека има бомби на повеќе локации во Охрид

Четириесет и шестгодишен ресенец е осомничен дека испраќал пораки во кои лажел дека на неколку локации во Охрид има поставено...

Македонија1 ден

Заев: Пописот нема да влијае врз правата на граѓаните од етничките малцинства

Во интервјуто за емисијата „Конфликт зоун“ премиерот Зоран Заев зборуваше за исходот од претстојниот попис за кој изрази уверување дека...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Сѐ уште ги истражуваме сите легални начини како Груевски да биде вратен во земјата

Северна Македонија и понатаму ги истражува сите легални начини како поранешниот премиер Груевски да биде вратен назад со цел да...

Регион1 ден

(Видео) Протести против вакцинацијата во Грција, полицијата употреби солзавец и водни топови

Грчката полиција употреби солзавец и водни топови во Атина за да ја растера толпата што протестира против вакцинацијата против коронавирусот....

Македонија2 дена

Мицкоски: Резолуцијата да биде прифатена од сите партии без изговори и условувања

Резолуцијата да биде прифатена од сите политички партии, без условувања, барање изговори, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на...

Топ2 дена

(Видео) Момче натепа девојка во Куманово

Mлад дечко со шутирање натепа девојка во Куманово, а снимките попладнево беа објавени на социјалните мрежи. Подоцна дечкото беше нападнат...

Досие