Контакт

Спорт

Гвардиола: Ние сме легенди, освоивме четири титули во пет години

Објавено пред

Манчестер Сити по голема драма успеа да ја освои шампионската титула. Губеше со 0:2 од Астон Вила дома, но постигна три гола за пресврт во вториот дел. Менаџерот Пеп Гвардиола на крајот, заврши во солзи.

dobivaj vesti na viber

„Ние сме легенди. Луѓето ќе не паметат, затоа што освоивме четири титули во последните пет години. Тоа е навистина голема работа“, изјави Гвардиола.

Спорт

Дуплантис постави нов светски рекорд

Објавено пред

Шведскиот атлетичар Арманд Дуплантис постави нов светски рекорд во скок со стап на отворено.

dobivaj vesti na viber

Најдобриот во оваа дисциплина го собори сопствениот рекорд кој сега изнесува 6,16. Дуплантис рекордот го постави на митингот од Дијамантската лига во Стокхолм.

Претходниот најдобар беше 6,15 поставен во март 2020 година.

Годинава Дуплантис го собори и светскиот рекорд во сала. Тоа го направи на Светското првенство во Белград.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Јокиќ доби супер-макс договор

Објавено пред

Српскиот центар, Никола Јокиќ, потпиша петгодишен договор со Денвер Нагетс. Актуелниот МВП во лигата ќе заработи 260.000.000 долари.

dobivaj vesti na viber

Бидејќи е Ол стар играч и добитник на МВП наградите, тој ги исполни критериумите за супермакс договор кој му носи 264 милиони долари за пет години во франшизата од Колорадо.

Јокиќ сезонава имаше просек од 27,1 поен и 13,8 скока по натпревар. Две сезони тој е најдобриот играч во НБА лигата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дончиќ ја „уништи“ Хрватска, Србите поразени од Летонија!

Објавено пред

Словенија стигна до неверојатна 97:69 победа над Хрватска во „Стожице“, предводени од НБА мега-ѕвездата Лука Дончиќ за потврдување на место на Светското првенство во 2023 година. Шоуто на Дончиќ почна во првата четвртина, која Словенците ја добија со неверојатни 32:8, а во која НБА ѕвездата имаше 11 поени, 4 асистенции и 1 скок, по што домаќините постојано ја одржуваа предноста од 20 поени за убедлива победа.

dobivaj vesti na viber

Хрватска уште има шанси за пласман на Мундијалот, ако во недела ја победи Финска, но мора и очекува победа над Словенија над Шведска. Во тој случај Хрватска и Шведска би имале 2-3 скор, но Хрватите би имале подобар меѓусебен скор.

Србија, пак, во претпоследниот меч, загуби на гости кај Летонија со 66:59, за сега со стравување да го чекаат гостувањето на Белгија во Ниш во последното коло. „Орлите“ и во првиот меч се намачија со Летонците, стигнувајќи до 101:100.

Србите имаа 31:25 воство на полувреме, пред да доживеат вистински колапс во третата четвртина, која ја загубија со 21:7. Алекса Аврамовиќ заврши со 16 поени, Вања Маринковиќ додаде 12, додека за Летоците, Артурс Куруцс имаше 13 поени.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет34 минути

Погодена станбена зграда во близина на Одеса: Најмалку 17 загинати и 30 повредени

Украинските сили соопштија дека руски проектил погодил деветкатна станбена зграда и одморалиште во близина на украинското црноморско пристаниште Одеса, при...

Европа38 минути

Чешка денеска го презема претседавањето со ЕУ: Украина, климатската криза и мигрантите во фокусот на агендата

Чешка денеска го започнува шестмесечното претседавање со Советот на ЕУ, а според најавите од Прага, главниот фокус на европската агенда...

Македонија47 минути

Ковачевски најави лидерска средба, по што на веб страницата ќе биде објавен францускиот предлог

Предлогот од француското претседателство во интегрална форма ќе биде објавено денеска на официјалната владина веб страница по средбата со владината...

Економија1 час

Од денес повисока цена на струјата

Од денеска поскапува струјата. Почнува пресметката на блок тарифите кои се поделени во четири групи и според најавите од Регулаторната...

Македонија2 часа

Од денеска почнува времениот режим на сообраќај за тешките товарни возила

Започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период од 01.07 до 31.08 на државните патишта во Република Македонија,...

Македонија12 часа

Мицкоски: Владата да го објави предлогот, да не го крие

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски побара новиот француски предлог веднаш да биде објавен на страната на Владата. „Барам веднаш без...

Македонија13 часа

Ковачевски: Историските прашања не се дел од францускиот предлог

„Францускиот предлог е стигнат после нашата интервенција во Брисел и нашата реакција на драфт-документите. Официјалните ставови ќе ги поминат филтрите...

Македонија16 часа

Османи: Објавените документи не се финалниот предлог што француското претседателство го сподели со Владата

„Со оглед на чувствителноста на моментот, сакам да посочам дека објавените документи во некои од медиумите не се финалниот предлог...

Македонија16 часа

Рама: Францускиот предлог е конечен, порака за моите браќа Македонци и Албанци, прифатете!

Премиерот Еди Рама се огласи на Твитер порачувајќи дека последниот француски предлог кој е испратен до владата на Северна Македонија...

Македонија16 часа

Петковски до Ковачевски – Тесно ви е мнозинството

Експретседателот на НСДП, Тито Петковски и се обрати на Владата и ѝ порача дека е со тенко мнозинство. Ваквата реакција...

Македонија17 часа

Бербок: Северна Македонија не смее да ја пропушти можноста што ја нуди францускиот предлог

Според шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок „Северна Македонија не смее да ја пропушти можноста“ која ја нуди францускиот предлог....

Македонија18 часа

Мишел за францускиот предлог: Сега е време да кажеме „да“

Претседателот на Еворпскиот совет, Шарл Мишел, го поздрави изнаоѓањето решение за спорот меѓу Македонија и Бугарија. Тој напиша на „Твитер“...

Македонија19 часа

Макрон: Најдовме компромисно решение за спорот меѓу Македонија и Бугарија

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека чувствува оти е најдено компромисно решение за преговарачката рамка за членство на Македонија во...

Економија20 часа

Ковачевски: Ако ЕСМ ја продаваше електричната енергија за граѓаните по пазарна ценa, поскапувањето ќе беше 150 отсто

Ако АД ЕСМ ја продаваше електричната енергија за граѓаните по пазарна цена, поскапувањето ќе беше 150 %, изјави денеска генералниот...

Македонија20 часа

Апелација му одреди домашен притвор на Мухамед Зеќири

Мухамед Зеќири излегува од затворот во Шуто Оризари. Ова е одлуката на скопска Апелација, која е донесена денеска. Нему му...

Македонија20 часа

Измените на Законот за работните односи, за кои беше тепачката, останаа неизгласани

Мали или речиси невозможни се шансите да се изгласаат измените на Законот за работните односи за кои во изминатите два...

Македонија21 час

Џафери: Јас нема да се спуштам на ниво на Мицкоски и да навредувам на лична основа

Собранискиот спикер Талат Џафери од собраниската говорница им образложи на пратениците зошто смета дека и понатаму треба да ја врши...

Македонија21 час

Мицевски: Во последните пет години Собранието е машина за гласање на криминалните зделки на СДСМ и ДУИ

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, на денешната собраниска седница, обраќајќи му се на Талат Џафери, рече дека...

Македонија22 часа

Тупанчески: Недонесувањето на измените на Законот за работните односите ќе доведе до сериозни импликации врз судскиот систем

Министерот за правда, Никола Тупанчески, смета дека недонесувањето на измените на Законот за работните односи ќе доведе до сериозни импликации...

Свет22 часа

Русите: Се повлековме од Змискиот Остров како знак на добра волја

Руското Министерство за одбрана соопшти дека руската армија денеска се повлекла од Змискиот Остров во Црното Море. „По завршените задачи,...