Контакт

Спорт

Хектор по пауза од седум години победи во Светскиот куп

Објавено пред

Сара Хектор победи на трката во велеслалом, кој се одржа во Куршевел. Ова е втора победа во кариерата на Хектор, првата ја забележа пред седум години.

Хектор ја изненади конкуренцијата, забележа најдобро време во првата трка (1:06.71 минути), а во втората забележа трет резултат што и беше доволно за вкупна победа. На крајот Шваѓанката победи со време 2:35.03 минути.

Второто место го освои, Микаела Шифрин, која победи на вчерашната трка, додека на третата позиција се пласираше Италијанката Марта Басино.

Во поредокот во оваа дисциплина води Шифрин со 280 поени. Со денешната победа Хектор се проби на второто место со 202 бода. Американката Шифрин е прва и во генералниот пласман со 750 бода, втора е Софија Гоџа со 635.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Халанд: Мора да се согласите дека Левандовски е број 1

Објавено пред

Ерлинг Халанд, голгетерот на Борусија Дортмунд, секако е еден од фудбалерите кои ја обележаа минатата година. Додека траат шпекулациите околу неговата иднина, Халанд се рехабилитира од повредата со која се здоби минатата недела.

Норвежанецот, одбил подетално да ја објасни изјавата дека клубот врѓи притисок врз него што поскоро да се изјасни дали ќе остане во Дортмунд или не, но не одбил да одговори на прашањето кои играчи ја обележале 2021 година.

„Мората да кажете дека во моментов број 1 е Роберт Левандовски. Јас сметам дека е најдобра. Го имате и Карим Бензема, навистина беше фантастичен, а Меси секогаш е при врвот. Значи Бензема би бил втор, а Меси трет за минатата година“, рекол Халанд.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шоуто продолжува – Кирјос и Кокинакис се пласираа во финалето

Објавено пред

Ник Кирјос и Танасис Кокинакис, изборија пласман во финалето на Австралија опен.

На голема радост на публиката, Австралијците славеа против третите носители, Шпанците Марсел Гранољес и Хорасио Себаљос (7/6, 6/4)

Првиот сет Кирјос и Кокинакис го добија во тај-брејкот. Во вториот експресно стигнаа до брејк, поведоа со 3:0. Шпанците одговорја во седмиот гем, кога во вратија брејкот. Нов брејк со кој го решија победникот Кирјос и Кокинакис направија во десеттиот гем.

За титулата во конкуренција на дублови, Кокинакис и Кирјос, ќе се борат со сонародниците Ебден и Пурсел.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Доминација на Јокиќ во Бруклин, трипл-дабл на Дончиќ, 10 тројки на Убре, Букер броеше до 43

Објавено пред

Никола Јокиќ и Лука Дончиќ уште еднаш ја обележаа ноќта во НБА лигата. Србинот доминираше во Бруклин, а Словенецот со трипл-дабл го предводеше Далас до победата над Портланд. Успешно враќање по повредата имаше Богдан Богдановиќ. Најефикасен измината ноќ беше Девин Букер кој постигна 43 поени. Шарлот постигнаа 158 поени против Индијана, а Кели Убре уфрли 10 тројки.

Денвер ја забележаа втората победа на турнејата по Источната конференција. Нагетс победија во Бруклин со 124:118. Никола Јокиќ одигра лошо првото полувреме, но се разбуди во второто и го реши натпреварот. На крајот тој забележа 26 поени, 10 скока и осум асистенции.Покрај Јокиќ кај Денвер се истакна и Остин Риверс кој погоди седум тројки од 10 обиди, мечот го заврши со 25 поени.

Бруклин играа без Кевин Дурент, Џејмс Харден и Кајри Ирвинг. Најефикасен беше Кем Томас со 25 поени.

Далас го декласира Портланд со 132:112. Дончиќ мечот го заврши со 15 поени, 10 скока и 15 асистенции. Уште шетворица кошаркари на Далас мечот го завршија со двоцифрен број на поени.

Финикс Санс, во дербито славеа кај Јута Џез. Блескаше Девин Букер, кој постигна 21 поен во првата четвртина, а натпреварот го заврши со 43 поени и 12 скокови.Атланта Хокс го победија Сакраменто со 121:104. Богдановиќ, против поранешниот тим постигна 18 поени. Тре Јанг забележа 17 поени и 10 асистенции. Кај Сакраменто се истакна Херисон Барнс со 28 поени.

Шарлот ја растурија Индијана со 158:126. Кели Убре постигна 10 тројки од 15 обиди, мечот го заврши со 39 поени. Ламело Бол запиша трипл-дабл од 29 поени, 10 скока и 13 асистенции.

Мемфис ја потврдија одличната форма и против Сан Антонио Спарс. Мефис победија со 118:110. Свое шуо имаше Џа Морент кој постигна 41 поен. Морент на последните четири натпревари има просек од 36,7 поени.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа35 минути

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Европа2 часа

Војник застрелал петмина стражари во фабрика за оружје во Украина

Војник на украинската национална гарда од засега непознати причини пукал во припадници на обезбедувањето во воена фабрика во Днепар, при...

Македонија15 часа

Наставата продолжува со физичко присуство на 1 февруари

Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование на учениците да продолжи со физичко присуство на 1 февруари. Оваа...

Македонија15 часа

Се намалува периодот на карантин на седум дена

Владата на денешната седница донесе одлука за намалување на периодот на изолација за лицата кај кои лабораториски е утврдено присуство...

Македонија17 часа

Нови 2.019 случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Во последните 24 часа направени се 6.119 теста, а регистрирани се 2.019 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 968, Битола...

Македонија17 часа

ЦУК апелира до граѓаните да не се движат под опасната карпа на Матка, се преземаат активности за превенција

Центарот за управување со кризи апелира до граѓаните да не се движат на местото под опасната карпа на Матка, поточно...

Топ18 часа

(Видео) Разбиена криминална група, запленетa марихуана вредна 50.000 евра

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал денеска донело наредба за истрага против три лица за кои постои сомнение дека...

Македонија20 часа

Преку снимки од надзорните камери околу мостот Гоце Делчев ќе се расветлуваат причините за несреќата

Обвинител од скопското основно јавно обвинителство извршил увид и презема дејствија за утврдување на фактите за настаната тешка сообраќајна несреќа...

Топ21 час

Пешак прегазен пред мостот Гоце Делчев

Тешка сообраќајна несреќа се случила денеска, нешто по 11 часот, во центарот на Скопје. Пешак бил прегазен во близина на...

Македонија21 час

Мицевски: Бараме укинување на Пржинската влада

Дополнување на дневниот ред, со точка за предлог-закон за изменување на Законот за Владата на Република Македонија по скратена постапка,...

Топ21 час

Фатална сообраќајка во Лисиче – загина возач, а тешко повредена е неговата 15-годишна ќерка

Дежурен обвинител од скопското Основно јавно обвинителство извршил увид на местото на тешка сообраќајна несреќа што се случила синоќа околу...

Македонија22 часа

Лекарската комора бара промени на казнената регулатива на Фондот

Лекарската комора остро реагира на наплатата на изречените казни за матичните лекари од страна на Фондот за здравствено осигурување. Оттаму...

Свет24 часа

Италијанските болници одбиваат да лекуваат невакцинирани пациенти, новинари снимиле со скриена камера

Италијанските болници одбиваат да ги лекуваат и оперираат невакцинираните и оние кои не биле заразени. Откако минатата недела во емисијата...

Македонија1 ден

Загадениот воздух предизвикува над 30.000 предвремени смртни случаи во Западен Балкан

Загадувањето на воздухот во Западен Балкан предизвикува голем број предвремени смртни случаи, а последиците вклучуваат пократок животен век и влошување...

Свет1 ден

Русија почна големи поморски вежби во Арктикот

Руски воени бродови денеска влегоа во Баренцовото Море за да вежбаат заштита на главната рута на бродскиот сообраќај на Арктикот,...

Свет1 ден

Холандија ги олабавува мерките и покрај силниот бран на инфекции – кафулињата и рестораните ќе работат до 22 часот

Холандија од денеска отвора ресторани, театри, музеи и кина и покрај силниот бран на инфекции со варијантата омикрон на коронавирусот,...

Свет1 ден

СЗО: Бројот на заразени со Ковид-19 во светот надмина 350 милиони

Вкупниот број на потврдени случаи со Ковид-19 ширум светот надмина 350 милиони, додека бројот на починати надмина 5,6 милиони, соопшти...

Регион2 дена

Возачот е виновен за автобуската несреќа на „Струма“, заклучи бугарското Обвинителство

Бугарското Обвинителство ја заврши истрагата за автобуската несреќа на автопатот „Струма“, во која загинаа 45 македонски државјани. Заменик-главниот обвинител Борислав...

Регион2 дена

Милановиќ: Хрватски војници нема да одат во Украина

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, денеска изјави дека ако дојде до ескалација, Хрватска ќе ги повлече сите свои војници од...

Македонија2 дена

Рекордни бројки: 2.341 новозаразен од коронавирус, починале 26

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Досие