Контакт

Спорт

Холанѓаните ќе тестираат нови, револуционерни правила во фудбалот

Објавено пред

Фудбалската федерација на Холандија размислува за револуционерни промени во правилата на фудбалската игра кои би ги воведе од сезоната 2023/2024 во својата втора лига. Меѓу идеите кои се разгледуваат се должината на полувремето, изведувањето на аутот и на слободните удари, неограничениот број на замени, но и петминутните исклучувања за фудбалери кои прават груби фаули.

dobivaj vesti na viber

Жан Дирк ван дер Зе, директорот за аматерски фудбал во холандската федерација, веќе предложи некои од револуционерните идеи во фудбалот, како на пример жените и мажите да играат заедно на високо ниво во аматерскиот фудбал во Холандија. Тој сега нуди нови идеи кои, како што тврди, би ја направиле играта „побрза и попривлечна за гледачите“.

Експериментот за кој се залага треба да започне во договор со клубовите и Меѓународниот одбор на фудбалски асоцијации, а треба да се нагласи дека всушност се работи за издигнување на револуционерните идеи на повисоко ниво бидејќи токму таков е изгледот на фудбалот во Холандија тестиран веќе пет години.

„Резултатите се ветувачки“, додава Ван дер Зе.

Доколку биде прифатена неговата идеја, од сезоната 2023/2024 во втората холандска лига ќе се игра фудбал во две полувремиња по 30 минути чиста игра. Запирањето на играта би го запрело и часовникот, па всушност времето на игра би било пресликано од примерите на некои други спортови, како кошарка или ракомет.

Топката од страна наместо со рака ќе се изведува со нога, а слободните удари може да започнат со дриблинзи, односно водење на топката. Истото важи и за ударите од аголот. Неограничен број замени е друга идеја, а меѓу нив е исклучување на играчи на пет минути поради посериозни прекршоци досега санкционирани со жолти картони.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Умар Нурмгомедов останува непоразен со најдобрата победа во кариерата

Објавено пред

Умар Нурмагомедов повторно покажа дека е „достоен“ за своето презиме со својата најдоминантна победа во 15 меча, доминирајќи против Нејт Манес за победа на поени.

dobivaj vesti na viber

Откако влезе во октагонот во Лас Вегас зад својот славен братучед Хабиб, кој следната недела ќе влезе во Куќата на славните на УФЦ, Умар упати дури 161 удари, доминирајќи во мечот во бантам категорија, и упатувајќи еден од најдобрите удари со нога оваа година во УФЦ.

Сепак, неговата најголема сила беше борењето, со кое доминираше во втората и третата рунда, кога имаше речиси 11 минути контрола на борбата за да стигне до победа со 30:27, 30:26, 30:25.

„Не беше лесно, тој е цврсто момче. Но, утре да ми кажат да се борам за појасот, јас сум подготвен. Еден ден ќе станам шампион“, изјави Умар по мечот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јунајтед отфрлаат било каква можност за продажба на Ронало

Објавено пред

Манчестер јунајтед пратиле силна порака до Кристијано Роналдо, дека тој нема да биде продаден ова лето и дека ќе го исполни својот договор со уште една сезона на „Олд Трафорд“, тврди британскиот „Мирор“ по шпекулациите дека неговиот агент Жорге Мендеш се сретнал со новиот газда на Челси, Тод Бели.

dobivaj vesti na viber

Според „Мирор“, Јунајтед се бесни на шпекулациите кои го поврзуваат Роналдо со трансфер, прво во Баерн Минхен, а потоа и во Челси, по вестите дека 37-годишниот Португалец е разочаран од тоа што „ѓаволите“ засега не успеаја да донесат ниту едно засилување во текот на летниот преоден рок и покрај ветувањето до новиот менаџер, Ерик Тен Хаг.

„Кристијано не е на продажба. Очекуваме, и сигурно сме дека тој ќе биде со нас и следната сезона, бидејќи веќе е во планот на Тен Хаг“, вели изворот на „Мирор“.

Роналдо заработува фантастични 500.000 фунти неделно на „Олд Трафорд“, и иако беше најдобриот стрелец на клубот минатата сезона со 24 гола, клубот имаше катастрофална сезона во која заврши на шестото место во Премиерлигата. Главни цели на клубот во летниот преоден рок остануваат Френки де Јонг од Барселона, слободниот агент Кристијан Ериксен, како и Бразилецот Антони од Ајакс.

Прикажи повеќе...

Спорт

Вележ со спектакл во Мостар ја одбележи 100-годишнината

Објавено пред

Вележ, еден од најстарите фудбалски клубови во Босна и Херцеговина, вчера го прослави својот 100. роденден, а навивачите на клубот приредија спектакуларна прослава во Мостар со огномет и „бакљада“ на Стариот мост.

dobivaj vesti na viber

Популарните „Родени“, навивачите на клубот, го започнаа огнометот точно на полноќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет13 минути

Велика Британија, САД, Канада и Јапонија го забрануваат увозот на злато од Русија

Обединетото Кралство, САД, Канада и Јапонија ќе забранат увоз на злато од Русија како дел од новите санкции воведени поради...

Свет1 час

Мајмунските сипаници наскоро ќе добијат ново име: „Да бев мајмун, би протестирал, тоа навистина не е мајмунска болест“

Мајмунските сипаници наскоро би можеле да добијат ново име бидејќи постоечкото поттикнува дискриминација и стигматизира. Светската здравствена организација минатата недела...

Македонија1 час

ВМРО-ДПМНЕ да се извини за лагите за наводното распродавање на македонскиот јазик и идентитетот, велат од СДСМ

„ВМРО-ДПМНЕ лажеше и ги поткопуваше државните позиции со Бугарија ВМРО-ДПМНЕ, во период кога се решаваше евроинтегративниот процес на државата, ширеа...

Македонија1 час

Опозицијата бара оставки од Османи и Маричиќ поради прегоравачките позиции со ЕУ

„Два дена молк од страна на Ковачевски, Османи и Маричиќ за тоа кој направил, кога направил и каков хибриден напад...

Европа2 часа

Зеленски: Ќе ги вратиме сите наши градови

Украина ќе ги врати сите градови што ги зазедоа Русите, вклучително и Северодонец, изјави украинскиот претседател, Володимир Зеленски. Како што...

Македонија13 часа

Парада на гордоста во Скопје под мотото „Излези за љубов! достоинство, еднаквост, правда“

Под мотото „Излези за љубов! достоинство, еднаквост, правда“ во Скопје се одржува третото издание на „Скопје прајд“. Учесниците на парадата...

Свет17 часа

Норвешкото разузнавање: Пукањето во Осло е терористички акт на радикален исламизам

Норвешките разузнавачки служби задолжени за борба против тероризмот објавија дека го третираат како акт на радикален исламизам пукањето во кое...

Регион20 часа

Радев: Францускиот предлог можеше да биде многу поуспешен

„Таканаречениот ‘француски предлог’ содржи многу основни бугарски барања, но воопшто можеше да биде многу поуспешен, вклучително и бугарско-македонскиот протокол, доколку...

Македонија22 часа

Осуда од македонското МНР за написите „Македонија е Бугарија“ во парламентот во Софија

Македонското Министерство за надворешни работи најостро ги осудува вчерашните написи „Македонија е Бугарија“, кои можеа да се видат во рацете...

Македонија22 часа

Францускиот предлог е голем напредок во наша корист, смета партијата на Љубчо Георгиевски

ВМРО-Народна партија оценува дека со вчерашната одлука на бугарскиот парламент со кој се поддржа францускиот предлог и даде согласност да...

Свет23 часа

Џонсон: Се плашам дека Украина ќе биде принудена да направи лош мир

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека стравува дека Украина може да се соочи со притисок да преговара за мировен договор...

Македонија23 часа

Преведувач од Македонија: Добив понуда од ЕУ за превод од „северномакедонски“ јазик

Преведувач од Македонија на социјалните мрежи сподели дека добил понуда за превод на материјали од „северномакедонски“ јазик. „Кој е тој...

Свет1 ден

(Видео) Возач удри во демонстрантите за право на абортус во Ајова, едно лице повредено

Во вториот по големина град во американската сојузна држава Ајова, Сидар Рапидс, возач влетал кон мирни демонстранти за правото на...

Македонија1 ден

Пендаровски за „Скопје прајд“: прифаќањето на различностите е показател на зрело, демократско и отворено општество

Претседателот Стево Пендаровски посети волонтери и организатори на парадата на гордоста Скопје прајд 2022, со кои имаше можност директно да...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Владата да каже за каков хибриден напад обвинуваат и зошто не бил спречен

Владата да каже за каков хибриден напад обвинуваат и зошто не бил спречен, дали се прави дефокус од одговорноста за...

Свет2 дена

Путин го нарече Западот циничен: Ако нема леб, јадете колачиња

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека светот нема да има проблем да добие жито од Источна Европа, особено од Русија....

Свет2 дена

Ватикан: Одлуката на американскиот Врховен суд за абортусот е предизвик за светот

Папската академија за живот денеска ја пофали одлуката на Врховниот суд на САД да им дозволи на федералните држави да...

Свет2 дена

(Видео) Бајден за одлуката на Врховниот суд: Ова е тажен ден за нашата земја

Американскиот претседател Џо Бајден се обрати по одлуката на Врховниот суд да дозволи забрана на абортусот. Тој на почетокот рече...

Македонија2 дена

Маричиќ: Достоинствено ќе чекориме на патот кон полноправно членство на ЕУ

Нашата Влада направи сериозни напори и во изминатите години но особено во овој состав во изминатите неколку месеци на повеќе...

Регион2 дена

Петков го повика Ковачевски да се охрабри и да го прифати компромисот

Бугарскиот премиер Кирил Петков го повика својот македонски колега Димитар Ковачевски да биде храбар и да го прифати компромисот предводен...