Контакт

Спорт

Хери Кејн признава: Никогаш полошо со Тотенхем

Објавено пред

Хери Кејн признава дека Тотенхем го преживува најтешкиот период досега откако англискиот напаѓач е дел од првите 11 во северен Лондон.

Тотенхем, кој лани стигна до финалето во Лигта на шампионите, имаат само 3 победи во 12 меча во сите натпреварувања оваа сезона, резултати што вклучуваат 2:7 пораз од Баерн Минхен дома, како и елиминација од третолигашот Колчестер во Лига-купот. Тотенхем утре ја пречекува Црвена звезда во обид да остане во игра за пласман во ЛШ и Кејн признава дека моментот е најлош досега.

„Кога ќе ги видите резултатите, јасно е дека не е лесно. Секако, нема фудбалер што не сака да победува. Но, ова е уште еден предизвик кој мораме да го поминеме, предизвик за мене и предизвик за клубот. Не е лесно да се стигне до успех“, вели Кејн.

Англискиот напаѓач има постигнато пет гола во Премиер лигата оваа сезона, но тоа не помогна за добри резултати. Маврицио Почетино признава дека е тешко, но дека полека се враќа самодовербата во тимот.

„Тоа е фудбалот. Не сум изненаден. И кога нè фалевте, ни беше јасно дека се важни само победите. Поради финалето од ЛШ, сега ситуацијата изгледа полоша“, признава Почетино.

Спорт

Мундо Депортиво: УЕФА им плати на англиските клубови да ја урнат Суперлигата

Објавено пред

Проектот европска Суперлига, доживеа колапс, откако доцна синоќа, англиските клубови (Челси, Тотенхем, Арсена, Ливерпул, Манчестер јунајтед, Манчестер сити), потврдија дека го напуштаат ова натпреварување.

Англиските клубови, на своите официјални страници, со куси соопштенија, објавија дека ја започнале постапката за повлекување од Суперлигата. Забележливо е дека ниту еден клуб не ја наведува вистинската причина зошто се повлекува. Сите потенцираат дека попуштиле под притисок на навивачите, јавноста и Владата.

„Мундо Депортиво“, ја објави можната причина за повлекувањето на клубовите од Премиерлигата.

„Овие шест клуба и зададоа критичен, но не и конечен удар на Суперлигата. Преостанатите клубови и понатаму стојат зад овој проект, додека англиските клубови попуштија под притисок на навивачите и јавноста. Но тоа не е единствената причина. Според нашите информации, во одлуката да се повлечат клучна е улогата на УЕФА. Не се повлекоа поради заканите од УЕФА, туку поради тоа што УЕФА им понудила многу пари за да ја напуштет Суперлигата. Отсуството на врвните англиски клубови би претставувал голем финансиски удар за УЕФА. Шпанските клубови не добија таква понуда бидејќи нив, а особено Флорентино Перез, УЕФА го посочува како главни непријатели“, пишува „Мундо Депортиво“ и додава.

„Реал и Барселона веруваат дека Суперлигата ќе ги спаси од финансиски колапс. Тие веруваат дека сепак ќе успеат да ги убедат англиските клубови да им се приклучат“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пол Џорџ го реши трилерот во Портланд

Објавено пред

Пет натпревари се одиграа изминатата ноќ во НБА лигата. Победи забележаа Лос Анџелес Клиперс, Минесота, Њујорк, Бруклин и Атланта.

Дербито помеѓу Поертланд и Клиперси, во драматична завршница им припадна на кошаркарите од Лос Анџелес. Конечниот резултат 113:112 го постави Пол Џорџ на 4,8 секунди до крајот. Крилниот играч ан Клиперси беше прецизен од линијата за слободни фрлања. Џорџ натпреварот го заврши со 33 поени и 11 скокови. На спротивната страна се истакна Си Џеј Мекалум со 28 поени.

Резултати:

Атланта-Орландо 112:96
Њу Орлеанс-Бруклин 129:134
Њујорк-Шарлот 109:97
Сакраменто-Минесота 120:134.Прикажи повеќе...

Спорт

Алаба за плата од 22 милиони евра ќе игра за Реал

Објавено пред

Давид Алаба од наредната сезона ќе го носи дресот на Реал Мадрид. Австриецот во „кралскиот клуб“ ќе пристигне без обесштетување. Со Реал ќе потпише петгодишен договор.

Давид Алаба не успеа да се договори со Баерн околу платата, поради што реши да го напушти Минхен. Реал решија да ги исполнат финансиските барања на Австриецот. Алаба ќе стане најпалтениот дефанзивец во светот, со годишна плата од 22 милиони евра.

Алба е поливалентен играч, поради што ќе биде големо засилување за Реа. Тој може да игра како лев бек, централен дефанзивец и во редот за врска.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа26 минути

Чешка ќе бара Русија да плати отштета за експлозијата во магацинот за оружје

Долниот дом на чешкиот парламент усвои документ со кој се повикува владата да побара обештетување од Русија за експлозијата од...

Свет1 час

Израел подготвува нова рунда на вакцинација, сега и на децата

Израел планира нова рунда на вакцинација против коронавирус за шест месеци, во која ќе се вакцинираат и деца, најави премиерот...

Свет2 часа

(Видео) Дерек Човин прогласен за виновен за убиството на Џорџ Флојд, ова е моментот на изрекување на пресудата

Поротата синоќа донесе пресуда во врска со убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд. Полицаецот Дерек Човин е виновен по сите точки...

Свет2 часа

Зеленски му предложи на Путин да се сретнат во Донбас

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, преку видеопорака го повика рускиот претседател Владимир Путин да се сретнат каде било во Донбас....

Топ13 часа

Стружанец си ја убил сопругата со нож и се обидел да се самоубие

Стружанец ја убил својата 34-годишна жена по расправија. Убиството се случило доцна вечерва. Според првичните информации од увидот на полицијата,...

Македонија13 часа

Продолжени мерките за ограничување на движењето до 27 април

Владата донесе одлука со која постојните мерки за ограничување на движењето и за другите рестрикции и мерки за примена на...

Македонија13 часа

Бесплатни ковид-тестови за туристи што ќе престојуваат во државата

Со мерката 7 од шестиот антиковид-пакет на Владата ќе бидат обезбедени бесплатни ковид-тестови за странски туристи што ќе престојуваат во...

Спорт14 часа

Навивачите на Челси ја добија битката – клубот подготвен да ја напушти Суперлигата?

Дел од навивачите на Челси јасно го кажаа своето мислење за новата Европска Суперлига, откако го блокираа автобусот на својот...

Македонија16 часа

Филипче: Капацитетот на производство на Институтот „Торлак“ е милион дози на месечно ниво

Министерот за здравство, Венко Филипче, во рамките на денешната посета на Белград имаше предвидено и посета на Институтот „Торлак“, каде...

Македонија18 часа

Нови 766 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.171 тестирање, а регистрирани се 766 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија19 часа

„Ќе можете ли да ни помогнете?“ – угостителите, игротеките и туристичките агенции на протест побараа финансиска помош

Континуирана финансиска поддршка за спас на туристичко-угостителскиот сектор побараа попладнево на протест угостителите, претставници на ноќните клубови, рестораните за свадби,...

Македонија20 часа

Србите ќе бидат ослободени од плаќање патарини во Македонија поради благодарност за вакцините

Српските граѓани ќе бидат ослободени од плаќање на патарините во Македонија, во знак на благодарност поради донираните вакцини. Ослободувањето ќе...

Свет22 часа

Научникот кој ги поврза „Астразенека“ и згрутчувањето на крвта добивал пари од „Фајзер“

Норвешкиот научник кој ја открил врската помеѓу згрутчувањето на крвта и вакцината „Астразенека“ добивал пет години пари од конкурентската компанија...

Македонија23 часа

Вработени во Агенцијата за вработување нелегално издале пријави за работа на над 80 странци

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против Н.М.(48) од Скопје и В.З.(60) од Скопје,...

Македонија23 часа

Османи во разговор со Кулеба: Даваме недвосмислена поддршка на територијалниот интегритет на Украина

Mинистерот за надворешни работи Бујар Османи, по повод 26-годишнината од воспоставувањето на дипломатски односи меѓу Македонија и Украина, оствари телефонски...

Македонија23 часа

Приватните специјализанти бараат здравствено осигурување и покачување на платата

Решавање на проблемот со здравственото осигурување на приватните специјализанти, покачување на платите, како и платени дежурства, се дел од барањата...

Европа24 часа

Чешка нема да набави „спутник В“ и го исфрла рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа

Чешката влада објави дека го исклучува рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа вредна повеќе милијарди евра и се откажа...

Свет1 ден

Научници за носењето маски на отворено: Престојот надвор е многу побезбеден

Пандемијата предизвика позната глетка во многу градови низ светот – луѓе кои шетаат, возат велосипед или седат во парк со...

Македонија1 ден

Македонија во мај добива 119.000 дози, ЕУ ќе испрати 651.000 вакцини за регионот

Австрија потврди дека ЕУ планира да дистрибуира 651.000 дози вакцини на „Фајзер“ и „Бионтек“ против коронавирус во шест земји од...

Македонија2 дена

Стигнаа 10.530 дози од „Фајзер“, од среда ќе бидат распределени на пунктовите за вакцинација

Попладнево стигна првата пратка од вакцините на „Фајзер“, која властите ја обезбедиjа cо директни преговори со овој производител, информираат од...

Досие