Контакт

Спорт

Гвардиола: Халанд ќе дебитира, освен ако не го скрши глуждот

Објавено пред

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола, на чуден начин го најави дебито на Ерлинг Халанд на пријателскиот натпревар против Баерн Минхен.

dobivaj vesti na viber

„Ерлинг ќе дебитира против Баерн, освен ако не падне од кревет и го скрши глуждот“, изјави Пеп Гвардиола, посочувајќи дека Норвежанецот е подготвен за настап.

Манчестер Сити пред три дена ја совлада Клуб Америка со 2-1, со двата гола на Де Брајне, а Халанд остана на клупата за резерви.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ЛШ: Макаби со пресврт против Звезда, Бенфика сигурна против Динамо Киев

Објавено пред

Португалскиот гигант Бенфика е на чекор пред пласман во Лигата на шампионите, откако во првиот меч од баражот стигнаа до 0:2 победа над украинскиот Динамо Киев, додека Црвена звезда пропушти водство во Израел, за да го очекува реваншот против Макаби Хаифа со 3:2 негатива. Азербејџанскиот Карабаг и чешка Викторија Плзењ одиграа реми без голови во првиот денешен меч.

dobivaj vesti na viber

Жилберто ги донесе Бенфика во водство по 9. минути игра, за Гонсало Рамос во 37. минута да го удвои водството на Бенфика за мирен реванш.

Во Израел беше многу понеизвесно. Францди Пјеро ги донесе Макаби во водство во 18. минута, но тимот на Дејан Станковиќ одговори фуриозно – Александар Пешиќ израмни во 27. минута, за во 40. минута Гелор Канга да ги замолчи домашните навивачи за водство на Звезда од 1:2. Сепак, само што почна второто полувреме, во 51. минута, Пјеро со вториот гол израмни, за десет минути подоцна Тјарон Чери да го комплетира пресвртот за 3:2.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, БАРАЖ, 1.МЕЧ
Карабаг (Азе) – Викторија Плзењ (Чеш) 0:0
Динамо Киев (Укр) – Бенфика (Пор) 0:2
Макаби Хаифа (Изр) – Црвена звезда (Срб) 3:2

Прикажи повеќе...

Спорт

Најбогатиот Британец, Џим Ретклиф потврди дека сака да го купи Манчестер јунајтед

Објавено пред

Сер Џим Ретклиф, најбогатиот Британец и газда на компанијта „ИНЕОС“, потврди дека е заинтересиран за купување на Манчестер јунајтед по денешните вести кои ги објави „Блумберг“ дека семејството Глејзер е подготвено да слушне понуди за инвестиции во клубот, односно купување на дел од клубот, или за целосна продажба со сума од над 5 милијари фунти.

dobivaj vesti na viber

„Ако клубот е на продаба, Џим дефинитивно е потенцијален купувач. Ако нешто такво биде можно, Џим е заинтересиран за долгорочна сопственост на клубот. Не е работи за трошеето пари. Џим ги разгледува опциите кои може да се преземат бидејќи знае колку е важен клубот за градот. Чувството е дек е време за ресетирање“, изјави портпаролот на Ретклиф за „Тајмс“.

Ретклиф веќе е сопственик на велосипедскиот тим Инеос Гренадирс, на францускиот клуб Ница и на швајцарскиот клуб Лозана. 69-годишниот Британец, кој цел живот е навивач на Јунајтед, претходно ова лето се обиде да го купи Челси во последен момент, но неговата понуда беше обиена.

Манчестер јунајтед од 2005 година се во сопственост на американското семејство Глејзер, и официјално не ги коментираат шпекулациите.

Глејзери го ставаат Јунајтед на продажба – клубот проценет на 5 милијарди фунти!

Прикажи повеќе...

Спорт

Усик соочувањето со Џошуа го заврши со украинска патриотска песна

Објавено пред

ИБФ, ВБА и ВБО шампионот во тешка категорија, Олександер Усик го заврши тензичното соочување со Ентони Џошуа пред нивниот римеч во Саудиска Арабија со украинска патриотска песна.

dobivaj vesti na viber

Усик го шокираше Џошуа за да му ги одземе шампионските појаси минатата година, а сега во меч најавен како „Бес на Црвеното Море“ викендов ќе се обиде да ги враатаи титулите. Украинецот, кој беше облечен во народна носија, почна да ја пее песната „Ој у лузи, червона калина“, кој доби на популарност во овогодишната инвазија од Русија.

Песната е посветена на времето на Богдан Хмелницкиј, водачот на запорошките козаци, кој во 1648 ги поведе Украинците на побуна против Полска и креираше независна козачка држава, која потоаа во 1654 се спои со Царството Русија. Песната првпат е објавена во 1875 година, а по овогодишната војна стана толку популарна што дури и Пинк флојд објавија своја верзија.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет7 часа

Напаѓачот на Ружди: Прочитав неколку страници од неговиот роман, го нападна исламот

Хади Матар – напаѓачот на познатиот писател Салман Ружди рече дека го почитува ајатолахот Хомеини, но не сакаше да каже...

Регион8 часа

Сопственикот на автобусот кој се преврте во Бугарија доби 99 прекршоци и казна од 30.000 евра

Во врска со сообраќајната несреќа што се случи на автопат во Бугарија на 14 август, во која учествуваше автобус од...

Регион10 часа

Курти: Имаме јасна визија, сакаме членство во НАТО

Косовскиот премиер Албин Курти денеска во Брисел изјави дека Косово сака членство во воената алијанса НАТО. „Имаме јасна визија. Сакаме...

Регион11 час

Вучиќ од Брисел: За Србија мирот и стабилноста се од клучно значење, утре ќе имаме тешки разговори

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ е во Брисел и денеска се обрати на заедничка прес-конференција со генералниот секретар на НАТО,...

Македонија12 часа

Мицкоски: Власта нема поддршка во парламентот за уставни измени и се плаши од избори

„Некако со ковидот немам среќа, пред две години и сега сум заразен со вирусот и тоа ме попречува во мојот...

Македонија12 часа

Бугарските историчари: Она што за нас е буквална вистина, за многу луѓе во Македонија звучи како вистинска револуција

Бугарската вистина ќе биде револуција во Македонија затоа што досега сме учеле сосема други факти во нашите историски учебници. Ова...

Македонија13 часа

Обвинителството започна истрага за грабнатото бебе во Скопје

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 28-годишна скопјанка осомничена за кривично дело...

Македонија17 часа

Не е пријатно, но провокации имало секогаш, рече Маричиќ за исвиркувањето на македонскиот јазик на забавата за Рамковниот договор

На вицепремиерот Бојан Маричиќ не му било пријатно кога чул како група граѓани на прославата за Рамковниот договор ја исвиркаа...

Македонија17 часа

Таравари бара формирање техничка влада

Потпретседателот на Алијанса за Албаниците и градоначалник на Гостивар Арбен Таравари бара итно формирање на техничка влада. Во објава на...

Македонија17 часа

Каде и да сме, мора да бидеме горди дека сме родени во Македонија, порача Стојменова, која стана министерка во словенечката влада

Емилија Стојменова Дух, доктор на науки и вонредна професорка на Електротехничкиот факултет во Љубљана, од неодамна е министерка за дигитализација...

Македонија17 часа

Деветнаесет пожарникари се справувале синоќа со штетите од невремето кое го погоди Неготино

Тринаесет пожарникари со 3 противпожарни возила од ТППЕ Неготино и 6 пожарникари со 2ПП возило и 2 пумпи за испумпување...

Свет19 часа

Шолц: Војната е на Путин, а не на рускиот народ

„Граѓаните на Русија не ја почнаа војната, но мора јасно да кажеме дека ја поддржуваат“, изјави во понеделникот вечерта финската...

Европа19 часа

(Видео) Шумски пожар зафати патнички воз во Шпанија, патниците скокале од вагонот, повеќе од 20 луѓе се повредени

Повеќе од 20 патници се здобиле со изгореници откако скокнале од воз кој бил зафатен од шумски пожар во близина...

Свет19 часа

Жена од Саудиска Арабија е осудена на 34 години затвор поради користење Твитер

Салма ал Шебаб (34) е осудена на 34 години затвор бидејќи користела Твитер за да ги следи неистомислениците и активистите,...

Свет19 часа

Алигатор убил жена откако не сакајќи паднала во езеро додека работела

88-годишна жена е убиена од алигатор откако случајно паднала во езеро додека работела во градината на заедница на постари лица,...

Свет20 часа

Северна Кореја лансираше две крстосувачки ракети

Денеска Северна Кореја најверојатно тестирала две крстосувачки ракети кон Жолтото Море, изјави јужнокорејски воен претставник, а пренесува „Јонхап“. Лансирањето се...

Свет20 часа

Бајден го потпиша Законот за климата вреден 430 милијарди долари

Американскиот претседател Џозеф Бајден ја потпиша сметката од 430 милијарди долари, која се смета за најголем пакет климатски мерки во...

Македонија1 ден

(Видео) Невреме во Неготино – паднати дрвја, бандери, поплавени дуќани и автомобили

Големото невреме кое денеска го зафати Неготино зад себе остави паднати дрвја, бандери, поплавени дуќани и автомобили. Силниот ветер носел...

Топ1 ден

Скопјанка киднапирала бебе во ГТЦ и со такси го однела во Ѓорче Петров

Денеска полициски службеници од СВР Скопје ја лишија од слобода С.С. од Скопје, набрзо по добиена пријава околу 11.30 часот...

Македонија2 дена

Вилма Русковска е суспендирана, дисциплинска за уште две обвинителки

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска добила решение за суспензија.  Според информации на „Макфакс“, одлуката е...