Контакт

Спорт

Хорор-излетување на Монте Карло релито, возачот и совозачот се извлекоа без повреди

Објавено пред

Францускиот рели возач Адриен Фурмо и неговиот со-возач Александер Корија имаа среќа што заминаа без повреди по неверојатното излетување на Монте Карло релито, првата трка од рели ВРЦ шампионатот.

dobivaj vesti na viber

Возачот на М-Спорт ја загуби контролата на својот Форд Пума автомобил, удирајќи во карпа покрај патот, по што автомобилот заврши во падина од другата страна.

Снимките на социјалните мрежи покажуваат како Фурмо седи на снегот, а неговиот со-возач излегува од здробениот автомобил. Сепак, мора да се признае дека безбедоста на модерните рели-автомобили се толку високи што по ваква несреќа возачите немаат сериозни повреди.

Спорт

Ветеранот Изнер постави рекорд по бројот на асови, па загуби од Синер

Објавено пред

Надежта на италијанскио тенис,  Јаник Синер, во петокот со 6:4/7:6(3)/6:3 го совлада американскиот ветеран Џон Изнер за пласман во третото коло на Вимблдон, но Американецот може да биде задоволен што покрај рекордот за најдолг меч во историјата на гренд слемот на трева, запиша уште еден светски рекорд.

dobivaj vesti na viber

Со својот петти ас во петокот, Изнер го сруши рекордот на Хрватот Иво Карловиќ од 13.728 аса во кариерата, запишувајќи се во историјата на тенисот со еден рекорд кој тешко дека ќе биде срушен. Пред мечот, 37-годишниот Изнер имаше 629 аса само во 2022 година, како апсолутен лидер.

„Тоа е навистина кул работа и нешто на што сум горд.  Ќе бидам лидер на сите времиња, а ако продолжам ќе можам и да го подобрам рекордот. Не знам дали некој ќе може да го сруши, може да сум на врвот долго време“, изјави пред мечот 37-годишниот Изнер, кој седум сезони е лидер на АТП турнејата по бројот на асови и кој во долгата кариера има 16 АТП титули.

Во 2010 година, на Вимблдон, Изнер и францускиот тенисер Никола Мау одиграа меч кој тешко дека ќе се повтори. Во три дена игра, тие имаа ефективни 11 часа и 5 минути тенис и победа на Изнер од 6:4/3:6/6:7(9)/7:6(3)/70:68 со вкупно 183 одиграни гемови. Бидејќи од оваа година на сите гренд слемови се сменија правилата со воведување на тај-брејк во петтиот сет, овој рекорд речиси сигурно никогаш нема да биде срушен.

Следен за Синер, пак, е уште еден тенисер од кој се очекува многу во иднина, шпанскиот ас Карлос Алкараз, кој лесно со 6:3/6:1/6:2 го „збриша“ Германецот Оскар Оте за првпат во кариерата да влезе во четвртото коло на Вимблдон.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Допинг-скандал на стартот на Тур де Франс, се вклучи и Европол!

Објавено пред

Европската полициска организација Европол објави дека направиле рации на 14 локации низ Европа оваа недела поради „основани сомнежи за опингување во велосипедски тим кој учествува на Тур де Франс“, правејќи голем скандал пред стартот на најпознатата велосипедска трка на светот, која оваа година почува од Данска.

dobivaj vesti na viber

Оваа објава доаѓа откако вчера данската полиција, по барање на француските власти, влезе во хотелот на тимот „Бахреин-Викториус“ во Копенхаген. Европол пак, објави дека извршиле рации во Франција, Белгија, Шпанија, Хрватска, Словенија, Италија и Полска од понеделникот до четвртокот.

„Беа испитани повеќе личности, а истрагата уште трае додека доказите кои беа запленети не бидат испитани“, објавија од Европол.

Вчера навечер, откако тимот „Бахреин-Викториус“ објави дека нема запленето материјали, од француското обвинителство објаснија дека се запленети телефони, компјутери и медицински средства.

Прикажи повеќе...

Спорт

Саинс пред Хамилтон на вториот тренинг во Силверстоун

Објавено пред

Карлос Саинс во Ферари го постави најдоброто време на вториот тренинг пред Британското ГП во Силверстоун, победувајќи ги домашните фаворити Луис Хамилтон во Мерцедес и Лендо Норис во Мекларен откако по силниот дожд во првиот тренинг.

dobivaj vesti na viber

Патеката беше целосно сува кога Саинс со меки гуми постави време од 1:28.942, за 0.163 секунди пред Хамилтон пред огромен број на Ф1 фанови на славната патека. Шампионот Макс Ферстапен во Ред бул, откако неколку пати преку радиото го изрази своето незадоволство од болидот, беше на четвртото место, пред Шарл Леклер во второто Ферари и Фернандо Алонсо во Алпине на шестото место. Во топ 10 беа и Серхио Перез (Ред бул), Џорџ Расел (Мерцедес), Даиел Рикардо (Мекларен) и Ленс Строл (Астон Мартин).

Валтери Ботас, кој изненадувачки беше прв во првата сесија на дожд, беше на 11. место.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија48 минути

Османи: МНР ќе ѝ предложи на Владата да го прифати предлогот на ЕУ, за продолжување на нашите европски интеграции

„Имајќи ги предвид досегашните консултации, Министерството за надворешни работи ќе ѝ предложи на Владата да го прифати предлогот на Европската...

Регион2 часа

Асен Василев го доби мандатот за да формира нова Влада во Бугарија

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска му го врачи мандатот на Асен Василев, вицепремиерот и министер за финансии во оставка, за...

Македонија4 часа

Мицкоски: Предлогот што е на маса, а Владата го криеше, всушност е истиот што веќе еднаш беше одбиен

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на протест пред Владата. По објавувањето на предлогот, Мицкоски рече: „Предлогот што е на...

Македонија5 часа

Владата го објави предлогот на француското претседателство

Со цел транспарентно информирање на јавноста, Владата денеска на официјалната веб-страница интегрално го објави предлогот на француското претседателство, соопштија владините...

Македонија6 часа

(Видео) Ковачевски: Модифицираниот предлог е добра основа за разговори

Премиерот Димитар Ковачевски, по средбата со партнерите од владината коалиција, рече дека модифицираниот предлог е добра основа за разговори. „Во...

Економија8 часа

(Интервју) Дарко Димовски: Да кажеме стоп на партиските вработувања, има анархија во јавниот сектор

Сојузот на синдикатите на Македонија денеска пред Собранието ќе постави столчиња во знак на поддршка на Комисијата за финансирање и...

Регион9 часа

Криптокралица од Балканот меѓу најбараните бегалци во САД: украла повеќе од 4 милијарди долари

Бугарката Руја Игнатова, позната и како криптокралица, се најде на листата на ФБИ со десет најбарани бегалци. Американските истражители ја...

Свет10 часа

Погодена станбена зграда во близина на Одеса: најмалку 17 загинати и 30 повредени

Украинските сили соопштија дека руски проектил погодил деветкатна станбена зграда и одморалиште во близина на украинското црноморско пристаниште Одеса, при...

Европа11 час

Чешка денеска го презема претседавањето со ЕУ: Украина, климатската криза и мигрантите во фокусот на агендата

Чешка денеска го почнува шестмесечното претседавање со Советот на ЕУ, а според најавите од Прага, главниот фокус на европската агенда...

Македонија11 час

Ковачевски најави лидерска средба по што на веб-страницата ќе биде објавен францускиот предлог

Предлогот од француското претседателство во интегрална форма ќе биде објавено денеска на официјалната владина веб-страница по средбата со владината коалиција,...

Економија11 час

Од денес повисока цена на струјата

Од денеска поскапува струјата. Почнува пресметката на блок-тарифите, кои се поделени во четири групи, и според најавите од Регулаторната комисија...

Македонија12 часа

Од денеска почнува привремениот режим на сообраќај за тешките товарни возила

Почна со примена привремениот режим на сообраќај во летниот период од 1 јули до 31 август на државните патишта во...

Македонија22 часа

Мицкоски: Владата да го објави предлогот, да не го крие

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски побара новиот француски предлог веднаш да биде објавен на страната на Владата. „Барам веднаш без...

Македонија23 часа

Ковачевски: Историските прашања не се дел од францускиот предлог

„Францускиот предлог е стигнат после нашата интервенција во Брисел и нашата реакција на драфт-документите. Официјалните ставови ќе ги поминат филтрите...

Македонија1 ден

Османи: Објавените документи не се финалниот предлог што француското претседателство го сподели со Владата

„Со оглед на чувствителноста на моментот, сакам да посочам дека објавените документи во некои од медиумите не се финалниот предлог...

Македонија1 ден

Рама: Францускиот предлог е конечен, порака за моите браќа Македонци и Албанци, прифатете!

Премиерот Еди Рама се огласи на Твитер порачувајќи дека последниот француски предлог кој е испратен до владата на Северна Македонија...

Македонија1 ден

Петковски до Ковачевски – Тесно ви е мнозинството

Експретседателот на НСДП, Тито Петковски и се обрати на Владата и ѝ порача дека е со тенко мнозинство. Ваквата реакција...

Македонија1 ден

Бербок: Северна Македонија не смее да ја пропушти можноста што ја нуди францускиот предлог

Според шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок „Северна Македонија не смее да ја пропушти можноста“ која ја нуди францускиот предлог....

Македонија1 ден

Мишел за францускиот предлог: Сега е време да кажеме „да“

Претседателот на Еворпскиот совет, Шарл Мишел, го поздрави изнаоѓањето решение за спорот меѓу Македонија и Бугарија. Тој напиша на „Твитер“...

Македонија1 ден

Макрон: Најдовме компромисно решение за спорот меѓу Македонија и Бугарија

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека чувствува оти е најдено компромисно решение за преговарачката рамка за членство на Македонија во...