Контакт

Спорт

Халеп и Серена се пласираа во полуфиналето на Вимблдон

Објавено пред

Поранешната светска тенисерка број 1, Симона Халеп стигна по вторпат до полуфиналето на Вимблдон, откако уште еднаш доминираше и стигна до 7:6(4)/6:1 победа над Кинеската Жанг Шуаи.

Како и во победата над 15-годишната Кори Гоф во понеделникот, Халеп имаше спор старт на мечот и губеше со 1:4, пред да се врати и да го освои во тај-брејкот, за потоа во вториот сет да доминира над својата противничка. Следна за седмата носителка е или Украинката Елина Свитолина или Каролина Мучова.

„Се борев во првиот сет и знаев дека не смеам да и дадам лесни шанси. Имам енергија, свежа сум и го играм можеби мојот најдобар тенис на трева досега“, изјави Халеп.

Во полуфиналето е и Серена Вилијамс, која потешко од очекувањата со 6:4/4:6/6:3 ја победи американската сонародничка Елисон Риски во тесен меч на „Централниот терен“. Вилијамс двапати беше во негатива во првиот сет, но по 3:4 загуби само само четири поени во следните три гема за да поведе со 1:0.

Во вториот, Риски направи брејк во претпоследниот гем за да израмни на 1:1, но таа не успеа да ја заддржи формата и Серена бргу дојде до 3:1 водство за да го комплетира триумфот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Марија Шарапова оди во пензија

Објавено пред

Некогаш најдобрата тенисерка во светот Марија Шарапова (33) поради проблеми со повредите ќе стави крај на кариерата, објави „Њујорк Тајмс“.

Шарапова долго време се обидуваше да се врати во вистинската форма по суспензијата која ја доби поради допингот на Авастралија опен во 2016 година, но не успеа да се избори со повредите.

Во кариерата руската тенисерка освоила 36 титули, пет од нив се од грен-слем турнирите. Една е од ретките која во кариерата победила на сите гренд-слем турнири (Австралија опен (2006), Ролан Гарос (2008), Вимблдон (2004), Ју-Ес опен (2012, 2014). Има освоено и сребрен медал на Олимписките игри во Лондон во 2012 година.

Од турнирите во кариерата заработила повеќе од 40 милиони долари.

Прикажи повеќе...

Спорт

Познати се можните противници на Македонија во новото издание на Лигата на нации

Објавено пред

Два месеци по завршувањето на ЕУРО 2020 ќе започне новото издание на Лигата на нации. Репрезентацијата на Македонија, во второто издание на најмладото натпреварување на УЕФА ќе се натпреварува во Ц-конкуренцијата.

Ждрепката за Лигата на нации ќе се одржи на 3 март во Амстердам. Македонија, во Ц-конкуренцијата е сместена во вториот шешир, заедно со Косово, Белорусија и Кипар. Овие селекции нема да ик бидат противници на избраниците на Игор Ангеловски.

Шешир 1: Грција, Албанија, Црна Гора, Грузија
Шешир 2: Македонија, Косово, Белорусија, Кипар
Шешир 3. Естонија, Словенија, Литванија, Луксембург
Шешир 4: Ерменија, Азербејџан, Казахстан, Молдавија.

УЕФА објави во кој период ќе се играат натпреварите.

1 коло: 3-5 септември 2020
2 коло: 6-8 септември 2020
3 коло: 8-10 октомври 2020
4 коло: 11-13 октомври 2020
5 коло: 12-14 ноември 2020
6 коло 15-17 ноември 2020

Прикажи повеќе...

Спорт

Хајровиќ и Гаврановиќ не се заразени со кронавирусот

Објавено пред

Фудбалерите на Динамо Загреб, Изет Хајровиќ и Марио Гаврановиќ, вчера завршија во на Клиниката за инфективни болести во Загреб. Овие двајца биле во домашен карантин, претпладнево се појавиле на редовниот тренинг. Поради коронавирусот но ќе бидат под надзор во наредните две недели.

Сопругата на Хајровиќ, во понеделникот се вратила од Италија, држава во која има најмногу заразени со опасниот вирус. Хајровиќ поради тоа завршил на Клиниката за инфективни болести, а бидејќи Гаврановиќ се видел со него од превентива и тој завршил таму.

Откако било утврдено дека фудбалерите не покажуваат симптоми дека се заразени со коронавирусот тие биле пуштени дома.

Сепак, по совет на лекарите, тие вчерашниот ден го минале во домашен карантин.

Од Динамо порачале дека нема причини за загриженост и дека двајцата фудбалери можат да им се посветат на своите обврски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Филипче: Кај двајца нема корона, за третиот ги чекаме резултатите

Тестирања за коронавирус се извршени врз три лица кои се пријавиле на Клиниката за инфективни болести со симптоми на грип....

Економија3 часа

Бебе имало дивиденда над 1 милион денари во 2018 година, а скопјанка пријавила приход од 17 милиони евра

Скопјанка со годишен бруто-приход од 17, 1 милион евра е најбогатата Македонка. Таа во 2018 година пријавила во УЈП годишен...

Свет4 часа

(Видео) Бебе кое има само 17 дена излечено од коронавирус

17-дневно бебе од Вухан, на кое му беше дијагностицирана инфекција со коронавирус КОВИД-19 веднаш по неговото раѓање, заздравило без лекување...

Македонија4 часа

(Видео) Обвинетите за организација на крвавиот четврток во судот рекоа дека ќе докажат оти не се виновни

Заврши главната расправа за организација на насилствата на 27 април. За случајот обвинети се поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски, поранешните...

Регион4 часа

Во Грција потврден прв случај на коронавирус

Прв случај на новиот коронавирус е потврден денеска во Солун, во соседна Грција, соопшти грчкото Министерство за здравство. Станува збор...

Регион6 часа

Близнаци заразени со коронавирус во Хрватска

Двајцата заразени од коронавирус во Хрватска се близнаци. Како што пишуваат хрватските медиуми, затворена е фирмата каде што работел едниот...

Европа6 часа

Во Италија заразени пет деца, во Австрија почина италијанска туристка

Петмина малолетници се заразени со коронавирус во Италија. Четворица од нив се во Ломбардија, а еден случај е забележан во...

Забава6 часа

НАСА објави видео за Месечината снимена од астрoнаутите на Аполо 13

Дали некогаш сте посакале да ја видите Месечината снимена одблизу од астронаутите од Аполо 13 на нивната мисија во вселената?...

Економија7 часа

Најбогатите во светот за само еден ден изгубија 120 милијарди евра

Најбогатите 500 луѓе во светот во понеделникот изгубија 139 милијарди долари, или над 120 милијарди евра на берзите, што ги...

Македонија8 часа

Од денеска до 11 март граѓаните ќе можат да извршат увид во Избирачкиот список

Од денеска до 11 март на полноќ граѓаните ќе можат да извршат увид во Избирачкиот список преку апликацијата на веб-страницата...

Македонија8 часа

Патничката од Милано нема коронавирус, покажаа анализите

Резултатите на пациентката која синоќа беше тестирана на коронавирус на Инфективната клиника во Скопје се негативни, соопшти Министерството за здравство,...

Спорт18 часа

За три месеци ќе се знае дали ќе има Олимпијада во Токио

Членот на Интернационалниот олимписки комитет (ИОЦ), Дик Паунд предупредува дека наскоро ќе мора да се донесе одлука за откажување на...

Македонија20 часа

Продолжен притворот за Емил Јакимовски, пресуда на 6 март

Нови 30 дена притвор му биле определени на Емил Јакимовски, поранешниот вработен во Централниот регистар и член на ВМРО-ДПМНЕ, обвинет...

Македонија21 час

Мицкоски побара да се поведе истрага за Заев: „Слушнавме како ја егзекутира правдата“

„Ова е протестен марш со кој почнува крајот на неславното владеење на СДСМ“. Вака лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го...

Македонија1 ден

Филипче: Дојдените од Италија да побараат преглед дома ако почувствуваат симптоми на коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција порача дека оние што допатувале од Италија и имаат симптоми на болеста...

Македонија1 ден

Патникот од Дубаи нема коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека патникот од Дубаи, кој јавил симптоми, нема коронавирус. „Вториот случај што го тестиравме...

Македонија1 ден

Владата со препораки за коронавирусот – да се откажат сите патувања и екскурзии на учениците во Италија

Владата донесе повеќе заклучоци и препораки за превенција и заштита на јавното здравје и здравјето на граѓаните од коронавирусот. Како...

Регион1 ден

Во Хрватска потврден првиот случај на коронавирус

Потврден еден случај на заразен со коронавирус во Хрватска. „Се работи за помлад човек, кој се наоѓа на Клиниката за...

Македонија1 ден

Маж варел кафе на плин и го предизвикал пожарот во Ново Лисиче

Од запалениот стан во Ново Лисиче пожарникарите извлекле петмина, меѓу кои една неподвижна жена и маж, кој од стресот не...

Актуелно1 ден

Режисерите на „Медена земја“ подготвуваат нови филмови

Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, македонските режисери на документарниот филм со двојна номинација за Оскар „Медена земја“, се подготвуваат за...

Досие