Контакт

Спорт

Градимир Чаневски потпиша за израелскиот Макаби Ришон Лезион

Објавено пред

Македонскиот ракометен голман Градимир Чаневски замина во Израел и во иднина ќе го брани голот на Макаби Ришон Лезион. Тој одлучи да го прифати интернационалниот предизвик и потпиша двегодишен договор со новиот клуб. Станува збор за еден од двата најдобри тима во израелскиот шампионат.

dobivaj vesti na viber

Чаневски минатата сезона го носеше дресот на Бутел Скопје, а таму дојде од тимот на Еурофарм Пелистер.

Макаби Ришон Лезион има 16 шампионски титули на Израел, како и десет трофеи во Купот на оваа земја.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Колорадо е освојувач на Стенли куп

Објавено пред

Колорадо е новиот шампион во најсилната хокеарска лига во светот, НХЛ лигата во САД. Во големото финале Колорадо со 4:2 во победи славеше над Тампа Беј и го освои престижниот Стенли куп.

dobivaj vesti na viber

Во шестиот меч, кој се одигра во Тампа, домаќините водеа со 1:0 по првата третина, но во вторите 20 минути, гостите од Колорадо постигнаа два гола за пресврт и предност од 2:1.

Во последната третина, Колорадо одлично се одбрани и ја сочува предноста од 2:1 до крајот.

Колорадо аваланш бил НХЛ шампион само уште во 1996 и во 2001 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шерика Џексон истрча трето најдобро време во историјата на 200 метри

Објавено пред

Спринтерката од Јамајка, Шерика Џексон, го постигна третиот најдобар резултат на сите времиња на првенството во атлетика на Јамајка во Кингстон. Таа истрча време од 21,55 секунди во трката на 200 метри. Џексон победи и на 100 метри во петокот и не го криеше изненадувањето кога го виде своето време на семафорот, потврдено со отсуство на ветер.

dobivaj vesti na viber

„Искрено, шокирана сум, не очекував да одам толку брза. Знаев дека го имам во нозете, но да трчам толку брзо… Можам да кажам дека сум многу благодарна“, изјави Џексон.

Побрзи од неа во историјата на трката на 200 метри се само покојната Флоренс Грифит-Џојнер, чиј светски рекорд од 21,34 стои од 1988 година, и Елејн Томпсон-Хера, која истрча 21,53 секунди на Олимписките игри во Токио минатата година.

28-годишната спринтерка од Јамајка го подобри својот личен најдобар резултат од 26,10 секунди, како и најдобриот резултат сезонава на 200 метри од 21,77 секунди, што неколку часа претходно го постигна Американката Аби Стајнер во Јуџин (Орегон) на националното првенство на САД.

Прикажи повеќе...

Спорт

Крај на една ера: Од Манчестер Сити замина и последниот што имаше титула пред Пеп Гвардиола

Објавено пред

Капитенот на Манчестер Сити, Фернандињо, го напушта „Етихад“. Тој се враќа во татковината, каде потпиша со Атлетико Параненсе. Доби двегодишен договор од бразилскиот клуб и реши да замине од Сити во кој пристигна во 2013 година.

dobivaj vesti na viber

Интересно, во тимот веќе нема играчи кои ја освоија титулата со Манчестер Сити без Пеп Гвардиола. Поточно, Фернандињо е последниот кој го крена англискиот шампионски пехар во 2014 година и досега остана во тимот.

Во тој тим, предводен од Мануел Пелегрини, играа уште некои големи имиња – Харт, Компани, Забалета, Лескот, Милнер, Насри, Негредо, Џеко, Коларов, Хесус Навас, Агуеро, Давид Силва, Клиши, Бери, Јаја Туре …

Фернандињо сега се враќа во Атлетико Параненсе, каде играше од 2002 до 2005 година, кога како 20-годишен фудбалер се пресели во Шахтјор Доњецк.

Фернандињо за Манчестер Сити одигра дури 383 натпревари, постигна 26 гола и забележа 33 асистенции. Има дури пет титули во Премиерлигата, шест трофеи во Лига купот, еден во ФА Купот и му недостига само Лигата на шампионите.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија6 минути

Намалување на цената на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Македонија9 минути

Организацијата Жени, мајки, родољупки на Македонија со протестно писмо до Османи – да се укине Преспанскиот и бугарскиот договор

Организацијата Жени, мајки, родољупки на Македонија „Ангелина Маркус“ упати протесно писмо до министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во кое...

Топ51 минута

Две лица загинаа во Струмичко, со трактор излетале од патот

Две лица загинаа кога со трактор излетале од локалниот пат од с. Трибичино кон с. Едрениково, Струмичко, на местото наречено...

Македонија1 час

Скопјанец со столче ја тепал сопствената мајка

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 31-годишен скопјанец осомничен за кривично дело тешка телесна повреда од член 131 став...

Регион3 часа

Петков ја поднесе оставката

Бугарскиот премиер Кирил Петков ја поднесе оставката до Владата, јави репортерот на „Бгнес“. Оставката е поднесена по курир, велат за...

Топ4 часа

Жена загина во тешка сообраќајна несреќа на скопската обиколница, повредени се и три лица

Скопјанка загина во тешка сообраќајна несреќа, која вчеравечер се случи на скопската обиколница. Таа била сопатничка на мотоцикл, кој се...

Свет4 часа

(Видео) Падна трибина за време на борба со бикови во Колумбија – има загинати, меѓу кои и дете

Најмалку четири лица загинаа, а повеќе од 300 се повредени кога во неделата се урна дел од трибината на арената...

Свет5 часа

Наркобанда опремена со тешко оружје ја нападна полицијата во Мексико

Шест полицајци загинаа, а четворица се ранети во пограничната држава Њу Леон на северот на Мексико кога биле нападнати од...

Свет5 часа

Од хемиската фабрика „Азот“ евакуирани 250 луѓе, меѓу кои и многу деца

Припадниците на милицијата на самопрогласената Луганска Народна Република (ЛНР) евакуирале уште речиси 250 цивили од комплексот на хемиската фабрика „Азот“...

Регион16 часа

Спречен собир на Парадата на гордоста во Истанбул, приведени десетици луѓе

Турската полиција спречи стотици луѓе да се соберат на годишната Парада на гордоста во Истанбул и уапси десетици откако локалните...

Свет18 часа

Путин ќе посети поранешни советски држави на состанок со своите колеги

Рускиот претседател Владимир Путин оваа недела ќе посети две поранешни советски држави во Централна Азија, објави руската државна телевизија. Ова...

Свет20 часа

(Видео) Лидерите на Г7 се шегуваа на сметка на Путин

Лидерите на самитот на Г7 на најиндустриските земји во Германија се пошегуваа со изгледот на рускиот претседател Владимир Путин. Тие...

Свет20 часа

Џонсон сака Велика Британија повторно да се вклучи во Европа

Британскиот премиер Борис Џонсон е заинтересиран за францускиот проект на Европската политичка заедница, кој ќе и овозможи на Велика Британија...

Свет21 час

Г7 со иста цел – да се зголеми притисокот врз Русија

Земјите од Г7 делат исти цели – исклучување на кислородот од руската воена машина, истовремено додека се грижат за своите...

Македонија23 часа

„Брисел ја поддржа бугарската позиција“ – Петков образложи што ќе се случува ако Македонија го прифати францускиот предлог

Бугарскиот премиер Кирил Петков рече дека Скопје веќе има избор за сопствената иднина, а Бугарија успеала да ги заштити своите...

Топ24 часа

(Видео) Фатени дилери кои сакале да внесат кокаин, хашиш и марихуана преку граница

Доцна синоќа на  граничниот премин „Табановце“ полицијата и мобилен тим од Царинската управа, фатиле тројца дилери од кои две се жени...

Свет1 ден

Самит Г7: Во фокус војната во Украина и цената на нафтата

Во Германија денеска почнува самитот на Г7, а главна тема е војната во Украина и цената на нафтата. Авионот на...

Свет1 ден

(Видео) Би-Би-Си во база на странските борци во Украина, ги има околу 20.000 од повеќе од 50 земји

Повеќе од 20.000 странски борци од повеќе од 50 земји се приклучиле кон украинската армија од почетокот на конфликтот во...

Свет1 ден

Вирусот добива ново име – „Да бев мајмун, би протестирал, тоа навистина не е мајмунска болест“

Мајмунските сипаници наскоро би можеле да добијат ново име бидејќи постоечкото поттикнува дискриминација и стигматизира. Светската здравствена организација минатата недела...

Европа1 ден

Зеленски: Ќе ги вратиме сите наши градови

Украина ќе ги врати сите градови што ги зазедоа Русите, вклучително и Северодонец, изјави украинскиот претседател, Володимир Зеленски. Како што...