Контакт

Спорт

Градоначалникот на Бергамо му одговори на Ањели: Аталанта со пот и имагинација заслужија место во ЛШ

Објавено пред

Градоначалникот на Бергамо, Џорџо Гори, му одговори на претседателот на Јувентус, Андреа Ањели, за неговото тврдење дека Аталанта не заслужува да биде во „елитата“, во уште еден обид да се промовира неговата идеја за Европска суперлига.

„Имам голема почит за тоа што го прави Аталанта, но без интернационална историја и со една добра сезона тие имаат директен пристап до елитното европско натпреварување. Дали тоа е праведно?“, се праша Ањели.

Од Аталанта засега нема одговор, но градоначалникот Гори застана во одбрана на клубот.

„Го почитувам Андреа Ањели, но не се согласувам со тоа. За разлика од елитата на богатите и славни, повеќе ги сакам резултатите остварени на теренот и тие кои ’само’ го претставуваат провинцискиот град, заслужиле место во Европа со пот и имагинација. Тоа е СПОРТ“, вели Гори.

Аталанта заврши трета во Серија А минатата сезона и играше во финалето на Копа Италија. Во првата сезона во ЛШ, „Ла деа“ ја помина групата и го доби првиот меч од осминафиналето со 4:1 против Валенсија.

Ањели ја турка идејата за европска Суперлига: Аталанта не е за во ЛШ!©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Куман од Норич купува десен бек за 33 милиони евра

Објавено пред

Барселона го продаде Нелсон Семедо во Вулверхемптон за 40 милиони евра, па сега стратегот на Каталонците, Роналд Куман е во потрага по нов десен бек.

Шпанските медиуми пишуваат за трансфер на 19-годишниот Сержињо Дест од Ајакс. Наводно репрезентативецот на САД на „Ноу Камп“ ќе дојде за 20 милиони евра.

Каталонски „Спорт“ денеска објави дека Барселона наводно се договорила и со 20-годишниот бек на Норич, Макс Аронс. Тој, според пишувањата, ги прифатил сите барања на клубот, а во моментов траат преговори за тоа на кој начин ќе се изврши трансферот.

Барса сака Аронс да го доведе на позајмица. Од минатосезонскиот премиерлигаш се согласуваат но тоа, но под услов идната сезона Каталонците да го откупат договорот на дефанзивецот и тоа за 33 милиони евра.

Аронс минатата сезона, заедно со Финецот Пуки, беше најзабележителен во екипата на Норич. Пропушти само 2 меча поради жолти картони, инаку останатите мечеви ги играше сите 90 минути.

Куман не смета на услугите на Серхи Роберто кој во моментов е единствен десен бек во тимот, па затоа бара нови решенија за таа позиција.

Прикажи повеќе...

Спорт

Олимпијадата во Токио во 2021 ќе биде без НБА-ѕвездите?!

Објавено пред

Комесарот на НБА-лигата, Адам Силвер, имаше обраќање, кое ја шокира кошаркарската јавност. Тој смета дека многу реално е на олимписките игри в година да ги нема НБА-ѕвездите, и тоа од сите селекции.

Имено, поради пандемијата на коронавирусот, НБА-лигата беше прекината цели 3 месеци, па наместо деновиве да почнува новиот шампионат, сè уште се играат финалињата по конференции.

Првичниот пандемиски план на Силвер и неговите соработници беше новата сезона да почне во декември, но по сè изгледа, таа ќе почне дури во јануари, а претпоставките се дека ќе трае до септември или октомври 2021 година.

Олимпијадата, пак, во Токио треба да се одржи идното лето, на крајот на јули и на почетокот на август.

„Има одлични американски кошаркари, а ние можно е да се наоѓаме пред сценарио во кое 15 најдобри НБА-играчи нема да играат на ОИ, а таму да учествуваат други 15 играчи. Се разбира, многу НБА-аса и од другите селекции ќе сакаат да се на ОИ, тоа е нешто на кое ќе треба да поработиме“, рече Силвер.

Информациите се дека на ОИ во Токио ќе треба да има 12 американски кошаркари и барем 34 други играчи во другите репрезентации. Во текстот објавен на официјалната интернет-старница на НБА-лигата се потсетува дека веќе квалификувани во Токио се селекциите на САД, Нигерија, Австралија, Шпанија, Аргентина, Иран, Франција и на Јапонија.

За настап во Токио се надеваат и Грција со МВП-играчот Јанис Адетокумпо, Србија, која ја предводи ѕвездата на Денвер, Никола Јокиќ, но и Литванија, Русија, Чешка…

Прикажи повеќе...

Спорт

Барса бесплатно го пушти Суарез во Атлетико

Објавено пред

Луис Суарез од Барселона ќе се пресели во Атлетико Мадрид. Шпанските медиуми трансферот го нарекуваат „бомба“. Уругваецот експресно најде нов клуб откако Роналд Куман му порача дека не му е потребен во Барселона.

На Суарез најпрвин му пропадна трансферот во Јувентус, а откако Алваро Мората прифати да се врати во редвовите на „старата дама“, Уругваецот без размислување го прифати повикот од Диего Симеоне. Напаѓачот прифати да игра и за значително помала плата, во Атлетико годишно ќе заработува 7.500.000 евра.

Барселона од трансферот на Луис Суарез нема да заработи ништо. Каталонците слично постапија и со Иван Ракитиќ и Артуро Видал. Она што е добро за Барселона е што значително го намалија буџетот предвиден за плати.

Барса ќе заработи од Суарез само доколку биде исполнет една клаузула во договорот. Доколку Атлетико во наредните две сезони стигнат најмалку до четврт-финалето во Лигата на шампионите тогаш Атлетико ќе мора да уплатат 2.000.000 евра.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија34 минути

(Видео) Пендаровски: Овој вител на кризи и закани генерира страв, потребна е солидарност меѓу државите

„Чест ми што имам можност првпат да се обратам од името на Република Северна Македонија на овој глобален форум, кој...

Македонија2 часа

Нови 183 заболени и петмина починати од Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.769 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на...

Македонија2 часа

Спотовите на ВМРО-ДПМНЕ со ликот на Русковска предизвикале болка и анксиозност кај обвинителката

Изборните спотови со ликот на Вилма Русковска кои се емитуваа по нарачка на ВМРО-ДПМНЕ предизвикале душевна болка и анксиозност кај...

Регион2 часа

Трите коалиции го поддржаа Кривокапиќ за мандатар на новата влада во Црна Гора

Здравко Кривокапиќ ќе биде мандатар за состав на новата влада во Црна Гора, одлучија пратениците на трите коалиции, пренесуваат црногорските...

Македонија3 часа

Бошковски од Инфективна: „Состојбата ми е подобра, се чувствувам одлично“

Состојбата ми е подобра, се чувствувам одлично, вели лидерот на партијата Обединети за Македонија, Љубе Бошковски, по информацијата дека синоќа...

Македонија3 часа

Поради несослушани сведоци, одбиени докази и толкувани снимки, Миланов смета дека Јанакиески е жртва во „Насилство во Центар“

Ако се суди според казнената политиката не би требало да има ништо повеќе од условни казни, а Миле Јанакиески е...

Свет4 часа

Путин: Во Русија наскоро ќе биде регистрирана уште една вакцина против коронавирус

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека наскоро ќе биде регистрирана втората руска вакцина против коронавирусот. „Наскоро ќе биде регистрирана друга...

Македонија4 часа

Извештај на ИЈЗ: Пораст на бројот на новозаразени и починати за една недела

Согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 14 до 20 септември, регистрирани се вкупно...

Македонија5 часа

Родителите кои беа ослободени со мерките и хронично болните се враќаат на работа

Од денеска, со одлука на Владата, дел од групите кои целосно беа ослободени од работа поради состојбата со коронавирусот, се...

Македонија5 часа

(Видео) Заев – Гир: За неколку месеци очекуваме успешна завршница на подготовките на преговарачката рамка

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска го прими новоименуваниот амбасадор на ЕУ во нашата земја, неговата екселенција Дејвид Гир. Тој...

Европа6 часа

Лукашенко ненајавено положи заклетва за претседател

Александар Лукашенко денеска ненадејно и без најава положи заклетва за новиот претседателски мандат, пренесува државната новинска агенција „Белта“. Церемонијата за...

Европа6 часа

Жестоки реакции против новите мерки во Британија, можно е да се вмеша и војската

Новите рестриктивни мерки што ги објави премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, против ширењето на коронавирусот, наидоа на жестоки реакции...

Свет7 часа

Jапонска компанија тврди дека има лек кој го скратува времето на закрепнување од Ковид-19

Jапонската компанија „Фуџифилм“ објави дека нејзиниот лек „Авиган“, веќе одобрен за потешките групи, обезбедил статистички значајно намалување на времето за...

Македонија7 часа

Анализа: Најголемо зголемување на вработените во полицијата, а најголемо намалување во одбраната

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) ги објави истражувањето и базата на податоци на вработувањата во министерствата и општините во последните...

Македонија8 часа

Заев со писмо до Вартоломеј побара писмена одлука за автокефална Македонска православна црква

Премиерот Зоран Заев испратил писмо до патријархот Вартоломеј, поглавар на Цариградската патријаршија, во кое се навраќа на средбата во Истанбул...

Македонија21 час

Во 169 основни и 4 средни училишта ќе се следи настава со физичко присуство

Во 169 основни и четири средни училишта ќе се одвива настава со физичко присуство. Ваквата одлука доаѓа откако попладнево Владата...

Македонија22 часа

Јанакиески ќе бара да биде додаден во листата на оштетени во предметот „Таргет-Тврдина“

Миле Јанакиески ќе достави барање до Кривичниот суд за да биде додаден во листата на оштетени во предметот „Таргет-Тврдина“ за...

Македонија22 часа

„Водовод“ не најде бактерии во градската мрежа во Скопје по паниката што се прошири на социјалните мрежи

Водата од градскиот водовод во скопски Бутел нема бактерии и исправна е за пиење, а веста што се прошири на...

Свет23 часа

Одложен самитот на ЕУ – претседателот на Европскиот совет ставен во карантин

Состанокот на ЕУ, кој требаше да се одржи на 24 и 25 септември, е одложен за 1 и 2 октомври,...

Македонија1 ден

Пет лица починаа од коронавирус, потврдени се 88 нови случаи во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на...

Досие